Skocz do zawartości

morny

Uczestnik
 • Posty

  30
 • Dołączył

 • Ostatnio

Posty napisane przez morny

 1. Witam,
  Potrzebuję zakupić schody strychowe o nietypowym wymiarze, tj. 104x78 cm ma wymiar wnęka pod schody.
  Niestety na etapie murowania nie przewidziałem, że będzie z dopasowaniem schodów problem :(
  Szukając czegokolwiek w wyszukiwarce, znajduję tylko schody o konkretnych wymiarach, jak np FAKRO, ale nie potrafię znaleźć schodów o nietypowym wymiarze.
  Doradźcie mi proszę czy schody na strych wybierać najlepiej z drabinką metalową czy drewnianą ?
  Proszę o jakąś podpowiedź do sprawdzonej dobrej firmy, co robi schody pod wymiar.

 2. Cytat

  Te z agregatu są może droższe bo robione z gotowej mieszanki,ale za to ziarno mają równe a nakładane ręcznie trochę wychodzą taniej (mam na myśli sam materiał) ale z ziarnem to różnie bywa, zależy jakiej jakości zastosuje się piasek.  rozumiem że zarówno do agregatu jak i do nakładania ręcznego idzie ten sam piasek więc ziarna w tym przypadku będą jednakowe, a co za tym idzie wszystkie właściwości zarówno tych tynków nakładanych ręcznie jak i tych z agregatu są takie same ?
 3. Cytat

  Tynki cementowo-wapienne charakteryzują się większą wytrzymałością i odpornością na zawilgocenie, ale trudniej uzyskać na nich gładką powierzchnię. Mogą być nakładane ręcznie jak i maszynowo przy użyciu gotowych zapraw.

  W celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni można nałożyć gładź gipsową, co oczywiście podnosi koszty.  Jaka jest różnica między tynkami cementowo - wapiennymi nakładanymi ręcznie a tynkami cementowo-wapiennymi nakładanymi z agregatu ??
 4. Witam,
  jaki tynk wybrać na ścianę 3 warstwową (porothern 24cm, wełna 10cm, porothern 12cm). Czy lepiej cementowo - wapienny czy gipsowy ?
  Mile widziane wady i zalety przy tego typu ścianach (cena się nie liczy). Ciężko coś znaleźć w necie odnoszącego się do tego typu ścian.
  Wykonawca próbuje mi wkręcić tynk wapienny z agregatu, ale poza tym że jest mniej roboty niepotrafi mi przedstawić żadnych zalet w stosunku do tynku tradycyjnego.
  Poza tym na jednych portalach piszą, że tynki tradycyjne też rozprowadza się za pomocą agregatów, a na innych, że tylko ręcznie. Nie znam się kompletnie na tym dlatego proszę też o opinie jak to jest naprawdę.
 5. Witam,
  W październiku przewidziane jest zakończenie robót związanych z stanem surowym mojego domu. Ile powinienem czasu odczekać zanim zdecyduje się na wstawienie okien ??
  Na pewno będę chciał przeczekać zimę. Ale czy po zimie opłaca się od razu ruszyć z dalszymi pracami czy lepiej odczekać jeszcze parę miesięcy ?

  Dom będzie zbudowany ze ściany 3-warstwowej ( o ile to ma jakieś znaczenie icon_smile.gif )
 6. Cytat

  może pierw warto by było sobie uświadomić - jaki to strop?
  W moim przypadku mowa jest o stropie z pustaków keramzytowych.

