Skocz do zawartości

perm

Uczestnik
  • Posty

    18
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez perm

  1. Cytat

    witam,
    sam sobie się troszkę dziwię, że zadaję takie pytanie, bowiem mam w zasadzie zaplanowane już roboty fundamentowe na ten rok i wiem co i jak, ale gdzieś kiedyś przeczytałem jak ktoś twierdził, iż w zasadzie pionowe ocieplenie ścian fundamentowych jest zbędne i że to niepotrzebny wydatek, bo trzeba ocieplić poziomo, podłogę i ciepło nie będzie tamtędy uciekać ani zimno przechodzić...no kurcze, jakaś cząstka racji w tym jest, ale przecież jeśli położę ten styropian na ścianach to zimno tamtędy w fundament nie będzie tak leciało jak bez i jestem na 99,99 % zdecydowany na ocieplanie ścian fundamentowych...no ale jak już przeczytałem takie coś, to ziarenko wątpliwości zostało zasiane...
    Pytanie więc: czy ocieplać czy nie? icon_smile.gif
    pozdrawiam


    Dom 100m2 o wymiarze charakterystycznym podłogi B = 5. U podłogi na gruncie ocieplonej 10 cm EPS o lambdzie 0,042 wynosi 0,26 W/m2K. Ocieplenie ściany fundamentowej na głębokość 1m 10 cm warstwą EPS o takiej samej lambdzie zmniejsza U projektowe dla podłogi do 0,22 W/m2K. Różnica 0,04 W/m2K może nie jest jakaś imponująca ale dla sezonu grzewczego daje oszczędność dla tego domu 300 kWh (3kWh/m2). Koszt ocieplenia ściany fundamentowej to jakieś 1000 zł. Chyba warto. Nie warto natomiast, przy takim stosunkowo wysokim U dla podłogi dodawać więcej izolacji na ścianę fundamentową. Lepiej dołożyć pod podłogę. U podłogi dla tego domu z 20 cm EPS pod podłogą to 0,16 W/m2K bez izolacji ściany fundamentowej i 0,15 po dołożeniu 10 cm EPS na ścianie.
    Niby niewiele ale jest jeszcze jedna rzecz. Projektant musi zadbać, by wskaźnik fRsi dla całego domu spełniał normy. (To wskaźnik, który pokazuje możliwość wystąpienia kondensacji wilgoci w przegrodzie) Bez izolacji ściany fundamentowej współczynnik fRsi na styku ściany i podłogi będzie za niski.
  2. Mam dach nad domkiem ogrodnika, pokryłem go blachą trapezową i przyszedł czas na kalenicę. Gąsiory (jeżeli tak je mozna nazwać) to blacha dł 2m wygięta wzdłuż środka w kształt płaskiego trójkąta, bez podstawy oczywiście. Jej brzegi są zawinięte na zakładkę do środka co uniemożliwia np wsadzenie jednej blachy na drugą. Jakoś musze je ze sobą połączyć. W hurtowni powiedziano mi by po prostu położyć jedną na drugą i skręcić nie przejmując się zakładkami. Jakoś to do mnie nie przemawia, zakładki maja ok 0,7 cm grubości, jak to będzie wyglądać? Wsunięcie jednej blachy w drugą też nie wchodzi w rachunę przez te zakładki, można je trochę odgiąć ale i tak więcej niż te 2 cm wsunąć się nie da. Może ktoś wie jak to ze sobą połączyć?
  3. Cytat

    Czy może być większy koszmar niż akumulacja w podłodze? Przecież to oznacza, że nasza podłoga będzie zmieniała temperaturę podczas naszej obecności.


    Myślisz że dajmy na to trójka ludzi jest w stanie podnieść temperaturę kilkunastotonowej betonowej płyty w sposób zauważalny? W wystarczająco krótkim czasie by było to dokuczliwe?
  4. Cytat

    Witam
    A ja słyszałem widziałem i ... mam Legalett icon_smile.gif
    Od trzech tygodni jestem jego posiadaczem.

