Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Eksperci Termo Organika

Firma
 • Posty

  76
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  2

Wszystko napisane przez Eksperci Termo Organika

 1. Propozycja kierownika budowy jest bardzo dobra, oparta na zasadzie maksymalnej redukcji mostków termicznych i pełnego odizolowania (w miarę możliwości) budynku od oddziaływania warunków zewnętrznych. W budynkach podpiwniczonych dodatkowe ocieplenie fundamentów od strony wewnętrznej nie jest konieczne przy prawidłowym ociepleniu fundamentów od strony zewnętrznej. W budynkach niepodpiwniczonych na ławach fundamentowych i ściankach stosuje się również izolację po stronie zewnętrznej (obowiązkowo), ale można też po stronie wewnętrznej, co zapobiega ewentualnym wychłodzeniem części podłogi w strefie połączenia ze ścianą opartą na fundamencie zagłębionym w gruncie. Najważniejsza jest kwestia materiału jaki będzie zamontowany na ścianach fundamentowych i powinien to być styropian Termo Organika z kategorii „FUNDAMENT” np. TERMONIUM fundament, który jest odpornych na zawilgocenie i bardzo dobrze sprawdza się w ciężkich warunkach jak wysoka wilgotność i duży napór gruntu. Bardzo ważną też sprawą jest dokładne wykonanie hydroizolacji, w taki sposób, aby hydroizolacja pionowa była połączona z izolacjami poziomymi i powinna sięgać strefy cokołowej. Wszystko zależy również od warunków dla których kierownik budowy zalecił właśnie takie rozwiązanie.
 2. Dalmatyńczyk cechuje się charakterystycznym wyglądem w postaci ciemnych kropek styropianu grafitowego. Kropki w styropianie Termo Organika pełnią rolę wyróżnika („kodu DNA”), a ich udział (więcej lub mniej) nie ma wpływu na właściwości izolacyjne materiału. Standaryzacja produkcji ma na celu ujednolicenie wyglądu produkowanych płyt, ale możliwe są produkty o mniejszym nasyceniu kropek i nie jest to wada materiału. Nawet styropian z minimalna ilością kropek lub ich braku, musi spełniać deklarowane parametry wyrobu zamieszczone na etykiecie opakowania.
 3. Płyty styropianowe grafitowe kropkowane czy zwykłe są materiałem trwałym, stabilnym i nie ulegają procesowi utleniania oraz nie tracą właściwości termoizolacyjnych w systemach ociepleń ścian zewnętrznych ETICS lub w innych miejscach aplikacji. Poprawnie zastosowany w przegrodach budowlanych jak np. ściana zewnętrzna, podłoga, dach, fundament, itp. zachowuje swoje właściwości użytkowe niezmiennie przez cały okres użytkowania budynku. Kilkudziesięcioletni okres stosowania styropianu w budownictwie, a ponad 30 lat w kompletnych systemach ociepleń ścian zewnętrznych jest tego najlepszym dowodem. Styropian Termo Organika jest stosowany w systemach ociepleń od blisko 20 lat i w tak długim okresie nie odnotowano żadnych sygnałów związanych z utratą właściwości użytkowych. Styropian może ulec korozji powierzchniowej w wyniku długotrwałego oddziaływania promieniowania UV, co uwidacznia się żółtawym nalotem (lub szarym w przypadku płyt grafitowych). Ten proces degradacji jest jednak długotrwały i widoczny dopiero po upływie kilku miesięcy bezpośredniego oddziaływania UV. Pojęcie utleniania styropianu należy traktować w kategorii mitów budowlanych, a częste zaniedbania związane z przechowywaniem oraz wyrzucanie odpadów budowlanych „gdzie popadnie” budują zły obraz styropianu jako materiału słabego ulegającego szybkiej degradacji - to nie jest prawda..
 4. Każdy rodzaj izolacji termicznej zastosowany na elewacji będzie pracował przede wszystkim by zapobiegać utracie ciepła i nie zależnie czy jest to zwykły biały styropian czy szary grafitowy, może być narażony na powstawanie naprężeń powierzchniowych w strefie warstwy zbrojonej w zależności od koloru wykończenia elewacji (kolor tynku lub farby). Jasne kolory zastosowane na elewacji maja duży stopień odbicia światła, a ciemne barwy będą absorbować znacznie więcej promieniowania doprowadzając do nagrzania powierzchni nawet do temperatury bliskiej 80°C. W wyniku tak dużej temperatury na powierzchni elewacji mogą powstawać duże naprężenia mechaniczne. W palecie barw Termo Organika dla kolorów na które można zabarwić tynki lub farby jest podany współczynnik jasności „Y” i mieści się w przedziale od 0-100% gdzie dla koloru czarnego jest 0% a dla białego 100%. W celu zmniejszenia ryzyka dużego nagrzewania się elewacji warto wybierać kolory jaśniejsze o wyższym współczynniku odbicia „Y”. Fasada w kolorze jasnym (o jak największej wartości Y) będzie mniej się nagrzewać co zmniejsza ryzyko powstawania dużych naprężeń powierzchniowych, mogących w skrajnie niekorzystnych warunkach (np. dodatkowa absorpcja światła słonecznego odbitego od sąsiednich powierzchni przezroczystych - okien) spowodować widoczne uszkodzenia elewacji.
