Skocz do zawartości

solarid

Uczestnik
 • Posty

  3
 • Dołączył

 • Ostatnio

solarid's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

 1. Witam, Na dach o tak małym nachyleniu najlepiej zastosować specjalną konstrukcję dla kolektorów słonecznych umożliwiającą zamontowanie ich pod dużo większym kątem. Czasem w takim przypadku jak Twój stosuje sie indywidualne rozwiązania. Realizacja takiego pomysłu jest bardziej opłacalna ponieważ znacząco zwiększy uzyski z kolektorów słonecznych. To czy wybrać kolektor płaskie czy rurowe to zależy do czego chcesz wykorzystywać podgrzaną wodę. Jeśli ma to być sezonowe źródło ciepła to jak najbardziej wybierz płaskie kolektory - dają ogromną ilość ciepła w letnie dni. Jeśli chcesz kolektory słoneczne wykorzystywać całorocznie to polecam konstrukcje rurowe z próżniową izolacją (ona zapewnia dużo większe uzyski ciepła w zimne dni). Ja promuję kolektory słoneczne firmy heliosin (wysoka jakość i sprawność przy zachowaniu racjonalnych cen). Ogólnie rzecz ujmując warto zamontować te kolektory słoneczne (jakie nie kupisz) na nieco większym nachyleniu niż te 15 stopni. W przciwnym wypadku im niżej będzie słońce (jesień, zima, wiosna) tym powierzchnia czynna dużo mniejsza. Odpowiednia konstrukcja podnosząca kąt zamontowania kolektorów słonecznych może w okresie jesienno wiosennym zwiększyć wydajność o 50% w stosunku do kolektorów zamontowanych na pochyłości 15 stopni. Inaczej ujmując żeby w okresie od jesieni do wiosny uzyskać porównywalną ilość energii na dachu o nachyleniu 15 stopni bez konstrukcji podnoszącej musisz zakupić dwa razy więcej kolektorów niż w sytuacji z zamontowaną konstrukcją podnoszącą kolektor słoneczny.
 2. solarid

  KOLEKTORY SŁONECZNE

  tomaszL - jeśli chcesz korzystać z ciepłej wody głównie latem to twoj tok myślenia wygląda na poprawny. zgodnie z tym co pisał novi - poszukaj fachowej porady. Niektórzy rzeczywiście nie potrafią dobrze montować kolektorów a dobry montaż to więcej niż połowa sukcesu w tym przypadku. Jeśli masz jakies problemy to pisz na forum lub tutaj: kontakt@solarid.pl
 3. solarid

  KOLEKTORY SŁONECZNE

  Witam, Pomimo że od dłuższego czasu nikt tu nie zaglądał a temat dotyczy kolektorów słonecznych to wypada wspomnieć że kolektory słoneczne warto stosować w dwóch przypdakach. 1. Jako wspomaganie uzyskania ciepłej wody użytkowej. 2. Jako wspomaganie uzyskiwania ciepłej wody użytkowej, wsparcia centralnego ogrzewania i np. dogrzewania letniego basenu. Natomiest budowanie dużego zestwau solarnego do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej i dla wsparcia centralnego ogrzewania bez odbioru nadmiaru ciepła latem jest nieekonomiczne i znacząco zmniejsza trwałość kolektorów. W mojej opini do zastosowań 1 i 2 najlepiej nadają się próżniowe kolektory rurowe, ponieważ są w stanie uzyskać znacznie więcej ciepła ze słońca w okresie gdy go najbardziej potrzebujemy. Kolektory płaskie uzyskują znacznie więcej ciepła w stosunku do wydanych na nie pieniędzy ale te ogromne ilości ciepła pozyskiwane są głównie w letnie dni. W chłodne jesienne i wiosenne dni lepsze uzyski mają kolektory rurowe. Dlatego też do zastosowań całorocznych należy używać kolektorów rurowych a do zastosowań sezonowych (np. samodzielny letni basen) kolektory płaskie osiągają rewelacyjne wyniki. Osoby zainteresowane kolektorami słonecznymi zapraszam na stronę www.solarid.pl Znajdziecie tam Państwo krótki opis działania kolektorów słonecznych i przykładowe wyliczenia opłacalności ich stosowania.
×
×
 • Utwórz nowe...