Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Eksperci Termo Organika

Firma
 • Posty

  82
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  2

Eksperci Termo Organika last won the day on października 28 2019

Eksperci Termo Organika had the most liked content!

Reputacja

9 Neutralny

O Eksperci Termo Organika

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Styropian to bezpieczny materiał izolacyjny. Markowy, dobry styropian powinien być produkowany zgodnie z europejską normą EN 13163. Styropian produkowany zgodnie z tymi standardami jest całkowicie bezpieczny zarówno dla zdrowia osób wykonujących prace izolacyjne, jak i późniejszych użytkowników ocieplonych budynków. Oznaczenie styropianu znakiem CE pozwala na dopuszczenie go na rynek europejski. Ponadto producenci dobrej jakości styropianów posiadają dokumenty uwierzytelniające w postaci Certyfikatu Zgodności z normą europejską oraz Rekomendacje Techniczne i Jakości wydawane przez notyfikowane w unii europejskiej jednostki badawcze. W przypadku Polski taką jednostką jest Instytut Techniki Budowlanej. Styropiany produkowane przez firmę Termo Organika posiadają także bardzo ważny dokument potwierdzający bezpieczeństwo styropianu stosowanego w budownictwie, którym jest Atest Higieniczny wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Styropiany posiadające powyższe atesty nie powodują podrażnień skóry i błon śluzowych oraz nie wywołuje innych, szkodliwych dla organizmu skutków, dlatego praca ze styropianem nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych środków ochrony osobistej, które wymagane są często przy innych wyrobach izolacyjnych.
 2. W przypadku domu docieplanego powinno się wykonać audyt energetyczny, który pokaże realny obraz obecnego standardu energetycznego oraz wskaże jakie działania należy wykonać, m.in. jakim rodzajem i grubością styropianu wykonać termoizolacje ze wskazaniem konkretnych parametrów. Wstępnie zalecałbym zastosowanie styropianu grafitowego TERMONIUM PLUS fasada, który przy mniejszej grubości niż zwykły biały styropian zapewni odpowiedni ochronę cieplną, ponieważ posiada lepsze właściwości izolacyjne. Bardzo dobrym przykładem wykonania termomodernizacji domu jednorodzinnego, tzw. kostki, jest sprawozdanie zamieszczone na stronie https://termoorganika.pl/termo-zysk . Jest tu opisany proces kompleksowej termomodernizacji krok po kroku. Kolejną istotną kwestią jest zastosowanie kompletnego systemu ociepleń pochodzącego od jednego producenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko przy zastosowaniu kompletnego systemu inwestor ma gwarancję, że wszystkie elementy systemu są kompatybilne, a poprawnie wykonane ocieplenie będzie trwałe przez wiele lat eksploatacji.
 3. Rekomenduję zastosowanie styropianu grafitowego np. TERMONIUM PLUS fasada, którego właściwości izolacyjne w porównaniu z tradycyjnym styropianem są o około 30% lepsze. Przekłada się to na zastosowaną grubość płyt, np. 15 cm grubości płyt TERMONIUM PLUS fasada będzie izolować budynek w taki sam sposób jak warstwa zwykłego białego styropianu o grubości 21 cm. W przypadku styropianu grafitowego wg obecnych standardów ocieplania ścian budynków, rekomendowana grubość to 20 cm, a absolutne minimum to 12 cm. Chcąc znać dokładną grubość styropianu koniecznym byłoby przeprowadzenie audytu energetycznego lub przynajmniej uproszczonych obliczeń przy pomocy kalkulatora. Jeśli chodzi o tynki to w ofercie Termo Organiki jest wiele jego wariantów, w zależności od potrzeb i oczekiwań. Szczególnym uznaniem klientów cieszy się tynk silikonowy Termo Organika GOLD ze specjalną formułą samoczyszczącą DUST CLEAN, wyjątkowo odpornym na zabrudzenia. Warto pamiętać, że materiały użyte do ocieplenia domu najlepiej jak pochodzą od jednego producenta i posiadają stosowny dokument (aprobata techniczna, krajowa lub europejska ocena techniczna, rekomendacje techniczne). Termo Organika w swojej ofercie posiada kompletny system, w skład którego wchodzą: styropian, tynki, farby, kleje, siatki. Więcej informacji odnośnie materiałów znajduje się na www.termoorganika.pl.