 5. Zaproponowany przez projektanta styropian jest ewidentnie źle dobrany. EPS 80 to typ wyrobu stosowany do ocieplenia podłóg, dachów i innych miejsc, gdzie występują obciążenia ściskające, ale nie jest to optymalny wybór do ocieplania ścian zewnętrznych (produkt przewymiarowany) Dodatkowo styropian EPS 80 jest niezgodny z większością dokumentów odniesienia dla kompletnych systemów ociepleń. Dla zastosowań styropianu na ocieplenie ścian zewnętrznych „fasada” stosuje się styropian, który w kodzie wyrobu ma oznaczenie „EPS S” i w tym zastosowaniu (fasada) nie ma podawanej żadnej wartości liczbowej. Jeżeli jest podawana wartość liczbowa przy EPS, np. EPS 80 to odnosi się to tylko do parametru wytrzymałości płyt styropianowych na ściskanie oznaczony w kodzie wyrobu symbolem CS(10)… i podana za nawiasem wartością wyrażona w liczbie np. EPS 80. Ten parametr jest deklarowany tylko dla wyrobów, które po zastosowaniu będą poddawane oddziaływaniu sił ściskających, np. izolacja podłóg, dachów płaskich, parkingów, posadzek przemysłowych, ścian fundamentowych poniżej poziomu gruntu, itp. W grupie produktów „fasada” płyty nie są poddawane obciążeniu na ściskanie, dlatego parametr CS(10)… nie jest dla zastosowania „fasada” deklarowany. Do ocieplenia ścian zewnętrznych budynków w kompletnym systemie ociepleń należy stosować styropian oznaczony w nazwie „fasada” np. TERMONIUM fasada, GALAXY fasada, GOLD fasada, itp. Najważniejszym parametrem w tym zastosowaniu jest wytrzymałość na rozciąganie oznaczona symbolem TR np. TR 80 lub TR 100
 6. Różnice pomiędzy wartością współczynnika lambda dla poszczególnych odmian styropianu najlepiej przedstawić przy pomocy wartości %. Np. różnica pomiędzy styropianem DALMATYŃCZYK fasada, a styropianem TERMONIUM PLUS fasada to ok. 30% (o tyle lepiej TERMONIUM PLUS izoluje od DALMATYŃCZYKA) i taką też proporcję trzeba przełożyć na grubość ocieplenia. Mniejsza wartość lambda oznacza lepsze właściwości izolacyjne. TERMONIUM PLUS fasada przy grubości 15 cm będzie z takim samym skutkiem chronił budynek jak DALMATYŃCZYK fasada o grubości 21 cm. W tej sytuacji mamy taka sama ochronę cieplną budynku, ale przy jak różnych grubościach... Zastosowanie grubszej warstwy styropianu (tańszy ale grubszy), może okazać się w końcowym efekcie droższym rozwiązaniem po uwzględnieniu kosztów związanych z: obróbkami blacharskimi, parapetami, sposobem wykończenia otworów okiennych, zastosowaniem odpowiedniej długości łączników mechanicznych, itp. Każdą inwestycję należy traktować indywidualnie w zależności od rozwiązań zawartych w projekcie, oczekiwań inwestora, itp. Często grubsze warstwy ocieplenia nie mogą być zastosowane z uwagi na ograniczenia wynikające z istniejącego budynku i jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie materiałów o wyższej sprawności.
