Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

Redakcja Budujemy Dom
 • Posty

  3 825
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  51

Posty napisane przez Budujemy Dom - budownictwo ogólne


 1. Dnia 17.01.2020 o 23:41, zenek napisał:

  Tak - nad piwnicą daje sie izolacje z papy na lepiku, możesz dać papę zgrzewalną i połączyć (skleić) z tą istniejącą papą na stropie.

   

  Sama papa nie chroni przed wilgocią, tylko papa na lepiku 2x - lub papa zgrzewalna - zgrzewalną moim zdaniem możesz położyć na sucho na belce - ale trzeba ją skleić z resztą papy

  Włąśnie dlatego, że to pomieszczenie mieszkalne, to tym bardziej powinno być izolowane od piwnicy.

  A to ciekawe, to może polej papę wodą i czekaj aż przesiąknie :)

   


 2. 18 godzin temu, uroboros napisał:

   

   

  Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że całe te dywagacje o eko i tp są szyte grubymi nićmi... Za samochodem elektrycznym nie śmierdzi, ale nad elektrownią - już tak... Nasz dom z PV ma "darmowy" i "czysty" prąd, ale gdzieś tam trzeba było coś wykopać, zanieczyścić kawał świata przy przerobieniu, wyprodukowaniu paneli, materiałów konstrukcyjnych, ich transporcie...

   

  A jakie punkty dla Li, czy Bambo?

  Najszybsza i mało przemyślana odpowiedź. Jak tankujesz na stacji benzynowej, masz chyba kartę do zbierania punktów. Skoro "bawimy" się w ECO/EKO czy jak tam zwał, może i Kowalski będzie miał z tego jakieś profity. Przecież samochody elektryczne mogą w niektórych miastach (uchwałą rady) zasuwać po buspasach i wcale wszystkie drogi nie prowadzą do LI.


 3. Możliwe, że niektórzy uznają taką inwestycję za fiasko już na początku. Nie przeczę. Chodzi mi o to, że Twój przypadek i punkt widzenia jest o tyle subiektywny, że masz dom o bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło. W Twoim przypadku faktycznie mija się to z celem. Uważam jednak, że inwestowanie w PV tylko dla zasilania ogrzewania na prąd, które włączymy przez 4 miesiące też jest mocno dyskusyjne. Postraszą nas podwyżkami cen energii elektrycznej i dachy zostaną przykryte PV bardzo szybko. Na razie wabikiem jest jedynie mała dotacja ze strony PAŃSTWA.  Jeżeli jednak chcemy odejść od gadaniny o smogu, musimy stanąć przed faktem - OZE to przyszłość. Alternatywa - elektrownia atomowa.

   

  Za wyprodukowaną energię powinny być punkty zielone dla KOWALSKICH, a nie myto 20 procent przy odbiorze (przy większej mocy nawet 30 procent). To w złą stronę idzie. Zabierają mi 20 procent za to, ze chcę być ECO-logiczny. Zamiast wziąć te koszty na siebie. Przecież UE i tak nam to wynagrodzi i ciekawe kto dostanie profity - bo na 100% nie KOWALSKI. Kowalski nadal będzie spłacał kredyt dofinansowany :)

  44 minuty temu, Elfir napisał:

  Pompa ciepła (zakładam, ze autor pisał o powietrze-woda) sama w sobie produkuje ciepło stosunkowo tanio z prądu, a jest drogim urządzeniem. 

  Pytanie brzmiało:  Po prostu czy to się opłaca?

  No to starczy sobie policzyć koszty inwestycyjne - PC ok. 20 tyś, FV ok. 20 tyś (można taniej, ale to podobno najbardziej popularna opcja)

  Koszty ogrzewania domu energooszczędnego (czyli takiego jaki za rok będzie obowiązek budować, a mądrzy budują już teraz) wynoszą ok. 800-1500 zł/rok

  i koszt wyprodukowanego prądu - ok 2000 zł.

   

  Czyli dopiero po 10 latach można mówić o jakimś zwrocie inwestycji . O ile nie zepsuje się konwerter, nie spadnie wydajność, wliczając przeglądy, ubezpieczenie, koszty kredytu (jeśli nie jest za gotówkę). A dopiero po 10 latach o oszczędnościach na kosztach ogrzewania. 

   

   

   

  Niestety TAK :)

   

  INWESTYCJA W NOWY DOM - na PC i tak bym postawił z uwagi na dofinansownia sezonowe i promocje producentów. Za dobry kocioł na gaz też trzeba słono zapłacić + komin (jako inwestycja) + przyłącze gazowe (jako inwestycja). Także - ziarnko do ziarnka.


 4. 37 minut temu, Elfir napisał:

  Nie. FV ma sens z grzaniem kablami (oszczędzasz na jednym, wydajesz na drugie). A tak montujesz dwa bardzo drogie systemy.

  Chyba, ze masz nadmiar gotówki i marzysz o niezależności energetycznej.

  A z pompą ciepła powietrze-powietrze, czyli KLIMA już nie?

  Kabel grzejny jest wykorzystywany tylko jesienią i zimą. Przy sprawności załóżmy 1:1 pompujesz do sieci prąd latem a odbierasz nadwyżki jesienią i zimą czyli faktycznie sprawność takiego układu w rozliczeniu spada do 80% z racji myta dla dostawcy i magazyniera prądu :)

  Natomiast Klimatyzator może latem na bieżąco chłodzić i brać prąd z nieba bez buforowania. COP jak z katalogu. Podobnie sprawa się ma z pompą ciepła do CWU - podgrzewa wodę i przy okazji zrzuca chłodne powietrze do wewnątrz domu czyli faktycznie wychładza pomieszczenia. Oczywiście pompa do CWU będzie działała jak lodówka - sporadycznie i część prądu pójdzie w sieć. Pompa powietrze-woda już na bieżąco może chłodzić i przygotowywać CWU.