 4. Dodatkowe mocowanie mechaniczne tzw. kołkowanie i konieczność jego stosowania zależy od kilku czynników: Jeżeli dom jest nowobudowany lub na powierzchniach ścian nie ma warstw osłabiających przyczepność klejonego styropianu w postaci starych łuszczących się tynków, farby, itp. to przy zastosowaniu odpowiedniego systemu ociepleń kołkowanie można pominąć. W przypadku kompletnego systemu ociepleń Termo Organika kołkowanie może zostać pominięte (o ile projektant nie przewidział inaczej) przy klejeniu styropianu do ścian nowego budynku. Warunkiem jest mocowanie styropianu przy użyciu kleju uniwersalnego Termo Organika TO-KU, który służy do przyklejania płyt styropianowych (również grafitowych) i wykonywania warstwy zbrojonej (siatka z włókna szklanego zatopiona w kilkumilimetrowej warstwie kleju).Klej należy nanosić na płytę w dwóch dopuszczalnych metodach: pierwsza metoda pasmowo-punktowa, gdzie klej nanosi się na płytę przy krawędziach tworząc tzw. ramkę i w środek nakłada się klej w postaci kilku placków 3-6 miejsc. Druga metoda polega na nałożeniu kleju na całej powierzchni płyty styropianowej przy użyciu pacy zębatej tzw. metoda "na grzebień". Druga metoda zapewnia praktycznie 100% pokrycie klejem i równomierne połączenie klejowe. Metoda szczególnie jest zalecana, gdy ściany budynku są równe. Ważne by zastosować kompletny system ociepleń, co daje gwarancję kompatybilności poszczególnych składników systemu, wszystkie elementy systemu powinny być od jednego producenta i ujęte w dokumencie jakim jest KOT lub EOT (Krajowa lub Europejska Ocena Techniczna).
 5. Bezwzględnie ten fragment elewacji należy zabezpieczyć, a w zasadzie dokończyć prace przez zastosowanie kleju uniwersalnego do zatapiania siatki np. TO-KU Termo Organika, następnie grunt i tynk. Nieważne, że tego elementu nie widać, ale to newralgiczny element, przez który mogą dostawać się np. ptaki i robić gniazda lub inne zwierzęta. Styropian nie jest materiałem stanowiącym w jakikolwiek sposób wartości odżywcze, ale jako materiał przyjazny środowisku i nieszkodliwy, może być miejscem do budowania gniazd. W większości przypadków jest stosowana listwa startowa, ale w przypadku zachowania ciągłości izolacji (styropian fundamentowy połączony ze styropianem fasadowym) zazwyczaj ta listwa nie jest stosowana. Ważne jednak połączenie strefy cokołowej z fasadą powinno być dokładnie wykończone. Listwa (kątownik z siatką) z kapinosem to obowiązkowy element w przypadku braku listwy startowej.
 6. Grubość płyt styropianowych stosowanych do ocieplenia budynku powinna wynikać wprost z projektu (jeśli to jest nowy dom) lub z charakterystyki energetycznej wykonanej dla budynku już istniejącego/ używanego, którą przeprowadza się w ujęciu o stan obecny (bryła budynku, posadowienie względem kierunku świata, ilość otworów okiennych i drzwiowych, rodzaju przegród i ich parametrów, źródło ogrzewa, itp.) i dopiero po uwzględnieniu tych aspektów, możemy dokładnie oszacować jakiego rodzaju płyty styropianowe będą optymalnym rozwiązaniem. Jeśli jednak (z różnych względów) nie można wykonać dokładnej analizy budynku, to można przyjąć pewne rozwiązanie ponad standardowe, które uwzglednia ewentualne niedoszacowanie. Obecnie w nowo projektowanych domach najczęściej stosowany jest styropian grafitowy o współczynniku lambda 0,031 W/mK i grubości płyt 20 cm. Np. Termo Organika TERMONIUM PLUS fasada. W przypadku budynków docieplanych zastosowanie styropianu o grubości 20 cm może stanowić problem z uwagi na istniejące ograniczenia różnych elementów budynku jak np. dach, osadzone głęboko okna, itp., dlatego należy stosować izolację o wysokiej sprawności jak np. wspomniany styropian grafitowy z linii TERMONIUM firmy Termo Organika. Jeżeli grubość ocieplenia będzie około 15 cm to też będzie to dobra ochrona ścian zewnętrznych eliminująca straty ciepła do otoczenia. Ważne by wszystkie te prace wykonać materiałami jednego producenta, które tworzą kompletny w system ociepleń ścian zewnętrznych: kleje, siatka, grunty i tynki w różnych odmianach i bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Gwarancja kompatybilności.
