Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Eksperci Termo Organika

Firma
 • Posty

  100
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  2

Eksperci Termo Organika last won the day on października 28 2019

Eksperci Termo Organika had the most liked content!

Reputacja

10 Neutralny

O Eksperci Termo Organika

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Ocieplenie wykonujemy płytami styropianowymi w jednej grubości (w tym przypadku 15 cm). Nie wolno robić dwóch warstw, gdyż jest to niezgodne z Aprobatą Techniczną (obecna nazwa Krajowa lub Europejska Ocena Techniczna w skrócie : KOT, EOT), którą system ociepleniowy jest objęty. Odpowiednie badania jakie są wymagane w celu osiągnięcia Aprobaty technicznej wykonywane są dla jednej grubości płyt styropianowych. również ze względów ekonomicznych, stosowanie dwóch warstw ocieplenia nie jest w żaden sposób uzasadnione. Jeżeli chcemy zminimalizować szczeliny na połączeniu płyt styropianowych to proponuje zastosować płyt frezowane na zakładkę. System ociepleniowy powinien pochodzić od jednego producenta, ponieważ jest to układ sprawdzony, przebadany i posiadający odpowiednie dokumenty. System dobierany przypadkowo (inne kleje, styropian, tynki, grunty itp.) niesie za sobą duże ryzyko w postaci niekompatybilności poszczególnych składników. Kompletny system ociepleń Termo Organiki posiada rekomendację Instytutu Techniki Budowlanej.
 2. Warstwa izolacji poziomej (przeciwwilgociowej) w postaci papy ma zapobiegać przedostaniu się wilgoci z gruntu na wyższe poziomy, dlatego tynk musi zostać skuty do warstw papy, a dla bezpieczeństwa nawet do kilku centymetrów ponad nią. Folia PE, którą układa się na chudziaku pod izolację z płyt styropianowych powinno się wywinąć co najmniej do styku z papy + kilkucentymetrowy zapas. Styropian Termo Organika np. TERMONIUM PLUS dach-podłoga układany w kilku warstwach (jak zakłada projekt) nie będzie miał żadnych problemów, nawet jak połączenie papy z folią nie będzie idealnie szczelne. Najważniejsze zadanie to takie by tynk na ścianie wewnątrz był powyżej izolacji z papy. Przy zaniedbaniu tego wymagania istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wilgoć podciągana kapilarnie będzie skutkować "puchnięciem" tynku, zagrzybieniem i późniejszym odpadaniem. Ten problem występuje często w starych domach, gdzie zaniedbano warstwy hydroizolacji poziomej lub tynk został położony poniżej tych warstw
 3. Płyty styropianowe należy przyklejać zachowując ciągłość izolacji, a ewentualne szczeliny na połączeniach płyt (powyżej 2 mm) wypełnić pianą montażową. Zastosowane przez Pana rozwiązanie nie jest stosowane, a jego zasadność nieistotna dla poprawy ochrony cieplnej budynku. W zaleceniach firmy Termo Organika INSTRUKCJA można przeczytać jak prawidłowo wykonać ocieplenie.
 4. Faktycznie jakość oferowanych na rynku płyt styropianowych budzi spore kontrowersje. Problem stanowią produkty w których producent świadomie zaniża jakość płyt w celu uzyskania korzyści (większego zysku ze sprzedaży). W składach budowlanych przeważają towary których właściwości techniczne nie są zgodne z deklaracją producenta. Na pierwszy "rzut oka" ciężko takie materiały odróżnić od materiałów zgodnych z deklaracją (czyli to co jest w paczce odpowiada, parametrom podanym na etykiecie). Pomocne w takiej sytuacji stają się dowody jakości w postaci Rekomendacji Technicznej i Jakości wydane przez Instytut Techniki Budowlanej, które potwierdzają że produkty mają wymagane parametry izolacyjne i odpowiednią wytrzymałość. Na dowód tego Instytut przeprowadza dwa razy w roku badania kontrolne na płytach zakupionych z rynku, w miejscu i czasie nieznanym dla producenta danych płyt. Termo Organika posiada takie Rekomendacje co jest dla nas sprawą prestiżową i dokładamy wszelkich starań by produkty oferowane na rynku były naprawdę wysokiej jakości. REKOMENDACJA
