Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Intbud

Uczestnik
 • Posty

  9
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Intbud

 • Ranga
  Początkujący
 1. Witam System bezprzewodowy jest wręcz jedyną opcją jeśli dom jest już wykończony i niedopuszczalne jest kucie ścian i przerabianie okablowania. Jego cena jest przeważnie porównywalna lub większa od wersji przewodowej (wszystko zależy od wyboru producenta i charakteru obiektu). Alternatywnie można wykorzystać systemy komunikujące się po liniach energetycznych 230V. Jednak w tym wypadku, by skorzystać z pełnej funkcjonalności i tak część instalacji jest zrealizowana bezprzewodowo. Jeśli chodzi o kwestie opłacalności takiej inwestycji to również zależy ona od wielu czynników, ale w przypadku domów i mieszkań prywatnych nie należy się spodziewać by okres spłaty był mniejszy niż 10 lat. Jeśli chodzi o wartość nieruchomości to z pewnością z instalacją inteligentną jest ona wyższa, warto jednak pamiętać, że w przypadku rozwiązania bezprzewodowego cały osprzęt można w każdej chwili wymontować i zabrać ze sobą, a działanie instalacji wróci do pierwotnego stanu.
 2. Witam Rozdzielenie instalacji Inteligentnego Budynku od systemu alarmowego jest często praktykowane i wynika z kilku powodów. Po pierwsze systemy IB nie posiadają certyfikatów określających ich klasę bezpieczeństwa (co reguluje norma PN-EN 50131). Po drugie, o ile pod kątem funkcjonalnym systemy IB potrafią realizować ochronę budynków, to producenci urządzeń nie mają w swojej ofercie istotnych dla systemu alarmowego elementów jak np. syreny alarmowej. Po trzecie, tak jak zauważył już użytkownik Maciej Kapica, istnieje ryzyko ataku lub sabotażu, na które systemy IB nie są domyślnie przygotowane. Reasumując zamiast zastępować system alarmowy inteligentną instalacją, lepiej jest je zintegrować ze sobą np. poprzez specjalne moduły sprzęgła. Takie rozwiązanie z jednej strony zachowa klasę bezpieczeństwa danego systemu alarmowego, a z drugiej przyniesie kilka bardzo przydatnych funkcji jak np. automatyczne uzbrajanie alarmu przy wychodzeniu z domu czy uczestniczenie rolet i oświetlenia w sygnalizacji alarmu. Pozdrawiam
 3. Witam Zagraniczne systemu automatyki już nie są takie drogie. Na rynku pojawia się coraz więcej producentów, którzy swoje niezawodne rozwiązania z przemysłu przenoszą na grunt budynków i oferują moduły automatyki zgodne ze standardem KNX na bardzo atrakcyjnych warunkach cenowych - porównywalnych lub nawet lepszych od rozwiązań polskich. Polecam pytać o nie instalatorów.
 4. Przed wyborem systemu automatyki warto rozważyć, oprócz ceny, również inne czynniki - w końcu raz "zaszyty" w naszym mieszkaniu system, pozostanie tam przez długi czas, i przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu będzie czuwał nad naszym bezpieczeństwem, dbał o nasz komfort oraz generował oszczędności. Proponuje wziąć pod szczególną uwagę takie cechy systemu jak: Estetyka - zwróćmy uwagę na wygląd paneli i przycisków które oferuje producent, bo z całego systemu to na nie będziemy ostatecznie patrzeć. Integracja - zwróćmy uwagę czy system jest w stanie zarządzać wszystkimi instalacjami które będziemy posiadać w domu - jeśli przykładowo planujemy oświetlenie ledowe typu RGB, upewnijmy się czy wybrany system daje możliwość wysterowania takiego rodzaju oświetlenia. Funkcjonalność - sprawdźmy czy system zaspokoi nasze wszelkie wymagania. Jeśli przykładowo często jesteśmy w rozjazdach, dopilnujmy aby nasz inteligentny dom posiadał funkcję przekierowywania sygnału z domofonu na telefon komórkowy. Wbrew pozorom niewiele systemów na rynku oferuje takie możliwości.
 5. Wyżej zaproponowane rozwiązanie jest z pewnością najtańsze. Nie oto jednak chodzi w automatyce budynkowej. Jeśli myślimy o kompleksowych systemach inteligentnego domu, to cena będzie z pewnością dużo większa. Należy jednak zwrócić uwagę, że owe 3 obwody świetlne wpięte do systemu automatyki umożliwią całą gamę funkcji, włącznie z symulacją obecności. Żeby nie być gołosłownym, pierwsze z brzegu to: - Centralne gaszenie - jednym przyciskiem wyłączamy wszystkie obwody - Centralne oświecanie - jednym przyciskiem wszystko włączamy - Sceny świetlne - jednym przyciskiem wywołujemy konfigurację w jakiej chcemy oświetlić pomieszczenie np. jedna lampa