Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Pawelcio

Uczestnik
 • Posty

  4
 • Dołączył

 • Ostatnio

Posty napisane przez Pawelcio


 1. Witajcie
  Planuję domek letniskowy, niepodpiwniczony, parterowy z antresolą, lekka konstrukcja szkieletowa (przekrój ściany: deska elewacyjna, folia wiatroizolacyjna,wełna mineralna 10cm,ścianka gips-karton) ,wymiary po ścianach zewnętrznych 5,5x7,5m.
  Działka w rejonie dawnego koryta Bugu (okolice Serocka). Widziałem taki domek ustawiony na klockach betonowych.
  Przeczytałem w necie, że lekkie konstrukcje drewniane można osadzić na ścianach fundamentowych opartych bezpośrednio na gruncie.
  Z uwagi na spadek terenu pod powierzchnia domku ok 30cm, rozważam taki wariant:

  d34d2863.gif

  - ściany fundamentowe po odwodzie domku (i dodatkowo pod ścianką działową)
  - szerokość ścianek fundamentowych 25cm,
  - ścianki wpuszczone w grunt na głębokość 35cm w najwyższym punkcie terenu i 5cm w najniższym (dołek wyłożony folią lub papą i uzbrojony prętami) i o wysokości 25cm nad gruntem.
  - środek wypełniony piaskiem (czy to konieczne?)

  Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające?
  Pozdrawiam
  Paweł

 2. Dowiadywałem się dzisiaj w składzie budowlanym w pobliżu działki, jakie materiały będą potrzebne na fundament.
  Sprzedawca składu uważa, ze pod lekki domek letniskowy wystarczy ława po obwodzie domku (rów na szerokość szpadla, 80cm głęboki, wypełniony betonem) i na to bloczki na wysokość 30cm.

 3. Witajcie
  Planuję budowę domku letniskowego w konstrukcji szkieletowej.
  Domek parterowy, 35m2 (5mx7m), posadowiony na fundamencie, dach o nachyleniu 25stopni (minimalny kąt wg warunków zabudowy dla gminy). Dach dwuspadowy. Architekt porponuje, aby krawędź szczytu dachu biegła po dłuższym wymiarze. Do tego taras przy dłuższej ścianie o szerokości 2,5m (2,5mx7m).

  Domek planuję z płyt OSB (12mm..?), ocieplony wełną mineralną (10cm..?), od wewnątrz płyta gips-karton, na zewnątrz tynk lub elewacja z desek. Tak więc lekka konstrukcja.

  Poziom wody gruntowej raczej jest wysoki-działka graniczy ze starorzeczem, chociaż kopałem rów o głębokości ok 1m i do wody sie nie dokopałem.

  Na początek fundament - architekt twierdzi, że jest niezbędny. Próbowałem znaleźć informacje na różnych forach i rozbieżnośc jest b. duża (100-250zł/m2). Jednak 99% informacji dotyczy domków jednorodzinnych, o letniskowych znalazłem tylko info, że fundament pod taki domek moze być cieńszy). Jaka metoda budowy fundamentu będzie właściwa pod taki domek? Najwazniejszy parametr to koszty;)

  Druga ważna sprawa - dach. Architekt twierdzi, ze to najdroższa część domku i dlatego nie opłaca sie stawiać parterowego. Planuję dach pokryty papą.
  Wyliczyłem, że podobna powierzchnia dachu wyszłaby przy domku z poddaszem użytkowym, o mniejeszej podstawie (6mx4m) - dach byłby bardziej nachylony i ściany podniesione o ok.0,5-1m. Wtedy fundamentu wyjdzie mniej, ale dojdzie koszt stropu, podłogi na poddaszu i podniesienia ścian. Mógłbym zrezygnować z zagospodarowania poddasza i zaczekać z tym na lepsze czasy, (dzieki czemu odpadłby koszt schodów i podłogi na poddaszu).

  Tak więc dwa warianty: 6mx4m z niezagospodarowym poddaszam użytkowym lub 5x7m parterowy.
  Domek ma być używany wyłącznie w sezonie letnim.
  Interesują mnie najtańsze rozwiązania.Co radzicie?
×
×
 • Utwórz nowe...