Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Eksperci Termo Organika

Firma
 • Posty

  21
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Eksperci Termo Organika

 • Ranga
  Profesjonalista
 1. Najlepiej taki by był zgodny z projektem. Styropian grafitowy ma lepsze właściwości izolacyjne i będzie przy takiej samej grubości skuteczniej chronił budynek przed stratą ciepła, dając w zamian większe oszczędności. Styropian w kropki to prawnie chroniony znak towarowy firmy Termo Organika posiadający charakterystyczny wygląd , stąd też nazwa płyt styropianowych Termo Organika "Dalmatyńczyk". Optymalna grubość dla ocieplania ścian zewnętrznych nowych budynków energooszczędnych wynosi dzisiaj 20 cm grafitowego styropianu o współczynniku lambda =0,031 W/mK, np. TERMONIUM PLUS fasada. Dla podłóg na gruncie będzie to grubość 15 cm. , a dla ścian fundamentowych będzie to grubość zbliżona do płyt przeznaczonych na fasadę. W przypadku ocieplania ścian fundamentowych należy pamiętać , że do izolacji poniżej poziomu gruntu należy zastosować płyty specjalnie do tego przeznaczone i oznaczone np. SILVER fundament, GOLD fundament lub TERMONIUM fundament.
 2. naprawa pociętego styropianu

  Najlepszą metodą usunięcia powstałego uszkodzenia będzie wypełnienie szczeliny pianą montażową, może to być Termo Organika lub inna piana przeznaczona do systemów ociepleń. Po wyschnięciu piankę należy wyrównać (obciąć naddatek ostrym nożem) i zabezpieczyć izolację przez wykonanie warstwy zbrojonej - zatopienie siatki zbrojącej w kleju np. https://termoorganika.pl/uniwersalny-klej-do-styropianu-i-siatki-ku W celu uzyskania estetycznego wyglądu naprawianej ściany trzeba by wykonać warstwę zbrojoną na całej powierzchni ściany, następnie zagruntować gruntem sczepnym i nałożyć tynk cienkowarstwowy.
 3. Ocieplenie stropu

  Strop nad piwnicą powinien zostać zaizolowany zarówno przed wilgocią, która może pojawić się w piwnicy i przed wychłodzeniem podłogi na parterze. Izolacja styropianem będzie optymalnym rozwiązaniem z uwagi na jego dużą odporność na zawilgocenie i skuteczną ochronę przed wychłodzeniem. Materiały izolacyjne np. DALMATYŃCZYK dach-podłoga lub styropian grafitowy TERMONIUM dach-podłoga, nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń podczas układania na stropie lub między legarami. W pierwszej kolejności należy rozłożyć folię budowlaną, która będzie pełnić role paroizolacji, zapobiegając przedostawaniu się pary wodnej (wilgoci) w kierunku pomieszczenia. Płyty styropianowe mogą być układane pomiędzy legarami, a ewentualne szczeliny można wypełnić pianą poliuretanową.
 4. Taras na dachu plaskim

  Przed położeniem płytek należy wykonać ocieplenie układając płyty styropianowe, następnie folia paroizolacyjna i warstwa wylewki. Kolejną warstwą powinna być hydroizolacja, która będzie stanowić barierę dla przedostawania się wody opadowej do wnętrza. Na tak przygotowanym podłożu można przykleić płytki. Inną opcją może być wykończenie dachu przy pomocy płyt betonowych, co może być lepszym rozwiązaniem, nie narażonym na działanie wody i konsekwencje z tym związane (odmrożenia płytek). Taki wariant wymaga jednak zabezpieczenia warstwy hydroizolacji przed ewentualnym uszkodzeniem.
 5. Ocieplenie pokoju w bloku?

