Skocz do zawartości

lukikrakow

Uczestnik
  • Posty

    43
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez lukikrakow

  1. Dwa dni przed uzyskaniem pozwolenia na budowę wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego plan przestał obowiązywać. Czy w takiej sytuacji organ moze żądać WZ? Pech inwestora czy nieudolność urzędnika (nikt nie powiedział, że decyzja ma być 65 dnia). CO radzicie w takiej sytuacji?
    Ekipa zamówiona (podpisana umowa), sprzedane mieszkanie (6 miesięcy na wyprowadzenie), uzyskanie WZ to ok 6 miesięcy.
    Pozdrawiam
  2. Cytat

    gaz- 20 m- to nie problem. Blisko:) ja miałam dalej. Kanalizacja to kwestia czy da się technicznie podłaczyc czy nie. U mnie kanalizacji nie ma wogóle i mam przydomową oczyszczalnią ścieków. Jest to dodatkowy koszt- dla biologicznej pewnie z 8-10 tys ale czasem nie ma wyjścia.


    Nad przydomowa tez myslalem tylko problemem moze byc mala dzialka ok 4a i centrum miasta( nie wiem czy tu nie am jakis ograniczen)
  3. Cytat

    to my tutaj nic nie porzdzimy trzeba sciągnąc konstruktora albo inspektora wtedy mozesz rozpoczac jakie kolwiek czynnosci a poki co to do inspektoratu w twoim regionie z ewentualną mapką i zobaczyc co da sie zrobic
    podpowiem tylko ze jesli ten wysoki budynek jest wmiare nowy i ma fundamenty juz lane z betonu najpepiej zbrojonego to nie bedzie technicznych problemów abys mógł co kolwiek robic natomiast jesli to cos w rodzaju kamienicy z fundametami z ułozonego kamienia to bedzie sliski temat z robotami ziemnymi



    Budynek na mojej dzialce z lat 30 na sasiedniej tak na oko 50. Działka jest na terenie Krakowa i to mnie kusi, obecnie jestem na etapie zalatwiania pozwolenia na dzialce pod Krakowem, ale trafila sie taka dzialka i nie wiem co robic zeby sie nie ugotowac,ze mam dzialke w centrum tylko nie bardzo bedzie z nio co zrobic
  4. Witam
    Mam do kupienia działke od której gaz jest oddalony o ok 20 m natomiast kanalizacja 80. Bez gazu jakos da sie wyrobic ale bez kanalizacji w Krakowie to chyba raczej ciezko. Moje pytanie:
    - czy jezeli nikt mnie nie pusci z kanalizacja moge w centrum miasta zrobic szambo ( dom ktory teraz tam jest bedzie wyburzony)???
  5. Witam
    Stoję przed perspektywa kupienia domu, który nadaje się tylko do wyburzenia. Problemem ( chyba ) jest to, że budynek styka się ścianą z budynkiem na sąsiedniej działce. Dom na drugiej działce jest 3 pietrowy, na mojojej parterowy. Jakie formalności powinienem załatwić aby wyburzyć stary budynek ? Czy muszę mieć zgodę sąsiada? Czy budynek na sasiedniej dzialce nie bedzie zagrozony uszkodzeniem podczas likwidowania fundamentow na mojej dzialce? Czy po wyburzeniu starego jest pewne ze bede mogł wbudować dom ( docelowo 3 pietra)?
    Pozdrawiam
  6. Cytat

    A ten blaszak do czego chcesz wykorzystywać?



