Skocz do zawartości

hotshot

Uczestnik
  • Posty

    25
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez hotshot

  1. Cytat

    Z jakiej części POLSKI szukasz okien, może będę wstanie pomóc icon_smile.gif, bo kto inny produkuje kto inny montuje, w zależności z jakiej części jesteś mogę coś polecić.
    Co do doświadczenia z Rehau niestety nie miałem.



    kujawsko-pomorskie
  2. Witam, dołączam się do tematu. Ja zastanawiam się nad REHAU Euro 70 z dwiema szybami lub Euro 86 z trzema szybami. Jest też opcja pośrednia Euro 70 z trzema szybami, co myślicie o tym rozwiązaniu? Różnica w cenie to 2 tys. między każdym z rozwiązań (na 12 oknach).
  3. Ja mam w granicy działki skrzynkę postawioną przez ZE, nowa instalacja dla całego osiedla, niedaleko stoi nowe trafo. W mojej skrzynce budowlanej którą już sobie przygotowałem mam różnicówkę i kilka "esów" za gniazda 1 i 3-fazowe. Czyli muszę kupić zabezpieczenie zalicznikowe do szafki ZE i potem uziemić przewód PE w mojej skrzynce tak? Dobrze rozumuję?
  4. A jaki jest najprostrzy sposób wykonania uziemienia skrzynki budowlanej? Mam już zalaną ławę a w niej bednarkę do uziomu fundamentowego domu, czy mogę do niego podłączyć przewód PE ze skrzynki budowlanej? A właściwie to należy uziemić miejsce rozdziału przewodu PEN (zasilanie 4-przewodowe) czy tylko sam przewód PE instalacji odbiorczej?
  5. Cytat

    Ja buduje z solbetu 24 gladkiego na klej bez p+w murarz powiedzial ze P+w to ulatweinie dla niego ale koszt pustakow duzy i bez P+W też bedzie dobrze. Zdecydowalem sie na ten material bo bardzo latwo sie w nim robi instalacje ktore bede robil sam, kolejna sprawa to to ze jest cieplejsza od ceramiki, nastepna to taka ze mniej bedzie kosztowalo otynkowanie tego zewzgledu na to ze sciany sa równuiejsze niz w przypadku ceramiki. co do ociepleniea mysle ze 12 cm dobrego styropianu wystarczy.



    Zrobie dokładnie tak samo i z tych samych powodów icon_smile.gif
  6. Dzwoniłem do energetyki i powiedzieli że jak skończą robić ZKP to przyślą fakturę i wtedy można złożyć wniosek o usługe dystrybucji (czyli zasilanie + licznik). W momencie podpisania umowy można podłączyć skrzynkę budowlaną, która musi zostać odebrana, muszą zostać wykonane pomiary sprawdzające skuteczność ochrony prze uprawnionego elektryka. Zasilanie jest 4przewodowe czli czeka mnie wykonanie tymczasowego uziomu icon_sad.gif bo energetyka nie udostępnia zacisku PE.

    Tak czy inaczej potrwa to jeszcze miesiąc lub dwa icon_sad.gif
  7. Witam, tak się zastanawiam. Niedługo ruszam z budową i chcę zbudować skrzynke budowlaną zasilającą w energię el. Energetyka robi właśnie zasilanie do działek, postawią mi skrzynkę złącza kablowego w granicy działki. Co trzeba zrobić aby podłączyć się do sieci? Chodzi mi szczególnie o sprawy papierkowe bo samą skrzynke wykonam sam. Oczywiście warunki przyłączenia już mam i jest w nich napisane że skrzynkę budowlaną zasilić zalicznikowo. Czy trzeba ten fakt komuś zgłaszać itp.?
  8. Cytat

    a nie wydaje Ci się, że polecanie mija się z celem, jak nie wiadomo z jakiego regionu?
    to raz
    dwa - w jakiej technologii? na klej, zaprawę (ciepłą?), bo to chyba też istotne
    i rozejrzyj się w okolicy co mają, polecanie materiału z drugiego końca kraju, raczej mija się z celem
    prędzej już wybrać coś taniego, a kasę dołożyć do zwiększenia grubosaci styro



    Kujawsko-pomorskie, myślałem o kleju, cienka spoina. Dużo drożej wychodzi niż zaprawa?
  9. Witam wszystkich, mam trochę pytanie obok tematu, jako że się już zdecydowałem na 24cm BK + 15 styropianu. Jakiej firmy polecacie BK? Będę go murował dopiero na wiosnę 2011 ale chce zakupić jak najszybciej. Czy myślicie że ceny wzrosną po powodzi?
  10. Cytat

    Jeżeli gruszka dojedzie z każdej strony to taniej z podajnikiem icon_smile.gif

    Narożnik trzeba dozbroić dwoma prętami fi 12 zagiętymi pod kontem 90st. przywiązanymi drutem wiązałkowym wewnątrz belek od zewnętrznej strony narożnika .

