Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Dorota Palmączyńska

Uczestnik
  • Posty

    2
  • Dołączył

  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Dorota Palmączyńska

  • Ranga
    Początkujący
  1. Certyfikaty Energetyczne - co to takiego?

    Wspomniane zmiany z 17 grudnia 2008 roku dotyczą Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego oraz Warunków Technicznych, a oznacza to, że należy je stosować w odniesieniu do projektu budowlanego. Uzasadnienie wyraźnie określa, że chodzi tu o uniknięcie ewentualnych zmian w dokumentacji technicznej złożonej w urzędzie lub zamiennego projektu do już realizowanego domu. Nie zmienia to faktu, że od 1 stycznia wszystkie nowo wybudowane budynki muszą posiadać certyfikaty energetyczne. Obowiązek taki przewiduje nowelizacja Ustawy Prawo Budowlane, która weszła w życie od początku 2009 roku. Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo Budowlane kopia świadectwa jest jednym z dokumentów dołączanych do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG WWW.archipelag.pl
  2. Certyfikaty Energetyczne - co to takiego?

    Witam. Podam kilka faktów. Zgodnie z art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo Budowlane kopia świadectwa charakterystyki energetycznej jest jednym z dokumentów dołączanych do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Wykonują je osoby do tego uprawnione i jest ono ważne przez 10 lat. (Ważne: świadectwa energetycznego nie może wykonać projektant ocenianego budynku). Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego w dokumentacji technicznej, składanej w urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę muszą pojawić m.in. dane wykazujące, że przyjęte w projekcie rozwiązania budowlane i instalacyjne spełniają wymagania oszczędności energii zawarte w przepisach techniczno budowlanych. Z kolei na podstawie Warunków Technicznych wiemy, że chodzi przede wszystkim o podanie wskaźnika EP czyli wskaźnika określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia wyrażony w kWh/(m??rok). Są to dane, które powinny pojawić się w opisie technicznym będącym integralną częścią projektu. Jednakże z obowiązku tego wyłączone są obiekty wymienione w art.20 ust.3 pkt 2 ustawy Prawo Budowlane, tzn. budynki mieszkalne jednorodzinne, niewielkie obiekty gospodarcze, inwentarskie i składowe. Jednocześnie koniecznym jest (zgodnie z Warunkami technicznymi) aby budynek i jego instalacje powinny być zaprojektowane w taki sposób aby zużycie energii potrzebnej do użytkowania tego budynku były na racjonalnie niskim poziomie. Dla domu jednorodzinnego oznacza to, że przegrody zewnętrzne budynku oraz technika instalacyjna odpowiadają wymaganiom izolacyjności cieplnej, a wartość wskaźnika EP jest mniejsza od wartości granicznych podanych w rozporządzeniu. Pracownia Projektowa ARCHIPELAG www.archipelag.pl
×