Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

waldi

Uczestnik
 • Posty

  7
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O waldi

 • Ranga
  Początkujący
 1. waldi

  grzejniki co

  Dziękuję za udzielone odpowiedzi. Okazuje się że wybór zależy od inwestora, a zdania naukowców podzielone. Niedawno dowiedziałem się o grzejnikach aluminiowych z 30% dodatkiem krzemu, które ponoć charakteryzują się dużą odpornością na tą korozję.
 2. waldi

  grzejniki co

  Rozumiem, że miejsce styku to np. miejsce połączenia grzejnika z instalacją miedzianą. Czy podczas przepływu czynnika (wody) nie następuje połączenie cząstek aluminium i miedzi i pomimo dobrego zabezpieczenia miejsca styku nie następuje dalsza korozja instalacji, kotła, grzejników.
 3. waldi

  grzejniki co

  Stare u większości lokatorów są grzejniki żeliwne. Ogrzewanie mamy z kotłowni gazowej własnej. Czy rodzaj materiału z jakiego są wykonane grzejniki ma wpływ na trwałość instalacji co i kotłów. Słyszałem negatywne opinie na temat grzejników z aluminium.
 4. waldi

  Odprowadzenie spalin od kominka

  Dziękuję za porady.
 5. waldi

  Odprowadzenie spalin od kominka

  Wysokość komina będzie wyższa bo nie doliczyłem wysokości pomieszczenia 3m w którym będzie zabudowany kominek. Z poziomego odcinka zrezygnuję jak Pan radzi. Po wykonaniu komina dokonane będzie sprawdzenie przez kominiarza. Mam jeszcze pytanie: Czy systemowy komin izolowany, to będzie taki sam jaki jest stosowany do budowy kominów do kotłów opalanych gazem lub olejem np. system kominowy dwuścienny izolowany MKD z Żar.
 6. Ochrona przepięciowa jest zalecana, szczególnie do ochrony urządzeń elektronicznych np. sterowników kotłów (ale nie tylko - sprzęt rtv komputery itp). Na dzisiejsze czasy koszt przepięciówki nie jest już tak wygórowany i zaczyna się opłacać. Ochronnik kl. C można kupić za 100zł. Do tego ochronniki kl. D indywidualne za 15zł. Jest to ochrona nie tylko przed wyładowaniami atmosferycznymi ale również łączeniowymi. Urządzenia elektroniczne są wrażliwe na takie przepięcia.
 7. Odprowadzenie spalin od kominka ma być wykonane rurami stalowymi nierdzewnymi fi 180: część pozioma około 1,7mb ze spadkiem 5% do kominka, trójnik, następnie część pionowa około 4mb razem z częścią ponad dach. Teraz pytanie: 1. czy część ponad strop i dach powinna być ocieplona; 2. kielichowe części rur powinny być skierowane w kierunku do góry jak to się robi w przypadku spalania gazu lub w dół (słyszałem że część od wylotu spalin z kominka do trójnika kielichami do kominka) 3. czy części połączeń poszczególnych rur spalinowych powinny być dodatkowo doszczelniane
×