Skocz do zawartości

mrowkal

Uczestnik
  • Posty

    37
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez mrowkal

  1. fajne, fajne, tylko ciekawe jaki koszt
  2. jak na wstępie: bierzecie pod uwagę U całego okna czy szyby?
  3. właśnie wszystko zależy od grubości portfela. Ale tak to już jest, że ludzie z pewnych bliskich sobie dziedzin zycia "nakręcają" biznes. Wszystko kręci się wokół kasy. Rzeczywiście na pewnych rzeczach nie należy oszczędzać i trzeba iść za rozwojem technologii, bo jakby tak nie było to nadal mieszkalibyśmy pewnie na drzewach . Uważam, że wydawanie kasy - tak, ale w granicach zdrowego rozsądku i rzeczywiście uzasadnione, a zdanie fachowców zawsze mozna wysłuchać a nawet trzeba. Później to już my decydujemy. I co ważne: zanim podejmiesz decyzję POMYŚL.
  4. awaria zawsze może sie zdarzyc. W kominku z palszczem jest chyba lepsza mozliwosc regulacji temperatury i jej akumulacji w buforze, z DGP chyba takiej mozliwosci nie ma, pomieszczenia szybciej sie wychladzaja. Przy polaczeniu z kotlem olejowym, gdzie kociol jest uzywany jako wspomaganie to chyba lepsze rozwiazanie niz kominek z DGP? Ogzrewanie olejowe nie nalezy do najtanszych a w polaczeniu z kominkiem z plaszczem chyba nie powinno byc tak zle./ Poza tym te z plaszczem maja wieksza sporawnosc.
  5. pielęgnacja storczyków to nie taka prosta sprawa . Ale jeżeli masz tą najczęściej spotykaną czyli Phalaeonopsis to jest duża szansa, że jeszcze zakwitną , są dośc proste w uprawie. Na tej stronie rzeczywiście jest sporo informacji o storczykach. Przede wszystki: storczyk woli mieć sucho niż za mokro, musi mieć doniczkę, która zapewnia mu odpowiedni dopływ powietrza do korzeni, podłoże jest bardzo ważne: kora drzew, łupki kokosowe, kermazyt itp. W sklepach znajdziesz tego typu rzeczy. Ja osobiście jeżeli chodzi o nawadnianie stosowałem metodę na zamoczenie. Czyli 1x/tydzień wkładałem storczyki do miski z wodą destylowaną - korzenie były całkowicie zamoczone, na około 15 minut. Dodawałem do tego nawóz dla storczyków. Woda tez ma duże znaczenie i dlatego destylowana podobno jest najlepsza . I miejsce nie bezpośrednio nasłonecznione.
  6. ...tylko niestety w moim położeniu gazówka raczej nie wchodzi w rachubę. mała działka i nie chciałbym zagracać jej zbiornikiem. Zastanawiałem się jeszcze nad umieszczeniem pojemnika na gaz w gruncie - może to byłoby wyjście?
  7. mam do Was dwa pytania: 1. jak wygląda trwałość kominków tych z płaszczem i tych z DGP? Które dłużej "pociągną". Wiem, że zależy to od użytkowania w dużej mierze ale może można jakoś to określić. Co wpływa na trwałość. Jakie elementy się zużywają, co może się popsuć i jakie teoretycznie koszty to generuje? 2. jak uważacie jakie połączenie kominka, z którym ze źródeł opalania jest najkorzystniejsze? U mnie niewiele wchodzi opcji. W sumie albo paliwo stałe, olej, pompa ciepła. Pompę już raczej wykluczam. Zastanawiam się nad olejem bo w sumie lepsza można utrzymać czystość w piwnicy a ma to dla mnie znaczenie, bo oprócz kotłowni chciałbym tam umieścić pralnie i i miejsce na różne szpargały. Czy obecnie produkowane kotły olejowe są w stanie jakoś racjonalnie zużywać olej aby nie popłynąć zbytnio z kasą? zamierzam dobrze ocieplić budynek i zastanawiałem się nad kotłem olejowym kondensacyjnym, bufor w piwnicy Ogrzewanie w salonie podłogowe + na piętrze kaloryfery.
  8. widać nie ma idealnego rozwiązania i nigdy takiego nie będzie - pozostaje kwestia wyboru: tańsze/droższe, czysto/mazaje ...itd. Pozostaje usiąść, wziąć kartkę podzielić na pół i zadecydować, najlepiej z partnerem coby nie było później niedomówień .
  9. Masz racje w 100%: wybijmy bakterie, a zabijemy siebie. Trzeba pamietac, ze kazdy kontakt z bakteria powoduje, ze organizm zaczyna z nimi walczyc, wytwarzac przeciwciala, Ci co sa silni, nie choruja przewlekle, nie sa osobami bardzo mlodymi lub w wieku starczym z reguly sobie z nimi radza i nic im nie jest. Gorzej jak trafi na kogos z niska odpornoscia. ja uwazam, ze nie nalezy przesadzac z ostroznoscia i dezynfekowac wszystko w kolo, bo nie da sie uciec od bakterii. Wszystko w granicach zdrowego rozsadku.
  10. Masz racje, "fachowcy" to niekoniecznie fachowcy . Moi rodzice kiedys przy pomocy fachowcow remontowali dom i przyznam, ze sam zorbilbym to lepiej. Sam zreszta sprobowalem klasc panele u rodzicow na pietrze, "fachowcy" kladli na parterze i zgadnijcie kto lepiej je polozyl? Pamietacie program "usterka" na TVN - cala prawda o "fachowcach".
