Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Irek222

Uczestnik
 • Posty

  22
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Irek222

 • Ranga
  Początkujący
 1. Czy wzmiankowane w PN graniczne wysokości (>2,2m, 1,4-2,2m, <1,4m), dla których przy obliczaniu powierzchni użytkowej przyjmuje się współczynniki odpowiednio 100%, 50%, 0%, mają zastosowanie TYLKO do kondygnacji z dachem ukośnym? Bo jeśli nie, to również przy wysokości parteru równej 2,2m, mimo płaskiego sufitu, powinno się stosować współczynnik 50%. Jak to jest?
 2. Ze strony internetowej Portal Rzeczoznawców Majątkowych MSRM: ...powierzchnie zewnętrzne nie zamknięte ze wszystkich stron, dostępne z danego pomieszczenia (balkony, loggie, tarasy itp.) według PN-70/B-02365 nie wlicza się do powierzchni pomieszczenia (ani mieszkania ani lokalu użytkowego), natomiast według PN-ISO 9836 dolicza się do powierzchni pomieszczenia (mieszkania, lokalu użytkowego), wykazując oddzielnie: powierzchnie nie nakryte (balkony, tarasy) i powierzchnie nakryte (loggie).
 3. Szukam, szukam i nie mogę znaleźć tekstu tej normy. To znaczy, tekst jest, ale suchy, bez szczegółów, odsyła do tabel 1 i 2 w innej normie, PN-ISO 6241:1984, a tego nigdzie nie mogę znaleźć...
 4. Z Wikipedii, odnośnie normy PN-ISO: "powierzchnie zewnętrzne niezamknięte ze wszystkich stron, dostępne z danego pomieszczenia (balkony, loggie, tarasy itp.) dolicza się do jego powierzchni (mieszkania, lokalu użytkowego), wykazując oddzielnie: powierzchnie nienakryte (balkony, tarasy), powierzchnie nakryte (loggie)".
 5. Nie, na pewno nie chodzi o "kombinowanie". Ale sądzę, że w przypadku domku z tarasem, a o taki mi chodzi, to norma ISO jest mniej korzystna, bo wlicza się powierzchnię tarasu, przynajmniej tak zrozumiałem. Może się mylę?
 6. Dzięki..., widzę, jaki jeszcze zielony w te klocki jestem...
 7. A na jakiej mapie geodeta te obiekty zaznacza? Na tej mapie, którą się kupuje w starostwie?
 8. A ile zapłaciłaś za tę inwentaryzację i co wchodzi w jej skład? Czy na nowo geodeta robi mapę działki, tym razem z naniesionym na nią domkiem?
 9. A jeśli zmiana ukształtowania terenu jest ograniczona wyłącznie do centralnie położonego fragmentu własnej działki, to również należy to uzgadniać? No bo to nijak się ma do stosunków wodnych, panujących na działkach przyległych, a więc nie zaburza istniejących u sąsiadów stosunków wodnych.
 10. No tak myślałem, czyli - odpada urzędnikom podatkowym sprawdzanie zgodności powierzchni użytkowej zadeklarowanej z tą figurującą w projekcie, bo.... nie ma projektu Czy tak?
 11. A czy "altana" o powierzchni podstawy do 25 m kw musi mieć projekt?
 12. Ale kto (jaki organ, na jakim etapie) interpretuje te - niejednoznaczne przecież - przepisy?
 13. Przeczytałem ten artykuł w Wikipedii. Co prawda, konkluduje on, że NIE WIADOMO jak obliczyć powierzchnię użytkową, ale w zasadzie sam sobie przeczy, bo wcześniej stwierdza, że... "...Polska Norma PN-ISO 9836:1997 nie jest obowiązującym obecnie przepisem w zakresie obliczenia powierzchni użytkowej lokalu lub budynku". A zatem, skoro wykluczy się jedną z dwóch rzekomo obowiązujących norm, pozostaje tylko ta druga norma, a mianowicie starsza norma PN-70/B-02365 „Powierzchnia budynków. Podział, określanie i zasady obmiaru”. Czy dobrze to zinterpretowałem?
 14. Witajcie, mam zamiar postawić nieduży domek letniskowy. Ponieważ podatek lokalny od domów letniskowych jest 12 (!) razy wyższy, niż od domów tak zwanych mieszkalnych (HORROR!), zależy mi, aby "inteligentnie" go zaprojektować. Mam na myśli, aby POWIERZCHNIA UŻYTKOWA była jak najmniejsza, bo od niej naliczany jest podatek. Zamiast tego zaprojektować takie elementy, które NIE WEJDĄ w skład obliczonej powierzchni użytkowej. Stąd moje pytanie: Jak się oblicza powierzchnię użytkową NA POTRZEBY PODATKOWE? Co wchodzi, a co nie wchodzi w skład powierzchni użytkowej - skosy?, pomie
×
×
 • Utwórz nowe...