 5. Podstawowym zadaniem kompletnego systemu ociepleń na bazie płyt styropianowych jest ochrona bryły budynku przed oddziaływaniem skrajnych temperatur powodujących wychłodzenie lub przegrzanie. Eliminacja mostków termicznych, czyli elementów budynku które przyczyniających się do powstawania strat energii z tytułu ogrzewania lub chłodzenia jest możliwa poprzez zachowanie ciągłości warstwy izolacji. Brak ciągłości izolacji powoduje powstanie mostków termicznych. Przykładem może być żelbetowa płyta balkonowa, najczęściej połączona konstrukcyjnie ze stropem, która nie jest ocieplona z uwagi szereg innych uwarunkowań, a która powoduje duże wychłodzenie fragmentu budynku w miejscu w którym jest połączona. W tych miejscach od strony pomieszczeń można zauważyć zawilgocenie w postaci ciemniejszych plam, które są wynikiem wykroplenia się pary wodnej na zimnej powierzchni ściany. To rozwiązanie można zaobserwować na przeważającej ilości budynków w Polsce. Podobnie rzecz się ma w przypadku ościeży okiennych, gdzie brak miejsca na zamocowanie izolacji powoduje, że ten fragment budynku również jest narażony na wychłodzenie, co generuje duże straty ciepła i wprost przekłada się na rachunki za ogrzewanie. Dlatego miejsca szczególnie newralgiczne powinno się ocieplać stosując płyty styropianowe o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych np. styropian grafitowy TERMONIUM PLUS fasada, który zapewnia odpowiednią ochronę przy mniejszej grubości zastosowanej izolacji, niż zwykły styropian. Płyty styropianowe stanowią integralną część kompletnego systemu ociepleń ścian zewnętrznych
 6. Możliwości i sposobów rozwiązania tego etapu prac - ocieplanie fundamentów jest wiele, ale optymalny jest jeden: Wyrównać ściany fundamentów zaprawą wyrównującą i nie musi to być powierzchnia jak po gładzi gipsowej..., następnie zabezpieczyć powierzchnię ścian fundamentów bitumiczną masą dyspersyjną (wodorozcieńczalną). Kolejny krok to przyklejenie płyt styropianowych Termo Organika typu fundament (TERMONIUM fundament, TERMONIUM PLUS fundament) przy pomocy kleju poliuretanowego TO-KPS i obłożeniem ocieplonych ścian folią np. kubełkową. Styropiany fundamentowe Termo Organika nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń powierzchni w celu utrzymania swoich właściwości izolacyjnych poniżej poziomu gruntu w bezpośrednim kontakcie z wodą. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy folii budowlanej lub folii kubełkowej, która stanowi jednak warstwę rozdzielającą i w pewien sposób chroni izolację przed mechanicznym uszkodzeniem przy obsypywaniu gruntem i zagęszczaniu przy pomocy urządzeń wibrujących. Dodatkowo folia stanowi pewną barierę dla korzeni roślin znajdujących się w bliskim sąsiedztwie budynku i zapobiega ich rozrostowi w kierunku izolacji i ściany fundamentowej. Stosowanie innych rozwiązań zabezpieczających np. w postaci warstwy zbrojonej (siatka z włókna zatopiona w kleju) i „malowanej” jest rozwiązaniem bardziej kosztownym z uwagi na materiały i robociznę i w zamian nie przynosi żadnych korzyści.
 7. Wszystko zależy od uzgodnienia z wykonawcą... W praktyce najczęściej przyjmuje się powierzchnię po wymiarach zewnętrznych nie odejmując okien i drzwi. Podczas robót występują straty materiału oraz znacznie większe nakłady pracy na obróbki wokół otworów jak okna, drzwi, itp. W przypadku bardzo dużych przeszkleń pomiar powierzchni do ocieplenia powinien uwzględnić (odliczyć) powierzchnie typu okna.
