Skocz do zawartości

zhouse

Uczestnik
  • Posty

    9
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez zhouse

  1. Merten produkuje również na z-wave. Polecam się zapoznac z Merten Connect: czysty z-wave. Wtedy cena Panu spadnie do 10k zł ;) Pozdrawiam
  2. Dla tej przykładowej instalacji: System otwarty Z-Wave. Jest to rozproszony system bezprzewodowy rozwijany przez ponad 200 firm, a w tym Danfoss, Fakro, Nokia, Logitech, Merten. Zaletą systemu jest łatwość obsługi oraz instalacji, bez konieczności kucia ścian. Podane ceny brutto. 1. Sterowanie oświetleniem: 9szt włączników oświetlenia TKB (jedno lub dwu obwodowe) cena za sztukę 220zł. Instalacja włączników odbywa się identycznie jak standardowe włączniki ścienne. (1980zł) 2. Wentylacja: wentylator Siegienia Aubi wraz z czujnikiem jakości powietrza. Cena za komplet ok. 2500zł (w zależności od ceny euro). Zaznaczam, iż nie jest to sterowanie wentylacją a kompletny system wentylacji dostosowany do systemu. System wymienia powietrze w pomieszczeniu w zależności od jego jakości (pomiar poziomu CO2 oraz lotnych związków organicznych). Do wyboru 4 rodzaje filtrów powietrza: zwykły, pyłowy, spalin, pyłków. Wentylacja jest dźwiękoszczelna. (2500zł) 3. Sterowanie podłogówką: regulator nadrzędny wodnego ogrzewania podłogowego Danfoss. Cena 1770 zł. Posiada 10 wyjść na napędy. Do tego termostat z czujnikiem temperatury podłogi 366zł (2szt dla 2 stref). W przypadku ogrzewania elektrycznego proszę podać jego typ (koszty powinny być mniejsze). (2502zł) 4. Dostęp przez internet: bramka MiaCasa Vera. Cena 1200zł. Bramka umożliwia dostęp przez internet oraz telefon komórkowy. Dostępne są również aplikacje na SmartPhone'a. Połączenie realizowane jest przez szyfrowany protokół SSL (taki jaki oferują banki). Bramka umożliwia również tworzenie zaawansowanych algorytmów sterowania oraz powiadamiania. Posiada komunikację po WiFi dla połączeń z kamerami IP, serwerami muzycznymi, IPadem, itp. (1200zł) 5. Opcjonalnie: pilot MiniMote. Cena 299zł. Kontroler USB wraz z oprogramowaniem. Cena ok. 450zł w zależności od producenta kontrolera oraz wybranego oprogramowania. 6. Instalacja: samodzielnie wg. dostarczonych instrukcji lub ok. 30zł/pkt + dojazd. Pozdrawiam
  3. Większość systemów IB oferuje te funkcje. Jaki system wybierzesz już zależy od Ciebie. Jedni nie ufają radiówce i wybierają przewodowe KNX/EIB, innych albo przeraża wizja okablowania albo koszty kucia ścian i wybierają Z-Wave/XComfort, jeszcze innym podobają się urządzenia w konkretnym systemie i dlatego go wybierają, inni kierują się ceną i biorą to co najtańsze. O gustach się nie dyskutuje tak więc ciężko obiektywnie polecić jeden konkretny.
  4. Jeszcze w sprawie silników somfy to firma jest oficjalnym członkiem z-wave alliance i produkuje kontrolery na z-wave. Aktualnie na rynek amerykański ale myślę, że można spodziewać się w najbliższym czasie silników ze zintegrowanym kontrolerem Z-Wave w standardach europejskich.
  5. Na wszystkie pytania: tak, będą chodziły pod warunkiem dobrania parametrów elektrycznych.
  6. Silnik to silnik. Może być innego producenta niż sterownik. Ważne żeby pilot i sterownik były albo w jednym standardzie albo jednego producenta.
