Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

gregorz

Uczestnik
 • Posty

  18
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralny

O gregorz

 • Ranga
  Początkujący
 1. Napisałem maila do firmy vikersonn z informacją że chyba mają jakiś błąd w kalkulatorze. Otrzymałem odpowiedź następującej treści: Witam Panie Grzegorzu, Dziękujemy za zgłoszenie problemu. Informuję, że faktycznie mieliśmy w systemie błąd dotyczący wartości netto/brutto cen niektórych nośników energii. W tej chwili cennik nośników został skorygowany i odpowiada rzeczywistym wartościom rynkowym. Informuję także, że założenia w kalkulatorze dotyczące zużycia energii oraz cen energii nie są żadną tajemnicą. Zgodnie z oczekiwaniami dane te zostały opublikowane w zakładce „Założenia kalkulatora” w „Pomocy” na dole strony. http://vikersonn.pl/help#ceny-nosnikow-energii Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za przesłane nam uwagi, dzięki takim sygnałom portal http://vikersonn.pl/ może jeszcze lepiej służyć swoim klientom w doborze najbardziej ekonomicznego i niezawodnego systemu grzewczego na rynku. W podziękowaniu przesyłam Panu w załączniku kod rabatowy na pompę ciepła Vikersonn. Może Pan wykorzystać ten rabat przy zakupie pompy do swojego domu (do czego oczywiście szczerze zachęcam:)) lub może Pan obdarować kogoś znajomego. W celu zachowania ciągłości korespondencji proszę w odpowiedzi zachować treść tego maila. Pozdrawiam... I jeszcze rabat na pompę dostałem
 2. Bajbaga ceny gazu znalazłem na stronie. Nigdzie tam nie ma napisane czy to są ceny netto czy brutto przyjąłem, że netto tak samo jak podaje się w cenniku prądu czy gazu ziemnego. Jeżeli są to faktycznie ceny brutto (nie wiem bo nie korzystam) to popełniłem błąd przyznaje ? może twórcy kalkulatora też popełnili taki sam błąd nieświadomie i wystarczy ich o tym uświadomić? Jeżeli mają dobrą intencję to bez problemu zrobią korektę i po problemie. Co do ceny 80pln/mc za butlę to zadzwoniłem do firmy zajmującej się gazem i taką cenę mi podali ? nic nie poradzę. Co do ceny prądu i pompy ciepła to już to liczyłem w poprzednim poście i mi się zgadzają moje liczby z tym co pokazuje kalkulator i trudno mi dyskutować z twoimi wynikami. Jeżeli chodzi o resztę twoich zarzutów do firmy vikersonn to nie mam pojęcia nie jestem ich rzecznikiem. Wiem tylko tyle co przeczytałem z FM i na ich stronie z historią. Ale nie mogę się zgodzić, że dopłata była wirtualna skoro pompy były wyraźnie tańsze. Strony najczęściej zakłada się w celach marketingu:) A oszczędności nie są wirtualne bo wysokie koszty po zainstalowaniu gazu, oleju lub prądu są jak najbardziej realne i potem trzeba za nie płacić. Nie mam pojęcia czy dane z kalkulatora są tajemnicą ? pytałeś ich o te dane? To że nie maja ich na stronie wynika pewnie z jakiegoś designu i tego, że jest tam dużo innych informacji. Co do producenta to nie mam pojęcia kto jest producentem połowy rzeczy w moim domu. A mało kumaty inwestor to da się nabrać że ekogroszek (węgiel) jest eko i że najlepszym sposobem ogrzewania w XXI wieku jest olej lub gaz z butli. Henok wydaje mi się, że skoro sprężarka dla parametrów 0 dolne źródła, 35 górne źródła ma sprawność COP na poziomie 4,5. Zakładam, że z odwiertu osiągnę średnio roczną temperaturę koło 0 lub więcej (jest to raczej realne). Jeżeli ogrzewanie podłogowe jest zaprojektowane na parametr np. 38 stopni. Czyli że taką temperaturą jest zasilane CO przy mrozach na dworze ok. -20 stopni (czyli kilka dni w roku) w pozostałe dni temperatura jest sporo niższa niż te 38stopni. To średnio roczne COP powinno wyjść bez problemu koło 4 a nawet więcej. Jak napisałem tak mi się wydaje ? nie mam możliwości tego sprawdzenia. Co do danych które podałeś wpisując je do kalkulatora mamy taki stan. Musisz się zgodzić, że zarówno dobór wielkości pompy ciepła jak i szacowane roczne koszty ogrzewania pompą ciepła pokrywają się bez większych błędów z ?twoją" rzeczywistością. Przykro mi Henok ale zdaniem Pana T.B wybudowałeś NAMIOT:)
