Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Eksperci Termo Organika

Firma
 • Posty

  28
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Eksperci Termo Organika

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Każda technologia ma swoje mocne i słabe strony pod względem oddziaływania warunków atmosferycznych, ale wszystko należy zoptymalizować. Można zastosować super elastyczne kleje, tylko koszt ich produkcji może okazać się nieopłacalny z tytułu oczekiwanych korzyści. Można zastosować styropian z dodatkową warstwą, tylko po co? jeżeli sprawdzone rozwiązanie w postaci siatek osłonowych na rusztowanie lub jeszcze bardziej zacieniających osłon ochronnych przynosi najlepsze efekty (optymalizacja). Zabezpieczenie robót elewacyjnych przed oddziaływanie warunków atmosferycznych ma bardzo istotny wpływ na trwałość i estetykę wykonywanej elewacji i bezpieczeństwo i lepszy komfort pracy dla wykonawców. Poniżej kilka najważniejszych argumentów spośród szeregu zalet, dlaczego warto stosować siatki i osłony elewacyjne: 1. Ściany są zabezpieczone przed nagrzewaniem zanim zostanie przyklejony styropian, co zapobiega zbyt szybkiemu wyschnięciu kleju mocującego izolację do ściany. Szybko schnący klej cementowy może nie uzyskać odpowiedniej przyczepności 2. Ochrona przyklejonej izolacji przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV, a w przypadku styropianów grafitowych absorbują więcej promieni słonecznych (powierzchnie bardziej się nagrzewają) niż tradycyjne (białe) płyty lub płyty w kropki, 3. Wykonywanie warstwy zbrojonej, gdzie siatka zbrojąca jest zatapiane w kilkumilimetrowej warstwie kleju, wymaga zabezpieczenia przed silnym słońcem i wiatrem, które powodują szybkie (niekorzystne) wysychanie warstwy zbrojonej, co może mieć wpływ na trwałość i estetykę elewacji 4. Tynkowanie jest najbardziej newralgicznym etapem, ponieważ ten etap jest ostatnim, a jego finał będzie widoczny, szczególnie pod względem estetyki. Słońce i wiatr bardzo utrudniają prace przy nakładaniu i zacieraniu tynku, o czym przekonał się już niejeden wykonawca... zbyt mocne nasłonecznienie może powodować przebarwienia podczas aplikacji, a z kolei wiatr powoduje szybkie wysychanie, co utrudnia uzyskanie właściwej struktury. To wszystko ma bardzo duży wpływ na efekt końcowy. Osłony i siatki elewacyjne są obecnie dostępne na rynku a szereg firm oferuje je w ramach współpracy. Siatki i osłony są sprawdzonym rozwiązaniem, które warto (trzeba) stosować! Zasady dotyczące transportu, przechowywania i poprawnego montażu można znaleźć na stronie: https://termoorganika.pl/sites/default/files/zasady_transportu_przechowywania.pdf
 2. Zapraszam po więcej informacji na temat produktów do izolacji ścian fundamentowych na stronę https://termoorganika.pl/styropian-fundament Z kolei dla już zdecydowanych poniżej jest link gdzie można znaleźć kontakt do dystrybutorów i ustalić korzystną cenę 🙂 https://termoorganika.pl/dystrybutorzy
 3. Eksperci Termo Organika

  styropian na fundament

  Rynek styropianów jest bardzo zróżnicowany pod względem ilościowym, ale szczególnie pod względem jakościowym! Dostępna na rynku budowlanym oferta płyt styropianowych do ocieplania np. ścian fundamentów jest duża, a w przypadku oferty Termo Organiki są to 3 produkty i styropian ekstrudowany. Sprzedaż materiałów odbywa się przez składy budowlane na terenie Polski, a lista dystrybutorów dostępna jest stronie: https://termoorganika.pl/dystrybutorzy. Warto zauważyć, że styropian grafitowy do ocieplania ścian fundamentów poniżej poziomu gruntu jest nowością na rynku, a jeszcze do niedawna ceny wszystkich styropianów grafitowych były na znacznie wyższym poziome w stosunku do cen innych płyt styropianowych tradycyjnych lub w kropki. Obecny trend w rozwoju płyt grafitowych spowodował, że porównując cenę m2 ocieplenia przy zachowaniu takiej samej ochrony cieplnej budynku, styropian grafitowy może być tańszy. Niewątpliwą zaletą jest cieńsza warstwa styropianu lub taka sama jak w przypadku zwykłego styropianu, ale ze znacznie lepszymi parametrami ochrony cieplnej dla budynku. Styropian produkowany przez firmę Termo Organika posiada Certyfikat zgodności z normą europejską i Świadectwo Deklaracji Środowiskowej II Typu.
 4. Eksperci Termo Organika