  7. Z miłą chęcią. Z-Wave to system rozpowszechniony głównie w stanach, gdzie jest mocno rozwinięty. Rozwijany przez firmę Zensys, która produkuje jedynie moduły odpowiedzialne za komunikację oraz udoskonala sam protokół transmisji. Natomiast o jakość produktów dba ZwaveAlliance, które zrzesza producentów, udziela im pomocy technicznej oraz certyfikuje produkty. O tym, że jest to stabilny system oraz rozwojowy może świadczyć chociażby to, że członkami i głównymi beneficjentami ZwaveAlliance są takie firmy jak Fakro, Danfoss, Logitech, Black&Decker, Nokia, itp. Do niedawna Z-Wave był mało popularny ponieważ brakowało niektórych głównych modułów w standardzie europejskim. Jakiś rok temu kilka firm wypuściła odpowiedniki europejskie i stan ten uległ zmianie. Obecnie coraz więcej firm wypuszcza urządzenia EU i można zaobserwować dość spory rozwój systemu. Ostatnio również opensourcowy LinuxMCE (dla niewtajemniczonych linux dla systemów inteligentnego budynku) zaczął wspierać Z-Wava. Działanie jest dość podobne do XComfortu pod względem sposobu komunikacji- urządzenia komunikują się na częstotliwości 868MHz na zasadzie sieci kratowej. Tzn. że nie ma głównego sterownika bo każde urządzenie może nim być, co sprawia,że najprostszy system to np. pilot i sterownik światła. Zasięg każdego urządzenia to 100m w przestrzeni otwartej i okolo 30m w przestrzeni zamkniętej, aczkolwiek znów podobnie jak w systemie XComfort występuje tu routing czyli informacja skacze z jednego urządzenia do drugiego poprzez inne co pozwala na działanie jednej sieci na obszarze ok 3000m2. Czemu moim zdaniem jest bardziej elastyczny? Ponieważ oferuje większą różnorodność urządzeń. XComfort posiada małą różnorodność pilotów, ograniczone możliwości serwerów webowych, ograniczony wybór kolorowych paneli dotykowych. No i jakoś nie zapowiada się żeby do XComfortu dodali w przeciągu roku czy dwóch zbyt wiele nowych urządzeń. I proszę przy ocenie nie sugerować się naszym asortymentem ponieważ jesteśmy dopiero w trakcie podpisywania umów z kilkoma producentami. Aczkolwiek niestety brakuje jeszcze producenta zamków do drzwi w systemie europejskim, na co niecierpliwie czekamy. Poza tym kilku instalatorów potwierdziło, iż XComfort dobrze się sprawdza aczkolwiek gorzej mu idzie jeśli sieć jest bardziej rozbudowana, aczkolwiek tu niech sami instalatorzy się wypowiedzą, których jest tu sporo. Natomiast sam na Z-Wave największą sieć robiłem jeszcze w stanach w hotelu na 40 pokoi i system sprawdzał się bardzo dobrze.
  8. Nie do końca się zgadzam. Jednak dedykowane urządzenie zawsze sprawdza się lepiej od PCta. Przez kilka lat byłem konstruktorem różnych urządzeń i zawsze były problemy jeśli urządzenie było oparte na windowsie. Co innego dedykowany komputer przemysłowy z linuxem choć i od tego rozwiązania lepiej sprawdzały się dedykowane urządzenia. Prawdą jest natomiast że w dedykowanym urządzeniu hardware i software też można skopać, ale to inna bajka. Poza tym sam miałem na początku w mieszkaniu zamontowany system IB oparty na domowym PCcie i był on trochę upierdliwy w obsłudze. Ja osobiście nie uznaje również systemów jednej firmy jak Vision czy XComfort. Najczęściej firmę przerasta budowanie całego systemu samodzielnie i potem system taki oferuje okrojone możliwości. Brak takim systemom elastyki no i często niezawodności. Co innego jak firma wypuszcza jedynie standard a produkcją urządzeń zajmują się inni. Wtedy firma produkująca urządzenia skupia się na kilku produktach i je udoskonala a nie zastanawia się jak tu szybko wypuścić kontrolery rolet w systemie, bo bez tego system jest do bani. Natomiast firma zajmująca się standardem dba tylko o jakość komunikacji. Dlatego właśnie wolę EiB, KNX, ZigBee czy, naturalnie z racji pracy, Z-Wave'a.
  9. Jako podobny system do XComfort mogę polecić system Z-Wave lub ZigBee. My akurat poszliśmy w Z-Wave'a ponieważ ma szeroko rozbudowaną bazę producentów. Systemy te są jeszcze mało znane w Polsce aczkolwiek bardzo szybko się rozwijają. Jeżeli nie znajdziesz rozwiązań na XComforcie to bardzo prawdopodobne że będą one na tych właśnie systemach.
×
×
  • Utwórz nowe...