    Fundament ten jest bardzo popularny w zimnej Skandynawii, Niemczech a nawet w Kanadzie.
    W Polsce też system bardzo ładnie się rozwija. Z tego co wiem to na przestrzeni kilku lat w Polsce powstało koło 800 domów z takim fundamentem.

    Jest to ciekawe rozwiązanie. Niemniej ma swoje wady i zalety. Należy być tego świadomym.

    Co ciekawe o tym że jest to rozwiązanie beznadziejne, złe ogólnie do bani informują jedynie osoby, które go nie posiadają icon_smile.gif Natomiast NIE SPOTKAŁEM się z opiniami osób, które by miały Legalet, aby były z niego niezadowolone!

    Co to właściwie jest Legalet?
    Fundament ten to rewelacyjne zaizolowany fundament a raczej płyta fundamentowa z założonym akumulacyjnym ogrzewaniem podłogowym z czynnikiem grzewczym jakim jest powietrze.

    Zalety
    - to tak jak w zwykłej podłogówce brak kaloryferów (nie szpecą i można zagospodarować dodatkowe miejsce pod oknem)
    -czynnik grzewczy to powietrze a nie tak jak w podłogówce woda. Powietrze jest moim zdaniem dobrym rozwiązaniem w przeciwieństwie do wody. W przypadku ogrzewania podłogowego wodą, w przypadku awarii (pęknięcia rurki z wodą) ma się katastrofę w domu i zalane całe mieszkanie.
    -Możliwość sterowania temperaturą niezależnie w każdym pomieszczeniu. W każdym pomieszczeniu jest termostat i w każdym pomieszczeniu można ustawić inną temperaturę.
    -Możliwość zastosowania dowolnego źródła ciepła. Prąd, kocioł gazowy, kocioł na ekogroszek, pelety lub można się nawet podłączyć do miejskiego CO. Legalet ma zastosowany wymiennik wodny lub powietrzny, który pobiera ciepło np: z pieca na ekogroszek i w wymienniku (woda-powietrze) wentylatorami rozprowadzane jest to ciepło (już powietrzem) pod całym domem.

    Jak ktoś jest szybki i mobilny to jedna z takich płyt jest właśnie kończona w okolicach Ikei w Łodzi.
    Opisane jest to na forum muratora w linku podanym powyżej przez Pawła47.

    O dwóch następnych płytach wiem, że będą wykonywane na wiosnę 2011 roku też w okolicach Łodzi.
    Co do innych miejsc to proponuję dowiadywać się u źródła w siedzibie firmy L.

    Zapraszam też do mojego dziennika budowy na forum muratora.
    Tam subiektywnie opisałem ten fundament. Wraz z jego wadami i zaletami.

    http://forum.muratordom.pl/entry.php?10897...ett-wady-zalety

    Pozdrawiam


    Cześć kolego icon_smile.gif
    Zapomniałeś o wadach albo może wystarczy że powiesz ile za ten fundament zapłaciłeś, zresztą, twoja sprawa, miałeś, stać cię było czy też dostałes jakieś zniżki, nieważne. O tym czy warto na Legalett wydać i ile każdy musi zdecydować sam. Mnie interesuje co innego bo na forum muratora mi nie odpowiedziałeś. Co to znaczy "z założonym akumulacyjnym ogrzewaniem podłogowym" ? Ogrzewanie montowane przez Legalett korzysta z akumulacyjności płyty fundamentowej, bez niej akumulacyjne nie jest. Akumulacja jest "bonusem" albo dla niektórych wadą płyty fundamentowej niezależnie od tego jak jest ogrzewana i kto ją zrobił.
  5. Cytat

    perm a pytałeś w starostwie czy dadzą PnB jeśli przedłożysz decyzję podziału działki? U nas to działa tak: żeby podzielić działkę niebudowlaną, trzeba mieć WZ, że można tam stawiać, potem idzie podział a następnie występuje się o PnB z tymi WZ na całą działkę i załącza decyzję z mapką z podziału. Tylko w załączniku graficznym WZ teren określony pod zabudowę musi się pokrywać mniej więcej z wydzieloną działką.


