Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Dufa

Uczestnik
 • Posty

  7
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Dufa

 • Ranga
  Początkujący
 1. Dufa

  Czy ocieplić ścianę 3warstwową?

  Przeciwwskazań technicznych w tym wypadku nie ma żadnych. Wyłącznie wizualne. Przegroda robi się bardzo szeroka i okna zazwyczaj są bardzo głęboko osadzone.
 2. Dufa

  Farby do łazienki i do pokoju?

  Dobór rodzaju farby jest w znacznym stopniu podyktowany funkcjonalnością pomieszczenia. Im pomieszczenie bardziej narażone na zabrudzenia tym farba powinna być odporniejsza na np. zmywanie. Dlatego do łazienek polecam farby lateksowe odporne na zmywanie a w pokojach można z powodzeniem stosować farby akrylowe.
 3. Dufa

  Farby paroprzepuszczalne

  W pełni paro-przepuszczalne są farby silikonowe i silikatowe przeznaczone do wewnątrz. Pewną alternatywą są farby akrylowe z dodatkiem silkonu lub akrylowo-silkatowe, których paro-przepuszczalnść jest większa niż w przypadku farb akrylowych.
 4. Proponuję zabezpieczać tynki w łazience tylko wtedy gdy jest taka konieczność. Warunkiem niezbędny jest sprawny i dobrze działający system wentylacji, który zapobiegnie osiadaniu się pary wodnej na ścianach i jej skraplaniu. Zabezpieczyć ściany możemy stosując różnego rodzaju powłoki ochronne np. lateksowe, ale własciwie jest tyle materiałów wykończeniowych, które są wodoodporne i paro-przepuszczalne, że odradzam takie działanie. Jeżeli już to proponuję zabezpieczyć takie pomieszczenie przed położeniem tynków stosując np płynne folie lub podobne materiały.
 5. Dufa

  Tapetowanie

  Klej do tapet powinien być oczywiście odpowiednio dobrany do rodzaju tapety a zwłaszcza do jej gramatury (ciężaru) i rodzaju. Do tapet lekkich papierowych można stosować kleje o mniejszej lepkości, do tapet ciężkich, winylowych mocniejsze, do tapet z włókna szklanego kleje specjanie przeznaczone do tego celu głównie na bazie polimerów.
 6. Farby silikatowe powinny być stosowane na wszystkie podłoża które wymagają dużej paro-przepuszczalności a więc elewacje ocieplone wełną mineralną, obiekty zabytkowe w których przegrody wymagają wypuszczania wilgoci na zewnątrz, obiekty których elewacje są wykonane świeżym tynkiem cementowo-wapiennym (np. mineralnym). Farby silikatowe posiadają właściwości hydrofobowe co w uproszczeniu oznacza, że wypuszczją wilgoć ze środka przegrody a nie wpuszczają do wewnątrz.
 7. Sam osobiście stosuję gładzie akrylowe (są odporniejsze od gipsowych) położone na tynki cementowo-wapienne. Prawdopodobnie wybór rodzaju materiału zależy od tego jakiego rodzaju wykończenie jest planowane. Farba doskonale wygląda na gładziach gipsowych, na tynki cementowo wapienne zalecam materiały inne np tynki strukturalne, materiały tzw kreatywne itp.
×