 8. Waga (gęstość) dla płyt styropianowych nie jest parametrem jaki ma obowiązek podawać producent na opakowaniu zgodnie z normą europejską. Nie jest też parametrem, który odzwierciedlałby właściwości użytkowe na podstawie badania ciężaru (gęstości). Gęstość płyt nie jest w żaden sposób deklarowana przez producenta w dokumentach produktowych, a tym bardziej nie da się tej wartości przełożyć np na właściwości izolacyjne. mogą być styropiany, które przy większych gęstościach, będą miały gorsze właściwości użytkowe niż przy mniejszej gęstości. To wynika z technologii produkcji i odpowiedniej jakości surowca. Produkty firmy Termo Organika posiadają rekomendację techniczne i Jakości Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie., które potwierdzają wysoką jakość oferowanych produktów.
 9. Najważniejsze by kleje stosowane do mocowania izolacji np z płyt styropianowych grafitowych lub zwykłych były systemowym rozwiązaniem, a nie przypadkowym klejem nie wchodzącym w kompletny system ociepleń. Jak prawidłowo przyklejać płyty? można zobaczyć w instrukcji Termo Organika pod linkiem Instrukcja wykonania ocieplenia. Część tej instrukcji to ilustracja jak prawidłowo nakładać klej na płyty (klej poliuretanowy TO-KPS lub klej cementowy do przyklejania styropianu TO-KS lub klej uniwersalny do przyklejania styropianu i zatapiania siatki TO-KU.
 10. Grubość warstwy zaprawy klejącej pomiędzy podłożem a styropianem nie powinna przekraczać 10 mm a grubość warstwy zbrojącej powinna mieć grubość 3-4 mm. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie Termo Organika. Wytyczne dla prac ociepleniowych.
 11. Zasadnicze różnice pomiędzy odmianami styropianu dotyczą głównie najważniejszej jego cechy, współczynnika przewodzenia ciepła λ(lambda), którego wartość mieści się w przedziale od 0,044 do 0,031 W/mK. Im mniejsza jest wartość współczynnika λ tym lepsze właściwości izolacyjne posiada styropian. Istotne są również inne parametry styropianu, takie jak: wytrzymałość na rozciąganie, zginanie, czy też wytrzymałość na ściskanie(tylko w przypadku miejsc obciążonych jak np. podłogi, dachy, itp.) Ważna jest również cecha dużej odporności na zawilgocenie, co ma szczególne znaczenie w izolacji ścian fundamentowych. Pod względem izolacyjności cieplnej płyt styropianowych różnice mogą sięgać nawet ponad 30%, pomiędzy poszczególnymi odmianami styropianu. Najważniejsze by przy doborze rodzaju materiału kierować się głównie miejscem jego zastosowania. Termo Organika w nazwach produktu zamieszcza ich docelowe zastosowanie w poszczególnych częściach budynku np. fasada, dach-podłoga, fundament i parking. W każdej wymienionej aplikacji, styropian występuje w kilku odmianach, różniąc się parametrami izolacyjnymi i mechanicznymi.
 12. W sytuacjach gdy zachodzi konieczność ponownego nałożenia tynku, powinno się wykonać raz jeszcze warstwę zbrojoną (systemowa siatka z włókna szklanego zatopiona w warstwie kleju uniwersalnego Termo Organika TO-KU), następnie zagruntować powierzchnie gruntem sczepnym Termo Organika TO-GS i nałożyć tynk cienkowarstwowy. To jest najlepsze rozwiązanie jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji ponownego naniesienia tynku. Pozostałe warianty naprawy jak np: szpachlowanie klejem bez siatki, następnie gruntowanie i nakładanie tynku, lub też najtańszy sposób jakim jest tylko ponowne nałożenie tynku, są też rozwiązaniami stosowanymi w praktyce. Położenie kolejnej warstwy tynku na istniejącym tynku to nie będzie łatwe wyzwanie dla wykonawcy, a efekt końcowy może być inny niż powinien. Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie sposoby naprawy są wykonywane na własną odpowiedzialność inwestora lub firmy wykonawczej.