    Nie wiem na ile jest to uznaniowe a na ile regulują to przepisy. (jeszcze nie zdążyłem się o to pokłócić icon_smile.gif ). Jak na razie wygląda to tak że dotychczasowy właściciel obu nowo powstałych działek mógłby wystąpić o PnB na podstawie WZ które dostał przed podziałem i takie PnB by dostał. Ja jednak mam tylko jedną z tych działek o innym numerze więc PnB na podstawie tych samych WZ nie dostanę. Wg pani z urzędu WZ wydaje się na wniosek w którym trzeba podać trochę informacji o przyszłej inwestycji. Nowy właściciel - nowe pomysły na budowę do których urząd musi się ustosunkować. Pewnie dostanę takie same WZ jak poprzednio no ale pani w urzędzie wykona kawał nikomu niepotrzebnej pracy za co oczywiście weźmie wynagrodzenie. Jeszcze raz: paranoja! Mam zamiar jeszcze o to powalczyć bo to idiotyzm jakiś.
  6. Cytat

    WITAM Z GÓRY DZIĘKUJE ZA WSZYSTKIE RADY OPISZE JESZCZE RAZ NA DZIAŁCE 16 ARÓW GDZIE JA I MÓJ BRAT JESTEŚMY WŁAŚĆICIELAMI TEJ DZIAŁKI DOSTAŁEM POZWOLENIE NA BUDOWĘ JESTEM JEDYNYM INWESTOREM NA POZWOLENIU ARCHITEKT ZAZNACZYŁ TEŻ NA PRZYSZŁOŚĆ DRUGI BUDYNEK I PRZEWIDYWANĄ GRANICĘ PODZIAŁU DZIAŁKI WIĘC ODLEGŁOSCI PO PODZIALE OD OBU DOMÓW BĘDĄ ZACHOWANE I ZGODNE Z PRAWEM BUDOWLANYM CHODZI MI TYLKO CZY POZWOLENIE KTÓRE MAM NA SIEBIE BĘDZIE WAŻNE PO PODZIALE DZIAŁKI NA DWIE CZĘSCI GDYŻ ZMIENI SIĘ CHYBA NUMER TEJ DZIAŁKI DODAM ŻE BRAT CHCE SPRZEDAĆ JEGO CZĘŚĆ DLATEGO TEN PODZIAŁ (NA NASZYM TERENIE NIEMA PLANU ZAGOSPODAROWANIA)MOŻE TO WAŻNA INFORMACJA NIE WIEM DLATEGO PODAJE CZY JEST JAKIEŚ WYJŚCIE ABY UNIKNĄĆ KOLEJNEGO CHODZENIA PO URZĘDACH BO ROK ZAJEŁO MI ZAŁATWIANIE POZWOLENIA I STRACH SIĘ BAĆ NIESTETY ROK TEMU BRAT NIE ZAMIEŻAŁ SPRZEDAĆ SWOJEJ CZĘŚCI JA JESZCZE NIE WYSTARTOWAŁEM Z ROBOTĄ ALE CHCĘ ZACZĄĆ ZA MIESIĄC WYTYCZNIE DOMU DLATEGO PYTAM DZIĘKUJE POZDRAWIAM


    Nie wiem czy nie za późno po tej całej pyskówce ale ja mam taką sytuację. Działka z zamiarem podziału na dwie, wydane WZ na obydwie z osobna mimo że formalnego podziału jeszcze nie było. Kupiłem jedną z tych działek po podziale i niestety musze czekać na nowe WZ bo zmienił się numer działki. Przepisać starych się nie dało mimo że to niby ta sama działka. Paranoja jakaś!
  7. Cytat

    Czy to oznacza, że z legalettem jest tak samo jak powiedzmy z Adidasem? Płacimy tylko za markę?


    Nie za markę tylko za mercedesa którym jeździ prezes icon_smile.gif. Każda firma sprzedająca musi zdecydować się na jakąś strategię sprzedaży. Tanio i dużo lub drogo i mało. W branży budowlanej zdecydowanie bardziej bezpieczna i mniej kłopotliwa jest ta druga. Jedyne co musi zrobić sprzedający to przekonać klienta że warto więcej zapłacić. Tanio i dużo oznacza większe koszty logistyki, kłopotliwą w branży budowlanej konieczność znalezienia i utrzymania odpowiedniej ilości kompetentnych pracowników, zaangażowanie większego kapitału w maszyny, budynki itp. Same kłopoty! Zysk ten sam. Dlatego tanio nie będzie w takim legalettcie, sundolicie, praefie i podobnych.
  8. Cytat

    Kasa wiadomo - jak zawsze są ograniczenia. Chodzi mi o szlifierkę tak do 10 tys.