 7. Propozycja kierownika budowy jest bardzo dobra, oparta na zasadzie maksymalnej redukcji mostków termicznych i pełnego odizolowania (w miarę możliwości) budynku od oddziaływania warunków zewnętrznych. W budynkach podpiwniczonych dodatkowe ocieplenie fundamentów od strony wewnętrznej nie jest konieczne przy prawidłowym ociepleniu fundamentów od strony zewnętrznej. W budynkach niepodpiwniczonych na ławach fundamentowych i ściankach stosuje się również izolację po stronie zewnętrznej (obowiązkowo), ale można też po stronie wewnętrznej, co zapobiega ewentualnym wychłodzeniem części podłogi w strefie połączenia ze ścianą opartą na fundamencie zagłębionym w gruncie. Najważniejsza jest kwestia materiału jaki będzie zamontowany na ścianach fundamentowych i powinien to być styropian Termo Organika z kategorii „FUNDAMENT” np. TERMONIUM fundament, który jest odpornych na zawilgocenie i bardzo dobrze sprawdza się w ciężkich warunkach jak wysoka wilgotność i duży napór gruntu. Bardzo ważną też sprawą jest dokładne wykonanie hydroizolacji, w taki sposób, aby hydroizolacja pionowa była połączona z izolacjami poziomymi i powinna sięgać strefy cokołowej. Wszystko zależy również od warunków dla których kierownik budowy zalecił właśnie takie rozwiązanie.
 8. Dalmatyńczyk cechuje się charakterystycznym wyglądem w postaci ciemnych kropek styropianu grafitowego. Kropki w styropianie Termo Organika pełnią rolę wyróżnika („kodu DNA”), a ich udział (więcej lub mniej) nie ma wpływu na właściwości izolacyjne materiału. Standaryzacja produkcji ma na celu ujednolicenie wyglądu produkowanych płyt, ale możliwe są produkty o mniejszym nasyceniu kropek i nie jest to wada materiału. Nawet styropian z minimalna ilością kropek lub ich braku, musi spełniać deklarowane parametry wyrobu zamieszczone na etykiecie opakowania.
 9. Płyty styropianowe grafitowe kropkowane czy zwykłe są materiałem trwałym, stabilnym i nie ulegają procesowi utleniania oraz nie tracą właściwości termoizolacyjnych w systemach ociepleń ścian zewnętrznych ETICS lub w innych miejscach aplikacji. Poprawnie zastosowany w przegrodach budowlanych jak np. ściana zewnętrzna, podłoga, dach, fundament, itp. zachowuje swoje właściwości użytkowe niezmiennie przez cały okres użytkowania budynku. Kilkudziesięcioletni okres stosowania styropianu w budownictwie, a ponad 30 lat w kompletnych systemach ociepleń ścian zewnętrznych jest tego najlepszym dowodem. Styropian Termo Organika jest stosowany w systemach ociepleń od blisko 20 lat i w tak długim okresie nie odnotowano żadnych sygnałów związanych z utratą właściwości użytkowych. Styropian może ulec korozji powierzchniowej w wyniku długotrwałego oddziaływania promieniowania UV, co uwidacznia się żółtawym nalotem (lub szarym w przypadku płyt grafitowych). Ten proces degradacji jest jednak długotrwały i widoczny dopiero po upływie kilku miesięcy bezpośredniego oddziaływania UV. Pojęcie utleniania styropianu należy traktować w kategorii mitów budowlanych, a częste zaniedbania związane z przechowywaniem oraz wyrzucanie odpadów budowlanych „gdzie popadnie” budują zły obraz styropianu jako materiału słabego ulegającego szybkiej degradacji - to nie jest prawda..