    Blaszak potrzebny na budowę ( może później w nim będe samochód parkował). Znalazłem przed chwilą na allegro kruszywo łamane 0-31 mm za 28zł tona. Może tego by dać z 15 cm?? A jak się zdecyduje po budowie na zostawienie blaszaka to sie płytę na tym zrobi.
    Co myślicie? A przy okazji utwardził bym tym samym materiałem drogę dojazdowa.
  7. Cytat

    masz dwie mozliwosci albo idziesz w koszty robisz podsypke zbroisz teren i wylewasz przynajmniej B20 albo robisz podsypke dajesz suchy bton na to koszta brukowa i stawiasz garaz



    Chyba kostka droższa?? A tego betonu B20 ile 7cm? 10cm? 15cm? Co na podsypkę ?
  8. Witam
    Po lekturze poniższych artykułów zauważyłem pewną niekonsekwencję.

    https://budujemydom.pl/budowlane-abc/dzialka/a/540-polozenie-dzialki-i-projektowanego-domu-wzgledem-stron-swiata

    W jednym jest napisane, że ściany od północy nie powinny mieć żadnych okien i drzwi oraz dłuższa oś budynku jest na kierunku północ-południe.
    W drugim artykule od północy są okna i wejście i ogólnie jest zalecane umiejscowienie kuchni i wejścia od strony północnej. Dłuższa ściana jest na kierunku zachód-wschód.
    Jakie jest prawidłowe usytuowanie budynku energooszczędnego?????????? W moim przypadku posiadam działkę z wjazdem od wschodu. Czy lepiej dać garaż od północy? Wtedy kuchnia i wejście będzie na wschód a wyjście z salonu na taras na zachód. Czy wejście, kuchnie i wjazd do garażu od północy? Wtedy wyjście na taras będzie od południa, ściana garażu od wschodu i dłuższa oś budynku będzie na kierunku wschód-zachód
    Pozdrawiam
    lukikrakow
    icon_confused.gif:

  9. Cytat

    Pokaż mu, że przeszedł miedzę o "dwa palce", a Ty pomny tradycji Kargula, musisz coś z tym zrobić. Zawsze możesz mu pokazać film "Sami Swoi". icon_smile.gif



    Gdybym miał gdzie to odstąpił bym nawet metr ale droga ma zaledwie 2,5 m więc takiej możliwości nie ma. A plac budowy wolę ogrodzić, nie mowiąc już o psie stróżującym.
  10. Cytat

    Zgodnie z prawem, Ty również możesz wezwać sąsiada do przesunięcia ogrodzenia na swoja stronę. Ogrodzenie w ostrej granicy stoi w połowie na Twoim terenie i nie jest istotne kto i kiedy budował to ogrodzenie. Sąsiad nie ma prawa niszczyć Twojej własności, tak jak Ty równiez nie masz prawa niszczyc jego. Musicie dijć do porozumienia.




    Dzięki
    Ale to że musimy sie porozumieć to wiem icon_biggrin.gif Problem polega na tym, że ja do tych ludzi podchodzę spokojnie a oni z krzykiem, że im za stól prawie wchodzę ogrodzenie jest ich i mnie wara od niego !! Zastanawiam sie czy nie wezwać policji albo nie wyjechać też z tak zwaną "mordą". Ale to, że ktoś jest chamem nie znaczy,że ja też tak muszę
  11. Witam
    Problem dotyczy ogrodzenia pomiędzy dwoma działkami. Działka nowego sąsiada została wydzielona z ogrodzonej działki gminnej. W protokole z podziału jest napisane, że granica pomiędzy naszymi działkami przebiega po ogrodzeniu.
    Ostatnio uzupełniłem brakujące elementy w ogrodzeniu, które sąsiad po jednym dniu usunął twierdząc, iż ogrodzenie zakupił wraz z działką od gminy i stanowi jego własność a ja mogę się ogrodzić pół metra od istniejącego ogrodzenia. W jaki sposób udowodnić sąsiadowi, że granica przebiega po linii ogrodzenia ( powództwo cywilne?) Czy mogę naprawiać ogrodzenie od mojej strony? Co robić w momencie ponownego zniszczenia przez sąsiada? Ogrodzenie było budowane w czynie społecznym.
    Pozdrawiam
    Łukasz
    Ps. Może REDAKCJA ma jakiegoś sprytnego prawnika, który doradzi co zrobić icon_smile.gif
  12. Cytat