    W ciemno mogę ci polecić firmę Kundig. Miałem takie używane i mogę powiedzieć że jakość jest naprawdę dobra ale jeszcze raz, jak kiedyś szukałem maszyn to powyżej pewnego pułapu ta jakość jest równie wysoka u praktycznie każdego producenta. W Poksce zdaje się szlifierki Kundig oferuje firma Holz-her, Niestety ceny tych szlifierek są baaardzo wysokie. W tej cenie którą podałeś to tylko jakieś elementy wyposażenia, posuw, stoły przedłużające i podobne. Nie piszesz do czego to ci potrzebne. Myślę że możesz szukać maszyn używanych. Do rzemiosła możesz spokojnie kupić szlifierki Rema z Reszla albo Gomad z Gorzowa. Ta druga firma zdaje się już nie istnieje ale używane jeszcze kupisz. Polskie wyroby sa dosyć toporne porównując chociażby z tym co oferuje Kundig ale są dosyć trwałe i łatwo się je naprawia. No i ceny nieporównywalnie niższe.
  9. Cytat

    Interesują mnie maszyny stolarskie, a mianowicie szlifierki. Czy ktoś mógłby polecić producentów takich maszyn, które działają bez zarzutu?
    Proszę tu zwłaszcza stolarzy o wypowiadanie się. Zależy mi na eksperckiej opinii.

    Z góry dziękuję


    Do czego ta szlifierka czy szlifierki? Tu jest proste przełożenie: im wyższa cena tym wyższa jakość i to niezależnie praktycznie od firmy. W podobnym przedziale cenowym znajdziesz wszędzie podobne rozwiązania. To raczej kwestia kasy niż marki.
  10. Cytat

    ja mam zamiar budować dom z abakonem
    zaproponowali legalet
    i teraz pytanie
    jeżeli chce mieć ogrzewanie kominkowe z płaszczem wodnym co będzie bardziej praktyczne
    legalet czy zwykła płyta
    chciałbym ogrzewanie podłogowe, mieszkając w bloku mam dość kaloryferów


    Legalett to jest zwykła płyta. Legalett na świecie stosuje różne rozwiązania czyli ogrzewanie płyty powietrzem, wodą lub kablami. W Polsce zdaje się forsują ogrzewanie kanałami powietrznymi więc do kominka z PW bez sensu. Zastanów sie też nad ceną. Płyta legalettu jest bardzo droga. To samo mozna zrobić samemu dużo taniej i równie dobrze. samemu czyli jakas firma budowlana z pojęciem.
  11. Dalej nie wiadomo jak zaizolować od środka dom w technice murowanej. Kolega T.Brzeczkowski tematu unika bo sam nie wie a to takie proste: Dajemy od środka na ściany zewnętrzne 20 cm styropianu (niech będzie 20 nie 30) a okna montujemy w tej warstwie ocieplenia. Na podłogę dajemy 20 cm styropianu a na to zbrojoną wylewkę. Na ściany wewnętrzne dajemy obustronnie 20 cm styropianu co da z warstwą nośną ok 60 cm ścianę ale co tam. Otwory drzwiowe robimy o 40 cm szersze i 20 cm wyższe i oczywiście pracowicie wykładamy styropianem tak jak i otwór w stropie na schody. Te ostatnie tez pracowicie obklejamy od góry i od dołu styropianem, na to na stopnie zbrojona wylewka. Oczywiście projekt schodów musi tę warstwę styro uwzględniać. Do tego dodajemy ogrzewanie nadmuchowe jako najbardziej dynamiczne. Ciekaw jestem czemu nikt tak nie buduje icon_smile.gif.
  12. Cytat

    Jaką kostkarkę masz na myśli? Bo są różne wykonania o różnej wydajności i różnym rodzaju pracy.
    Przepraszam że się wcinam, w końcu nie do mnie to pytanie (ew. proszę zignorowaćicon_wink.gif ).


