Skocz do zawartości

F1le

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

F1le's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Ja mam pompę ciepła od 21 lat ... i działa. Od 2011 mam glikol i pionowe odwierty (wczesniej uklad woda-woda, czyli studnia czerpalna i zrzutowa). Do tego mam PV. Koszta eksployatacyjne bliskie zeru. Co do za wysokiego napięcia - tak może być. O ile Tauron ma wszysko w D... to PGE sprawnie po zgloszeniu awarii reguluje na transformatorach. Nie uznaje pomp ciepła powietrze-powietrze. Jak ktoś mi pokazuje na 150m2 dom zużycie 50kW/h na dobę to ja się śmieje - jeszcze jak ktoś kaloryfery ma do tego to już szczyt głupoty. W NAJGORSZE lata gdy mrozy były po -20*C+ w styczniu moje 8kW na glikolowych 2x100m odwietrach brało 1000kWh/miesiąc co dało 32kWh/dobę MAX MAX MAX aby utrzymac 23*C w domu (na parterze i ok 2-3*C mniej na piętrze) i 45*C CWU. UWAGA : Tylko podłogówka bez kaloryferów. Przeciętnie zima 2020+ to obecnie 600-700kWh/miesiąc w powiedzmy styczniu - widać od razu ze jest cieplej niz 10 lat temu z moich danych. Ja mam 8kW na 175m2 użytkowej (ogrzewanej) - na odwiertach glikolowych, bo jak chcesz 7.6kW na pompie powietrznej to żart. Moje 8kW dziala OK do mniej więcej -15*C, ponad już widać, że pompa znacznie więcej potrzebuje, ale radę daje. Od -20*C+ grzeje w kominku aby pompe odciążyło, choć obecnie takie temp. to rzadkość a drewno mam jeszcze sprzed 15 lat chyba... Siostra, która ma bliźniaka i ma pompe 10kW - tam ten problem nie istnieje. Też glikol i 2x100m odwierty pionowe.
  2. Na poczatku zawsze spada cisnienie prawie do zera, bo układ się odpowietrza. U mnie 2 razy nabijano glikol aby w koncu ciśnienie przestało spadać i sie unormowało i "stanęło".
  3. Szanowni, Chcialbym sie podzielic z wami moja opinia odnosnie 10 lat z pompa ciepła - akurat Hibernatus W3W (10kW mocy cieplnej) przerobiona na W3G (ok 8kW mocy cieplnej). Dom 220m - realnie ogrzewana powierzchnia ok 150-180m. Tylko ogrzewanie podlogowe niskotemperaturowe (30 stopni). Przez 9 lat pompa chodziła na układzie woda-woda (2 studnie) oraz filtrze do wody pitnej (aby nie zapchac wymiennikow ciepła). Studia zlewowa raz na ~3 lata czyszczona ok 10litrowym 10% roztworem kwasu solnego HCL. Troche o domu : -Ytong ~40 - 50cm grubosci - to wszystko - brak ocieplenia styropianem -Wszedzie terakota (kafelki) -Płyta podłogowa - brak piwnicy - na podniesionym gruncie o ok 2-3metry w stosunku to pierwotnego poziomu Troche o układzie woda-woda : -Temperatura dolnego źródła na czystych filtrach i wodzie to ok +3,5 - 4,5 stopnia (po schlodzeniu - wejscie wieksze o 4 stopnie). - Przy temperaturze na zewnatrz -30 stopni - pompa grzala ok 16h na dobe (brak zrodla biwalentnego w postaci grzalek itp itd) - Przecietnia temperatura w domu - 22,6 stopnia dół - 21 stopni piętro - Woda czerpana z glebokości 22m - moc hydroforu - 750W - 40% zużycia prądu w taryfie dziennej, 60% w taryfie nocnej - Moc całego układu podczas pracy około 3kW Usterkowość - zawór trójdrogowy, siłownik zaworu trojdrogowego, zawor wylotu studni zlewowej, zatkane filtry 90um, przerdzewialy zbiornik z wlacznikiem cisnieniowym hydrofory zasilajacego wode do obiegu dolnego zrodla, obserwowalna degradacja studni - czestsze czyszczenia filtrów niższa temperatura dolnego źródła, mocniejszy hydrofor - decyzja - układ glikolowy, wymieniony sterownik pompy (zacinal sie i nie mozna bylo zmieniac parametrow) Troche o układzie woda-glikol -Temperatura dolnego źródła to ok -1,5 do 6 stopni, przecietnie około 0 na wyjściu po schłodzeniu czyli wejscie to ok 4 stopnie - 2 sondy pionowe po 100m każda w układzie równoległym (odległość 8m), pompka obiegowa 165W - Widoczny spadek sprawności o ok 20% - co widać w czasie pracy pompy (woda np 8h przecietnie w zimie, glikol 10h) - Moc całego układu podczas pracy to około 2,4kW - pompa dłuzej pracuje, ale mniej pradu pobiera - wychodzi na to samo co woda-woda i 3kW pobor pradu. - Znaczne uproszczenie układu i węzła cieplnego - mniejsze zmartwienie o zatkanie wymienników - Brak biwalentnego układu - Po 7h (przez błąd) pracy układu non-stop temperatura w zimie dolnego źródła spadła do -1,5 stopnia (wejście +2,5 stopnia) Dalsze dane pozniej jakby co to pytajcie o co chcecie. Koszty eksploatacji przedstawie pozniej.
×
×
  • Utwórz nowe...