  Ocieplanie domu, mieszkania od środka nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli z różnych przyczyn użytkownik jest zmuszony do poprawy komforty, to należy prace ociepleniowe poprzedzić fachową ekspertyzą przeprowadzoną np. przez audytora energetycznego. Na podstawie diagnozy można zaplanować prace, by nie doprowadzić do powstania lub spotęgowania działania mostków termicznych. To również odpowiedź na pytania: jaki styropian wybrać ?, jaki będzie koszt ocieplenia domu i jaka jeszcze chemia budowlana będzie nam potrzebna. Jedno jest pewne, że płyty styropianowe muszą mieć bardzo dobre właściwości izolacyjne, tak by przy mniejszej grubości można było zachować odpowiednią ochronę cieplną. Styropian grafitowy TERMONIUM PLUS fasada firmy Termo Organika, będzie optymalnym rozwiązaniem.
 6. odpowiedź na pytanie 1, Można. Musi to być klej poliuretanowy, który jednak trochę różni się od uniwersalnej pianki. System ociepleń, np. Termo Organika zaleca by płyty styropianowe mocowane na kleju poliuretanowym np. TO-KPU były dodatkowo mocowane przy pomocy łączników mechanicznych. Praca z zastosowaniem kleju poliuretanowego jest szybsza, ponieważ klej w puszce jest gotowy do użycia, a jego wiązanie następuje w ciągu kilkunastu minut, gdzie w przypadku klejów cementowych okres ten trwa kilkanaście/dziesiąt godzin. Stosując klej uniwersalny do przyklejania płyty styropianowe i do zatapiania siatki TO-KU, można pominąć kołkowanie w przypadku nowobudowanych domów, o ile projektant nie przewidział dodatkowego mocowania. Trzeba pamiętać by metoda nakładania kleju na styropian była zgodna z zaleceniami producenta. https://termoorganika.pl/najczesciej-zadawane-pytania https://termoorganika.pl/biblioteczka odpowiedź na pytanie 2, Kategorycznie zakazane! Nie ma takiej potrzeby. Takie rozwiązanie jest bardzo szkodliwe, ponieważ zimne i wilgotne powietrze przepływając pomiędzy ścianą a ociepleniem, wychładza nam powierzchnie ściany i powoduje gigantyczną stratę ciepła. Szczeliny wentylacyjne stosuje w układach warstw przegród zewnętrznych, gdzie w wyniku kondensacji pary wodnej na zawilgocenie są narażone materiały izolacyjne. Ocieplanie styropianem jest rozwiązaniem w pełni bezpiecznym, również w kwestii takiej, jakim zawilgocenie. Styropian jest odporny na wilgoć i nie ma potrzeby opisanego układu wentylować.
 7. Mechaniczne mocowanie izolacji potocznie nazywane kołkowaniem, jest to etap prac, który ze względu na wielorakość rozwiązań bywa stosowany bardzo różnie "od skrajności w skrajność". Taka sytuacja wynika zazwyczaj z braku dokładnego projektu wykonawczego, co sprawia, że wykonawca często kieruje się powtarzalnym schematem i na wszelki wypadek "strzela" 2-3 kołki w płytę styropianową, niezależnie czy jest taka potrzeba czy nie. Więcej informacji na temat m"kołkowania" można zobaczyć na: https://termoorganika.pl/biblioteczka?language=pl#n-1267
 8. Witam, Koncepcja docieplenia ściany o budowie trójwarstwowej od strony zewnętrznej jest jak najbardziej poprawna. Grubość ocieplenia w przypadku budynków istniejących może być w pewnym stopniu ograniczona i zastosowanie 10 cm warstwy może być optymalnym rozwiązaniem. Każdy dodatkowy centymetr grubości izolacji będzie pozytywnie wpływał na komfort użytkowania budynku i jeśli jest taka możliwość to warto wykorzystać i zastosować maksymalnie możliwą grubość izolacji. Przy docieplaniu warto zastosować styropian o lepszych parametrach izolacyjnych, który przy mniejszych grubościach zapewni odpowiednią ochronę cieplną ścian, np. styropian TERMONIUM PLUS fasada o grubości 15 cm zamontowany na ścianie zewnętrznej będzie chronić przegrodę tak jak najzwyklejszy styropian o grubości ponad 20 cm. W przypadku budynku