 7. Zastosowanie odpowiedniej warstwy styropianu w żadnym wypadku nie spowoduje zawilgocenia ściany. Z kolei przyklejanie bardzo cienkiej warstwy jest trudne w realizacji, dość pracochłonne i przynosi małe korzyści z tytułu poprawy cieplnej ścian zewnętrznych. Jeżeli inwestor życzy sobie elewację bez dodatkowego ocieplenia wówczas elewację można zrobić poprzez wyrównanie podłoża, następnie wykonanie warstwy zbrojonej (siatka zatopiona w warstwie kleju) następnie gruntowanie gruntem sczepnym, który poprawia przyczepność tynku do podłoża i separuje ewentualne wzajemne oddziaływanie mineralnych podłoży na warstwę tynku. Drugi sposób może okazać się bardziej racjonalny, ponieważ wykonując prace związane z elewacją, niewielkim nakładem finansowym można poprawić izolacyjność ścian zewnętrznych, co w perspektywie dalszej eksploatacji powinno przynieść korzyści z tytułu mniejszego zużycia energii na potrzeby grzewcze. W sytuacji kiedy już jesteśmy zdecydowani na zwiększenie ochrony cieplnej, najbardziej adekwatnym materiałem jaki powinien zostać użyty do ocieplenia jest styropian grafitowy Termo Organika z linii TERMONIUM, który ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż zwykły biały styropian przy takiej samej grubości. W przypadku budynków docieplanych grubość stosowanej izolacji zazwyczaj jest kompromisem wynikającym z pewnych ograniczeń architektonicznych (zamontowane okna, obrys dachu, itp.) Na koniec warto podkreślić fakt, iż osiągniecie najwyższych jakościowo standardów będzie możliwe przy zastosowaniu kompletnego systemu, gdzie wszystkie składniki pochodzą od jednego producenta, co daje gwarancję kompatybilności danego rozwiązania i w połączeniu z odpowiednim wykonawstwem będą stanowić o trwałości elewacji.
 8. Technologia w jakiej został wybudowany Pana dom (tzw. ściana trzywarstwowa) jest dobrym rozwiązaniem, ale wówczas gdy przestrzeń pomiędzy pustakami zostanie odpowiednio ocieplona. Jak wiadomo jest tam ograniczona ilość miejsca, dlatego w ścianach trzywarstwowych powinien zostać zastosowany styropian, który ze względu na swoje właściwości (duża odporność na zawilgocenie) nie wymaga zostawienia szczeliny wentylacyjnej. To sprawia, że szczelina pomiędzy pustakami może zostać wypełniona w całości materiałem izolacyjnym. Warto w takim miejscu zastosować styropian o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych TERMONIUM PLUS fasada (więcej na http://termoorganika.pl/termonium-plus-fasada). W sytuacji gdy grubość styropianu jest mała, a w Pana przypadku to zaledwie 3 cm lub styropian w ogóle nie został zastosowany, wówczas należy dom docieplić przy użyciu styropianu grafitowego Termo Organika z linii Termonium, zamocowanych w kompletnym systemie ociepleń. Grubość styropianu nie powinna być mniejsza niż 10-12 cm, a jeżeli jest możliwość to nawet więcej 15 lub nawet 20 cm. Prace wykonuje się w taki sam sposób jak przy ocieplaniu budynku którego ściana zewnętrzna jest z jednego pustaka.
 9. Witam, grubość tych materiałów zależy od tego czy garaż jest ogrzewany czy nie i jakie są preferencje użytkowników odnośnie utrzymywanej w nim temperatury. Jeżeli jest nieogrzewany i chcemy żeby zużycie energii w budynku było jak najmniejsze wówczas należy jak najlepiej odizolować część ogrzewaną od nieogrzewanej . Proponuję w przypadku stropu pod łazienką 12-15 cm styropianu i tyle samo na ścianę wewnętrzną. Oczywiście trzeba sprawdzić czy takie grubości nie zmniejszą nam za bardzo wysokości, długości lub szerokości garażu. W przypadku gdy garaż jest ogrzewany nie będzie konieczna tak dobra izolacja ścian wewnętrznych ale proponuję dobre ocieplenie stropu pod łazienką. Ze względu na to, że w łazience jest utrzymywana wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach. Unikniemy także wychłodzenia podłogi w łazience a w przypadku ogrzewania podłogowego znacznie zmniejszymy straty. Najlepiej to docieplenie wykonać styropianem grafitowym Termo Organiki z linii TERMONIUM. Zastosowanie wspomnianych płyt przy 12 cm daje nam taki efekt izolacji jak 15 cm zwykłego styropianu dzięki czemu zostanie zaoszczędzone miejsce wewnątrz garażu.