  Z tego co mówicie to od wylania stropu ile czasu musi minąć żeby mogli zwieźć palety z cegłami do wymurowania poddasza?
  Rozumiem też że mam gonić firmę budowlaną żeby wysyłała kogoś do podlewania stropu ?
 7. Cytat

  Witam i pozdrawiam.
  W odpowiedzi na pytanie jest pewien problem - z przewidywalnością.
  Stawiamy komin dziś - np za 5 lat znajdą obok naszej posesji gaz z głupków i okaże się, że najlepiej i najtaniej będzie zastąpić piec miałowo-węglowo-drewno-jakiśtam gazem i co?
  Moja propozycja:
  wejście do komina jak najwyżej (kilkanaście cm od sufitu) i regulujemy długością króćca (chyba się to tak nazywa) przyłączeniowego.
  Jeśli będziemy mieli konieczność powieszenia np pieca gazowego - to nie będzie żadnego problemu (jak rozumiem, wszystkie piece mają wyjście spalin w swojej górnej części (czy od góry, czy z boku - to bez znaczenia).
  Podobnie proponuję rozwiązać problem wejścia do komina dla kominka/pieca kominkowego - im dłuższy króciec przyłączeniowy, tym więcej możliwości zebrania ciepła, które niczym nie niepokojone spokojnie kieruję się ku atmosferze.

  Pozdrawiam.  dzięki za odpowiedź. Króćce od komina i kominka ustawiłem na wysokości ok 2m, mam nadzieję że dobrze zrobiłem icon_smile.gif
  Dajcie znać co o tym sądzicie może w przyszłości komuś to też pomoże.
 8. Witam,

  Kiedy mogę uznać, że cegła klinkierowa kwalifikuje się jako odpad i podlega zwrotowi ??
  Czy jeśli pojawią się już drobne (ukruszenia, rysy, uszczerbki) czy musi to być duża wada cegły.
  Chciałem się tego dowiedzieć od znających się w tym temacie osób co by w hurtowni mnie nie próbowali zabardzo ściemniać
 9. Witam,
  aktualnie jestem na etapie stawiania kominów. Zdecydowałem się na system schiedel i mam problem.
  Murarz twierdzi, że muszę mu podać dokładną wysokość trójnika z komina bo twierdzi że na tym etapie powinno się mieć już wybrany piec, ew. przybliżoną wysokość mam mu podać, co by można było w razie różnicy wysokości wylewkę zrobić pod piec. Twierdzi że wysokość króćca wylotowego musi być dopasowana do trójnika, w przeciwnym razie piec może być za bardzo oddalony od ściany i znacznie zmniejszyć powierzchnię kotłowni itp itd.
  Z drugiej strony handlowiec twierdzi że wystarczy trójnik umieścić na wysokości ok.2,00m i mamy święty spokój bo wtedy zakupujemy piec z króćcem z góry i spokojnie rurą dochodzimy do trójnika, ewentualnie jak mamy wyjście z tyłu lekko można odsunąć i kolankiem dojść do trójnika.

  Dajcie mi znać co najlepiej począć bo na tymkompletnie się nie znam.
  Piec będzie miałowy. Zaztanawiam się czy nie będzie spadków ciepła jak trójnik będzie za wysoko
  Za wszystkie rady i uwagi z góry dzięki
  Pozdrawiam
 10. Cytat

  Mój sprzęt to - Odkurzacz Centralny DuoVac SYMPHONIA 523 a w tym trzy gniazda (piętro, parter i garaż oraz "szufelka"), wąż 9m (wymierzony tak by sięgnął do wszystkich kątów), rura teleskopowa z zestawem końcówek.
  Jak mogę doradzić to bardzo przydatna jest "szufelka" czyli otwór poziomy z włącznikiem usytuowany w kuchni do którego po uruchomieniu podmiatamy śmieci a on wciąga je. Super rzecz nie trzeba się schylać ... icon_biggrin.gif  No szufelka musi być fajny patent. Zaraz obadam ten odkurzacz
  dzieki za odpowiedz
 11. Cytat

  Ten beton B-15 to taki był w projekcie? na ławy to B-20 powinien być .