 10. Każdy rodzaj izolacji termicznej zastosowany na elewacji będzie pracował przede wszystkim by zapobiegać utracie ciepła i nie zależnie czy jest to zwykły biały styropian czy szary grafitowy, może być narażony na powstawanie naprężeń powierzchniowych w strefie warstwy zbrojonej w zależności od koloru wykończenia elewacji (kolor tynku lub farby). Jasne kolory zastosowane na elewacji maja duży stopień odbicia światła, a ciemne barwy będą absorbować znacznie więcej promieniowania doprowadzając do nagrzania powierzchni nawet do temperatury bliskiej 80°C. W wyniku tak dużej temperatury na powierzchni elewacji mogą powstawać duże naprężenia mechaniczne. W palecie barw Termo Organika dla kolorów na które można zabarwić tynki lub farby jest podany współczynnik jasności „Y” i mieści się w przedziale od 0-100% gdzie dla koloru czarnego jest 0% a dla białego 100%. W celu zmniejszenia ryzyka dużego nagrzewania się elewacji warto wybierać kolory jaśniejsze o wyższym współczynniku odbicia „Y”. Fasada w kolorze jasnym (o jak największej wartości Y) będzie mniej się nagrzewać co zmniejsza ryzyko powstawania dużych naprężeń powierzchniowych, mogących w skrajnie niekorzystnych warunkach (np. dodatkowa absorpcja światła słonecznego odbitego od sąsiednich powierzchni przezroczystych - okien) spowodować widoczne uszkodzenia elewacji.
 11. Zaproponowany przez projektanta styropian jest ewidentnie źle dobrany. EPS 80 to typ wyrobu stosowany do ocieplenia podłóg, dachów i innych miejsc, gdzie występują obciążenia ściskające, ale nie jest to optymalny wybór do ocieplania ścian zewnętrznych (produkt przewymiarowany) Dodatkowo styropian EPS 80 jest niezgodny z większością dokumentów odniesienia dla kompletnych systemów ociepleń. Dla zastosowań styropianu na ocieplenie ścian zewnętrznych „fasada” stosuje się styropian, który w kodzie wyrobu ma oznaczenie „EPS S” i w tym zastosowaniu (fasada) nie ma podawanej żadnej wartości liczbowej. Jeżeli jest podawana wartość liczbowa przy EPS, np. EPS 80 to odnosi się to tylko do parametru wytrzymałości płyt styropianowych na ściskanie oznaczony w kodzie wyrobu symbolem CS(10)… i podana za nawiasem wartością wyrażona w liczbie np. EPS 80. Ten parametr jest deklarowany tylko dla wyrobów, które po zastosowaniu będą poddawane oddziaływaniu sił ściskających, np. izolacja podłóg, dachów płaskich, parkingów, posadzek przemysłowych, ścian fundamentowych poniżej poziomu gruntu, itp. W grupie produktów „fasada” płyty nie są poddawane obciążeniu na ściskanie, dlatego parametr CS(10)… nie jest dla zastosowania „fasada” deklarowany. Do ocieplenia ścian zewnętrznych budynków w kompletnym systemie ociepleń należy stosować styropian oznaczony w nazwie „fasada” np. TERMONIUM fasada, GALAXY fasada, GOLD fasada, itp. Najważniejszym parametrem w tym zastosowaniu jest wytrzymałość na rozciąganie oznaczona symbolem TR np. TR 80 lub TR 100
 12. Różnice pomiędzy wartością współczynnika lambda dla poszczególnych odmian styropianu najlepiej przedstawić przy pomocy wartości %. Np. różnica pomiędzy styropianem DALMATYŃCZYK fasada, a styropianem TERMONIUM PLUS fasada to ok. 30% (o tyle lepiej TERMONIUM PLUS izoluje od DALMATYŃCZYKA) i taką też proporcję trzeba przełożyć na grubość ocieplenia. Mniejsza wartość lambda oznacza lepsze właściwości izolacyjne. TERMONIUM PLUS fasada przy grubości 15 cm będzie z takim samym skutkiem chronił budynek jak DALMATYŃCZYK fasada o grubości 21 cm. W tej sytuacji mamy taka sama ochronę cieplną budynku, ale przy jak różnych grubościach... Zastosowanie grubszej warstwy styropianu (tańszy ale grubszy), może okazać się w końcowym efekcie droższym rozwiązaniem po uwzględnieniu kosztów związanych z: obróbkami blacharskimi, parapetami, sposobem wykończenia otworów okiennych, zastosowaniem odpowiedniej długości łączników mechanicznych, itp. Każdą inwestycję należy traktować indywidualnie w zależności od rozwiązań zawartych w projekcie, oczekiwań inwestora, itp. Często grubsze warstwy ocieplenia nie mogą być zastosowane z uwagi na ograniczenia wynikające z istniejącego budynku i jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie materiałów o wyższej sprawności.
