Skocz do zawartości

bflip

Uczestnik
  • Posty

    108
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    4

Wszystko napisane przez bflip

  1. Witam serdecznie. czy mogę postawić budynek gospodarczy w granicy działki, sąsiad ma swój dom w granicy i chciałem sie dołączyć budynkiem gospodarczym do niego, on nie ma nic przeciwko, czy potrzebuje na to pozwolenie na budowę czy wystarczy zgłoszenie? czy muszę budować jakieś ściany przeciwpożarowe? bardzo proszę o odpowiedz, Dziekuje
  2. Witam. Kupowałem na wiosnę drzewo na poręcze na taras i łaty na płot i jeszcze trochę innych desek to jak przywiózł mi je facet z tartaku to powiedział ze jak drzewo przeznaczam na dwór to mam je suszyć na dworze w przewiewnym miejscu i nie przykrywać boków. Jak do domu to suszyć w domu. Powód: drzewo suszone w domu tak mocno wyschnie ze impregnat będzie ciągło jak gąbka, i po zmontowaniu na dworze zacznie puchnąć, porobią się w nim pory gdzie będzie wchodzić woda w dodatku może nawet pozrywać śruby i wkręty albo powyginać się. podstawa to bardzo porządne poprzekładanie, cienkimi deseczkami bron Boże nie przekładać deskami bo w miejscach styku zacznie gnić. i żaden bok nie może dotykać żadnej ściany czy ogrodzenia musi być przewiew z wszystkich stron, od spodu musi być przynajmniej 20cm wolnej przestrzeni. Jeszcze co do tego struga to fajna rzecz tylko kup szeroki (szerszy od desek) i pamiętaj ze wszystkie widoczne elementy po heblowaniu trzeba przelecieć papierem ściernym. PS. nie spodziewałem się, że moja altanka tak rozwinie temat Pozdrawiam
  3. Witam, słupy 8x8 będa ok choć mysle ,z 10x10 były by ładniejsze. Problem jest jednak inny z tego co piszesz to pergola miała by 2x2m czy to aby nie jest trochę mało? Czy dach może być większy od podłogi? bo jeśli ma cię chronić przed słońcem to będzie spełniać swoje zadanie tylko w godzinach południowych, rano i popołudniu będziesz siedział w pełnym słońcu. Jeśli chodzi o deski na dachu takie jak tam widać to ja bym bym dał 4x10 lub 3x8 ewentualnie coś w tym rodzaju
  4. Kantówki musisz kupić na sztuki, w tartaku podaj wymiary jak najbardziej zbliżone do potrzebnych. Mi z desek zostało mało odpadu bo krótkie kawałki wychodziły na środku dachu i podłogi. Najlepsze drzewo to sezonowane, ale jest bardzo drogie ja drzewo suszyłem na ogródku około miesiąca (latem) Deski polecam kupić heblowane
  5. jak najbardziej można dołożyć krokwie pośrednie. W każdym razie ja ich nie dałem bo nie wiedziałem, że się tak robi. Altanka ma już ponad 5 lat i ostatnie deski owszem są ugięte ale zaledwie kilka mm. Ugięły się w drugim roku i od tamtej pory nic się nie zmieniło.
  6. Ja myślę ze jak byś dobrze poczytał to forum to znalazł byś odpowiedz. Ja nie mierzyłem żadnych kątów i strat nie było. jak chcesz dokładnie to proponuje kalkulator. A tak szczerze to nie wiem do końca o co ci chodzi
  7. Tak się składa, że ja dawałem papę podkładową koszt 100zł. Aczkolwiek znalazłem artykuł w którym pisze, że podkład daje się tylko wtedy gdy temperatura pod dachem jest wyższa jak nad gontem czyli w budynkach mieszkalnych. Pozdrawiam
  8. wedle uznania, ale jak mają być poręczne to proponuje wysokość blatu kuchennego około 80cm. a jeśli będziesz robił ławki, a poręcze będą jednocześnie oparciem to dopasuj tak żeby poręcz nie wyszła na karku i żeby nie gniotła w plecy.
  9. Ja bym jednak proponował kantówkę 10x10 nie tyle ze względu na wytrzymałość ale na estetyczność, na kantówce 7x7 dach będzie wyglądał tak jak by stał na zapałkach. Co do dachu to proponuje przynajmniej 60cm czym więcej wypuścisz tym mniej będzie zacinał deszcz.
  10. Beton nie jest głęboko wlany, zaledwie kilkanaście cm. Tak jak pisałem wcześniej przy takiej ilości drzewa + pokrycie dachu altanka jest bardzo ciężka dla tego żadna wichura jej nie ruszy. Moja stoi już prawie 4 lata i przeszła kilka potężnych wiatrów (nie drgnęła nawet milimetr) Cały czas nie wiem jak dociąć pod 2 kontami zastrzały:(( Ja tez miałem problem z zastrzałami, każdego docinałem i dopasowywałem indywidualnie.