 10. Sprawa ocieplania ścian trójwarstwowych, bo tak klasyfikuję się ten układ (pustak, pustka powietrzna lub izolacja termiczna, cegła lub połówka pustaka) jest dość często poruszanym zagadnieniem w różnych tematach związanych z ocieplaniem ścian zewnętrznych budynku. Zazwyczaj sposób ułożenia styropianu w szczelinie pomiędzy murem a ścianka zewnętrzną pozostawiała wiele do życzenia. Bardzo często warstwa izolacji nie jest ciągła a szczeliny na styku płyt są tak duże że powodują spore straty ciepła. Grubość 5 cm izolacji jest zdecydowanie za mała. Kolejnym dość często poruszanym aspektem jest wilgoć w mieszkaniu, a raczej obawa przed pojawieniem się wilgoci po wykonaniu ocieplenia. To nie ocieplenie sprawia, że wilgoć pojawia się w mieszkaniu to zdecydowanie brak ocieplenia, w skutek czego dochodzi do nadmiernego wychłodzenia na wewnętrznej powierzchni ścian. Para wodna będąca w powietrzu napotykając na zimna powierzchnię wykrapla się powodując zawilgocenie. Temat jest bardzo złożony i wymaga zawsze dokładnej analizy przed przystąpieniem do prac ociepleniowych. Kluczową sprawą jest dokładne zaplanowanie ocieplenia każdych elementów w bryle budynku. Przykładem jest płyta balkonowa, która może powodować bardzo duże wychłodzenie na wewnętrznej powierzchni ściany (szczególnie na styku z podłogą lub sufitem), również inne elementy konstrukcyjne które nie zostały w odpowiedni sposób zaizolowane, potęgują stratę ciepła, tworząc tzw. mostek termiczny (punktowy lub liniowy). to właśnie w takich miejscach może dochodzić do zawilgocenia i te elementy budynku wymagają szczególnej analizy. Nie możemy zapomnieć o wentylacji, sprawnej wentylacji! Tylko w ten sposób (lub przez wietrzenie) możemy zapewnić odpowiednią wymianę powietrza i usunięcie z mieszkania wytworzonej pary wodnej. Nie zrobi tego ściana zewnętrzna bez względu na to z jakich materiałów będzie zbudowana i czym ocieplona. Ściana nie odprowadza wilgoci na zewnątrz (udział w przenikaniu wilgoci to około 3% ; zaledwie). Czas pokazuje, że nie stać nas na to by nie ocieplać budynków. Koszt nośników energii zachowuje niezmiennie tendencje zwyżkowe od wielu lat i raczej nie będzie taniej. Niezmiernie trudne jest też utrzymanie odpowiedniego komfortu dla użytkowników nieocieplonych budynków- "zimno zimą, gorąco latem"
 11. Widoczne na zdjęciu pionowe pasy w odstępie ok. 100 cm to tzw. zakładki siatki zbrojącej z włókna szklanego, które wykonuje się zakładając na siebie (ok. 10 cm) kolejne warstwy zatapianej w kleju siatki. Ten efekt może być widoczny w pewnych momentach dnia, szczególnie wtedy gdy promienie słoneczne padają bardziej równolegle do powierzchni elewacji. Należy jednak zaznaczyć, że światło (naturalne lub sztuczne) nie jest kryterium odbioru robót elewacyjnych. W kwestii "taśm startowych" czy chodzi o uszczelnienia przyokienne na połączeniu okna z elewacją?
 12. Najważniejszy jest komfort mieszkańców, którzy będą w tym budynku mieszkać i niskie rachunki za energię, przez cały okres użytkowania. Nie może być tak, że wykonawca będzie dyktował warunki dotyczące wyboru materiału, a sprowadzając to do innego porównania... to mniej więcej jak inwestor chciałby w łazience wannę, a wykonawca namawia go na kabinę prysznicową, "bo się lepiej robi". Wracając do meritum pytania; zapisane w projekcie rozwiązanie, szczególnie w nowych projektach, są zazwyczaj w charakterze standardu energooszczędnego, a każda zamiana materiałów może mieć wpływ na efekt końcowy zapotrzebowania budynku na energię, chyba, że grubość zostanie zwiększona o około 30%. Styropian grafitowy to obecnie najczęściej stosowany materiał do ocieplania ścian zewnętrznych z uwagi na bardzo dobre (w porównaniu ze zwykłym styropianem) właściwości izolacyjne. Zastosowanie 20 cm ocieplenia styropianem grafitowym TERMONIUM PLUS fasada zapewni uzyskanie ochrony cieplnej budynku w taki sam sposób jak ocieplenie zwykłym styropianem o grubości płyt 27 cm. W kwestii montażu płyt grafitowych, które są koloru ciemnego i bardziej się nagrzewają w słońcu, w porównaniu ze zwykłym styropianem wystarczy zasłonić elewację specjalną siatką ochronną przeznaczona do zabezpieczenia robót ociepleniowych, która jest rozwieszana na rusztowaniu. To jest najszybszy, najlepszy i najtańszy sposób ochrony elewacji przed dużym nasłonecznieniem. Dodatkowo siatka ochronna zabezpiecza pozostałe etapy wykonania ocieplenia przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych jak np. wykonanie warstwy zbrojonej, gruntowanie nakładanie tynku, itp.