  Nie ma potrzeby aby podlewać ,ale od przyszłego tygodnia to za wcześnie na okres rozpoczęcia robót murowych (ścian).Za słaba marka betonu .  Z tego co się dowiadywałem to leją nawet B-10 chudego betonu.

  Ile powinno się odczekać zanim zacznie się ściany murować ??
  W poniedziałek zalali mi betonem i firma budowlana co buduje mi dom powiedziała, że na piątek można już zwozić cegłę (chcieli żeby od razu w piątek stawiali palety z cegłą na wylanym betonie). Też wydaje mi się to dość szybko ale stwierdzili że to chudy beton i on szybko się wiąże.  Cytat

  Ten beton B-15 to taki był w projekcie? na ławy to B-20 powinien być .

  Nie ma potrzeby aby podlewać ,ale od przyszłego tygodnia to za wcześnie na okres rozpoczęcia robót murowych (ścian).Za słaba marka betonu .  Z tego co się dowiadywałem to leją nawet B-10 chudego betonu.

  Ile powinno się odczekać zanim zacznie się ściany murować ??
  W poniedziałek zalali mi betonem i firma budowlana co buduje mi dom powiedziała, że na piątek można już zwozić cegłę (chcieli żeby od razu w piątek stawiali palety z cegłą na wylanym betonie). Też wydaje mi się to dość szybko ale stwierdzili że to chudy beton i on szybko się wiąże.

 12. Witam,
  dokładnie dzisiaj tj. 28 marca zalano mi ławy fundamentowe (beton B15 podawany z gruszki za pomocą pompy),
  patrzyłem na prognozę pogody i z tego co widzę ma być słonecznie ale nie upalnie-zapowiadają powyżej 10stopni, przez najbliższe 3 dni (w piątek zapowiadają deszcze).
  Zastanawiam się czy konieczne jest lanie wody na wylany beton czy temperatura nie jest aż tak wysoka żeby to było konieczne. Od przyszłego tygodnia zaczną stawiać mi mury.
  Jeśli trzeba podlewać to jak często trzeba podlewać ?
  Firma budowlana co mi buduje dom twierdzi, że obecnie nie ma potrzeby aby podlewać chudziaka.
 13. Cytat

  Wykonanie ścian z cegły klinkierowej jest bardzo czasochłonne, a zatem kosztowne.
  Skoro nie będzie ścian osłonowych z klinkieru, cena za wykonanie powinna być obniżona i to znacząco.  Przykładowo jaka może być różnica w cenie między postawieniem 1m2 ściany osłonowej z pustaka ceramicznego a z cegły klinkierowej ? Chodzi o porównanie, żeby mniej więcej wiedzieć ile zbić cenę icon_smile.gif
 14. Witam wszystkich,
  Proszę was o pomoc przy wycenie robocizny a właściwie jaka może być różnica w robociźnie pomiędzy postawieniem ściany zewnętrznej z pustaka ceramicznego a z klinkieru.

  Dom będzie składać się z ściany 3-warstwowej (cegła 25cm - wełna 2x5cm - szczelina powietrzna 2cm -cegła 11,5cm)

  Problem tkwi w tym, że firma budowlana wyceniała mi budowę domu na podstawie projektu, w którym ok. połowa domu była z klinkieru, z którego jednak chcemy z żoną zrezygnować. Wydaje nam się, że rezygnacja z klinkieru powinna spowodować obniżenie ceny robocizny.

  Temat powstał po tym jak firma budowlana zażyczyła sobie dopłaty za podniesienie zera o 2 rzędy pustaków. W sumie to jest logiczne, ale skoro oni by chcieli więcej zarobić na zmianach, to my tym bardziej chcieli byśmy też zaoszczędzić na zmianach.

