Skocz do zawartości

perm

Uczestnik
 • Posty

  18
 • Dołączył

 • Ostatnio

perm's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

 1. Dom 100m2 o wymiarze charakterystycznym podłogi B = 5. U podłogi na gruncie ocieplonej 10 cm EPS o lambdzie 0,042 wynosi 0,26 W/m2K. Ocieplenie ściany fundamentowej na głębokość 1m 10 cm warstwą EPS o takiej samej lambdzie zmniejsza U projektowe dla podłogi do 0,22 W/m2K. Różnica 0,04 W/m2K może nie jest jakaś imponująca ale dla sezonu grzewczego daje oszczędność dla tego domu 300 kWh (3kWh/m2). Koszt ocieplenia ściany fundamentowej to jakieś 1000 zł. Chyba warto. Nie warto natomiast, przy takim stosunkowo wysokim U dla podłogi dodawać więcej izolacji na ścianę fundamentową. Lepiej dołożyć pod podłogę. U podłogi dla tego domu z 20 cm EPS pod podłogą to 0,16 W/m2K bez izolacji ściany fundamentowej i 0,15 po dołożeniu 10 cm EPS na ścianie. Niby niewiele ale jest jeszcze jedna rzecz. Projektant musi zadbać, by wskaźnik fRsi dla całego domu spełniał normy. (To wskaźnik, który pokazuje możliwość wystąpienia kondensacji wilgoci w przegrodzie) Bez izolacji ściany fundamentowej współczynnik fRsi na styku ściany i podłogi będzie za niski.
 2. Mam dach nad domkiem ogrodnika, pokryłem go blachą trapezową i przyszedł czas na kalenicę. Gąsiory (jeżeli tak je mozna nazwać) to blacha dł 2m wygięta wzdłuż środka w kształt płaskiego trójkąta, bez podstawy oczywiście. Jej brzegi są zawinięte na zakładkę do środka co uniemożliwia np wsadzenie jednej blachy na drugą. Jakoś musze je ze sobą połączyć. W hurtowni powiedziano mi by po prostu położyć jedną na drugą i skręcić nie przejmując się zakładkami. Jakoś to do mnie nie przemawia, zakładki maja ok 0,7 cm grubości, jak to będzie wyglądać? Wsunięcie jednej blachy w drugą też nie wchodzi w rachunę przez te zakładki, można je trochę odgiąć ale i tak więcej niż te 2 cm wsunąć się nie da. Może ktoś wie jak to ze sobą połączyć?
 3. perm

  Legalett

  Chodzi o podgrzewanie i ochładzanie? Tak się dzieje z każdą podłogówką, nieakumulacyjną też. W czym problem?
 4. perm

  Legalett

  Myślisz że dajmy na to trójka ludzi jest w stanie podnieść temperaturę kilkunastotonowej betonowej płyty w sposób zauważalny? W wystarczająco krótkim czasie by było to dokuczliwe?
 5. perm

  Legalett

  Cześć kolego Zapomniałeś o wadach albo może wystarczy że powiesz ile za ten fundament zapłaciłeś, zresztą, twoja sprawa, miałeś, stać cię było czy też dostałes jakieś zniżki, nieważne. O tym czy warto na Legalett wydać i ile każdy musi zdecydować sam. Mnie interesuje co innego bo na forum muratora mi nie odpowiedziałeś. Co to znaczy "z założonym akumulacyjnym ogrzewaniem podłogowym" ? Ogrzewanie montowane przez Legalett korzysta z akumulacyjności płyty fundamentowej, bez niej akumulacyjne nie jest. Akumulacja jest "bonusem" albo dla niektórych wadą płyty fundamentowej niezależnie od tego jak jest ogrzewana i kto ją zrobił.
 6. Nie wiem na ile jest to uznaniowe a na ile regulują to przepisy. (jeszcze nie zdążyłem się o to pokłócić ). Jak na razie wygląda to tak że dotychczasowy właściciel obu nowo powstałych działek mógłby wystąpić o PnB na podstawie WZ które dostał przed podziałem i takie PnB by dostał. Ja jednak mam tylko jedną z tych działek o innym numerze więc PnB na podstawie tych samych WZ nie dostanę. Wg pani z urzędu WZ wydaje się na wniosek w którym trzeba podać trochę informacji o przyszłej inwestycji. Nowy właściciel - nowe pomysły na budowę do których urząd musi się ustosunkować. Pewnie dostanę takie same WZ jak poprzednio no ale pani w urzędzie wykona kawał nikomu niepotrzebnej pracy za co oczywiście weźmie wynagrodzenie. Jeszcze raz: paranoja! Mam zamiar jeszcze o to powalczyć bo to idiotyzm jakiś.
 7. Nie wiem czy nie za późno po tej całej pyskówce ale ja mam taką sytuację. Działka z zamiarem podziału na dwie, wydane WZ na obydwie z osobna mimo że formalnego podziału jeszcze nie było. Kupiłem jedną z tych działek po podziale i niestety musze czekać na nowe WZ bo zmienił się numer działki. Przepisać starych się nie dało mimo że to niby ta sama działka. Paranoja jakaś!
 8. perm