 13. Ocieplenie ścian fundamentowych, które zazwyczaj wykonane są z betonu w formie bloczków lub wylewane w szalunkach, jest bardzo ważne i nie można go lekceważyć ponieważ przy słabej izolacji cieplnej dochodzi do mocnego wychłodzenia węzła łączącego ścianę zewnętrzną na styku ze ścianą fundamentową i podłogę na gruncie (strop nad piwnicą). Zaleca się by grubość ocieplenia fundamentów była taka sama jak ścian zewnętrznych powyżej gruntu. W praktyce zazwyczaj grubość ocieplenia ścian fundamentowych jest trochę cieńsza niż ścian powyżej gruntu. Jednak nie powinno to być mniej niż 15 cm warstwa izolacji od ławy fundamentowej, w postaci płyt styropianowych przeznaczonych do stosowania w gruncie. Do ocieplenia fundamentów proponuję zastosować płyty styropianowe TERMONIUM fundament (λ=0,031 W/mK) produkcji Termo Organika. Są to płyty styropianowe uszlachetnione kompozycją związków hydrofobowych, które zwiększają odporność płyt na długotrwałe działanie wody. Płyty styropianowe TERMONIUM fundament jak i inne płyty styropianowe w kategorii „FUNDAMENT” są odporne na zawilgocenie w całej objętości, mają parametry spełniające wymagania nowoczesnej izolacji termicznej stosowanej w ekstremalnych warunkach, gdzie wyrób jest w bezpośrednim kontakcie z wodą przez długi okres czasu w połączeniu ze zmianą temperatury (temperatury dodatnie i ujemne).
 14. Światło na elewacji ( i nie tylko) może dodatkowo wzmocnić efekt wizualny elewacji, budynku, otoczenia w sposób pozytywny, ale może też wywołać efekt odwrotny (jak w tym przypadku) i pokazać nierówności w każdym ułamku milimetra, co nie znaczy, że jest to źle wykonana praca. Gra światłem wymaga odpowiedniego ustawienia i niejednokrotnie bywa zabiegiem trudnym zanim osiągnie się efekt zadowalający. W pierwszej kolejności należy powiedzieć, że światło (naturalne, sztuczne) nie jest kryterium odbioru robót elewacyjnym zawartym w branżowych instrukcjach wykonawczych np. instrukcja producenta systemu, instrukcja stowarzyszenia branżowego WYTYCZNE. Nieprawdą jest stwierdzenie wykonawcy, że "styropian mógł się odkształcić..." prawidłowo przyklejony styropian metodą obwiedniowo - punktową (ramka przy krawędzi płyty i kilka placków kleju w środku) lub klejony metodą nakładania kleju na całą powierzchnię jest stabilny i tworzy nieprzerwaną warstwę izolacji na całej powierzchni ocieplanej ściany. Najbardziej prawdopodobna przyczyna tkwi w niedostatecznie grubej warstwie zbrojącej, czyli grubość kleju na styropianie, która powinna być w okolicach 4 mm w której zatapiana jest siatka z włókna szklanego, ale to tylko hipoteza. Proszę zobaczyć jak oświetlenie rzuca ogromny cień z ze skrzynki instalacyjnej czy z parapetu niewiele wystających po za obrys elewacji. Najlepszym rozwiązaniem jest odsunięcie źródła światła od elewacji o kilkanaście centymetrów i wszystkie nierówności dotychczas widoczne powinny "zniknąć".
 15. Podczas prac ociepleniowych siatki powinny być na rusztowaniu od samego początku rozpoczęcia robót. Siatki osłonowe stosuje się w celu zabezpieczenia elewacji przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych (nasłonecznienie, opady, wiatr). Chronią nie tylko styropian biały, szary czy kropki, ale również inne etapy pracy ocieplania ścian np. przed gruntowaniem, szczególnie ważna jest ochrona cienkiej warstwy kleju w którym będzie zatapiana siatka, by zbyt szybko nie wyschnął przy nasłonecznieniu, wietrze lub nie został uszkodzony w wyniku zacinającego deszczu przy niespodziewanym załamaniu pogody. Podobnie w przypadku aplikacji tynku lub farby gdzie należy zachować największą ostrożność podczas aplikacji by uzyskać największy poziom estetyki i zadowalający finał prac. Brak osłony przeciwsłonecznej jest niewskazany. Firma Termo Organika zaleca stosowanie siatek ochronnych podczas mocowania kompletnego systemu ociepleń ETICS.
