Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Gutta

Uczestnik
 • Posty

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Gutta

 • Ranga
  Początkujący
 1. Gutta

  izolacja budynku

  Witam w mojej opinii wykonanie drenażu ma sens, popieram wypowiedź animusa: "Drenaż opaskowy na zewnątrz budynku ze studnią zlewną na zewnątrz tam można pompą do woli pompować oraz wodę z rynien odprowadzić jak najdalej od budynku i nie mieszać jej z drenażem zabezpieczyć żeby woda z rynien nie wlewała się w drenaż" Powyższe rozwiązanie ma sens przy okresowym występowaniu wód gruntowych. Jeśli zdarza się to często pokusiłbym się o ponowne prawidłowe wykonanie izolacji pionowej ciężkiej fundamentów. O ile oczywiście nie występują przecieki spod poziomu posadzki piwnicy. Przy wznoszeniu nowych obiektów w tego typu warunkach nie należy liczyć na dyfuzyjne odprowadzenie wody z murów. Stosuje się zarówno pod ławą jak i na ścianach wodoszczelną izolację np. na bazie żywic, natomiast wewnątrz wentylację mechaniczną. Rozwiązanie nie jest tanie, niemniej decyzja leży po stronie inwestora na etapie projektowym.
 2. Gutta

  Folia kubełkowa

  Folia kubełkowa służy do bezciśnieniowego odprowadzenia wilgoci z przegrody (ściany). Wilgoć zbiera się w przegrodzie w sposób naturalny. Na zasadzie zjawiska dyfuzji wilgoć przemieszcza się z wewnątrz pomieszczeń na zewnątrz. Zatrzymanie tego zjawiska daje efekt w postaci zagrzybienia ścian piwnicznych. Inne funkcje to w zasadzie funkcje ochronne wymieniane już wcześniej. Ważnym momentem jest izolacja ścian. Zastosowanie izolacji ciężkiej, dwupowłokowej zatrzymuje zjawisko dyfuzji. Zaleca się się stosowanie środków dyspersyjnych (są przepuszczalne dla wody) lub nakładanie jedynie roztworu gruntującego bez warstwy nawierzchniowej. Jeśli izolujemy tylko fundament w celu ochrony przed korzeniami i zasypaniem gruntem nasypowym powyższe nie ma zastosowania.
 3. Gutta

  Folia kubełkowa

  Folii kubełkowej warto używać, aby - najprościej mówiąc - uniknąć zagrzybienia ścian piwnicznych i jest to jej główna rola do spełnienia. Niezależnie stanowi ochronę hydroizolacji ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi i wrastaniem korzeni.
 4. Gutta

  Zakończenie folii kubełkowej

  Standardowo powinno zakończyć się folię kubełkową w "zerze" gruntu na poziomie opaski wokół budynku. Jeśli zachodzi potrzeba zakończenia jej wyżej jest to również wykonalne. Folię można zamknąć profilem schodkowym (np. profil guttabeta) a niezależnie zamocować ją płaszczyznowo do ściany poprzez podkładki dociskowe dopasowane do kształtu przetłoczeń na folii. Jeśli folia przylega po montażu stabilnie do ściany można przykleić do niej płyty styropianowe i dalej ułożyć wyprawę tynkiem lub cokołem z płytek. Profil służy do wyprowadzenia linii przyszłego cokołu, nie stanowi natomiast elementu wentylacyjnego. Jego zastosowanie warunkuje jedynie brak pasa montażowego na folii kubełkowej. Jeśli folia posiada pas montażowy należy zamocować go do ściany w odstępach ok. 40cm, co pozwoli już zamknąć szczelinę i uniknąć jej zasypania. Drożna szczelina jest istotna dla bezciśnieniowego odprowadzenia skroplin z przegrody zewnętrznej powstających w wyniku dyfuzji. Folię montujemy tym samym wypukłymi kubełkami do ściany.
×