  podłoga ocieplenie

  Styropianem o najlepszych parametrach izolacyjnych. W sytuacji gdy grubość izolacji cieplnej jest ograniczona (np. kolizja z już zamontowanym oknem) należy zastosować materiał o jak najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła (lambda). Im mniejsza jest wartość lambda tym lepszą ochronę zapewnia styropian. W przypadku podłogi najlepiej zastosować grafitowe płyty styropianowe TERMONIUM PLUS dach-podłoga, które charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną (na ściskanie), a współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) = 0,031W/mK
 5. Słuszna uwaga, wykonanie precyzyjnej zabudowy szczelnie zamykającej wnętrze poddasza, będzie bardzo trudne. Jeżeli jednak jest taka wola, to materiał izolacyjny musi być bardzo wytrzymały mechanicznie np. Termo Organika GOLD parking o grubości 1 cm.
 6. Eksperci Termo Organika

  kołkowanie

  Ocieplając ściany zewnętrzne nowo budowanego domu jednorodzinnego, mocowanie płyt styropianowych odbywa się zasadniczo przy pomocy kleju do styropianu, natomiast zastosowanie łączników mechanicznych potocznie nazywane „kołkowaniem” można pominąć, o ile projektant nie przewidział inaczej, i producent kompletnego systemu ociepleń przy pomocy którego budynek zostanie zaizolowany, przewiduje mocowanie płyt przy użyciu zaprawy klejowej. W przypadku systemu ociepleń Termo Organika można pominąć kołkowanie przyklejając płyty na kleju uniwersalnym TO-KU. O ile ściany nowego budynku wystarczy zagruntować gruntem uniwersalnym w celu zmniejszenia chłonności podłoża przed przystąpieniem do klejenia izolacji, to w przypadku domów starszych, które ze względu na niski poziom komfortu i wysokie koszty ogrzewania wymagają docieplenia, sytuacja może wymagać zastosowania różnych wariantów mocowania izolacji, w tym kołkowania. Przed przystąpieniem do prac ocieplania ścian zewnętrznych „starego” domu wymaga się bardzo dokładnego sprawdzenia powierzchni ścian (podłoża), do których będą klejone płyty styropianowe lub inny rodzaj materiału izolacyjnego. Wykonanie oceny technicznej powierzchni ścian powinno być obowiązkowo wykonane i stanowić podstawę do wykonania projektu ocieplenia. W praktyce niestety projekt ocieplenia dla domów jednorodzinnych lub kilkurodzinnych jest wykonywany sporadycznie stąd często dochodzi do złego doboru odpowiednich rozwiązań.
 7. Eksperci Termo Organika

  Elewacja, a wylewki

  Witam, Kolejność poszczególnych etapów realizacji domu wykonuje się bardzo często na podstawie wieloletnich doświadczeń (pozytywnych, ale też i negatywnych...). Nie zawsze jednak trzeba podchodzić to tego w kategorii dobrze czy źle, ale inaczej. Często spotykanym zaleceniem jest, że prace wewnętrzne w technologii mokrej (wylewki, tynki, itp) lepiej wykonać, gdy ściany zewnętrzne nie są jeszcze ocieplone, ale nie oznacza to, że tych prac nie można wykonać po ociepleniu ścian, jeśli z różnych przyczyn (np. brak terminów wykonawcy) nie jest to możliwe. Wszystko zależy jaka jest pora roku wykonywanych prac i wówczas ocieplone ściany mogą być dużym atutem. Kolejna kwestia to możliwość zapewnienia systematycznego wietrzenia w okresach gdy wilgotność powietrza jest zdecydowanie mniejsza na zewnątrz. Strumień pary wodnej znacznie łatwiej przenika przez powietrze niż w kierunku materiałów konstrukcyjnych z jakich zbudowane są ściany. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie urządzeń wymuszających ruch powietrza, szczególnie w pomieszczeniach gdzie nie ma okien lub ich otwieranie jest utrudnione. Systematyczne wietrzenie i jeszcze raz wietrzenie jest sposobem na odprowadzenie wilgoci technologicznej z tynków i posadzek. Skutecznym rozwiązaniem są osuszacze, ale to już w warunkach wyższej konieczności.
 8. Najlepiej taki by był zgodny z projektem. Styropian grafitowy ma lepsze właściwości izolacyjne i będzie przy takiej samej grubości skuteczniej chronił budynek przed stratą ciepła, dając w zamian większe oszczędności. Styropian w kropki to prawnie chroniony znak towarowy firmy Termo Organika posiadający charakterystyczny wygląd , stąd też nazwa płyt styropianowych Termo Organika "Dalmatyńczyk". Optymalna grubość dla ocieplania ścian zewnętrznych nowych budynków energooszczędnych wynosi dzisiaj 20 cm grafitowego styropianu o współczynniku lambda =0,031 W/mK, np. TERMONIUM PLUS fasada. Dla podłóg na gruncie będzie to grubość 15 cm. , a dla ścian fundamentowych będzie to grubość zbliżona do płyt przeznaczonych na fasadę. W przypadku ocieplania ścian fundamentowych należy pamiętać , że do izolacji poniżej poziomu gruntu należy zastosować płyty specjalnie do tego przeznaczone i oznaczone np. SILVER fundament, GOLD fundament lub TERMONIUM fundament.
 9. Eksperci Termo Organika