docieplanego zastosowanie 20 cm warstwy ocieplenia może nie być możliwe a 15 cm już tak. Sprawa wilgoci zazwyczaj jest rozwiązywana w momencie ocieplenia budynku, ponieważ ściany zewnętrzne są już odpowiednio zabezpieczone przed nadmiernym wychłodzeniem zimą i nie dochodzi do kondensacji pary wodnej (wykroplenia) na ich powierzchni wewnątrz budynku. Nie zwalnia to jednak z pracy układów wentylacyjnych, których prawidłowe działanie jest podstawą poprawnego funkcjonowania i użytkowania budynku. Proponuje oprzeć się na sprawdzonym rozwiązaniu ocieplenia ścian od zewnątrz, najlepiej przy użyciu kompletnego systemu ociepleń Termo Organika.
 9. W całym wątku nie została poruszona bardzo ważna kwestia dotycząca stosowania kompletnych zestawów ociepleń. W przypadku ocieplania ścian zewnętrznych stosowanie kompletnego systemu ociepleń w skład którego wchodzą: płyty styropianowe, kleje, siatki zbrojące, grunty, tynki, co jest bardzo istotne dla inwestora z tytułu ewentualnych roszczeń reklamacyjnych. Kompletny system ociepleń jest objęty dokumentem jakim jest Aprobata Techniczna, co też jest jasną informacją jakie produkty tworzą system, który został przebadany pod względem kompatybilności składników i zachowania się całego układu w funkcji czasu i bezpieczeństwa pożarowego (klasyfikacja ogniowa NRO - Nie Rozprzestrzeniający Ognia). Niewiele osób wykonujących ocieplenie (inwestorzy, wykonawcy, projektanci) posiada wiedzę, że zastosowanie produktów nie objętych wspólną Aprobatą Techniczną (np. tynk lub klej , itp.), powoduję utratę roszczeń z tytułu reklamacji do producenta materiałów. Wykonanie systemu ociepleń ścian zewnętrznych przy użyciu produktów pochodzących od różnych producentów kwalifikuję taki układ jako "SKŁADAK". Dlatego bardzo ważnym argumentem przed rozpoczęciem prac (projektowych, zakupowych czy wykonawczych) jest wybór materiałów, które objęte są Aprobatą Techniczną i mają miano kompletnego systemu ociepleń.
 10. Witam, Docieplenie stropu oddzielającego część użytkową od części nieużytkowej wymaga zastosowania odpowiedniej izolacji cieplnej, która zapewni optymalną ochronę cieplną stropu co pozwoli zapewnić odpowiedni komfort dla użytkowników. Zbyt słaba izolacja stropu będzie powodować duże traty ciepła co przyczyni się do mniejszego komfortu i znacznie większych wydatków związanych z ogrzewaniem. Strumień ciepłego powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach będzie przemieszczał się w stronę stropu i przy słabym zabezpieczeniu izolacyjnym, strop będzie przewodził ciepło powodując duże starty energii. W budynku mieszkalnym zaleca się stosowanie materiałów izolacji termicznej stropu o lepszych parametrach izolacyjnych styropianu np. TERMONIUM dach-podłoga (styropian z dodatkiem grafitu) w grubości co najmniej 20 cm. W budynkach wysoko energooszczędnych w przypadku ocieplania stropów stosuję się grubość ocieplenia ponad 30 cm. Pozdrawiam Krzysztof Krzemień Dyrektor Techniczny d/s produktów
 11. Witam, Obciążenie użytkowe powierzchni typu taras w warunkach budownictwa mieszkaniowego nie wymaga stosowania materiałów termoizolacyjnych o bardzo dużych wytrzymałościach mechanicznych np. wytrzymałość na ściskanie. Wystarczający będzie styropian GOLD dach-podłoga https://termoorganika.pl/gold-dach-podloga, którego deklarowana wytrzymałość na ściskanie wynosi 100 kPa. Takie parametry styropianu oznaczają możliwość obciążenia stropu ciężarem 3 ton/m2. Grubość styropianu powinna być uwzględniona w projekcie. Jeżeli takiej informacji nie ma lub do wymienionego zakresu prac nie przygotowano normy, wówczas nad pomieszczeniem typu garaż może być użyta mniejsza grubość styropianu niż w przypadku pomieszczeń mieszkalnych. Sugerowana grubość 12-15 cm. Pozdrawiam Krzysztof Krzemień
