Skocz do zawartości

Thompheus

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

Thompheus's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Znalazłem coś ciekawego http://www.klima-therm.pl/pl/produkty/dom/...a_c/art153.html do tego koszt sterownika + zasobnik. Mój pomysł na"unpluged time" to kominek z dgp zintegrowany z systemem rekuperacji + wężownica nad czopuchem dla podgrzania wody. A nawiązując do GWC to geo vent w najmniejszym rozmiarze ma wydajność przepływu powietrza ok 400m3/h, nie wiem jak to się ma do zapotrzebowania pc? Bo niezdążyłem jeszcze doczytać A do tematu wróciłem gdyż 2 lata temu ceny zaczynały się od 70 kpln, a teraz widzę poniżej 20 kpln.
  2. Przeczytałem wszystkie podane wątki ale tylko jeden fragment jest wart uwagi: mam pompę ciepła. w której dolnym źródłem jest zużyte powietrze usuwane z domu z łazienki, kuchni, garderoby i z pralni, temperatura mojego dolnego źródła nie spada nigdy poniżej 21 st. C, z tego powietrza odbierane jest ciepło, które wykorzystywane jest do produkcji ciepła do podgrzewu c.w.u. - zasobnik 170 l oraz na potrzeby c.o., u mnie podłogówka w domu pareterowym 100 m2 - zasobnik buforowy 70 l, dodatkowo pompa posiada nagrzewnicę wodną podgrzewającą powietrze nawiewane do domu i to powietrze przechodzi u mnie przez GWC rurowy - rura PCV fi 200 mm o długości ok. 50 m na dłębokości do 2,5 m na końcu, przy czerpni powietrza, gdzie również zamontowana jest studzienka z rury fi 400 mm na skropliny, pompa ciepła NIBE, tania i prymitywna (niewiele ustawień można zmienić), działa wg krzywej grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej, pobiera 600 W energii elektrycznej, jej moc grzewcza to ok. 3 kW, ale tak naprawdę to nie wiadomo, bo producent nie podaje, posiada dodatkowo wbudowane grzałki elektryczne o mocy od 3 do 9 kW - u mnie są odłączone, pomimo, że urządzenie jest prymitywne u mnie sprawdza się i zastępuje rekuperator oraz kocioł dwufunkcyjny c.o. Dodam jeszcze, że płytowy gruntowy wymiennik ciepła cytat: Praca GWC w okresie zimowym W okresie zimy płytowy wymiennik gruntowy "oddaje" zgromadzone ciepło w gruncie przez co zimne powietrze jest ogrzewane. Wartość temperatury powietrza za GWC podobnie jak latem jest bardzo stabilna w ciągu doby, a podczas wielodniowych silnych mrozów powoli spada do wartości niewiele większych od zera stopni Celsjusza. Cechą charakterystyczną dla wymiennika PROVENT-GEO jest zdolność dowilżania (zimą) powietrza ogrzewanego w wymienniku. Praktyka pokazuje, że powietrze wychodzące dowilżane bywa do wartości ponad 90% aż do końca grudnia. Jest to bardzo pożądana cecha, bowiem znacząco poprawia parametr wilgotności powietrza w budynku podczas chłodów. Sam proces "wysychania" powietrza w domu rozpoczyna się więc dopiero w styczniu w więc w środku sezonu grzewczego i jest znacznie spowalniany dalszym dowilżaniem powietrza przez GWC. Odpowiednie ukształtowanie strugi powietrza przepływające przez płytowy wymiennik PROVENT-GEO gwarantuje maksymalnie skuteczną wymianę ciepła o niespotykanej gdzie indziej skuteczności. Konstrukcja i konfiguracja poszczególnych elementów wymiennika minimalizuje straty ciśnienia transportowanego powietrza. tu więcej szczegółów: http://www.wymiennikgruntowy.pl/budowa-wymiennika,pl,0.html ale sprawa najważniejsza do poprawa warunków pracy pompy w niskich temperaturach zimą i dla tego mój pomysł z podgrzaniem powietrza! Najbardziej zależałoby mi na wypowiedziach użytkowników takiego systemu np PC p-w + GWC. Czekam na ri-posty Sam jestem przed wyborem sposobu ogrzewania domu i chciałbym to załatwić na etaoie projektowania
  3. Ponieważ to mój pierwszy post więc chciałem Wszystkich serdecznie powitać A nawiązując do dyskusji pompa powietrze-woda, przeczytałem nie tylko to forum, zastanawiam się jako kompletny laik w tym temacie czy nie można byłoby wstępnie ogrzać doprowadzanego powietrza poprzez: A) gruntowy wymiennik powietrza np. geo-vent B)Puszczenie rury przez dom na podłodze ogrzewanej C)Pobieranie powietrza z łazienki, kuchni, pom. gospodarczego Myślę, że przy tych warunkach powietrze, które docierałoby do pompy byłoby cieplejsze od zewnętrznego zakładając temp. na zewnątrz -20 o C. I tu widzę szansę zaoszczędzenia energii elektrycznej. Mam nadzieję, że doświadczeni w tym temacie dadzą konkretną odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...