Skocz do zawartości

Legalett Polska - płyty fundamentowe

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Legalett Polska - płyty fundamentowe

  1. Cytat

    Witam i proszę o pomoc.
    Planuję zakup działki w podmokłym terenie. Z analizy geotechnicznej wynika "w podłożu zalegają nienośne luźne piaski średniozagęszczone spoczywające na nośnych piaskach i glinach lodowcowych. Woda gruntowa o zwierciadle swobodnym wystąpiła na głębokości 0,8-1,0 m p.p. terenu. Poziom może ulegać wahaniom 0,5 m. Budynek proponuje się posadowić na płycie wśród średniozagęszczonych piasków powyżej zwierciadła wód gruntowych. Bezwzględnie w poziomie posadowienia należy wykonać drenaż opaskowy".

    Cena działki nie jest niska, a budżet mam ograniczony. Nie mogę sobie pozwolić na żaden fałszywy ruch. Stąd pytanie: jaki jest koszt podniesienia gruntu pod dom z właściwym utwardzeniem. No i cena tego drenażu. Domek ma być ok 120 m. Aktualni właściciele mówią, że zmieszczę się w 5 tys, ale mamy rozbieżne interesy
    Sama tego nie zrobię, muszę wynająć ludzi. I jeszcze jedno , teren bez kanalizacji.

    Prosiłam już wczoraj o pomoc w założonym dzienniku przedbudowy , ale niestety nikt nie odpowiedział icon_cry.gif może pisałam nie tam, gdzie należy.



    https://forum.budujemydom.pl/moj-wymarzony-domek-t21672.html



    Zacznę od tego, że budowa Płyty fundamentowej Legalett w takim terenie (na podstawie uzyskanych informacji) jest jak najbardziej możliwa, ale.... istotne jest jakie parametry geotechniczne mają grunty występujące na działce. Jeśli ich moduły ściśliwości są w granicach 40 MPa to należałoby usunąć humus ewentualnie grunty nienośne, nasypy i uzupełnić to pospółką, piaskiem grubym lub średnim po półtora metra po obrysie budynku i zagęścić warstwami po 30 cm do współczynnika Is>=0,94. Jeśli jest możliwość to wynieść budynek a krawędzie podsypki tworzące skarpę należy wzdłużnie wzmocnić pasami geotkaniny.

    Sposób odwodnienia Płyty Legalett uzależniony jest od ukształtowania terenu i możliwości odprowadzenia wód opadowych. Z pewnością konieczne będzie wykonanie drenażu opaskowego z co najmniej 4 studzienkami i doprowadzenie wody opadowej do instalacji melioracyjnej lub do studni chłonnych. Wokół całego budynku należy zachować przynajmniej na szerokość 1 metra pas gruntu z zapewnieniem spadku o nachyleniu około 5% na zewnątrz w celu szybkiego odprowadzenia wody opadowej poza obszar posadowienia budynku.

    W celu uzyskania oferty cenowej proszę zapytanie kierować bezpośrednio do firmy Legalett Polska Sp. z o.o.

    Pozdrawiam
    inż. Małgorzata Nazarewicz
    projektant płyt fundamentowych
  2. Cytat

    A ja mam w związku z płytą fundamentową w odniesieniu do piwnicy inne pytanie. Z tego, co się zorientowałem, to lawy fundamentowe powinny być umieszczone poniżej poziomu zamarzania gruntu. Z tego, co wiem, na moich terenach jest to głębokość ok 12-130 cm. Mieszkam również na terenach objętych ryzykiem wystąpienia ruchów tektonicznych związanych z eksploatacją wyrobisk podziemnych. W związku z powyższym doradzano mi wykonanie płyty fundamentowej wzmocnionej.


    Płyta fundamentowa na licencji Legalett nie wymaga posadowienia na głębokości wymaganej dla tradycyjnych fundamentów liniowych, płyta jest sadowiona na poziomie gruntu z ewentualnym podniesieniem w wypadku gdy poziom wody gruntowej jest płytszy niż 1,0m ppt.

    W szczególności rozwiązanie takie jest idealne w wypadku budowy domu na terenie szkód górniczych lub w strefach zagrożonych sejsmicznie [jest popularna np w Japonii].
    Cytat

    Czy - biorąc pod uwagę powyższe, mój tok myślenia jest zasadny?:
    1. Jeśli dom ma być wzniesiony na płycie fundamentowej położonej na ławach fundamentowych położonych na głębokości poniżej poziomu zamarzania gruntu, a więc poniżej 140 cm, a zgodnie z projektem podłoga parteru ma być umieszczona 40 cm ponad gruntem, to może warto dołożyć dwie warstwy bloczków betonowych i pozyskać dzięki temu sporą powierzchnię gospodarczą?


    Firma Legalett wykonała w Polsce kilkanaście płyt fundamentowych zagłębionych nawet 2,5m w gruncie, należy jednak zaznaczyć, że w wypadku szkód górniczych płyta musi obejmować całość rzutu budynku, w tym ewentualne filarki pod konstrukcje daszków, balkonów czy nawisów.
    Cytat

    2. Mógłbym przenieść do piwnicy kotłownię i zrobić tam pralnię, a może i garaż podziemny?
    Wydaje mi się, że w takim układzie koszt nie byłby aż tak wysoki?
    Tylko nasuwa mi się pytanie w tym wszystkim, czy naprawdę muszę tak głęboko umieszczać płytę fundamentową?


    Jak już na początku odpowiedziałem - płyta Legalett [jako jedyne tego rodzaju rozwiązanie] nie wymaga wykonywania żadnych wykopów - jedynie usuwa się wierzchnią warstwę humusu i bezpośrednio na gruncie rodzimym umieszcza się podsypkę z pospółki i styropian.

    inż. Mats Mattsson
  3. Najważniejszą zaletą grzewczej płyty fundamentowej jest gwarancja wytrzymałości, bezpieczeństwa i jakości konstrukcji tak fundamentu jak i systemu grzewczego. Oczywiście niemniej ważny jest komfort inwestora, który otrzymuje kompleksową usługę od zaprojektowania fundamentu i ogrzewania indywidualnie dopasowanego do projektu, działki, gruntu i życzeń inwestora, po dostarczenie na plac budowy wszystkich materiałów i wreszcie wykonania.

    Unikalna budowa płyty grzewczej poprzez własność akumulowania ciepła uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu, a co za tym idzie stabilizuje temperaturę domu. Ponieważ źródło ciepła znajduje się w płycie eliminuje się przy okazji straty wynikające z wyprodukowania i przesyłania ciepła.

    Dzięki ogrzewaniu płytowemu otrzymujemy ogrzewanie ?niewidoczne?, zyskując przestrzeń podokienną wolną od kaloryferów, a koszty eksploatacji dla użytkownika są niższe. Ogrzewanie w płycie grzewczej odbywa się przez rozprowadzenie ciepłego powietrza w zabetonowanych w niej rurach. Zastosowanie powietrza jako nośnika energii cieplnej to szczególna zaleta płyty grzewczej - ogranicza do minimum niebezpieczeństwo przecieków wody, a w przypadku nagłego spadku temperatury poniżej zera, zamarznięcia instalacji wodnej. Dodatkowo taka temperatura podłogi zapewnia brak prądów konwekcyjnych powietrza. Dzięki temu kurz nie podnosi się i pozostaje na poziomie podłogi, co jest dużą zaletą w przypadku chorób na tle alergicznym.

    inż. Mats Mattsson
×
×
  • Utwórz nowe...