Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

regudar

Uczestnik
 • Posty

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O regudar

 • Ranga
  Początkujący
 • Urodziny 17.12.1970
 1. Pompa ciepła jest to bardzo dobry wynalazek o bardzo dużym współczynniku sprawności cieplnej dochodzącej nawet 5,03 co oznacza że włożenie 1kW energii zwraca nam 5,03kW ciepła gdzie relatywnie piece z regulowanymi podajnikami ledwo wyciągają współczynnik 3 Jeśli chodzi o dolne źródło różnica pomiędzy płaskim i pionowym źródłem jest w zasadzie oczywista w naszym kraju stopień geotermiczny wynosi 1C na około 33m co oznacza że czym głębiej tym cieplej i tak dla porównania na 800m kolektora poziomego wystarczy 180 m w otworach czyli 6 otworów po 30 m gdyż wiercenie otworów poniżej 30 m wymaga pozwolenia wodno-prawnego a to już dodatkowy koszt. No i generalnie otwory pionowe są wydajniejsze czyli ich zdolność do regeneracji jest o wiele większa. Jeśli chodzi o zasilanie to są pompy zasilane i na 230V i na 400V przy tych samych parametrach. Do ogrzania 135m2 w zupełności wystarczy pompa 8kW z wbudowanym wewnętrznym zbiornikiem na cwu. przeważnie taki zbiornik mieści od 160 do 180 l wody, co na 4 osobową rodzinę w zupełności wystarcza. Klimatyzacja Do klimatyzacji nie polecam wykorzystywać podłogówki tylko moduł schładzający powietrze i rozprowadzenie go w budynku. Obie metody czyli chłodzenie podłogówką i powietrzem wymagają i tak od nas dokupienia przystawki do pompy i obie wykorzystują dolne źródło z tym że powietrze jest szybciej schładzane poprzez moduł i co za tym idzie jest to metoda o wiele tańsza. Weźmy jeszcze pod uwagę że ustawiamy czujnik temperatury na żądanym poziomie i pompa jest w stanie pracy aż nie zostanie osiągnięta zadana wartość temperatury. A za oknem 30C albo więcej i w rezultacie pompa chodzi jak szalona podłoga zimna że bez papci odpadają kulasy a w pokoju wciąż za ciepło. Jeśli chodzi o temperaturę jaką można osiągnąć przy PC to właściwie można osiągać takie same temperatury jak przy piecach czy ogrzewaniu gazowym. Ja na początku wygrzewania budynku dobijałem okresowo do 25C i pewnie mógłbym i więcej tylko pot ściekał mi po no nie ważne po czym. Z tym że należy pamiętać że przy ogrzewaniu podłogowym bez względu na metodę podawania ciepła istnieje jeszcze taki parametr jak bezwładność cieplna co z polskiego na nasze oznacza ni mniej ni więcej tylko tyle że na to żeby zrobiło się cieplej musimy poczekać dobrom godzinkę albo więcej zanim nastąpi wypromieniowanie ciepła z podłogi w przeciwieństwie do grzejników gdzie ciepło mamy oddawane już po chwili.
 2. W kilku słowach o wyborze działki Układ działki, Otoczenie, Przyłącza, Dojazdy, Sytuacja prawna. To po kolei Układ działki Jak kto lubi czyli miejsce za domem przed domem cze obok niego. Moim zdaniem najlepiej jest w miarę wąska działka ale za to dłuższa. Jest miejsce za domem na taras i ogród. Otoczenie Należy przeprowadzić wywiad czy nie ma w sąsiedztwie jakiś oczyszczalni ścieków, wysypiska, hodowli zwierząt, itp. Bo nie wyobrażam sobie mieszkać w tych zapachach. I przydałoby się sprawdzić w planie zagospodarowania terenu czy nie ujęto w nim jakiejkolwiek budowy która może zakłócać nasz spokój w przyszłości. Przyłącza Można kupić każdą działkę ale te nie uzbrojone zmuszą każdego do uzbrojenia się w kilkuletnie bieganie od elektrowni do zakładu usług wodno-kanalizacyjnych z prośbami, skargami i podaniami o przyspieszenie podciągnięcia mediów. Dojazdy Należy brać pod uwagę takie czynniki jak dojazd dzieci do szkoły, czy w przyszłości będą mogły same do niej dotrzeć. Ile czasu zajmie nam dojazd do pracy i to w różnych warunkach atmosferycznych. Sytuacja prawna Przed nabyciem działki należy sprawdzić jej sytuacje prawną. W księdze wieczystej można sprawdzić czy sprzedawca jest rzeczywiście jej właścicielem oraz czy w księdze nie jest wpisana hipoteka lub jakieś służebności. W planie zagospodarowania terenu należy sprawdzić przeznaczenie działki, czy jest to działka rolna czy budowlana itd. to tak pokrótce o wyborze działki więcej na blogu
 3. Sprawdź w gminie plan zagospodarowania terenu tam są wszystkie warunki zabudowy na jej terenie
 4. Zawsze można drenaż podłączyć do studni chłonnej wykopanej na działce. Najlepiej żeby dno sięgło warstw przepuszczających wodę.
×
×
 • Utwórz nowe...