  11. Po to żeby nie chłonęły wody i nie popękały zimą, ale nie jest to konieczne jak są tak płytko wkopane i nie są narażone na wody gruntowe. Po za tym do takich bloczków zwykle dodają plastyfikator który zapobiega wchłanianiu wody. Radze uważać podczas wiertnia dziur w takich bloczkach bo kupując je u producenta, zdarza się że są świeżo odlewane i pękają przy wiertaniu. Osobiście widziałem taką sytuacje. Co do głębokości to było już pisane kilka stron wcześniej. Gotowe, kupne altany stoją dosłownie na bloczkach które leżą na trawie, jak wkopiesz bloczek 20cm to w zupełności wystarczy.Pod warunkiem że robisz altanę z zabudowanymi bokami i podłogą drewnianą. Bo jeśli robisz tylko słupy i dach to bloczki nie wystarczą tylko trzeba zalać betonem bo wszystko może odfrunąć.
  12. Pomysły takie ze jedz do pierwszego lepszego sklepu metalowego i kup papioki 20mm, są na kilogramy. jak będzie papa podkładowa to gont możesz bić 25mm bo gont jest gruby.
  13. Zrób tak żeby slupy były równe, blacha jest i tak mało widoczna.
  14. Jak budowałem altanę to prawie wcale nie patrzałem na kąty, wszystko robiłem na oko, przykładałem deskę robiłem kreskę i ciąłem, to nie są tłoki w dieslu jak będzie 2mm rozrzutu to nic się nie stanie a przynajmniej deski będą miały miejsce na swoje wybryki.
  15. Mam kilka pytań co do gila, ile poszło na niego cegieł? Jak zrobiłeś tą białą wypustkę z przodu i jak zrobiłeś łuk? bo tego się najbardziej boje.
  16. Pilarka elektryczna z ograniczeniem cięcia wzdłużnego się sprawdza bo sam takiej używałem. Co do altanki kolegi to chyba mam Déjà vu, jak bym widział swoją budowę, gratulacje.
  17. A myślałeś o czymś takim http://allegro.pl/grubosciowka-mister-tool...1757626417.html tyle samo zapłacisz za heblowanie w tartaku. Co do drzewa polecam iglaste, bo zawierają żywice która chroni je przed warunkami atmosferycznymi, jedyny mankament jest taki ze przy silnym upale wycieka żywica.
  18. Moja rada, jak nie masz pojęcia to się za to nie zabieraj bo już widzę jak ta altanka płonie Po pierwsze dębu nie poleca się do robienia dekoracji ogrodowych (była juz o tym mowa) Po drugie jak wsadzisz halogeny w drewniany dach to czarno to widzę, tzn może się coś zapalić Co do grila to spoko tylko musisz mieć dobry komin żeby dym nie dostawał się do środka.
  19. chcesz całą altankę szlifować taśmą ścierną?? taką szlifierka możesz wyszlifować ławkę albo stół ale nie altankę. Drzewo z tartaku jest bardzo poszarpane, czasem wymaga 2mm szlifowania, bez struga się nie obejdzie, poczytaj moje pierwsze posty tam pisze jak obrabiałem drzewo z tartaku.
  20. położenie kostki na gotowo to około 60-70zł za metr popytaj w innych firmach, duże firmy liczą sobie sporo za takie małe powierzchnie bo to im się nie opłaci. Co do podłogi z drewna to jak dobrze zrobisz to wytrzyma 20 lat
  21. Tez się zastanawiałem nad podkładem pod gont, wahałem się do puki nie poszedłem do marketu i sie okazało, ze za podkład do mojej altanki zapłacę ok 90zł. Kupiłem od razu bo uznałem ze lepiej teraz wydać 90 niż potem żałować.
  22. muszę zmierzyć bo nie pamiętam, ale wymiary brałem z krzeseł plastikowych uznałem je za optymalne. A jak to będziesz malował pistoletem? bo malowałem już deski od spodu - porażka! dlatego się dziwiłem ze od razu nie pomalowałeś.
  23. czym impregnowałeś deski na dachu od spodu?
  24. Z okrąglakami jeszcze nie robiłem ale najlepiej jak podpatrzysz jak są zrobione oryginalne place. Na pewno musisz zrobić to tak żeby nic nie wystawało i żeby głowa nie wchodziła na styk (od dziecka) miedzy deski. co do podpory tego balkonu to wiadomo ze pionowe najmocniejsze. tak czy tak najlepiej przymocować za pomocą dwóch desek ustawionych poziomo i na sztorc po obu stronach okrąglaka, z boków przykręcisz je do okrąglaka a od czoła z góry do podłogi.
×
×
  • Utwórz nowe...