Skocz do zawartości

miszka

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

miszka's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Napiszę tak: Współczynnik przenikania ciepła przez szyby pionowe, poziome czy pod katem jest taki sam. Szyba ustawiona pod katem czy poziomo w ogrzewanym pomieszczeniu "dostaje" więcej ciepła, wiec więcej ciepła przez nią ucieka. Niech Pan w doświadczeniu skieruje wentylatorem ciepło na szybę pionową i będzie ten sam wynik. Idąc Pana tropem, można by stwierdzić, że górna część wysokiego okna ma inny współczynnik przenikania niż dolna. Ma taki sam. (co nie znaczy, że tak byc powinno, być może warto, by górna część okna była lepiej ocieplona, ale pewnie są to mninimalne wartości) Ogólnie jesli chce Pan stwierdzić, że wraz kątem ustawienia zmieniają sie właściwości materiału, to jest Pan w błędzie. Jeśli chce Pan stwierdzić, że przez okno połaciowe w ogrzewanym pomieszczeniu ucieka więcej ciepła niż przez pionowe, to ma Pan rację, bo wiecej ciepła gromadzi sie u góry. Czy 4 razy więcej ucieka? to zależy od wielu czynników. np. na połaciowym leży śnieg, świeci słońce, pada deszcz, wieje wiatr. W warunkach laboratoryjnych może jest tak jak Pan pisze Czy wniosek jaki z tego wypływa jest taki, ze nie montować okien połaciowych? Nie. należy je usprawnić, a może zmusić ciepło u góry do pracy na dole albo szukać innych rozwiązań. Jeśli chodzi o kolektory to wiadomo, że ma być najlepszy kąt względem słońca i tyle. Tutaj nie ma żadnej filozofii. Naciąganiem jest natomiast stwierdzenie, że zimą powinny być pionowo, jak Pan twierdzi, Bo w naszej szerokości geograficznej nie powinny być pionowo. Pirometrem miałem zamiar zmierzyć przy zachmurzeniu, z zewnątrz. PS. Właściwie tym eksperymentem odkrył Pan, że przez dach ucieka więcej ciepła, wg Pana 4 x więcej. Niesamowite. Tak sobie poczytałem Pana posty i musi Pan dawać 1 metr wełny przy 25 cm na ścianach:). Właśnie myślę nad termomodernizacją mojego domu- betonowego klocka z prl-u i dlatego tu jestem. Naprawdę zainteresowała mnie Pana idea termosu i inne ciekawe rzeczy o których Pan pisze. Widzę, że jest Pan osobo poszukującą nowych rozwiązań i to jest super. Wielu z uczestników tego forum nie pojmie wiecej niż nauczyli ich w szkole lub na budowie majster nauczyciel przykazał. Cieszę się, że Pan się nimi nie przejmuje.
  2. powierzchnia absorbująca ciepło w domu jest większa zimą w oknie pionowym, latem w poziomym(pod katem znaczy się). oczywista oczywistość. Straty ciepła przez szklany dach, są większe niż przez szklane ściany. Na pewno. Ale nie branie pod uwage kosztów budowy lukarny, kosztów dogrzewania sporej powierzchni dachu, scianki, kosztów zabudowy, wykończenia i uważanie to za pozaenergetyczne sprawy......bezedura. na lukarnach można oszczędzić 20-30% kosztów dachu (budowa, izolacja, wykończenie dachówka, itd.) czy te niesamowite straty o których pan pisze dyskwalifikują całkowicie i nieodwracalnie okna połaciowe? Czy moze pójdzie pan w kierunku, coby te straty w oknach tych zmniejszyć do pożądanych? np. dając w nocy roletę na takie okno czy też sto innych pomysłów? Niech pan sobie jeszcze zrobi takie same testy, jak z szybą, czy wełna mineralna pod katem 45 stopni ma 4 razy wieksze straty przy konwekcji niż ta w pionie. Na pewno wyjdzie panu tak samo. da pan na górny poziom 5 cm wełny, 20 cm styropianu po bokach i grzałkę pod spód. Potem da Pan na górny poziom 20 cm styropianu, a wełnę na pion. Zobaczymy co wyjdzie. Zrobię te pomiary pirometrem, poczekam do odpowiednich warunków pogodowych, sam jestem ciekawy.
  3. Kolektory pracujące latem wcale nie muszą być montowane jak okno połaciowe, często to błąd. W ogóle nie bierze Pan pod uwagę kąta nachylenia dachu zdaje się? Ani kierunków świata? Kolektory ogrzewające dom zimą nie są pionowo ustawione, zależy to od szerokości geograficznej. Pionowo to chyba gdzieś w okolicach kręgu polarnego, w naszej strefie zimą jakieś 60 stopni. Chyba jest różnica? Słońce "nie idzie" cytując PANA WYPOWIEDŹ RÓWNO Z HORYZONTEM. Może w domu energooszczędnym w naszej strefie warto by zrobić okno połaciowe pod kątem 60 stopni? wtedy zimą wpuszczałoby dużo słońca? Lato to nie problem - są rolety.To jest temat do dyskusji na temat zysków i strat. A propo kolektorów ideałem są kolektory ustawiające się do słońca pod najlepszym kątem 24 na dobę i 365 w roku. 4 krotne straty pomiędzy oknem 45 stopni a 90 stopni to są chyba wyssane z palca bzdury poparte absolutnie niczym, jak powyższa argumentacja dotycząca kolektorów dowodząca kompletnej nieznajomości tematu. PS. KOLEKTORY pionowe stosuje się wtedy, kiedy innych nie można.
×
×
  • Utwórz nowe...