  Legalet

  Nie za markę tylko za mercedesa którym jeździ prezes . Każda firma sprzedająca musi zdecydować się na jakąś strategię sprzedaży. Tanio i dużo lub drogo i mało. W branży budowlanej zdecydowanie bardziej bezpieczna i mniej kłopotliwa jest ta druga. Jedyne co musi zrobić sprzedający to przekonać klienta że warto więcej zapłacić. Tanio i dużo oznacza większe koszty logistyki, kłopotliwą w branży budowlanej konieczność znalezienia i utrzymania odpowiedniej ilości kompetentnych pracowników, zaangażowanie większego kapitału w maszyny, budynki itp. Same kłopoty! Zysk ten sam. Dlatego tanio nie będzie w takim legalettcie, sundolicie, praefie i podobnych.
 9. W ciemno mogę ci polecić firmę Kundig. Miałem takie używane i mogę powiedzieć że jakość jest naprawdę dobra ale jeszcze raz, jak kiedyś szukałem maszyn to powyżej pewnego pułapu ta jakość jest równie wysoka u praktycznie każdego producenta. W Poksce zdaje się szlifierki Kundig oferuje firma Holz-her, Niestety ceny tych szlifierek są baaardzo wysokie. W tej cenie którą podałeś to tylko jakieś elementy wyposażenia, posuw, stoły przedłużające i podobne. Nie piszesz do czego to ci potrzebne. Myślę że możesz szukać maszyn używanych. Do rzemiosła możesz spokojnie kupić szlifierki Rema z Reszla albo Gomad z Gorzowa. Ta druga firma zdaje się już nie istnieje ale używane jeszcze kupisz. Polskie wyroby sa dosyć toporne porównując chociażby z tym co oferuje Kundig ale są dosyć trwałe i łatwo się je naprawia. No i ceny nieporównywalnie niższe.
 10. Do czego ta szlifierka czy szlifierki? Tu jest proste przełożenie: im wyższa cena tym wyższa jakość i to niezależnie praktycznie od firmy. W podobnym przedziale cenowym znajdziesz wszędzie podobne rozwiązania. To raczej kwestia kasy niż marki.
 11. perm

  Legalet

  Legalett to jest zwykła płyta. Legalett na świecie stosuje różne rozwiązania czyli ogrzewanie płyty powietrzem, wodą lub kablami. W Polsce zdaje się forsują ogrzewanie kanałami powietrznymi więc do kominka z PW bez sensu. Zastanów sie też nad ceną. Płyta legalettu jest bardzo droga. To samo mozna zrobić samemu dużo taniej i równie dobrze. samemu czyli jakas firma budowlana z pojęciem.
 12. Dalej nie wiadomo jak zaizolować od środka dom w technice murowanej. Kolega T.Brzeczkowski tematu unika bo sam nie wie a to takie proste: Dajemy od środka na ściany zewnętrzne 20 cm styropianu (niech będzie 20 nie 30) a okna montujemy w tej warstwie ocieplenia. Na podłogę dajemy 20 cm styropianu a na to zbrojoną wylewkę. Na ściany wewnętrzne dajemy obustronnie 20 cm styropianu co da z warstwą nośną ok 60 cm ścianę ale co tam. Otwory drzwiowe robimy o 40 cm szersze i 20 cm wyższe i oczywiście pracowicie wykładamy styropianem tak jak i otwór w stropie na schody. Te ostatnie tez pracowicie obklejamy od góry i od dołu styropianem, na to na stopnie zbrojona wylewka. Oczywiście projekt schodów musi tę warstwę styro uwzględniać. Do tego dodajemy ogrzewanie nadmuchowe jako najbardziej dynamiczne. Ciekaw jestem czemu nikt tak nie buduje .
 13. Adam zdążył odpisać. Dalej nie rozumiem Chyba zainteresuję sie szydełkowaniem
 14. Jakąkolwiek. Adam chce produkować lód by uzyskać ciepło, to własnie robi kostkarka tyle że jej celem jest lód nie ciepło, to powstaje "przy okazji". Prądu do produkcji lodu te urządzenia zużywają całkiem sporo. Coś gdzieś pominąłem albo czegoś nie rozumiem. Jak produkcja lodu ma zasilić CO? Rozumiem że przemiana fazowa daje duże ilości ciepła ale trzeba energii by to ciepło z wody odebrać. Energii którą mozna zamienić na ciepło w inny sposób. Mniej sprawny? Gdzie sens? Jak napisałem jestem w temacie laikiem ale zainteresowanym Jak możesz mi objaśnić to chętnie poczytam.
 15. Adam czemu właściwie do tego pomysłu nie mozna wykorzystać najzwyklejszej kostkarki do lodu? To tylko kwestia ceny? Patrząc na ilość energii którą pobiera nasuwa się wątpliwość co do ekonomicznego sensu takiego kostkarki wykorzystania. U ciebie będzie inaczej? Może to są pytania laika w tej dziedzinie ale pomysł jest w sumie bardzo interesujący. Ciekawość mnie lekko nadgryzła . Nada się kostkarka (pomijając cenę) czy nie? Coś u ciebie będzie inaczej?
×
×
 • Utwórz nowe...