Skocz do zawartości

reansys

Uczestnik
  • Posty

    10
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    2

Wszystko napisane przez reansys

  1. Kolego bflip, koledze pazdzioszek84 chodzi o kąt pod jakim docinaliśmy zastrzały od słupa do górnej deski umieszczonej na słupie. Ja nie obliczałem kątów, wszystko było robione metodą prób i błędów i również nie zauważyłem straty materiałów. Jeśli chce się nie mieć strat - trzeba kupić gotową altankę
  2. Witaj kolego, ja moje legary podłogowe impregnowałem zwykłym tanim impregnatem:) Nie pamiętam nazwy, pamiętam tylko, że kupiłem go w CASTORAMIE i był on w bańce plastikowej 5 litrowej. Kolor samego impregnatu był bordowy. 2 razy nim pomalowałem legary i wsio:)
  3. Witajcie, przedstawiam kolejny progres prac przy altanie. Cały czas się coś robi, aż się dziwię ile jeszcze można:) Dziś udało mi się w końcu "obrobić" płytę kominka, dodatkowo dodałem na rurę od kominka zadaszenie i co najważniejsze mam już stół Zamysł stołu miał nawiązywać do kształt altany. Przerobiłem go na kształt lady z miejscem dla barmana:) nie jest on jeszcze wykończony, brakuje półek pod stołem:) Aktualnie czekam na zamówiony olej do impregnacji stołu i całej altany. Brakuje mi już tylko półki nad kominkiem ( w tym tygodniu będzie ) oraz mocowania do tv:)
  4. Witam Panowie po dłuższej przerwie, minął już prawie rok od czasu jak altanka jest postawiona. Przetrwała zimę, deszcze, śniegi, burze itp itd:) Jak każdy, kto ma altankę wie, że na zbudowaniu jej się nie kończy. Od poprzedniego razu zrobiłem drzwi do altanki, rolety na okna, ławki a teraz zrobiłem chodnik wokół i do altany wraz z kratką odciągającą wodę podczas deszczu. Pozostaje mi jeszcze zrobić stół, ale już zamówiłem na niego deski:) Poniżej przedstawiam zdjęcia ławek: Tak wyglądają moje "saloon'owe" drzwi:) Poniżej jak wyglądają skutki stosowania świeżego (niby suchego) drewna. Powstały szpary na od 0,5 do 1 cm na dachu oraz bokach altanki. Deski na podłodze były z zimowanego suchego drewna, więc tam nie uległy zmianie. Połać dachu nie została uszkodzona i nie mam jakichkolwiek przecieków. Tutaj chodnik do altany, jeszcze pozostaje raz uzupełnić piasek pomiędzy kostką a kolejne zdjęcie to widok ogólny na altanę. Muszę jeszcze szybko zrobić uchwyt na zawieszenie tv pomiędzy oknami, bo nie ma jak oglądać mecze euro w altanie:)
  5. kolego, w moim przypadku zastosowałem 4 klocki po 10 cm, które złączyłem razem długimi wkrętami. Powstał mi klocek o wymiarach 20 x 20 cm. Następnie porozcinałem boki na kształt ośmiokąta o boku ok. 8 cm. Mój dach pokryty deskami, papą oraz gontami trochę waży i spokojnie krokwie zaparły się o klocek. Zobaczę jak się zachowa podczas pokrywy śnieżnej.
  6. Witaj, w moim przypadku deski były cięte po obu stronach pod kątem 22.5 stopnia. Do tego celu używałem zakupionej kątowej piły tarczowej (być może to nie jest fachowa nazwa). Wybierasz kąt, przykładasz deskę i zacinasz. Ja kupiłem bez możliwości rozsuwania powierzchni tnącej, dlatego deski musiałem na 2 razy rozcinać. W ofercie marketów masz z ok 400zł piły z prowadnicą. Takie coś jest dobre, za moją dałem 270zł w leroy merlin (bez prowadnicy).
  7. Kolego, kupiłem w Castoramie 150 szt cegły "klinkierowej" za 1,37zł / sztuka. Nie zależało mi na prawdziwym klinkierze, bo taki mi wystarczył. Na warstwę poszło 6 szt. Do łuku wyszło 14 warstw = 84 szt. Na łuk poświęciłem 24 szt, na wykończenie otworu 7 szt co daje = 115 sztuk cegły. Do wykonania blatu (tego białego wypustu) posłużyłem się płytą osb, na której przybiłem jednakowej szerokości deski, które stworzyły szalunek. Uwaga, deski skręcaj od zewnątrz bo później nie rozbije się ich:) Do środka wstawiłem jeszcze szalunek, który posłużył za otwór na którym jest płyta grzewcza a pod nią jest pojemnik na spopielony węgiel. Całość po położeniu pierwszej warstwy cementu, uzbroiłem zbrojeniem by nie chciało później pęknąć przy otworze w płycie. Taką płytę zostawiłem na kilka dni, później rozbiłem szalunek i cieszyłem się ciekawym