  naprawa pociętego styropianu

  Najlepszą metodą usunięcia powstałego uszkodzenia będzie wypełnienie szczeliny pianą montażową, może to być Termo Organika lub inna piana przeznaczona do systemów ociepleń. Po wyschnięciu piankę należy wyrównać (obciąć naddatek ostrym nożem) i zabezpieczyć izolację przez wykonanie warstwy zbrojonej - zatopienie siatki zbrojącej w kleju np. https://termoorganika.pl/uniwersalny-klej-do-styropianu-i-siatki-ku W celu uzyskania estetycznego wyglądu naprawianej ściany trzeba by wykonać warstwę zbrojoną na całej powierzchni ściany, następnie zagruntować gruntem sczepnym i nałożyć tynk cienkowarstwowy.
 10. Eksperci Termo Organika

  Ocieplenie stropu

  Strop nad piwnicą powinien zostać zaizolowany zarówno przed wilgocią, która może pojawić się w piwnicy i przed wychłodzeniem podłogi na parterze. Izolacja styropianem będzie optymalnym rozwiązaniem z uwagi na jego dużą odporność na zawilgocenie i skuteczną ochronę przed wychłodzeniem. Materiały izolacyjne np. DALMATYŃCZYK dach-podłoga lub styropian grafitowy TERMONIUM dach-podłoga, nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń podczas układania na stropie lub między legarami. W pierwszej kolejności należy rozłożyć folię budowlaną, która będzie pełnić role paroizolacji, zapobiegając przedostawaniu się pary wodnej (wilgoci) w kierunku pomieszczenia. Płyty styropianowe mogą być układane pomiędzy legarami, a ewentualne szczeliny można wypełnić pianą poliuretanową.
 11. Eksperci Termo Organika

  Taras na dachu plaskim

  Przed położeniem płytek należy wykonać ocieplenie układając płyty styropianowe, następnie folia paroizolacyjna i warstwa wylewki. Kolejną warstwą powinna być hydroizolacja, która będzie stanowić barierę dla przedostawania się wody opadowej do wnętrza. Na tak przygotowanym podłożu można przykleić płytki. Inną opcją może być wykończenie dachu przy pomocy płyt betonowych, co może być lepszym rozwiązaniem, nie narażonym na działanie wody i konsekwencje z tym związane (odmrożenia płytek). Taki wariant wymaga jednak zabezpieczenia warstwy hydroizolacji przed ewentualnym uszkodzeniem.
 12. Eksperci Termo Organika

  Ocieplenie pokoju w bloku?