 13. Zastosowanie odpowiedniej warstwy styropianu w żadnym wypadku nie spowoduje zawilgocenia ściany. Z kolei przyklejanie bardzo cienkiej warstwy jest trudne w realizacji, dość pracochłonne i przynosi małe korzyści z tytułu poprawy cieplnej ścian zewnętrznych. Jeżeli inwestor życzy sobie elewację bez dodatkowego ocieplenia wówczas elewację można zrobić poprzez wyrównanie podłoża, następnie wykonanie warstwy zbrojonej (siatka zatopiona w warstwie kleju) następnie gruntowanie gruntem sczepnym, który poprawia przyczepność tynku do podłoża i separuje ewentualne wzajemne oddziaływanie mineralnych podłoży na warstwę tynku. Drugi sposób może okazać się bardziej racjonalny, ponieważ wykonując prace związane z elewacją, niewielkim nakładem finansowym można poprawić izolacyjność ścian zewnętrznych, co w perspektywie dalszej eksploatacji powinno przynieść korzyści z tytułu mniejszego zużycia energii na potrzeby grzewcze. W sytuacji kiedy już jesteśmy zdecydowani na zwiększenie ochrony cieplnej, najbardziej adekwatnym materiałem jaki powinien zostać użyty do ocieplenia jest styropian grafitowy Termo Organika z linii TERMONIUM, który ma znacznie lepsze właściwości izolacyjne niż zwykły biały styropian przy takiej samej grubości. W przypadku budynków docieplanych grubość stosowanej izolacji zazwyczaj jest kompromisem wynikającym z pewnych ograniczeń architektonicznych (zamontowane okna, obrys dachu, itp.) Na koniec warto podkreślić fakt, iż osiągniecie najwyższych jakościowo standardów będzie możliwe przy zastosowaniu kompletnego systemu, gdzie wszystkie składniki pochodzą od jednego producenta, co daje gwarancję kompatybilności danego rozwiązania i w połączeniu z odpowiednim wykonawstwem będą stanowić o trwałości elewacji.
 14. Technologia w jakiej został wybudowany Pana dom (tzw. ściana trzywarstwowa) jest dobrym rozwiązaniem, ale wówczas gdy przestrzeń pomiędzy pustakami zostanie odpowiednio ocieplona. Jak wiadomo jest tam ograniczona ilość miejsca, dlatego w ścianach trzywarstwowych powinien zostać zastosowany styropian, który ze względu na swoje właściwości (duża odporność na zawilgocenie) nie wymaga zostawienia szczeliny wentylacyjnej. To sprawia, że szczelina pomiędzy pustakami może zostać wypełniona w całości materiałem izolacyjnym. Warto w takim miejscu zastosować styropian o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych TERMONIUM PLUS fasada (więcej na http://termoorganika.pl/termonium-plus-fasada). W sytuacji gdy grubość styropianu jest mała, a w Pana przypadku to zaledwie 3 cm lub styropian w ogóle nie został zastosowany, wówczas należy dom docieplić przy użyciu styropianu grafitowego Termo Organika z linii Termonium, zamocowanych w kompletnym systemie ociepleń. Grubość styropianu nie powinna być mniejsza niż 10-12 cm, a jeżeli jest możliwość to nawet więcej 15 lub nawet 20 cm. Prace wykonuje się w taki sam sposób jak przy ocieplaniu budynku którego ściana zewnętrzna jest z jednego pustaka.
 15. Witam, grubość tych materiałów zależy od tego czy garaż jest ogrzewany czy nie i jakie są preferencje użytkowników odnośnie utrzymywanej w nim temperatury. Jeżeli jest nieogrzewany i chcemy żeby zużycie energii w budynku było jak najmniejsze wówczas należy jak najlepiej odizolować część ogrzewaną od nieogrzewanej . Proponuję w przypadku stropu pod łazienką 12-15 cm styropianu i tyle samo na ścianę wewnętrzną. Oczywiście trzeba sprawdzić czy takie grubości nie zmniejszą nam za bardzo wysokości, długości lub szerokości garażu. W przypadku gdy garaż jest ogrzewany nie będzie konieczna tak dobra izolacja ścian wewnętrznych ale proponuję dobre ocieplenie stropu pod łazienką. Ze względu na to, że w łazience jest utrzymywana wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach. Unikniemy także wychłodzenia podłogi w łazience a w przypadku ogrzewania podłogowego znacznie zmniejszymy straty. Najlepiej to docieplenie wykonać styropianem grafitowym Termo Organiki z linii TERMONIUM. Zastosowanie wspomnianych płyt przy 12 cm daje nam taki efekt izolacji jak 15 cm zwykłego styropianu dzięki czemu zostanie zaoszczędzone miejsce wewnątrz garażu.
×
×
 • Utwórz nowe...