blatem:) Co do łuku, musisz wykonać 2 łuki. Ja zrobiłem je z płyty osb, tzn wyciąłem koło o szerokości wnęki grilla (54cm). Takie koło rozciąłem na pół, do powstałych dwóch połówek przybiłem elastyczną płytę z pcv. Można do tego użyć płyty pilśniowej. Taką konstrukcję kładziesz na ostatniej warstwie cegieł a następnie nakładasz cegły. Po kilku dniach rozbijasz konstrukcję i cieszysz się łukiem. W zależności jaki zrobisz łuk, tak będą się układać cegły. U mnie był zbyt mały stąd też widać warstwę zaprawy na środku łuku, bo musiałem podnosić cegły bo by nie wyszło. W ostatniej środkowej warstwie trzeba też wyciąć otwór lub dać 2 krótsze cegły na późniejszy komin. Jeszcze jedno, podczas budowy trzeba pamiętać o wstawieniu w warstwy cegieł jakiś podpór pod ruszt. W razie pytań, mogę zrobić szczegółowe zdjęcia:)
  8. Kolego bflip zgadza się Jak szukałem wcześniej zdjęć altan, Twoja wpadła mi w oko:) Sposób przedstawienia jej budowy tak mi się spodobał, że pozwoliłem sobie wzorować na ogólnym wyglądzie:) Reszta podczas budowy wynikała sama z siebie, bo nie zawsze wychodziło to co się chciało:)
  9. Witam, od kwietnia planowałem zbudowanie altany. W lipcu rozpocząłem jej budowę. Altana jest ośmiokątna o boku ~150cm. Średnica altany wynosi ponad 400cm. Na chwilę obecną brakuje mi tylko ławek, stołu oraz rolet okiennych wykonanych z folii tunelowej. Dane techniczne altany: Słupy: 8 szt 10x10cm Krokwie: 8 szt 5x7cm Legary: 16 szt 5x7cm Deski podłogowe: 14x3 cm Poniżej pochwalę się budową Altana budowana prostymi narzędziami tj: wkrętarka, piła kątowa, piła stołowa, wyrzynarka oraz szlifierka. Podłoga wykonana z suchej deski sosny oraz modrzewia. Reszta desek jest świeża z sosny. Po 2 miesiącach trochę wyschły, przez co zrobiły się kontrolowane szpary w obudowie i dachu altany. Sam dach został pokryty warstwą papy, później zakonserwowany renowatorem w celu wykonania uszczelnień. Całość pokryta gontami bitumicznymi. Deski zostały pomalowane olejem do drewna, pozostało mi pokrycie jeszcze po razie podłogi oraz boków. Sama konstrukcja została zaimpregnowana i pomalowana impregnatem z o kolorze tik. Pierwsza warstwa oleju do drewna była w kolorze drzewa egzotycznego, następne będą bezbarwne - nie chcę bardziej ściemniać koloru deski. Do jednej strony altany dobudowałem piec a bardziej grill, zdjęcia dodam poniżej. Muszę jeszcze zrobić ławki oraz stół ośmiokątny z możliwością rozsuwania go. Deski na ławki już mam. Koszty budowy: 550zł - konstrukcja altany 900zł - deski podłogi oraz dachu 350zł - deski zabudowy boków 100zł - kratki 120zl - ławki 70zł - papa 800zł - gonty bitumiczne 600zł - elektronarzędzia 600zł - olej do drewna 100zł - impregnat 100zł - śruby, gwoździe, wkręty. 200zł - klinkier, zaprawa do grilla ________________ razem: ~4500zł Co pozostało do zrobienia: 1. W tygodniu wykonam ławki na 6 pól 2. Po wykonaniu ławek trzeba zrobić ośmiokątny rozsuwany stół 3. Na 6 pól altany muszę zrobić rolety z folii tunelowej, która będzie rozwijana spod dachu w chwili opadów deszczu i wiatru. Kominek / grill: Testowany, moc ogromna, ciepło ładnie rozchodzi się po altanie. Dym wychodzi kominem.
  10. Witajcie, kolego bflip gratuluję super wykonania altanki. Chciałbym się Ciebie zapytać o kilka rzeczy: 1. Jakie wymiary łat zastosowałeś w zadaszeniu altanki? 2. Jakie wymiary mają miecze wystające z głównych słupów? 3. Deski oparte na 8 słupach głównych jakie mają wymiary (poziome)? Czy mógłbyś zrobić zdjęcie oparcia łaty na słupie? Dodatkowo czy słupy są idealnie skierowane z kierunkiem łat zadaszenia? Planuję rozpocząć budowę altanki i chciałbym się stopniowo wzorować na Twojej, z tym, że chcę ją postawić na wylanym podłożu betonowym lub wyłożonym z kostki (choć będzie to beton na którym z czasem zostanie wyłożony deskami podłogowymi.) Ostatnie pytanie czy zastosowanie płyt OSB np o grubości 12mm jako pokrycie dachu, później papa i gonty może zastąpić deski? Czy będzie to tańszym rozwiązaniem? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...