  Ocieplanie domu, mieszkania od środka nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli z różnych przyczyn użytkownik jest zmuszony do poprawy komforty, to należy prace ociepleniowe poprzedzić fachową ekspertyzą przeprowadzoną np. przez audytora energetycznego. Na podstawie diagnozy można zaplanować prace, by nie doprowadzić do powstania lub spotęgowania działania mostków termicznych. To również odpowiedź na pytania: jaki styropian wybrać ?, jaki będzie koszt ocieplenia domu i jaka jeszcze chemia budowlana będzie nam potrzebna. Jedno jest pewne, że płyty styropianowe muszą mieć bardzo dobre właściwości izolacyjne, tak by przy mniejszej grubości można było zachować odpowiednią ochronę cieplną. Styropian grafitowy TERMONIUM PLUS fasada firmy Termo Organika, będzie optymalnym rozwiązaniem.
 13. odpowiedź na pytanie 1, Można. Musi to być klej poliuretanowy, który jednak trochę różni się od uniwersalnej pianki. System ociepleń, np. Termo Organika zaleca by płyty styropianowe mocowane na kleju poliuretanowym np. TO-KPU były dodatkowo mocowane przy pomocy łączników mechanicznych. Praca z zastosowaniem kleju poliuretanowego jest szybsza, ponieważ klej w puszce jest gotowy do użycia, a jego wiązanie następuje w ciągu kilkunastu minut, gdzie w przypadku klejów cementowych okres ten trwa kilkanaście/dziesiąt godzin. Stosując klej uniwersalny do przyklejania płyty styropianowe i do zatapiania siatki TO-KU, można pominąć kołkowanie w przypadku nowobudowanych domów, o ile projektant nie przewidział dodatkowego mocowania. Trzeba pamiętać by metoda nakładania kleju na styropian była zgodna z zaleceniami producenta. https://termoorganika.pl/najczesciej-zadawane-pytania https://termoorganika.pl/biblioteczka odpowiedź na pytanie 2, Kategorycznie zakazane! Nie ma takiej potrzeby. Takie rozwiązanie jest bardzo szkodliwe, ponieważ zimne i wilgotne powietrze przepływając pomiędzy ścianą a ociepleniem, wychładza nam powierzchnie ściany i powoduje gigantyczną stratę ciepła. Szczeliny wentylacyjne stosuje w układach warstw przegród zewnętrznych, gdzie w wyniku kondensacji pary wodnej na zawilgocenie są narażone materiały izolacyjne. Ocieplanie styropianem jest rozwiązaniem w pełni bezpiecznym, również w kwestii takiej, jakim zawilgocenie. Styropian jest odporny na wilgoć i nie ma potrzeby opisanego układu wentylować.
 14. Mechaniczne mocowanie izolacji potocznie nazywane kołkowaniem, jest to etap prac, który ze względu na wielorakość rozwiązań bywa stosowany bardzo różnie "od skrajności w skrajność". Taka sytuacja wynika zazwyczaj z braku dokładnego projektu wykonawczego, co sprawia, że wykonawca często kieruje się powtarzalnym schematem i na wszelki wypadek "strzela" 2-3 kołki w płytę styropianową, niezależnie czy jest taka potrzeba czy nie. Więcej informacji na temat m"kołkowania" można zobaczyć na: https://termoorganika.pl/biblioteczka?language=pl#n-1267
 15. Witam, Koncepcja docieplenia ściany o budowie trójwarstwowej od strony zewnętrznej jest jak najbardziej poprawna. Grubość ocieplenia w przypadku budynków istniejących może być w pewnym stopniu ograniczona i zastosowanie 10 cm warstwy może być optymalnym rozwiązaniem. Każdy dodatkowy centymetr grubości izolacji będzie pozytywnie wpływał na komfort użytkowania budynku i jeśli jest taka możliwość to warto wykorzystać i zastosować maksymalnie możliwą grubość izolacji. Przy docieplaniu warto zastosować styropian o lepszych parametrach izolacyjnych, który przy mniejszych grubościach zapewni odpowiednią ochronę cieplną ścian, np. styropian TERMONIUM PLUS fasada o grubości 15 cm zamontowany na ścianie zewnętrznej będzie chronić przegrodę tak jak najzwyklejszy styropian o grubości ponad 20 cm. W przypadku budynku docieplanego zastosowanie 20 cm warstwy ocieplenia może nie być możliwe a 15 cm już tak. Sprawa wilgoci zazwyczaj jest rozwiązywana w momencie ocieplenia budynku, ponieważ ściany zewnętrzne są już odpowiednio zabezpieczone przed nadmiernym wychłodzeniem zimą i nie dochodzi do kondensacji pary wodnej (wykroplenia) na ich powierzchni wewnątrz budynku. Nie zwalnia to jednak z pracy układów wentylacyjnych, których prawidłowe działanie jest podstawą poprawnego funkcjonowania i użytkowania budynku. Proponuje oprzeć się na sprawdzonym rozwiązaniu ocieplenia ścian od zewnątrz, najlepiej przy użyciu kompletnego systemu ociepleń Termo Organika.
×