Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Slanica

Uczestnik
  • Posty

    1
  • Dołączył

  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Slanica

  • Ranga
    Początkujący
  1. Witam! Byłbym wdzięczny za pomoc odnośnie następującej kwestii. Zamierzam postawić na swojej działce ogrodzenie od strony drogi publicznej (powiatowej), z którą moja działka sąsiaduje. Udałem się zatem do właściwego organu do spraw budownictwa w Starostwie Powiatowym, aby zgłosić ten fakt. Tam zobowiązano mnie do uzyskania zgody (opinii) od zarządcy drogi powiatowej, którą to zgodę miałbym dołączyć do wymaganego zgłoszenia. Następnie udałem się do Powiatowego Zarządu Dróg, gdzie złożyłem stosowny wniosek. Jednakże Zarząd Dróg nie wydał mi takiej zgody, tłumacząc się, że nie jest w stanie ustalić aktualnego przebiegu granicy pomiędzy drogą publiczną a moją działką (brak znaków granicznych). Dostarczyłem im aktualną mapkę zasadniczą z geodezji, lecz nic to nie dało. Moje pytanie brzmi: - czy stosowna zgoda Zarządu Dróg jest wymagana przy składaniu w Starostwie Powiatowym zgłoszenia o chęci postawienia ogrodzenia, skoro zamierzam postawić je na własnej działce, skoro zamierzam odsunąć się od granicy aż 3 metry i skoro miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje poszerzenia drogi? Urzędnicy Starostwa Powiatowego, domagając się zgody od zarządcy drogi, powołują się na art.38 ust. 1 Ustawy o drogach publicznych. Ale przecież ja zamierzam postawić ogrodzenie na własnej działce a nie w pasie drogowym. Przyjmując jednak argumentację Zarządu Dróg, że nie można ustalić granicy działki, mogłoby się okazać, że moje ogrodzenie stanęłoby właśnie w pasie drogowym. Jednakże i tutaj art. 38 ust. ust. 3 Ustawy o drogach publicznych nakazuje zarządcy drogi wydać taką decyzję (pozytywną lub odmowną) w terminie do 14 dni od chwili złożenia wniosku. W opisywanym moim przypadku Powiatowy Zarząd Dróg już pomimo miesiąca nie wydał żadnej decyzji. Zatem: - czy na tej podstawie tzn. braku jakiejkolwiek decyzji ze strony zarządcy drogi i pomimo upływu przewidzianego ustawą okresu 14 dni, co oznacza zgodę zarządcy drogi na postawienie ogrodzenia (nawet w pasie drogowym), mogę dokonać zgłoszenia w Starostwie Powiatowym o budowie ogrodzenia, czy wystarczy, że złożę jakieś oświadczenie, że zarządca drogi nie wydał żadnej decyzji? - czy urzędnicy mają w tej sytuacji przyjąć wniosek? - co zrobić jeśli go nie przyjmą i każą go uzupełnić? - gdzie mogę się od tego odwołać? - i czy można się w ogóle odwołać od wyżej opisanego braku jakiejkolwiek decyzji ze strony Powiatowego Zarządu Dróg? Dziękuję za pomoc.
×