  Tak czy inaczej - samo ogrzewanie to 20 procent pary , która idzie w gwizdek. Jeżeli nawet część energii musimy zbuforować, to mniej niż przy ogrzewaniu elektrycznym, które latem zużyjemy wyłącznie na boiler cwu i będzie to opłacalne jedynie przy licznej rodzinie. Chyba, że oddamy część cwu sąsiadowi i nam część zrekompensuje. Ogrzać wodę przy takim lecie jak w 2019 bez wybuchu boilera, to by było trzeba chyba otworzyć kąpielisko lub łaźnię turecką. :)


 5. Wszystkie wróble ćwierkają, że o idealna symbioza. Jest tu na forum kilku użytkowników pomp ciepła, i pewno mają same dobre doświadczenia. Na opinie użytkowników, którzy spełniają Twoje warunki z zapytania trzeba będzie chyba poczekać miesiąc-kwartał.

  Po pierwsze - jeżeli nawet założyli PV na koniec roku, to jeszcze nie zdążyli przekonać się o pełnym spectrum efektów (za mało słońca).

  Po drugie - mają pompy ciepła, a nie mają PV.

   

  Takie mam wnioski.


 6. Ja mam w łazience gruby gres na płytki (nie chciałem kuć a poziom się zgodził z progiem co do milimetra)  i też na Atlasie. Jest moc :) Pod spodem biegnie rura z c.o. bo grzejnik jest na wprost od drzwi. Grzeje i jest OK. Taka namiastka podłogówki :) Przez 2 warstwy płytek czuć.


 7. Dnia 25.12.2019 o 10:29, Anarchista napisał:

  Witam. Tak jak w temacie czyli w jaki sposób można skleić styrodur z płytą rigips?

  https://informatorbudownictwa.pl/filmy/17918-klejenie-styropianu-plyt-gk-osb-film-instruktazowy-pianoklej-60-sekund

   

   

  Dnia 25.12.2019 o 22:09, Anarchista napisał:

  Chcę xps skleić z rigipsem i wtedy dopiero przykleić to do ściany. Ma to być wewnetrzne ocieplenie budynku gdyż konserwator zabytków nie pozwala mi ruszyć zewnętrznej elewacji

  Możesz alternatywnie pokusić się o bloczki multipor (beton komórkowy od Xella)

  https://informatorbudownictwa.pl/filmy/21068-ocieplenie-od-wewnatrz-jak-docieplac-plytami-multipor

   


 8. Tak Moi Drodzy. Kolejny rok wytrzymaliśmy ze sobą :), a nawet Nasze Forumowe Grono powiększyło się. Widocznie jesteśmy tu na dobre i na złe. :) Skoro tak, życzę Wam dużo spokoju i ciepła. Topory wojenne zakopujemy i zapominamy, gdzie to było i kiedy? :) , podajemy sobie ręce i mocno ściskamy. CI, którzy nie dokończyli budowy Swojego wymarzonego domu, niech dokończą bez wysiłku po Nowym Roku. Ci którzy jeszcze nie zaczęli, niech podejmą najlepszą decyzję, wybiorą projekt wymarzonego domu i tanio go wybudują. I tak to się toczy - od budowy - do budowy, od remontu do remontu :). Nie zapomnijcie podzielić się wrażeniami i doświadczeniem. 

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 3

 9. Właśnie. Są na rynku bloczki keramzytobetonowe z pustakami wypełnionymi mleczkiem termoizolacyjnym, są też gotowe systemy prefabrykowane. Jeżeli pytasz o właściwości przegrody - dobra pojemność cieplna, izolacyjność akustyczna i izolacyjność termiczna - uzależniona dodatkowo, w przypadku rozwiązań prefabrykowanych, od warstwy ocieplenia zewnętrznego ściany prefabrykowanej. Grubość ściany prefabrykowanej nie może być dtak duża jak ściany wznoszonej na zaprawę z bloczków/pustaków.

  Zagramy w skojarzenia. Leca, Uciechowski, dawny Optiblock, Praefa (prefabrykaty), Keramzyt System


 10. Wystarczy przejść się do kamieniarza w okolicy. Te środki do marmurów mają na celu zamknięcie porów i stworzenie powłoki niczym naskórek. Marmur, wbrew panującej opinii, nie jest okładziną odporną masz zabrudzenia etc. Co innego, gdy masz w okolicy kamieniołom i nawet podjazdy są z marmuru (np. Grecja). U nas przepłacisz za kamień, a potem będziesz się nad każdą plamą "modlił". :) Kilka postów wyżej była mowa o ofercie Silikony Polskie. Olej silikonowy. Dynamitu juz drugi raz nikt tu nie wymyśli.


 11. Hałasy mogą być też generowane przez manometr, drgania naczynia przeponowego na wysięgniku (taka grupa bezpieczeństwa) etc. W moim przypadku po wizycie serwisanta po roku użytkowania kotła Viessmann drgania ustały. Ustabilizowało się też ciśnienie w instalacji CO na manometrze grupy bezpieczeństwa i na kotle. Mam jeszcze jeden manometr przy starym sprzęgle, przez który przechodzi obieg co (pozostałość po starym kotle co na koks). Jest tam manometr który "buczy", ale słyszę te efekty specjalne tylko w piwnicy. Sprawdź mocowanie rur instalacji, przyłóż rękę do pracującego kotła i sprawdź czy efekt ustąpi. Studium przypadku.

×
×
 • Utwórz nowe...