 13. Warto zastosować kompletny systemu ociepleń na bazie płyt styropianowych od jednego producenta. Jeśli termoizolacje zostanie wykonana zgodnie z procedurą zapewniona zostanie ochrona bryły budynku przed oddziaływaniem skrajnych temperatur powodujących wychłodzenie lub przegrzanie. Eliminacja mostków termicznych, czyli elementów budynku które przyczyniających się do powstawania strat energii z tytułu ogrzewania lub chłodzenia jest możliwa poprzez zachowanie ciągłości warstwy izolacji. Brak ciągłości izolacji powoduje powstanie mostków termicznych. Przykładem może być żelbetowa płyta balkonowa, najczęściej połączona konstrukcyjnie ze stropem, która nie jest ocieplona z uwagi szereg innych uwarunkowań, a która powoduje duże wychłodzenie fragmentu budynku w miejscu w którym jest połączona. W tych miejscach od strony pomieszczeń można zauważyć zawilgocenie w postaci ciemniejszych plam, które są wynikiem wykroplenia się pary wodnej na zimnej powierzchni ściany. To rozwiązanie można zaobserwować na przeważającej ilości budynków w Polsce. Podobnie rzecz się ma w przypadku ościeży okiennych, gdzie brak miejsca na zamocowanie izolacji powoduje, że ten fragment budynku również jest narażony na wychłodzenie, co generuje duże straty ciepła i wprost przekłada się na rachunki za ogrzewanie. Dlatego miejsca szczególnie newralgiczne powinno się ocieplać stosując płyty styropianowe o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych np. styropian grafitowy TERMONIUM PLUS fasada, który zapewnia odpowiednią ochronę przy mniejszej grubości zastosowanej izolacji, niż zwykły styropian. Płyty styropianowe stanowią integralną część kompletnego systemu ociepleń ścian zewnętrznych.
 14. Styropian grafitowy w ostatnich latach bardzo zyskał na popularności i cieszy się dużym uznaniem inwestorów, szczególnie indywidualnych, którzy cenią sobie dobre parametry izolacji. Styropianu grafitowego musimy kupić mniej niż zwykłego białego, by uzyskać takie same efekty ocieplenia jak w przypadku zwykłego styropianu, ponieważ ma lepsze parametry izolacyjne. Dla porównania; jeśli zastosuje Pan styropian TERMONIUM PLUS fasada o lambdzie 0.031 i grubości 20 cm to można uzyskać ochronę cieplną budynku taką jak w przypadku ocieplenia zwykłym białym styropianem o lambdzie 0.044 i grubości ponad 27 cm. Porównując ceny zakupu 1 m3 styropianu grafitowego i zwykłego różnice w cenie mogą być obecnie naprawdę niewielkie, a w niektórych przypadkach Miejmy na uwadze fakt, że drożejące ceny nośników energii są nieuniknione, dlatego warto przed wyborem raz jeszcze się zastanowić, porównać koszty i podjąć najlepszą decyzję. Styropian GALAXY fasada jak i wszystkie płyty styropianowe z oferty Termo Organika „FASADA” wchodzą w skład kompletnego systemu ociepleń. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie: https://termoorganika.pl/kompletny-system-ocieplen
 15. Styropiany fundamentowe Termo Organiki nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń powierzchni w celu utrzymania swoich właściwości użytkowych. Folia budowlana lub folia kubełkowa stanowi wystarczającą warstwę rozdzielającą i też w pewien sposób chroni izolację przed mechanicznym uszkodzeniem przy obsypywaniu gruntem i zagęszczaniem przy pomocy urządzeń wibrujących. Dodatkowo zabezpiecza warstwę izolacji przed korzeniami roślin znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie ściany fundamentowej. Zabezpieczanie styropianu fundamentowego przy pomocy siatki zatopionej w warstwie kleju jest rozwiązaniem droższym, czasochłonnym i nie dającym dodatkowych korzyści. Płyty styropianowe typu FUNDAMENT najlepiej przykleić klejem poliuretanowym TO-KPS.
×
×
 • Utwórz nowe...