Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Spyra

Uczestnik
 • Posty

  5
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Spyra

 • Ranga
  Początkujący
 1. Spyra

  Jak piec węglowy do zbiornika cwu?

  Zasobnik c,w.u można podłączyć do istniejącej instalacji na kilka, a nawet na kilkanaście sposobów w zależności od rodzaju kotła, może nie tak kotła, a rodzaju regulacji temperatury na kotle. Jeśli mamy zwykły kocioł bez jakiejkolwiek regulacji i bez układu pompowego najprościej i najtaniej jest przyłączyć zasobnik najbliżej kotła zachowując zasadę samoistnej grawitacji i dopasować w miarę możliwości średnicy rur zasilających i powrotnych do otworów zasilania i powrotu najlepiej 1:1 im mniejsza średnica rur tym mniejsza wymiana ciepła pomiędzy kotłem a zasobnikiem c.w.u wszystkie teorie wyżej wymienione nijak się mają do instalacji zasilanych zestawami pompowymi i tu prosiłbym bardziej sprecyzować pytanie Serdecznie pozdrawiam
 2. Spyra

  Rodzaje podajników paliwa

  Automatyczne kotły z ciągłym podawaniem paliwa mażna podzielić ze względu na sposób przenoszenia paliwa węglowego na: - kotły z podanikiem ślimakowym – kotły na paliwa kwalifikowane jak eko-groszek lub jego mutacje z miałem, - kotły z podajnikiem tłokowym zwanym szufladkowym – kotły głównie na miał kwalifikowany, niektóre z możliwością stosowania eko-groszku.
 3. Od 10-ciu lat w ofercie ogrzewania domów paliwem stały dominują kotły z automatycznym, ciągłym podawaniem paliwa stałego. Paliwem dla tych kotłów są kwalifikowane sortymenty węgli takie jak eko-groszek lub miał węglowy. Alternatywą są kotły na biomasę, które są zdecydowanie mniej popularne. Podstawowym argumentem wyboru kotła powinna być dostępność i cena określonych paliw na danym obszarze oraz zasobność portfela. Bardzo często zakup kotłów droższch opłaca się w perspektywie czasu jednak na początku trzeba wydać większą ilość pieniędzy (na cenę kotła ma wpływ: konstrukcja- kotły tradycyjne zasypowe, automatyczne z podanikiem ślimakowy oraz automatyczne z podajnikiem tłokowy, itd., zastosowane materiały i cząści kotła ? jakość i grubość blachy, jakość i wielkość przekładni oraz elektronika, a to wszystko ma wpływ na bezproblemową obsługę oraz trwałość kotła) Gdy dostępne są paliwa kwalifikowane (np.:miał, groszek) zdecydowanie tańszym i lepszym rozwiązaniem są ekologiczne kotły automatyczne, które oferują wysoki komfort obsługi i charakteryzują się niskimi kosztami obsługi (krytyczna jest cena paliw stałych w poszczególnych rejonach kraju dlatego zalecamy zorientowanie się na temat cen i dostępności poszczególnych paliw ? miał, ekogroszek, pelety oraz porónannie tych cen z ich kalorycznością). Nie bez znaczenia jest dopowieni dobór kotła do warunków panujących w budynku oraz typu zastosowanego komina. Dla inwestora ważnym elementem to zaufanie do kotła (producenta kotła), opieka i serwis instalatora lub producenta kotła. Krytycznym argumentem jest możliwość dopłat do kotłów ekologicznych jakie oferują niektóre gminy w ramach Programów Ograniczenia Niskiej Emisji. Biorąc pod uwagę obecną sytuacje na rynku paliw stałych oraz sytuację ekonomiczną zalecamy kocioł trwały oraz tani w eksploatacji czyli kocioł miałowy z automatycznym podajnikiem spełniający wymagania dla kotłów KLASY A zgodnie z certyfikatem ?na znak bezpieczeństwa ekologicznego? IChPW. Inną sprawą jest dobór wielkości kotła i zgranie go w taki sposób aby wszystko dobrze współpracowało. Wilkość kotła powinna być dobrana na podstawie obliczeń zapotrzebowania na ciepło (znaczenie ma: wielkość domu (kubatura), izolacja ścian i stropów, zastosowane okna, zastosowana wentylacja, podgrzewanie wody użytkowej, ilość mieszkańców itd.) Można też skorzystać z doświadczenia producenta kotła lub instalatorów. W celu zgrania kotła i bezproblemowej obsługi jego należy odpowienio dobrać trzy następujące elementy: 1. Kocioł 2. Komin 3. Paliwo. Dopiero zgranie wszystkich tych elementów powoduje komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Kocioł musi być odpowiednio dobrany i co najważniejsze nie może mieć za małą moc, Komin musi zapewniać odpowiedni ciąg kominowy niezależnie od warunków pogodowych , zaś paliwo musi być zgodnie z DTR kotła ? posiadać odpowiednią kaloryczność oraz właściwy skład i właściwości fizykochemiczne.
 4. Spyra

  Kotły na pawilo stałe - ekologiczność

  Czy kocioł na paliwo stałe jest ekologiczny czy nie, decyduje spełnienie określonych wymagań, standartów obowiązujących w Polsce co musi być potwierdzone właściwym certyfikatem. Kotły ekologiczne posiadają certyfikat IChPW "na znak bezpieczeństwa ekologicznego", żeby go otrzymać muszą zpełniać kryteria określonej efektywności energetycznej oraz emisji spalin do powietrza. W Polsce obowiązują standardy emisyjne w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do środowiska zawarte w rozporządzeniu Ministra Środowiska w roku 2003 jednak dotyczą one źródeł ciepła o nominalnej mocy większej lub równej 1,0 MW, dla wartości niższych nie obowiązują żadne akty prawne normujące emisję do powietrza. Jednak Instytut Chemicznej Preróbki Węgla w Zabrzu w roku 1999 opracował kryteria energetyczno-emisyjne na "znak bezpieczeństwa ekologicznego" dla kotłów małej mocy na paliwa stałe i opracowanie te zostało przyjęte i jest uznawane jako obowiązujące na terenie całego kraju przez co uzupełnia obowiązujące przepisy. W roku 2006 kryteria określone przez ICHPW zostały zaostrzone ( aktualnie: kryteria 1999 "certyfikat kotłów KLASY B oraz kryteria 2006" KLASA A). Kryteria emisji przyjęte przez ICHPW w 2006 roku odpowiadają kotłom klasy 3 (najwyższej) zgodnie z Polską Normią PN-EN 303-5 Kotły grzewcze - Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym, automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 300kW - Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie (2002r.). W kryteriach na "znak bezpieczeństwa ekologicznego" niektóre graniczne wskaźniki emisji są nawet bardziej restrykcyjne niż przedstawiona norma.
 5. Istotą konstrukcyjną kotłów z dolnym spalaniem jest ręczny zasyp paliwa i oddzielenie komory zasypowej od kanału dopalającego przegrodą wodną. Układ ten wymusza przepływ produktów odgazowania paliwa poprzez warstwę żaru stwarzając korzystne warunki dopalania spalin. Efektem tego procesu spalania jest podniesienie efektywności energetycznej oraz zmniejszenie szkodliwej emisji spalin. Odpowiadając krótko, kotły z dolnym spalaniem powinny mieć lepsze wartości efektywności energetycznej oraz mniejszejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery od kotłó tradycyjnych. Jednak warunkiem urzywania takiego kotła jest zastosowanie właściwie dobranego, wyselekcjowanego i określonego przez producenta kotła paliwa węglowego.
×