 16. Obecnie standardem staje się ocieplenie styropianem grafitowym o grubości 20 cm. Jeżeli w projekcie jest 15 cm izolacji, to widocznie takie założenia ochrony cieplnej przyjął projektujący co też nie jest złym rozwiązaniem, ale obecnie przyjęte wytyczne projektowania budynków energooszczędnych zakładają izolację cieplną ścian zewnętrznych na poziomie 20 cm styropianu. Najlepiej sprawdza się styropian grafitow z linii TERMONIUM. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że dom jest budowany z założeniem kilkudziesięcioletniego okresu użytkowania, dlatego w kwestii zapotrzebowania budynku na energie i późniejszych kosztów z tym związanych trzeba przypilnować spraw ochrony cieplnej na etapie budowy. Odmian styropianów różniących się głównie współczynnikiem lambda (parametr izolacyjności) jest kilka. Firma Termo Organika w swojej ofercie ma siedem odmian styropianu przeznaczonego do ocieplania ścian zewnętrznych budynku. W bardzo uproszczony sposób można porównać właściwości styropianów. Pomiędzy styropianem o najlepszych właściwościach izolacyjnych TERMONIUM PLUS fasada, którego współczynnik lambda wynosi 0,031 W/mK, a styropianem najczęściej wybieranym DALMATYŃCZYK fasada jest ponad 30% różnicy porównując właściwości izolacyjne. Sugeruję zastosowanie 20 cm ocieplenia płytami TERMONIUM PLUS fasada. Taki wariant zapewni uzyskanie ochrony cieplnej budynku w podobny sposób jak zastosowanie 27 cm zwykłego styropianu.
 17. Niepoprawnym rozwiązaniem jest ocieplanie styropianem w dwóch warstwach 2x10 cm i jest to niezgodne z dokumentem odniesienia jakim jest Krajowa lub Europejska Ocena Techniczna (KOT, EOT) do niedawana nazywana Aprobatą Techniczną . Nie ma też żadnych innych argumentów świadczących o korzyściach wynikających z zastosowania takiej techniki, a wręcz jest to tylko generowanie niepotrzebnych kosztów. Ewentualne straty na połączeniu płyt styropianowych (zakładając poprawne przyklejenie i uzupełnienie ewentualnych szczelin pianką poliuretanową) są praktycznie pomijalne. System ociepleń należy mocować w jednej warstwie, płyty styropianowe w jednej grubości. Taki też sposób przewidują wszystkie wytyczne i instrukcje dotyczące metody ocieplania ETICS. Kompletny System Ociepleń Termo Organika, podobnie jak wszystkie systemy innych producentów, przewidują zastosowanie izolacji w jednej grubości. Wykonanie inaczej niż stanowią zalecenia i wytyczne producentów, tylko na odpowiedzialność osoby stosującej własne rozwiązanie. Łączniki mechaniczne należy zastosować opcjonalnie w zależności potrzeby, np. kiedy płyty styropianowe są klejone do podłoża na którym są warstwy mogące osłabić przyczepność (najczęściej starsze budynki poddawane termomodernizacji).
 18. Styropian grafitowy można przyklejać przy pomocy kleju poliuretanowego, który jednak trochę różni się od uniwersalnej pianki montażowej. Praca z zastosowaniem kleju poliuretanowego jest szybsza, co jest zaletą, ponieważ klej w puszce jest gotowy do użycia, a jego wiązanie następuje w ciągu kilkunastu minut, gdzie w przypadku klejów cementowych okres ten trwa kilkadziesiąt godzin. W systemach ociepleń, zaleca się by płyty styropianowe mocowane na kleju poliuretanowym np. klej poliuretanowy Termo Organika TO-KPU były dodatkowo mocowane przy pomocy łączników mechanicznych. Z kolei stosując klej uniwersalny na bazie cementu, który służy do przyklejania płyt styropianowych i do zatapiania siatki Termo Organika TO-KU, można pominąć kołkowanie w przypadku nowobudowanych domów, o ile projektant nie przewidział dodatkowego mocowania. Trzeba pamiętać by metoda nakładania kleju na płytę styropianową była zgodna z zaleceniami producenta. Więcej na temat poprawnego wykonania można przeczytać w instrukcji wykonania ocieplenia w Kompletnym Systemie Ociepleń Termo Organika.
 19. Styropiany fundamentowe Termo Organika (TERMONIUM PLUS fundament, TERMONIUM fundament, GOLD fundament SILVER fundament) nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń powierzchni w celu utrzymania swoich właściwości użytkowych. Folia budowlana lub folia kubełkowa stanowi wystarczającą warstwę rozdzielającą i też w pewien sposób chroni izolację przed mechanicznym uszkodzeniem przy obsypywaniu gruntem i zagęszczaniem przy pomocy urządzeń wibrujących. Dodatkowo zabezpiecza warstwę izolacji przed korzeniami roślin znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie ściany fundamentowej. Zabezpieczanie styropianu fundamentowego przy pomocy siatki zatopionej w warstwie kleju jest rozwiązaniem droższym, czasochłonnym i nie dającym dodatkowych korzyści.