    Brak obrazka



    O, to jest cenna informacja, wielkie dzięki.

    Dziś widziałem ławy na działce niedaleko mojej. Bez szalunku, była już papa. Równo to było względnie, trochę fale i poziomy pewnie też na "oko". Widać że gleba pozwala na takie manewry, też zaryzykuję bez szalowania.
  11. Cytat

    trudno jest oceniac na odległość jaką masz mozliwość wjazdu gruszką na dwa przeciwległe krańce fundamentu
    lecz jesli masz - wystarczy tańsza wersja / z podajnikiem taśmowym/

    p.s.
    ja wylewałem fundament prosto w grunt zarówno ławe jak i ścianę /tzw. ławościana/ jednoczesnie, do poziomu gruntu
    następnie "małe szalowanie" ponad teren i dolewka betonu
    cały fundament mam monolityczny



    Do fundamentów grucha spokojnie dojedzie z każdej strony.

    Dawałeś folię od dołu ławy?
  12. Cytat

    4.A jak masz zbrojenie pokazane w projekcie ?



    Zbrojenie jest opisane tak: pręty fi12, 2 dołem, 2 górą w narożach, otulina min. 5cm, przęsła co 25 cm z pręta fi6. Pod kominy zbrojenie dołem, siatka z prętów fi 8, oczko 15cm

    Jeszcze takie pytanko, jak przyjeżdża grucha z betonem, to lepiej żeby była z pompą i wężem czy może z podajnikiem taśmowym (taką mam w okolicy niedrogo). icon_smile.gif
  13. Czyli plan jest taki:
    1. Zbieram ziemię pod dom do poziomu górnej płaszczyzny ławy
    2. Kopię wykopy pod wymiar ławy 60x40cm + 10 cm na podsypkę (na podstawie ław drutowych)
    3. Zarzucam podsypkę
    4. Wkładam zbrojenie podparte np. kawałkami bloczków betonowych (pręty mają wychodzić na rogach z ławy do ściany fundamentowej?)
    5. Zalewam betonem, wibrując go
    6. Podlewanie betonu
    7. Izolacja pozioma ławy (papa, itp.)
    8. Bloczki
    9. Izolacje pozioma i pionowa ścian fundamentowych

    Pominąłem coś? Jeżeli ktoś ma jakieś rady praktyczne to chętnie je przyjmę icon_smile.gif
  14. Cytat

    1.Jest ogólnie stosowanym rozwiązaniem zastosuj cement żużlowy a nie popiołowy .

    2.Nie trzeba nic dawać izolacja pozioma od poziomu ławy ,ława (oczywiście zbrojona )na głębokości 1-1,2m nad poziomem gruntu . Pod ławy 10-15 cm podsypka piaskowa -chudy beton.

    3.Uzyskuje się poprzez Ławy drutowe ,które wytycza geodeta .(metrówka z długą poziomicą w czasie kopania ), ( kij o odpowiedniej długości podczas zalewania) teraz zamiast drutu stosuje się mocno naciągnięty sznur murarski .

    Brak obrazka

    Na rysunku B jest błąd zamiast cyfry 5 powinna być cyfra 4




    Ok, dzięki, coś konkretnego.
    A jak się wyrównuje górną powierzchnię ławy? czy beton jest na tyle płynny że sam się wyrówna? Czy podczas zalewania trzeba go wibrować?
  15. Witam, jako że w tym roku mają powstać fundamenty naszego domu mam kilka pytań "fundamentalnych". Czytałem trochę o różnych technologiach i głowa pęka od opinii jaka metoda jest ok. Mam zamiar wykonać wszystko sam, nie jestem budowlańcem ale coś tam wiem, więc sorry za może głupie pytania.... do rzeczy.

    1. Czy wykonanie fundamentu bez szalunku jest właściwym rozwiązaniem? Glina do 4m.
    2. Jeżeli bez szalunku to czy trzeba dawać folię pod ławę? i zawijać ją do góry?
    3. W jaki sposób uzyskuje się wypoziomowanie górnej płaszczyzny ławy skoro nie ma szalunku?

    Na razie tyle, z góry dzięki icon_smile.gif
×
×
  • Utwórz nowe...