Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Elkomatic HIBANA

Uczestnik
 • Posty

  3
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralny

O Elkomatic HIBANA

 • Ranga
  Początkujący
 1. Elkomatic HIBANA

  Kominek z płaszczem wodnym

  Sam wybrał bym instalację zamkniętą z zasobnikiem buforowym. Więcej informacji na temat kominka wodnego podałem na stronie www.elkomatic.pl , natomiast w uzasadnieniu dlaczego system zamknięty i z buforem polecam fachowy artykuł; http://rynekinstalacyjny.com.pl/index.php?...;Itemid=100106; (Kotły na paliwa stałe.Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła. Sławomir Pilarski ); przeznaczony dla instalatorów ; ale proszę przeczytać w całości . Natomiast wybór pieca CO pozostawił bym instalatorowi całe instalacji grzewczej.
 2. Kominek z płaszczem wodnym na różne dostępne paliwa: drewno, brykiet, węglowe itp.; np. HIBANA , ale żeby długo ogrzewał konieczny jest bufor 400 - 800 l . Wówczas jedno rozpalenie i na wiele godzin spokój z obsługą. Za mało jednak danych o mieszkaniu , jaka kubatura, powierzchnia, czy garaż jest częścią innego budynku, wolno stojący, z poddaszem, jak wysoki komin i czy można np. kominek zamontować w ścianie z drzwiczkami do wnętrza kuchni, natomiast korpus z armaturą i bufor w osobnym pomieszczeniu-przybudówce. W "małym" mieszkaniu czy zostanie przestrzeni i miejsca przed kominkiem, sposób dostarczania paliwa i narzędzia do obsługi. Można przewidzieć również do bufora solar na CWU . Instalacja grzewcza wodna ciśnieniowa lub z płynem niezamarzającym. Dodatkowe pytanie o preferencje zamieszkania; przebywanie-praca, liczbę osób itp.
 3. Elkomatic HIBANA

  Kominek z płaszczem wodnym

  Należy zwrócić uwagę na takie sprawy jak zdobycie podstawowej wiedzy na temat spalania w kominku oraz prawidłowość podłączenia kominka z płaszczem wodnym do instalacji grzewczej. Trzeba pamiętać, że w kominkach spalamy ręcznie, obsługujemy je regularnie oraz czyścimy i konserwujemy. To tak jak z posiadaniem specjalistycznej kuchni, ktoś kto gotuje okazjonalnie nie potrzebuje wysokiej klasy kuchenki, jednak jeśli gotowanie jest Twoją pasją, a kuchnia w twoim domu nie jest tylko pomieszczeniem dla ozdoby, chcesz mieć w niej jak najlepszy sprzęt i liczysz się z tym, że będzie to wszystko kosztowało sporo nakładów finansowych i pracy. Na początku uczciwie trzeba spojrzeć na koszty i efektywność ogrzewania w kominku wodnym, na dostępność i różnorodność paliw do spalania oraz na jakość tegoż spalania, te kryteria pozwalają na wstępny wybór typu konstrukcji, producenta i klasy kominka wodnego. Najczęściej jest to decyzja budowlana na 10-15 lat, a konsekwencje tymczasowego wyboru tańszego produktu nie przyniosą oczekiwanych efektów. Jeśli jesteśmy w stanie inwestować w nieruchomość definitywnie nie powinniśmy oszczędzać na tak podstawowych kwestiach jak instalacje i ogrzewanie, którego nie będziemy w stanie zmieniać co kilka lat, dlatego lepiej zdecydować się na produkt o lepszych parametrach. Natomiast w kwestii podłączenia kominka wodnego również najlepiej jest wzorować się na sprawdzonych i wypróbowanych rozwiązaniach. Najważniejsza jest konstrukcja domu, rozwiązanie instalacji CO grzewczej (grzejnikowej, podłogowej i CWU). Sercem takiej instalacji jest bufor 500 - 1500 l , który będzie zasilany dowolnymi urządzeniami, w tym także kominkiem . Wówczas tzw. "przewymiarowanie" mocy kominka, jak pokazuje ostatnia zima jest jak najbardziej wskazane. Palenisko kominkowe jest przecież widoczne oraz ręcznie sterowane i jeżeli moc obliczeniowa dla domu (stastystyczna ) wynosi np. 12 kW to praktycznie kominek można "rozpalać" z mocą od 8-20 kW. W swoim otoczeniu kominek z płaszczem wodnym tylko ułamek, ok 1/4 energii przekazuje natychmiast do pomieszczenia, a pozostałą część magazynuje w obiegu wodnym. Dlatego na pewno nie zaszkodzi jeśli w razie potrzeby możemy dopalić kominkiem nawet ponad 34 kW, bez obawy o jego uszkodzenie. W kwestii technicznej wybór co do: CO pieca gazowego, pompy ciepła , kotła na biomasę , kolektorów solarnych itp., nie ma większego znaczenia; pod warunkiem że zainstalujemy kominek z zabezpieczającym wymiennikiem ciepła do pracy w systemie ciśnieniowym-zamkniętym, ponieważ ten można również z powodzeniem podłączyć do prostej instalacji z otwartym naczyniem wzbiorczym. Łączę pozdrowienia Konrad Wyppich
×