 20. Warstwa zbrojona (siatka z włókna szklanego zatopiona w kleju uniwersalnym) nie jest przezroczysta, zatem światło słoneczne nie dociera w głąb elewacji i bezpośrednio nie powoduje nagrzewania zabudowanego styropianu. Jedynie powierzchowne nagrzewanie elewacji może być spowodowane bezpośrednim oddziaływaniem słońca, ale czy będzie to styropian biały, szary czy w kropki, nie będzie miało znaczenia. Rodzaj użytego styropianu nie ma żadnego wpływu na temperaturę wewnątrz kompletnego systemu ocieplenia. Każdy rodzaj izolacji będzie tak samo poddany oddziaływaniu temperatury, w zależności od koloru wykończenia elewacji. Ciemne barwy będą absorbować znacznie więcej promieniowania doprowadzając do nagrzania powierzchni nawet do temperatury w okolicach 70°C. Nie ma znaczenia dla całego systemu (po jego wykonaniu) czy izolację stanowi styropian grafitowy, w kropki czy najzwyklejszy biały. Kompletny System Ociepleń Termo Organika jest przebadany w zakresie odpowiedniego dopasowania składowych systemu i ma gwarancję kompatybilności wszystkich składników tworzących system ociepleń: styropian, tynki, kleje, itp.
 21. Jeżeli jest przewidziane ogrzewanie podłogowe, to styropian akustyczny SUPERAKUSTIC-podłoga powinien być układany na stropie w pierwszej kolejności, następnie może być użyty każdy styropian z kategorii „dach-podłoga” (sugerowany SILVER dach-podłoga lub GOLD dach-podłoga z uwagi na większą wytrzymałość mechaniczną przy mocowaniu rur za pomocą klipsów wciskanych w płyty styropianowe.), następnie budowlana folia PE i wylewka (sugerowane zbrojenie wylewki przy pomocy arkuszy ze zgrzewanego drutu. Jeżeli na podłożu są prowadzone instalacje (CO, centralny odkurzacz, prąd, czerpnie, wentylacje mech. Itp.), to zanim zostaną ułożone płyty SUPERAKUSTIC, należy zastosować zwykłe płyty styropianowe z kategorii „dach-podłoga”, które będą stanowić wyrównanie podłoża („utopienie” instalacji w warstwie styropianu podłogowego) przed ułożeniem warstwy styropianu akustycznego SUPERAKUSTIC-podłoga. By osiągnąć jak najlepsze parametry układu podłogowego pod względem komfortu akustycznego (tłumienie dźwięków uderzeniowych powstających w wyniku np. chodzenia, biegania, upadania przedmiotów, odbijania piłki, itp.), należy zastosować płyty akustyczne SUPERAKUSTIC-podłoga w jednej nieprzerwanej warstwie, układane na równym podłożu. Jako układ podłogowy należy rozumieć wszystkie warstwy od stropu włącznie po elementy wykończeniowe podłogi. Więcej informacji o zastosowanieu płyt styropianowych SUPERAKUSTIC podłoga, jest dostępne w karcie technicznej na stronie firmy Termo Organika
 22. Lista materiałów izolacyjnych zawarta w formularzu jest bardzo uproszczona, podobnie jak i algorytm do obliczenia odpowiedniej grubości izolacji. Prawdopodobnie autor tego formularza przyjął pewne uśrednienie dotyczące parametrów przegród zewnętrznych (wymagania dla przegród budowlanych w poszczególnych latach) dla budynków istniejących oraz właściwości materiałów, których zastosowanie pozwoli na spełnienie wymagań prawnych dotyczących izolacyjności przegród od 2021 roku. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie styropianu grafitowego o współczynniku λ= 0,033 W/(mK) np. GALAXY fasada lub mniejszym (lepszym) np. TERMONIUM PLUS fasada o współczynniku λ= 0,031 W/(mK), z uwagi na znacznie lepsze właściwości izolacyjne styropianów grafitowych i na dodatek w bardzo korzystnej cenie. Przy ocieplaniu ścian zewnętrznych prace należy wykonać przy użyciu kompletnego systemu ociepleń, gdzie: styropian, kleje, siatki, tynki, itp. są dostarczone od jednego producenta. Warto podkreślić fakt, że występujący w słowniku wniosku styropian „twardy” o współczynniku λ=0,035 W/(mK) nie jest rozwiązaniem optymalnym nawet w przypadku ocieplania podłóg na gruncie, a tym bardziej w przypadku ocieplania ścian zewnętrznych. To rodzaj płyt dedykowanych do ocieplania podłogi w garażach lub miejscach mocno obciążonych. Koszt zakupu styropianu o współczynniku λ= 0,035 W/(mK) będzie znacznie większy niż styropianu grafitowego (mimo gorszych parametrów izolacyjnych). Nazwa „styropian twardy” nie występuje w definicji pojęć normatywnych i ma raczej charakter żargonu budowlanego
