Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Eaton Electric

Uczestnik
 • Posty

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Eaton Electric

 • Ranga
  Początkujący
 1. zapraszam TUTAJ do zapoznania się z ofertą i właściwościami produktów.
 2. W przypadku obwodów dedykowanych dla poszczególnych urządzeń czy części instalacji (ogrzewanie podłogowe, sieć komputerowa, gniazda: pralki, kuchenki itp.) warto zastosować wyłączniki kombinowane (nadprądowe z członem różnicowoprądowym). Ich zaletą w porównaniu do oddzielnie stosowanych wyłączników nadprądowych i różnicowoprądowych jest oszczędność miejsca w rozdzielnicy, a także wygoda przy montażu.
 3. Planując rozmieszczenie osprzętu elektrycznego w poszczególnych pomieszczeniach domu należy uwzględnić ich przeznaczenie oraz potrzeby mieszkańców. Ilość zamontowanych gniazd wtykowych powinna odpowiadać wyposażeniu danego pomieszczenia w urządzenia elektryczne. Mniej gniazd potrzebnych jest w sypialni gdzie ilość stosowanych urządzeń nie jest duża a więcej np. w kuchni, gdzie typowo znajduje się lodówka, robot kuchenny, czajnik elektryczny, toster, mikser itp. Właściwy dobór ilości gniazd wtykowych wpływa nie tylko na wygodę i estetykę pomieszczenia (nie ma potrzeby stosowania przedłużaczy oraz rozgałęziaczy), ale także na bezpieczeństwo instalacji. Zbyt duża ilość urządzeń zasilanych z jednego gniazda może powodować znaczne obciążenie instalacji elektrycznej i zadziałanie zabezpieczeń w skrzynce bezpiecznikowej. Wyposażenie pomieszczeń w gniazda telefoniczne, antenowe czy głośnikowe powinno być dopasowane do potrzeb mieszkańców oraz uwzględniać zmiany, które mogą pojawić się w przyszłości (większa ilość wykorzystywanych urządzeń, zmiana charakteru pomieszczeń itp.)
 4. Dobierając system ochrony przeciwprzepięciowej nawet dla najbardziej wymagających warunków nie ma całkowitej pewności, że udar prądowo-napięciowy, którego źródłem może być wyładowanie piorunowe (zjawisko o charakterze losowym), nie przekroczy założonej wartości. Przyjmuje się na przykład, że wartość prądu pioruna z prawdopodobieństwem 99% nie przekroczy 200 kA (zgodnie z PN-EN 62305-1,3). Na tej podstawie dobierane są m. in. parametry ograniczników przepięć. Należy nadmienić, że skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa wymaga prawidłowego wykonania systemu wyrównania potencjałów w obiekcie oraz odpowiedniego rozmieszczenia ograniczników poszczególnych klas B(I), C(II) i D(III). Bardzo ważna jest odpowiednia koordynacja poszczególnych stopni ochrony oraz zachowanie jak najmniejszej odległości między chronionym urządzeniem elektronicznym a ostatnim stopniem ochrony (ogranicznikiem klasy D). Z tego powodu nie można mówić o 100% skuteczności ochrony przed przepięciami zapewnianej w wyniku zastosowania ograniczników przepięć. Dokonując jednak prawidłowego ich doboru i montażu możemy zapewnić ochronę dla sprzętu elektronicznego, bardzo czułego na działanie nawet względnie niewielkich przepięć i ograniczyć możliwość ewentualnych uszkodzeń.
×
×
 • Utwórz nowe...