 3. Jak zwykle siejesz nieprawdę. Czy ta firma vikersonn w jakiś sposób cię skrzywdziła? Dotacje w tej firmie nie były unijne wiem bo przeczytałem wątek z FM który linkowałeś a pompy z dotacją były znacznie tańsze od cen dzisiejszych (wbrew temu co wypisujesz). A z gwarncją co to za manipulacja? Poprostu właściciel pompy ma możliwość przedłużenia gwarancji za dodatkową opłatą co w tym złego. Jak ktoś chce to może jak nie chce to nie musi. A opłata jest jasno i czytelnie napisana tu: http://vikersonn.pl/wieczysta-gwarancja-vikersonn. Ja parę lat temu z własnej woli skorzystałem z takiego przedłużenia gwarancji na pralkę - nie mam pojęcia co w tym złego? bajbaga proszę nie siej nieprawdy i nie oczerniaj bezpodstawnie!!
 4. No przegrzebałem się przez ceny więc piszę Barbossa wrodzona grzeczność nakazuje mi podziękować za bardzo rzeczowy głos w sprawie i przytoczenie argumentów wnoszących cokolwiek do dyskusji:) Panie T.B jak już pisałem wcześniej zgadzam się z Panem ale ja i większość ludzi w tej chwili nie potrafi i nie buduje takich domów o jakich Pan pisze. HenoK a ile wyszło COP u ciebie w twojej pompie? Napisz jak możesz ile masz m2 w swoim domu i ile mieszka osób, jakiej wielkości pompę masz zainstalowaną i jakie zapłaciłeś rachunki w ostatnim roku? Bajbaga płacisz za 1kWh prądu 0,58zł. I ty zarzucasz manipulację? Chyba trochę przepłacasz za ten prąd albo masz jakiś budowlany nie wiem. Ja mam taryfę G12 i ceny z ostatniej faktury wyglądają tak: Dzień obrót 0,2703 zł/kWh + dzień dystrybucja 0,1286 zł/kWh = 0,3989 zł/kWh Noc obrót 0,2394 zł/kWh + noc dystrybucja 0,0340 zł/kWh = 0,2734 zł/kWh Licząc średnio wychodzi: 0,33615 zł/kWh + 22%vat = 0,410103 zł/kWh (a nie jak chciałeś oszukać 0,58) Oczywiście nie dodaję kosztów stałych bo prąd ma każdy i te opłaty i tak ponosi. Czyli zakładając, że COP jest 4 przy pompie ciepła wychodzi 0,102 zł/kWh, żeby nie było przy COP 3,5 wychodzi 0,117zł/kWh Ceny gazu są bardzo różne. Ja znalazłem cenę 2,28 zł/l (mniej więcej pokrywa się z tym co napisałeś). Kaloryczność gazu znalazłem 24 MJ/l (1kWh = 3,6 MJ) co przy sprawności pieca 90% daje ok. 0,380 zł/kWh + 22%vat = 0,4636 zł/kWh (tobie oczywiście bez żadnej „manipulacji” wyszedł nieco mniejszy wynik mimo że cenę wyjściową miałeś nawet wyższą) Do tego dowiedziałem się, że chcą ode mnie 80zł/mc za butlę to jest 960zł/rok + 22%vat = 1171 zł/rok. No to teraz dalej mamy ten dom 130m2 i zapotrzebowanie jak podałeś 13.800kWh/rok Gaz z butli 13800kWh/rok * 0,4636zł/kWh = 6397,68zł/rok plus do tego za butlę 1171zł/rok wychodzi 7568,68 zł/rok Pompa ciepła (zakładam COP 4) 13800kWh/rok * 0,117zł/kWh = 1407,6 zł/rok (przy COP 3,5 wychodzi 1614,6zł/rok) A teraz wracając do kalkulatora proszę wpisz 130m2 ale nie zapomnij wpisać 0 w ilości mieszkańców (kalkulator jest na tyle rzetelny że ilość osób oczywiście również bierze pod uwagę). Czyli mamy stan taki. Jak widać wykresy pokazują mniej więcej to co wyliczyłem – o kurde to ci niespodzianka. Wiadomo, że wyniki w kalkulatorze mogą różnić się o te 10-20% w każdą stronę w zależności od przyjętych cen nośników, założonego COP jak również i samego domu ale mają pokazywać rząd wielkości rachunków. I te kalkulatory to robią licząc koszt ogrzewania każdym nośnikiem w sposób rzetelny. Rozumiem, że nie da się prowadzić rzeczowej dyskusji na forum bo zostanie się zawsze zakrzyczanym przez zagorzałych forumowiczów. I tak pewnie za moment ktoś kto w ogóle nie przeczyta i nie policzy co napisałem, napisze że kalkulatory są „naciągane” i do „d..”