    Witam ja również w grudniu 2008r. wprowadziłem się do Miniaturki 2, budowałem w 2007 i 2008 roku, część materiałów kupowałem na górce cenowej, budowałem systemem gospodarczym tj miałem kilka ekip (dach, tynki, wylewki, elewacja) reszta sam lub z pomocą rodziny. Koszt 210 tys. (bez działki)
    Pozdrawiam



    Coraz wiecej MINIATURKOWCOW icon_biggrin.gif !! Z czego budowałeś ? Czy moja ekipa, ktora bierze 45 za stan surowy zamkniety to duzo ? Ile zaoszczędziles budujac kilkoma ekipami? Ja mysle o budowie sciany 1W z FORTISA lub 2W z MAXa + 15 styropian. Planuje rowniez zmiane garazu na siedzibe malej firmy. Czy musze miec na to zgodę architekta?

    Przepraszam ze bez polskich znakow ale cos mi klawiatura swiruje wwrrrr
  13. Cytat

    Na mojej działce stoi domek, wysychaja tynki i wylewki, umówieni już wykonawcy do wykończeń- wokół oczywiście totalna rozwałka, góry ziemi, gruzu, jak normalnie na placu budowy- a jak pisze ktoś w innym temacie drzewka i tak za wolno rosna...
    Pierwsze pytanie totalnego laika (nie śmiejcie się!) drzewka lepiej wsadzić wiosną czy jesienią? icon_redface.gif
    Nie mam jeszcze pełnej wizji co gdzie miałoby rosnąć, od razu zaznaczam że na projekt ogrodu nie mam kaski (o wykonaniu ogrodu przez kogoś za 40 tysiaków jak przeczytałam w jednym temacie nie wspominam............) ale jak sądze większośc forumowiczów pewnie będzie własnoręcznie swój ogródek robić (i przeciez ta przyjemność nie może nas ominąćicon_smile.gif
    Drugie pytanie- chciałabym odizolować się troche od dwóch w zasadzie stron i tam zasadzilibyśmy coś gęstego iglastego- a nie jesteśmy specjalnie fanami tuj. Wolałabym jakieś klasyczne może świerczki czy coś. Myślałam nawet że sadzonki drzewek są droższe i miło mnie zaskoczyła oferta http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=588009594
    Jeśli świerczki miałyby izolować to co ile metrów je wsadzać?
    I najważniejsze.... tam bedzie robione ogrodzenie- może jesienią, może później, nie wiem. Czekać z drzewkami czy wsadzać?
    Chciałabym tez brzózkę, jarzębinkę, sosenki... ale z tym chyba poczekam aż posprzątają i wtedy pomyślę gdzie:)



    Ze świerkami poczekaj aż będzie ogrodzenie chyba, że odstąpisz 1m od ogrodzenia. Popatrz na ognika, roslina zimozielona, kwitnaca, z pięknymi owocami + kolce a i ptaszki bardzo je lubią. Są w róznych gazetach mini programy do projektowania ogrodów, wszystko zależy ile czasu chcesz poswięcic na dbanie o ogród jeżeli czasu masz mało to w szkółkach czy centrach ogrodniczych poproś o zestawienie roslin które po posadzeniu nie bedą wymagały dużych nakładów czasu aby ładnie wyglądać.
  14. Cytat

    Witam Cie.
    System gospodarczy rozumiem tu glownie to ze wszystko co moge robie sam (z pomoca ojca, tescia, kuzyna, wujka icon_biggrin.gif ), wiadomo wszystkiego samemu sie nie da. Np. za wymurowanie scian fundametowych (2 tys bloczkow betonowych) i scian zewnetrznych jednowastwowych wyszlo mnie 1500 pln (jest to kasa ktora wzial znajomy murarz, ktory wyciagal narozniki a tesciu jechal sciany do sznurka. Strop ukladalem i szalowalem tez sam (terriva, beton z gruchy bo moim zdaniem to musi byc monolit, a betoniarka tego nie uzyskasz), chudziaki lalem sam (na rurkach), kanalize zrobilem z ojcem sam. Teraz robie zabudowe poddasza z plyt g-k. Jezeli chodzi o ekipy i materialy to zawsze ptytaj w kilku miejscach i pamietaj zadna oferta nigdy nie jest ostateczna (np. wycena materialow na dach wycenialem w 3 hurtowniach, roznica wynosila okolo 5 tys, na koncu wrocilem do pierwszej i jeszcze tysiac zeszli). Najlepiej szukac gosci ktorzy np. Pracuja jako hydraulicy, ale po godzinach i weekendami dorabiaja (musza byc sprawdzeni).
    Niezaprzeczalna wada takiego budoawnia jest malo czasu dla rodziny.
    Duza zaleta oszczednosc kasy.
    Zycze powodzenie i trafnych decyzji.