    Jakąkolwiek. Adam chce produkować lód by uzyskać ciepło, to własnie robi kostkarka tyle że jej celem jest lód nie ciepło, to powstaje "przy okazji". Prądu do produkcji lodu te urządzenia zużywają całkiem sporo. Coś gdzieś pominąłem albo czegoś nie rozumiem. Jak produkcja lodu ma zasilić CO? Rozumiem że przemiana fazowa daje duże ilości ciepła ale trzeba energii by to ciepło z wody odebrać. Energii którą mozna zamienić na ciepło w inny sposób. Mniej sprawny? Gdzie sens? Jak napisałem jestem w temacie laikiem ale zainteresowanym icon_neutral.gif Jak możesz mi objaśnić to chętnie poczytam.
  13. Cytat

    Adam M.



    Adam czemu właściwie do tego pomysłu nie mozna wykorzystać najzwyklejszej kostkarki do lodu? To tylko kwestia ceny? Patrząc na ilość energii którą pobiera nasuwa się wątpliwość co do ekonomicznego sensu takiego kostkarki wykorzystania. U ciebie będzie inaczej? Może to są pytania laika w tej dziedzinie ale pomysł jest w sumie bardzo interesujący. Ciekawość mnie lekko nadgryzła icon_smile.gif. Nada się kostkarka (pomijając cenę) czy nie? Coś u ciebie będzie inaczej?
  14. Cytat

    A więc Panie Tomaszu!
    Poproszę o szczegółową informację jak powinna wygladać izolacja domu z poddaszem użytkowym. Ściany działowe silka, strop żelbetowy - nie dopuszczam stropu drewnianego) Najbardziej intersujące jest dla mnie kilka aspektów:
    1. Jak powinna być konstrukcja posadzki zakładając że ściany działowe są wykonane z materiału inny niż GK
    2. Ściany nośne wewnątrz budynku (stojące na fundamencie) -co z nimi? Jak je izolować?
    3. strop żelebetowy -ile izoloacji powinno byc pod sufitem? ( bo jesli termos to izolacja ścian musi łaczyć sie z izolacją sufitu)
    4. ile styropianu na podłodze poddasza?


    Odpowiedzi nie będzie bo juz parę razy o to kolegę zaczepiano. Nie odpowiedział ani razu. Przy technologiach tradycyjnych ocieplenie od wewnątrz to absurd nie do zrealizowania po rozsądnych kosztach. Nie trzeba być wielkim specem by do tego dojść.
  15. Z teoriami o ociepleniu od wewnątrz jest dokładnie tak jak z założeniami samochodów biorących udział w wyścigach "o kropelce". Są słuszne ale kompletnie niepraktyczne. Takie auto ma bardzo niski opór aerodynamiczny co wyklucza obszerne wnętrze, dla zmniejszenia oporów toczenia ma bardzo wąskie opony o bardzo małej przyczepności, silnik o mocy komara i do tego niską masę umożliwiającą szybkie osiagnięcie prędkości podróżnej. Technika jazdy polega na tym by rozpędzić takie auto jak najszybciej a potem jechać jak najdłużej ze zgaszonym silnikiem.

    Wyobraźcie sobie jakiegoś konstruktora który z uporem promuje takie auta do powszechnego użytku pomijając milczeniem pytania typu: jak ja mam tym zabrać rodzinę, jak przewieść bagaż, jak dojechać do celu na tyle szybko by wogóle jazda miała sens. To bedzie taki T. Brzeczkowski samochodowy.

    Tradycyjne technologie praktycznie wykluczają ocieplenie od środka. Co z tego że postulaty T. Brzeczkowskiego są słuszne jak nie da się tego zastosować w praktyce. Mówimy o akceptowalnych cenowo technologiach. To jak z komunizmem; teoretycznie jest świetny ale zastosować się go nie da bo trzeba by człowiekowi mózg wywrócić do góry nogami by myślał najpierw o innych potem o sobie.

×
×
  • Utwórz nowe...