 23. Zaproponowane rozwiązanie stanowczo odradzam!, ponieważ nie jest poprawne (zbyt cienka warstwa stabilizująca w postaci siatki z klejem) i może dojść do powstania naprężeń podczas chodzenia i w rezultacie spękania płytek. Więc jeśli płytki, to stabilny podkład np. wylewka betonowa. Proponuje jednak inne rozwiązanie, praktyczne, bezpieczne i zdecydowanie tańsze: na warstwie ułożonego styropianu Termo Organika TERMONIUM dach-podłoga (może być ułożony w dwóch warstwach np. 2x 10 cm lub więcej), ułożyć płyty OSB i to w zasadzie koniec prac. Płyty OSB można ze sobą połączyć przy pomocy spinek, łączników, itp. W przyszłości, jeśli zajdzie potrzeba adaptacji poddasza na cele mieszkaniowe, układ można dość szybko rozebrać zwiększając kubaturę pomieszczenia i wykorzystując płyty styropianowe do izolacji poddasza (styropian dobrze mocuje się między krokwiami i jest gwarancja, że pozostanie tam nienaruszony). To najlepszy sposób na izolację stropu na poddaszu, strychu sporadycznie użytkowanym.
 24. Dodatkowe mocowanie mechaniczne tzw. kołkowanie i konieczność jego stosowania zależy od kilku czynników jak np: nośność podłoża do którego będą mocowane płyty styropianowe, rodzaj stosowanego systemu ociepleń, wysokość budynku, itp. Jeżeli na powierzchniach ścian nie ma warstw osłabiających przyczepność klejonego styropianu w postaci starych łuszczących się tynków, farby, itp., to przy zastosowaniu kompletnego systemu ociepleń Termo Organika (wszystkie elementy systemu pochodzą od jednego producenta) i przy klejeniu płyt styropianowych przy pomocy kleju uniwersalnego TO-KU kołkowanie można pominąć. W przypadku nowobudowanego domu jak i w przypadku budynku docieplanego, ściany należy zagruntować przy pomocy gruntu uniwersalnego TO-GU, a następnie mocować płyty przy użyciu kleju uniwersalnego TO-KU. W tym przypadku „kołkowanie” styropianu też może zostać pominięte, o ile projektujący rozwiązanie nie podał szczegółów w projekcie. Prawidłowy sposób nanoszenia kleju jest dostępny w „Instrukcji Wykonania Ocieplenia Systemem Termo Organika” dostępna na stronie: https://termoorganika.pl/sites/default/files/Instrukcja-ETICS.pdf     Decyzje o użyciu kołków lub ich braku podejmuje kierownik budowy lub osoba odpowiedzialna za ten etap prac budowlanych, w oparciu o wytyczne zawarte w projekcie i zalecenia wykonawcze producenta kompletnego systemu ociepleń, którego rozwiązanie będzie zastosowane na budowie.
 25. Styropiany fundamentowe nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń powierzchni w celu utrzymania swoich właściwości izolacyjnych poniżej poziomu gruntu w bezpośrednim kontakcie z wodą. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy folii budowlanej lub folii kubełkowej (pomiędzy styropianem a gruntem), która stanowi jednak warstwę rozdzielającą i w pewien sposób chroni izolację przed mechanicznym uszkodzeniem przy obsypywaniu gruntem i zagęszczaniu przy pomocy urządzeń wibrujących. Dodatkowo folia stanowi pewną barierę dla korzeni roślin znajdujących się w bliskim sąsiedztwie budynku i zapobiega ich rozrostowi w kierunku izolacji i ściany fundamentowej. Stosowanie innych rozwiązań zabezpieczających np. w postaci warstwy zbrojonej (siatka z włókna zatopiona w kleju) i „malowanie” jej np. dysperbitem nie jest optymalne. Jest rozwiązaniem kosztownym z uwagi na materiały i robociznę i nie dającym lepszych efektów niż to omawiane na samym początku. Obecnie najlepszym rozwiązaniem ocieplania ścian fundamentowych, (podobnie jak i ścian zewnętrznych powyżej gruntu) w przypadku domów i nie tylko..., jest styropian grafitowy Termo Organika TERMONIUM fundament , który jest odporny na zawilgocenie zachowując wysokie parametry izolacyjne - lambda =0,031 W/mK, nawet w bezpośrednim kontakcie z wodą.
×
×
 • Utwórz nowe...