Skocz do zawartości

Irek222

Uczestnik
  • Posty

    22
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez Irek222

  1. Czy wzmiankowane w PN graniczne wysokości (>2,2m, 1,4-2,2m, <1,4m), dla których przy obliczaniu powierzchni użytkowej przyjmuje się współczynniki odpowiednio 100%, 50%, 0%, mają zastosowanie TYLKO do kondygnacji z dachem ukośnym? Bo jeśli nie, to również przy wysokości parteru równej 2,2m, mimo płaskiego sufitu, powinno się stosować współczynnik 50%. Jak to jest?
  2. Ze strony internetowej Portal Rzeczoznawców Majątkowych MSRM: ...powierzchnie zewnętrzne nie zamknięte ze wszystkich stron, dostępne z danego pomieszczenia (balkony, loggie, tarasy itp.) według PN-70/B-02365 nie wlicza się do powierzchni pomieszczenia (ani mieszkania ani lokalu użytkowego), natomiast według PN-ISO 9836 dolicza się do powierzchni pomieszczenia (mieszkania, lokalu użytkowego), wykazując oddzielnie: powierzchnie nie nakryte (balkony, tarasy) i powierzchnie nakryte (loggie).
  3. Szukam, szukam i nie mogę znaleźć tekstu tej normy. To znaczy, tekst jest, ale suchy, bez szczegółów, odsyła do tabel 1 i 2 w innej normie, PN-ISO 6241:1984, a tego nigdzie nie mogę znaleźć...
  4. Z Wikipedii, odnośnie normy PN-ISO: "powierzchnie zewnętrzne niezamknięte ze wszystkich stron, dostępne z danego pomieszczenia (balkony, loggie, tarasy itp.) dolicza się do jego powierzchni (mieszkania, lokalu użytkowego), wykazując oddzielnie: powierzchnie nienakryte (balkony, tarasy), powierzchnie nakryte (loggie)".
  5. Nie, na pewno nie chodzi o "kombinowanie". Ale sądzę, że w przypadku domku z tarasem, a o taki mi chodzi, to norma ISO jest mniej korzystna, bo wlicza się powierzchnię tarasu, przynajmniej tak zrozumiałem. Może się mylę?
  6. Dzięki..., widzę, jaki jeszcze zielony w te klocki jestem...
  7. A na jakiej mapie geodeta te obiekty zaznacza? Na tej mapie, którą się kupuje w starostwie?
  8. A ile zapłaciłaś za tę inwentaryzację i co wchodzi w jej skład? Czy na nowo geodeta robi mapę działki, tym razem z naniesionym na nią domkiem?
  9. A jeśli zmiana ukształtowania terenu jest ograniczona wyłącznie do centralnie położonego fragmentu własnej działki, to również należy to uzgadniać? No bo to nijak się ma do stosunków wodnych, panujących na działkach przyległych, a więc nie zaburza istniejących u sąsiadów stosunków wodnych.
  10. No tak myślałem, czyli - odpada urzędnikom podatkowym sprawdzanie zgodności powierzchni użytkowej zadeklarowanej z tą figurującą w projekcie, bo.... nie ma projektu Czy tak?
  11. A czy "altana" o powierzchni podstawy do 25 m kw musi mieć projekt?
  12. Ale kto (jaki organ, na jakim etapie) interpretuje te - niejednoznaczne przecież - przepisy?
  13. Przeczytałem ten artykuł w Wikipedii. Co prawda, konkluduje on, że NIE WIADOMO jak obliczyć powierzchnię użytkową, ale w zasadzie sam sobie przeczy, bo wcześniej stwierdza, że... "...Polska Norma PN-ISO 9836:1997 nie jest obowiązującym obecnie przepisem w zakresie obliczenia powierzchni użytkowej lokalu lub budynku". A zatem, skoro wykluczy się jedną z dwóch rzekomo obowiązujących norm, pozostaje tylko ta druga norma, a mianowicie starsza norma PN-70/B-02365 „Powierzchnia budynków. Podział, określanie i zasady obmiaru”. Czy dobrze to zinterpretowałem?
  14. Witajcie, mam zamiar postawić nieduży domek letniskowy. Ponieważ podatek lokalny od domów letniskowych jest 12 (!) razy wyższy, niż od domów tak zwanych mieszkalnych (HORROR!), zależy mi, aby "inteligentnie" go zaprojektować. Mam na myśli, aby POWIERZCHNIA UŻYTKOWA była jak najmniejsza, bo od niej naliczany jest podatek. Zamiast tego zaprojektować takie elementy, które NIE WEJDĄ w skład obliczonej powierzchni użytkowej. Stąd moje pytanie: Jak się oblicza powierzchnię użytkową NA POTRZEBY PODATKOWE? Co wchodzi, a co nie wchodzi w skład powierzchni użytkowej - skosy?, pomieszczenia niższe niż X cm?, schowki?, strychy?, piwnice?, taras?, inne-jakie? I kto określa, jaka jest ta powierzchnia użytkowa? Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam.