  11. Coraz bardziej przekonujecie mnie na nawiew . Ale są pewnie minusy nawiewu jakie? kurz? czesciej nalezy malowac? czy w poblizu nawiewu nie robia sie "czarne obwodki"? U mnie w pracy np. wokol nawiewow jest mnostwo kurzu i nie wyglada to za ciekawie. Dodatkowo dochodzi podwieszany sufit. Ja w miejscu gdzie bedzie kominek bede mial podzielony salon na dwie czesci: kuccnia z czescia jadalna i salon z kominkiem. W czesci nad kuchnia planuje umiescic sypielnie, a w czesci nad salonem planuje nie robic nic czyli antresola. No i w salone planuje podlogowke. Jak myslicie dobre rozwiazanie na kominek DGP czy niekoniecznie.
  12. Minister środowiska będzie namawiał rząd, żeby rozważyć w Polsce wprowadzenie "podatku węglowego", dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". http://biznes.onet.pl/czeka-nas-podatek-we...2,1,prasa-detal Jak myślicie czy będą większe szanse w związku z tym na dopłaty do stosowania w domu technologi oszczędzających środowisko?
  13. Czy ktos z Was orientuje sie moze gdzie mozna taka folie kupic? a jakby znal miejsce we Wroclawiu to byloby super . Dziekuje.
  14. czyli można ale bez przesady jeśli dobrze rozumiem masz z płaszczem wodnym?
  15. ...to można w końcu ogrzewać "okazyjnie" w zimne letnie wieczory jedno pomieszczenie przy kominku z PW czy nie można? nie ogrzewając całej reszty
  16. mam wrażenie, że dyskusja zeszła trochę na inny tor
  17. tak ...ale jets Pan w stanie odpowiedzieć na moje pytanie?
  18. to sama pompa, jeżeli ktoś chciałby zainstalowac pompę od A do Z łącznie z pracami ziemnymi to cena będzie wyglądała zupełnie inaczej. Z tego co przeczytałem na tym forum w tym temacie zajmuje się Pan instalacją pomp. Może napisze Pan jakie są rzeczywiste koszty instalacji (komplet) pompy i od czego cena jest uzależniona? Jaka jest awaryjność pomp? jak wygląda sprawa przeglądów powiedzmy po 10 latach, czy trzeba coś wymieniać, jak często? Chodzi mi głównie o koszty jakie generuje pompa w związku z jej użytkowaniem (nie mówię o zużyciu energii na ogrzewanie) ...nazwijmy to serwis/przeglądy itp. Dziękuję
  19. chyba brak tu rzeczowej rozmowy Panie TB ile kosztowała Pana pompa?
  20. Co przemawia za pompą ciepła: - praktycznie bezobsługowość - czystość - niskie koszty ogrzewania co przeciw wg mnie: - koszt (i to chyba największy problem), kiedy nastąpi zwrot kosztów instalacji pompy? trudno jednoznacznie powiedzieć, bo trzeba do czegoś porównać, a i tu trzeba mieć na względzie, gdzie, w jakiej lokalizacji ta pompa będzie instalowana (np. N, S, W, E) Na NE Polski jej sprawnośc będzie inna niż na W Polski, jeszcze jaka pompa ... - mi wyliczono koszt instyalacji na 56 000,00, ale ...trzeba doliczyć dodatowe koszty o których wykonawcy nie informują: pozwolenia, opłaty dodatkowe (nie pamiętam dokładnie już co dokładnie trzeba, jakie dokumenty aby wszystko było zgodnie z przepisami ale koszty około +10%) - sa na tyle jeszcze rzadko u nas stosowane, że praktycznie nie wiadomo jak z ich awaryjnością. Podobno się nie psują - jeszcze mało popularne i raczej trudno uzyskać dofinansowanie z gminy czy preferencyjny kredyt (zresztą na krótki okres czasu) - trzeba doliczyć ogrzewanie podłogowe, bo na takim najlepiej pracuje i osiąga największą sprawność, zawsze można zastosować ogrzewanie mieszane podłogowo/ścienne i koszt będzie pewnie ciut mniejszy - i wydaje mi się, że jako jedyne źródło ciepła w domu jendorodzinnym chyba bym nie zaryzykował. ale jakbym posiadał odpowiednią ilość gotówki to myślę, że bym się skusił, przede wszystkim dla tego jednego plusa jakim jest wygoda. Wszystko w sumie kręci się wokół kosztów instalacji. Myślę, że dobra izolacja i wybór ogrzewania spośród bardziej dostępnych i tańszych też jest dobrym wyborem. Zawsze w sumie można na początek zainstalować coś tańszego, a później jak świadomość ekologiczna naszych władz wzrośnie to będą pewnie tańsze, a może zostanie wymyślone jeszcze coś lepszego z większą sprawnością , jakieś perpetum mobile ogrzewania. Nie jestem znawcą, wiem, że być może w pewnych punktach swojej opini nie mam racji ale po to jest forum aby wymieniać się poglądami nawet tymi błędnymi. To coś takiego jak "burza mózgów" . Pozdrawiam
  21. Witam też zastanawiałem się nad pompą ciepła ale im bardziej zagłębiałem się w temat tym bardziej się od jej instalacji oddalałem. Poczytaj fora i wtedy zadecydujesz, ale jest wiele innych opcji ogrzewania domu i niekoniecznie wiele droższych. Dobór ogrzewania to temat na dłuuuugie pogawędki i zależny jest od wielu czynników. Zanim podejmiesz decyzję zastanów się 3x .
×
×
  • Utwórz nowe...