 5. bajbaga rozumiem, że skoro "czepiasz" się kolejnych rzeczy to przekonały cię moje poprzednie wyjaśnienia dotyczące liczenia okresu zwrotu i ten temat mamy już za sobą? Dobrze skoro uważasz, że ceny są błędne przyjże sie także temu dogłębnie i wrócę do tematu jak wszystko sobie poprzeliczam. Ale skoro mówisz, że pompa ciepła i elektryczne jest dobrze to dziwne, że ci "oszuści" z vikersonn zapomnieli też "zmanipulować" wyniki dotyczące ogrzewania prądem:) Do tematu gazu wrócę jak rozpoznam temat. Przy dobrze zaplanowanym ogrzewaniu niskotemperaturowym oraz dolnym źródle w postaci odpowiedniej ilości odwiertów oczywiście bez problemu osiąga się średnio roczne COP ok 4. Panie T. większość domów w polsce budowanych jest ze "średnia izolacja termiczną" i z ogrzewaniem centralnym czy to się Panu podoba czy nie. Wiem że ma Pan na ten temat inne zdanie i bardzo je szanuje. Zawilgocenie i mostki termiczne wpłyną tylko na wyższe rachunki czyli inwestycja w pompę ciepła da jeszcze większe korzyści niż zakładane.
 6. Także powielam swój wpis w tym zakresie: Zrób proszę proste doświadczenie (np. w excelu) wpisz 10 000(koszty w pierwszym roku) w rubryce pod spodem dodaj do wartości powyżej 9%(wzrost cen gazu zgodnie z założeniami). I tak zrób 25 razy zawsze do wartości poprzedniej dodawaj 9%, potem zsumuj te wszystkie liczby. Mi wyszło: 847 008PLN wydane na gaz z butli w ciągu 25 lat przy założeniu że gaz drożeje 9% w skali roku. Teraz podobnie z pompą ciepła weź 2 000(koszt w pierwszym roku) i dodaj 6% (wzrost cen energii elektrycznej zgodnie z założeniami i też zrób tak 25 razy a potem zsumuj te liczby. Mi wyszło: 109 729PLN wydane na prąd do pompy ciepła w ciągu 25 lat przy założeniu, że energia drożeje 6% w skali roku. Teraz odejmij te wartości i wychodzi: 737 279PLN. Praktycznie tyle co na kalkulatorze, różnica pewnie wynika z przybliżonych liczb które przyjąłem na początku kalkulacji. Wniosek - proste przeliczenie matematyczne zaproponowane przez bajbaga jest błędne i nigdy nie należy planować tak swoich wydatków na przyszłość. Dotyczy to zarówno domów energooszczędnych, pasywnych, ocieplonych i zwykłych jak i wszystkich bez wyjątku sposobów ogrzewania domu.