  Nie znamy się za bardzo na budowlance dlatego stąd pytanie do was na forum o pomoc w tej sprawie. Miło by było usłyszeć(przeczytać) jakieś podpowiedzi na temat technologi budowy domu z klinkieru, które będą służyć jako atuty do obniżenia ceny robocizny z firmą budowlaną i nie wyjść na kompletnych lewych co można im każdy kit wcisnąć (przewidujemy że rozmowa będzie polegać na tym, że budowlaniec powie nam, że wykonanie klinkieru i zwykłej ściany to jest to samo- i chcemy tego uniknąć).

  Mam nadzieję że wasza pomoc pozwoli mi lepiej przygotować się do rozmowy z firmą budowlaną.
  W końcu przy budowie domu każdy grosz się liczy icon_smile.gif

 15. Cytat

  Stary ... ja użytkuje CO od 3 lat i jestem zadowolony no może bardziej żona niż ja. A na co powinieneś zwrócić uwagę głównie na odpowiednie dobranie mocy sprzętu i ... z praktyki wiem że odpowiednią, nie za dużą ilość otworów, bo osłabiasz ciąg lepiej dłuższy wąż niż za dużo gniazd. CO to rewela. pzdr  A jakiej firmy użytkujesz i jaki masz model ?
 16. Witam,
  zdecydowałem się na zakup Centralnego Odkurzacza. W internecie jest teraz dużo firm, które się ogłaszają jako niezawodne z gwarancja itp. itd. , a różnica w cenie jest znaczna pomiędzy nimi. Proszę o poradę, z której firmy wybrać CO, a które ewentualnie omijać z daleka, ewentualnie dobrze było by usłyszeć (przeczytać) porady na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odkurzacza. Chcę kupić dobry sprawdzony solidny sprzęt ale nie chcę też niepotrzebnie przepłacać, bo nie sposób wybrać najdroższy sprzęt z nieprzydatnymi gadżetami skoro są wersje tańsze a równie dobre.

 17. Nie czytałem wszystkich postów i mogę siępowtórzyć ale ja bym proponował tak:
  Po pierwsze kupić/ściągnąć z internetu bardzo dobrą książkę profesora Henryka Markiewicza "Instalacje Elektryczne" (aktualnie chyba jest teraz wydanie ósme) - jest tam bardzo fajnie i przejrzyście opisane wszystko o instalacjach dla każdego

  Co do tematu to nie zauważyłem żeby ktoś opisał jak powinno rozplanować się obwody, i wg mnie powinno to wyglądać mniej więcej tak:
  - Max 8 - 10 gniazdek na obwód (podwójne gniazdka liczą się też jako 1)
  - Każdy obwód zabezpieczony różnicówką (tzn. na jedną różnicówke ma przypadać 4-6 obwodów)
  - Urządzenia powyżej 2kW powinny być na osobnych obwodach
  - Obwody tworzyć w ten sposób żeby np kuchnia i pokoje były na osobnych obwodach, nie będziemy się martwić że jak wywali nam S-kę w kuchni bo piekarnik i mikrofala włączona to w pokoju zgaśnie nam telewizor

  Co do rozdzielnicy to przede wszystkim należy zadbać o selektywność (dużo materiałów w googlach na ten temat więc nie będę się rozpisywać)

  to w największym skrócie, resztę najlepiej doczytaćw książce co podałem na początku bo zasad instalacji jest sporo

  A i jeszcze jedno normy polskie nie są dla domów jednorodzinnych tylko publicznych i nie trzeba wszystkiego zgodnie z nimi robić ( choć czasem warto się z nimi zapoznać )
 18. Dobra temat ocieplenia mam już przerobiony,

  Pozostała jeszcze cegła dokładiej do wyjaśnienia, a mianowicie:
  jakich producentów brać cegły a jakich nie?
  np. Mam w ofercie Kozłowice 240x357 za 58 zł/m2, ale czy nie wystarczy mi np Jopek o podobnych wymiarach za 52zł/m2, a może jakiś wineberger albo Porotern.
  Pytam bo zgodnie z zasadą jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać icon_smile.gif
×
×
 • Utwórz nowe...