wyłączona, druga włączona, trzecia przyciemniona - Funkcja wspomagająca alarm - gdy nastąpi włamanie i rozbrzmiewa syrena alarmowa, światła w domu mogą się zaświecić lub też pulsować To tylko niektóre z zastosowań. Włączając w system czujkę ruchu lub czujnik zmierzchowy możemy tworzyć mnóstwo innych praktycznych funkcji jak np. codziennie po godzinie 23:00, po wejściu na korytarz, zapalane będą obwody świetlne ze zmniejszoną mocą (ściemnione). Wniosek z tego opisu jest prosty - jeśli kogoś interesuje tylko i wyłącznie symulacja obecności niech się zaopatrzy w proste automaty czasowe. Jeśli ktoś oczekuje czegoś więcej, jedynym rozwiązaniem jest system Inteligentnego Domu. Oczywiście trzeba pamiętać, że w pierwszym przypadku przed wyjazdem trzeba owe "chińskie gniazdka czasowe" nastawić, skalibrować i podłączyć do gniazdek oraz lamp. Gdy posiadamy Inteligentny Dom, wystarczy jedno naciśnięcie na panelu lub też jeśli tego w pośpiechu zapomnimy, jeden sms...
 6. Trzeba pamiętać, że jest znaczna różnica między programowaniem sterownika PLC, a obsługą oprogramowania dedykowanego automatyce budynkowej. Oprogramowania konfiguracyjne systemów takich jak Xcomfort czy Teletask charakteryzują się graficznym, intuicyjnym w obsłudze interfejsem. Oferują wiele gotowych funkcji używanych w inteligentnych budynkach, których realizacja na PLC jest częstokroć niełatwym zadaniem programistycznym. Udostępniają narzędzia do tworzenia wizualizacji oraz są przygotowane do pracy z całą gamą zaawansowanych modułów takich jak nadajniki IR czy czytniki kart transpondera. Wadą jest ograniczenie funkcjonalności do tej, którą przewidział producent. Do zaprogramowania sterownika PLC potrzebna jest z kolei duża wiedza z zakresu programowania oraz dobra znajomość parametrów sprzętowych, a nade wszystko dużej chęci ze strony użytkownika by obcować przez wiele godzin z językiem niskiego poziomu. Powoduje to, że tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na ich konfigurację. Zaletą jest na pewno brak ograniczeń co do funkcjonalności oraz niższa cena. Konkludując, programowanie automatyki domowej, choć podobnie jak PLC wymaga specjalistycznej wiedzy, jest znacznie łatwiejsze. Po instalacji systemu przez certyfikowanego instalatora, późniejsza modyfikacja działania systemu jest w zasięgu każdego inwestora zaznajomionego z obsługą komputera, posiadającego ogólną wiedzę techniczną oraz chęci do nauki.
 7. Jest lepszy sposób na spokojny sen na urlopie - wspomniana w artykule symulacja obecności. W domu automatycznie będzie się zapalało i gasiło światło, podnosiły i opuszczały rolety, sprawiając tym samym wrażenie, że domownicy przebywają w środku.
 8. Witam Chciałbym zauważyć, iż fakt, że dany system jest "otwarty" nie oznacza, że każdy może go swobodnie programować. Tak jak zostało napisane w ostatnim poście, w przypadku systemu KNX trzeba kupić oprogramowanie oraz wybrać się na szkolenie. Kwota jaką trzeba na to wydać może przyprawić o zawrót głowy. Są jednak systemy takie jak Teletask, w których przy zakupie jednostki centralnej dołączona jest licencja na oprogramowanie konfiguracyjne. Następnie wystarczy wybrać się na jednodniowe szkolenie lub umówić się z instalatorem na krótki instruktaż. Jeśli są więc osoby, które chciałyby samodzielnie konfigurować instalację w trakcie jej użytkowania, powinny się zainteresować tym rozwiązaniem.
 9. System alarmowy można w bardzo prosty sposób zintegrować z każdym systemem inteligentnego budynku. Jedynym warunkiem jest tutaj obecność programowalnych wejść binarnych w centralce alarmowej. System automatyki powiniem z kolei mieć zarezerwowane na taką integrację jedno wyjście przekaźnikowe. W powyższej konfiguracji alarm będzie uzbrajany automatycznie przy wychodzeniu z domu wraz z realizacją sceny "Wyjście". W tej samej chwili zostanie też przykładowo zgaszone oświetlenie w całym domu, wyłączą się wskazane gniazdka elektryczne oraz zasuną się rolety. Aktywacja alarmu będzie też możliwa zdalnie, przez telefon lub internet poprzez proste wysterowanie wyjścia alarmowego w podobny sposób jakby to było światło w kuchni. Ze względów bezpieczeństwa, rozbrajanie alarmu musi być realizowane poprzez centralę alarmową, gdyż tylko zaufani użytkownicy znający kod dostępu magą ten alarm rozbroić.
×
×
 • Utwórz nowe...