  15. Dziękuję, potwierdziłaś, że te wszystkie kroki urzędowe muszę przejść, aby położyć tę rurę żelbetową w rowie... paranoja.... Ale co do niwelacji, to nie wiem, czy to wszystko, co opisałaś o poziomie zerowym, jest adekwatne do postawienia domku na "zgłoszenie" ("altana" nie większa, niż 25m2). Na którym etapie będę musiał wykazać się poziomem zero i co to jest ten poziom zero? Chciałbym postawić gotowy domek szkieletowy na słupkach betonowych. Pozdrawiam.
  16. Dołączam się do pytania, jak wykonać takie słupki? A także prosiłbym o radę. U mnie działka jest zlokalizowana na stoku. Mam 2 opcje: 1. zniwelować teren tworząc taras, na nim posadowić domek na słupkach równej wysokości, 2. nie niwelować, a wtedy słupki będą wystawać z ziemi na różną wysokość, w zależności od ukształtowania terenu. No i pod domkiem powstanie pusta przestrzeń, trójkątna w przekroju patrząc z boku domku. Ja skłaniałbym się raczej ku opcji nr 2, bo po pierwsze - odpadają prace niwelacyjne i nie zaburza się naturalnego spływu wód opadowych (mogą sobie płynąć w dół stoku pod domkiem), a po drugie - może się przydać taki prześwit pod domkiem, na przykład w celu konserwacji podłogi od spodu. Ale z drugiej strony, czy wylanie takich wyższych słupków betonowych, sięgających nad poziom gruntu powiedzmy na 1 metr, nie sprawi trudności? I jak zapewnić, aby górna krawędź wszystkich słupków tworzyła idealnie poziomą powierzchnię? Pozdrawiam Forumowiczów - Irek
  17. Dobry wieczór, Twój przypadek jest wyjątkowy. Czytałem, że jak jest możliwość wjazdu z drogi gminnej, to ciężko lub wręcz nie da się dostać z drogi powiatowej, bo... powiatowa jest do innych celów. A więc u Ciebie być może to właśnie urzędnik miał na myśli, że przekonać powiat do zgody na wjazd z powiatowej będzie kłopotliwe i będzie wymagać wiele zachodu. U mnie nie ma gminnej, a tylko powiatowa, więc muszą dać pozwolenie. Ale -jakie kroki muszę podjąć (wszystkie)?
  18. No właśnie, a może ktoś inny zechciałby dorzucić kamyczek (żwirek) do tego wątku (na tę rurę betonową)? - Heniek
  19. Dzięki.... trochę to odstraszające.... nie chcę polemizować z prawodawcą, ale wydaje mi się to wszystko niewspółmierne z tym, że trzeba włożyć do rowu szeroką rurę, a następnie przysypać ją jakimś żwirkiem.... Inżynier, projekt, budowa, zajęcie pasa drogowego...., to brzmi groteskowo w zetknięciu ze skalą tego przedsięwzięcia. Nie sądzicie? Pozdrawiam, Irek.
  20. Dziękuję! A ile to wszystko razem, w przybliżeniu, będzie mnie kosztowało? Pozdrawiam - Irek
  21. Witam szanownych Forumowiczów! Jestem tu nowy, wcześniej nigdy nie miałem styczności z problematyką budowlaną, przejrzałem wszystkie wątki i nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, dlatego pozwalam sobie Was zapytać, jakie kroki muszę podjąć, aby wykonać wjazd na działkę z drogi powiatowej. Mała działka o przeznaczeniu letniskowym przylega do drogi powiatowej, ale nie ma żadnego wjazdu. Docelowo, chciałbym na działce postawić domek o powierzchni użytkowej nie większej, niż 25 m2, nie związany na stałe z gruntem. Wiem, że na taki domek procedury są uproszczone, choć nie wiem dokładnie, co jest wymagane przy takiej inwestycji (tu też poprosiłbym o Waszą pomoc). Ale na początek chciałbym ograniczyć się do zbudowania wjazdu i do zniwelowania terenu, gdyż działka położona jest na stoku. Co do niwelacji, to już wyczytałem na forum, że nie jest to robota budowlana, zatem nie trzeba zezwoleń, projektów, mapek, uzgodnień, i że nic nie trzeba zgłaszać. Natomiast nie mam pewności, co jest konieczne do zbudowania wjazdu. Zaznaczam, że zależy mi na jak najtańszej opcji. Wzdłuż drogi przebiega rów przydrożny. Ktoś mi powiedział, że umieszcza się w rowie ze dwa szerokie dreny, przysypuje, w ten sposób powstaje wjazd tymczasowy na czas budowy, który potem staje się wjazdem docelowym. Czy to legalne? Jeśli tak, to jakich formalności muszę dopełnić? Zaznaczam, że ja żadnej budowy w dającej się przewidzieć przyszłości nie planuję, chodzi mi o sam wjazd. Domek, o ile będzie, to kiedyś, kiedyś.... Na razie - namiot w lecie! Pozdrawiam wszystkich - Irek.
×
×
  • Utwórz nowe...