 7. Może do takiej sytuacji dojdzie a może nie, a jak dojdzie to kiedy? Nikt tego nie wie. Można sobie wróżyć z fusów i opowiadać historię przeróżne na temat co się wydarzy w przyszłości. Ale skoro twórcy kalkulatora w zwoich założeniach (które zresztą przejrzyście i jawnie opisali na swojej stronie: założenia) przyjeli że ceny nośników będą się zachowywały w przyszłości podobnie tak jak to miało miejsce przez ostanie 10lat. To są to bardzo dobre założenia bo w ten sposób najczęściej robi się plany wielu przedsiewzięć - patrząc na historię. Do tego wszystkie wyliczenia i rachunki zgadzają się matematycznie. To czemu krzyczycie, że te kalkulatory to manipulacje i oszukiwanie klientów? Moim zdaniem firma vikersonn bardzo rzetelnie i profesjonalnie podeszła zarówno do założen jak i wszystkich działań matematycznych w swoim kalkulatorze. Jak już nie ma się do czego przyczepić i brakuje argumentów to zawsze można napisać że białe jest czarne itd. Może i tak można, są na tym forum więksi specjaliści od ocieplenia. Ja nie umiem wybudować takiego domu ale jak ktoś potrafi taką sztuczkę to wydaje mi się, że wyda na to więcej niż na pompe ciepła. A co do banku to na bank:) pewniejszy jest wzrost cen nośników energii co roku niż stały procent na lokacie bankowej przez 25 lat. Wszystkie uproszczenia i manipulacje dotyczące tego kalkulatora są tylko w twoich postach na ten temat a w samych kalkulatorze ja jakoś nie mogę się ich dopatrzeć. Przeciwnie im więcej dyskutuję na ten temat i przeliczam co autorzy mieli na myśli dochodzę do wniosku, że są bardzo racjonalne.
 8. Oj taki poważny forumowicz a takie głupoty wypisuje. Twoim zdaniem założenia są idiotyczne bo wyniki wychodzą zaskakujące?? Założenia są jak najbardziej prawidłowe. Skoro historycznie gaz drożał średnio 9% a prąd średnio 6% w ciągu roku to tak też należałoby założyć na przyszłość. Nadal się upieram, że założenia i wyliczenia na kalkulatorze są jak najbardziej w porządku i godne przemyślenia i polecenia. A to co napisałeś o gazie to też w sumie racja. Po co teraz zakładać ogrzewanie gazem z butli czy olejem jeżeli taniej będzie ogrzewanie elektryczne zarówno w kosztach instalacji jak i późniejszej eksploatacji. A to że głośno się o tym nie mówi to dopiero jest oszukańczy marketing i lobby naftowo-gazowe. Tak, zgadzam się w przyszłości nie będzie gazu tylko prąd i już pomału to się dzieje, nawet w branży samochodowej to już widać a co to będzie za 25 lat....
 9. bajbaga pewnie, że się czepiasz:) Ja tam nie widzę nic dziwnego. Na każdej stronie można sie do wielu rzeczy przyczepić. Certyfikowany chłodniarz to pewnie taki który ma uprawnienia chłodnicze i doświadczenie w branży a nie instalator pieców gazowych po 1-2 dniowym szkoleniu z pomp ciepła. Co do mocy cieplnej to mimo, że jestem trochę "techniczny" nie wiem o co Ci chodzi. Że niby powinno być zapotrzebowanie na moc cieplną? Jeżeli chodzi o kalkulator to nadal się nie zgadzam. Dane bazowe wydają się być rzetelne. Dla danych które podałeś: vikersonn kalkulator 130m2 rocznie różnica w rachunkach to ok 8000pln (pompa ciepła vs gaz z butli). Kompletna oferta na cenę pompy ciepła dla tych danych co]widać wynosi 38 090PLN. Na kocioł gazowy plus zbiornik i instalację zapłacisz około 20 000PLN. Różnica zwraca się praktycznie w dwa lata i to dokładnie pokazuje kalkulator. Zrób proszę proste doświadczenie (np. w excelu) wpisz 10 000(koszty w pierwszym roku) w rubryce pod spodem dodaj do wartości powyżej 9%(wzrost cen gazu zgodnie z założeniami). I tak zrób 25 