    No to u mnie odpada system gospodarczy : ( . Wykonczeniowke bede robil sam. CZy ekipa ktora wybuduje SSZ za 45 tys jest ok ( cenowo)? Na stawianie scian samodzielnie nie bede mial czasu budowwa ok 20 km od obecnego miejsca zamieszkania wiec dojazd po pracy odpada a budowanie w soboty potrwa z trzy lata.
  15. WItam

    Rozmawiałem dzisiaj z budowlańcem, który będzie prowadził moją budowę. Wyliczył, że metr ściany z interesujących mnie bloczków FORTIS ( bloczek+tynk ) będzie kosztował 290 zł, metr ściany z MAXA ( max+styropian 15cm + tynk) 190. I tutaj pojawia się kilka pytań do REDAKCJI i wszystkich uczestników forum. Jakie wsp. przenikania ciepła będzie miała ściana z maxa + 15 styropianu? Keramzyt ma U=0,18 gdyby dołożyć tynk ciepłochronny da się zejść do U= 0,14-15. Czy jest sens wydawać pieniądze na ścianę jednowarstwową z FORTISA ( ok 110 metrów ściany)?? Różnica niby ok 12 tyś ale patrząc na całość budowy to niewiele. Kolejne pytanie to jaka jest różnica ( poza cenową ) pomiędzy MAXem a POROTHERMEM 25 ?
  16. Cytat

    Szczerze mówiąc nie miałem do czynienia z czymś takim .Miałem klienta ,który chciał coś takiego ,ale się rozmyślił .Wygląda na słabą.Ja osobiście wybrał bym standartową siatkę o grubości drutu minimum 3,5 mm.Mam agresywne pieski ,które uporały by się z taką siatką.



    To może oddaj psy na tresurę icon_biggrin.gif > Ja hodowli amstafa nie zamierzam prowadzić. A wracając do tematu 50 kg cementu na 30 łopat to nie za dużo? Znajomy pan Edek podał mi przepis 40 szufli na worek 25 kg cementu. CZy większa ilość cementu daje trwalszy beton?
  17. Cytat

    najekonomiczniej było by ogrzać podłogówką, ogrzewanie piecem kondensacyjnym gazowym. Kominek ok, ale bez płaszcza wodnego i bez rozprowadzania ciepła, to dodatkowe niepotrzebne koszty, tak samo jak system solarny, można by zainwestować w rekuperator, z 12 tys pewnie by kosztował dla takiego domu, a daje dużo dodatkowych korzyści, rozprowadzi ciepło z kominka po domu, zapewni świeże, czyste (przefiltrowane) powietrze w każdym pomieszczeniu, ograniczy znaczenie straty ciepła w zimie.




    Natchnąłeś mnie do zadania pytania, jeżeli w moim domu ( 120 m) zastosuje wentylację mech. z odzyskiem ciepła czy jest sens robić kominek z DGP ( z wentylatorem)?? Drugie pytanko jaka jest róznica cenowa pomiędzy kominkiem z płaszczem a z DGP? Czy w kominku z płaszczem wodnym można palić "rekreacyjnie" w chłodniejsze wieczory czy automatycznie z paleniem w kominku grzeją sie kaloryfery?
    uff icon_biggrin.gif
×
×
  • Utwórz nowe...