 12. Witam, Odległość zamocowania płyty styropianowej od ściany zewnętrznej nie jest zdefiniowana w instrukcjach i wytycznych dotyczących ocieplania ścian, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Zazwyczaj grubość warstwy klejowej po nałożeniu na płytę i przyklejeniu do ściany (po dociśnięciu, tak by klej był na większej powierzchni płyty) wynosi kilka - kilkanaście milimetrów. Szczelina między ścianą a płytą styropianową wynosząca 5-6 cm świadczy o bardzo dużym i prawdopodobnie niepotrzebnym zużyciu kleju. Pozdrawiam Krzysztof Krzemień
 13. Witam, Niestety wentylacja grawitacyjna nie działa w sposób optymalny i przy dużej różnicy temperatur jak to ma miejsce zimą jej działanie można określić jako "nadczynność" co może powodować odwrócenie ciągu kominowego w niektórych kanałach wentylacyjnych. Dzieje się tak w celu wyrównania ciśnienia powietrza, które nie jest w stanie być doprowadzone do pomieszczeń w odpowiedniej ilości przez mikroszczeliny. Z takim zjawiskiem można się często spotkać, stąd nagminnie pojawiają się w mieszkaniach zaklejone kratki wentylacyjne z których "po prostu wieje" i bynajmniej owe kratki wentylacyjne nie stanowią doprowadzenia powietrza do kotła lub kominka.... Jeżeli efektem zawilgocenia jest woda opadowa dostająca się do komina, to należy temu zapobiec przez zastosowanie odpowiednich akcesoriów montowanych u szczytu komina. Pozdrawiam Krzysztof Krzemień
 14. Witam, Odpowiedź na poniższe pytanie będzie w sposób bardzo ogólnikowy, ponieważ nie znam detali zastosowanego rozwiązania i skutków powstałych z tego tytułu można tylko domniemać ewentualnej przyczyny. Przewody kominowe (taką funkcję pełni filar) powinny być zaizolowane termicznie z uwagi na niejednorodność pracy przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej szczególnie zimą. Dochodzi wówczas do niekontrolowanego przepływu strumienia powietrza w kanałach wentylacyjnych i efektem jest zasysanie zimnego powietrza z zewnątrz budynku kanałem wentylacji (tzw. odwrotny ciąg kominowy). W wyniku takiego zjawiska powierzchnia ściany do której przyległy jest komin, a często tworzy z nią integralna część, wychładza się powodując zjawisko kondensacji pary wodnej. Fragment komina na poddaszu jest krótkim przewodem wentylacyjnym stąd może stąd może powstać problem z odpowiednim przepływem strumienia powietrza. Ocieplenie powierzchni filara, wyeliminuje wychładzanie się warstwy zewnętrznej i powstałych z tego tytułu problemów w postaci wykraplającej się wilgoci. Prace można wykonać przy użyciu materiałów wchodzących w skład kompletnego systemu ociepleń Termo Organika. Po ociepleniu filara warto sprawdzić poprawność działania kanału wentylacyjnego przez wykwalifikowanego fachowca w tej dziedzinie i ewentualnie usprawnić działanie wentylacji przez zastosowanie odpowiednich urządzeń poprawiających efektywność pracy. Pozdrawiam Krzysztof Krzemień
 15. Witam Bardzo ciężko jest odpowiedzieć na pytanie nie znając szczegółów, a które mogą mieć bardzo duży wpływ na wybór odpowiedniego rozwiązania. Opisany układ (pustak żużlobeton + styropian 10 cm) ciężko zaliczyć do bardzo dobrej ochrony cieplnej i raczej taki układ wymaga docieplenia.Zastosowanie ocieplenia od wewnątrz w postaci 8-10 cm warstwy styropianu TERMONIUM PLUS fasada powinno zapewnić odpowiednią izolacyjność z zachowaniem poprawnego funkcjonowania takiego układu. Dobrze byłoby takie rozwiązanie skonfrontować z osobą znającą się na projektowaniu przegród budowlanych lub audytorem energetycznym, ponieważ po uwzględnieniu wszystkich szczegółów bryły budynku można podjąć decyzję co do sposobu ocieplenia. Pozdrawiam Krzysztof Krzemień Dyrektor Techniczny d/s produktów
×