razy zawsze do wartości poprzedniej dodawaj 9%, potem zsumuj te wszystkie liczby. Mi wyszło: 847 008PLN wydane na gaz z butli w ciągu 25 lat przy założeniu że gaz drożeje 9% w skali roku. Teraz podobnie z pompą ciepła weź 2 000(koszt w pierwszym roku) i dodaj 6% (wzrost cen energii elektrycznej zgodnie z założeniami i też zrób tak 25 razy a potem zsumuj te liczby. Mi wyszło: 109 729PLN wydane na prąd do pompy ciepła w ciągu 25 lat przy założeniu, że energia drożeje 6% w skali roku. Teraz odejmij te wartości i wychodzi: 737 279PLN. Praktycznie tyle co na kalkulatorze, różnica pewnie wynika z przybliżonych liczb które przyjąłem na początku kalkulacji. Masz rację odległość czasowa duża ale raczej nikt się chyba nie spodziewa, żeby nagle gaz zaczął wolniej drożeć - mogą być tylko większe podwyżki. A prąd jednak od dawna jak pamiętam trzyma się w ryzach inflacji. Ale faktycznie jest jeden błąd. Kalkulator nie uwzględnia tego, że najczęściej w pierwszym sezonie grzewczym rachunki (nie zależnie od nośnika energii) będą o ok 30-40% wyższe z powodu suszenia budynku. Ale uwzględnienie tego faktu powoduje, że inwestycja w pompę ciepła zwraca się jeszcze szybciej:)
 10. Bardzo dobry wniosek. Pomp nie trzeba serwisować. A to że w vikersonn jest możliwość przedłużania gwarancji za dodatkową opłatą to plus dla nich. Wszyscy wiedzą że pompy ciepła sie nie psują ale jak kogoś stać i chce mieć święty spokój to ma u nich taką możliwość.
 11. Ja wiem czy niezbyt czystych. Mi się wydaje że jak można było kupić taniej pompę to chyba raczej miło. A tańsza była napewno bo z tego linku do innego forum wynika że 9kW kosztowała 14 141 a teraz kosztuje jak widać na ich stronie http://vikersonn.pl/oferta-pompy-ciepla-ceny 18 400 PLN. Więc cena "sierściucha" najwyraźniej nie jest taka sama:) A co do przeliczeń matematycznych to są ok. Pogrzebałem u nich na stronie i znalazłem: http://vikersonn.pl/help#kalkulator i tam jest temat o okresie zwrotu. Jak ktoś coś liznął z matematyki i procentu składanego to zgodzi się że założenia i liczby są w porządku.
 12. Po pierwsze skoro masz takie małe zapotrzebowanie na energię to pompa też byłaby bardzo mała więc i dużo tańsza. Po drugie ile wydałeś więcej w porównaniu do standardu na wybudowanie domu o tak niskim zapotrzebowaniu na ciepło, to też należało by wziąć pod uwagę.
 13. Nie wiem jak wyliczasz te wartości ale coś mi się tu mocno nie zgadza. To raczej naginanie rzeczywistości.
 14. Dokładnie. Po pierwsze skoro właściciel zapłacił 5 tyś przy pompie ciepła to znaczy, że zachowując te same temperatury w tym sezonie w tym samym domu ale ogrzewając się czymś innym zapłacił by dużo więcej. Ekogroszkiem coś koło 7,5tyś a gazem około 10tyś. Po drugie coś wydaje mi się że tam jest policzona jakaś taryfa budowlana bo trochę drogi ten prąd w tym artykule: 911,35 (pln) / 1657(kWh) = 0,55 (pln/kWh) to trochę drogo, ja płacę miej za prąd i mówię oczywiście o wszystkich kosztach dystrybucji i sprzedaży i jakieś tam koszty stałe. Kiedyś to liczyłem i wychodzi coś koło 0,40 (pln/kWh) brutto.
 15. Skąd wiesz, że jesteś w stanie ogrzać podobny dom? Może eres lubi ciepło, może ma mostki termiczne, może budynek jeszcze wysychał. Właśnie o to mi chodzi, że nie jesteś w stanie tak samo ogrzać podobnego domu. Cena za wyprodukowaną jednostkę energii (kWh) z ekogroszku jest droższa niż jednostka energii (kWh) wyprodukowana przez pompę ciepła. Czyli nie jesteś w stanie ogrzać tego samego domu w takim sam sposób tym samym nakładem pieniężnym.
×
×
 • Utwórz nowe...