Skocz do zawartości

Dra6on

Uczestnik
  • Posty

    24
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez Dra6on

  1. Witam wszystkich. Dodam słowo od siebie. Parę lat temu w 2014 wymyśliłem sobie żeby zbudować dobry kominek jako alternatywne źródło ogrzewania domu (nowy niewielki domek ale i tak koszt ogrzewania gazu wychodził ok. 2,5k w sezonie zimowym). Zainspirowany rozwiązaniami akumulacyjnymi z Austrii i Niemiec, poszukałem rodzimych odpowiedników. W założeniu miało być dobrze i szybko - niekoniecznie tanio, bo tylko 2 z 3 się udaje - ale na austriackie rozwiązania nie było mnie stać. Wybór poszedł na pieco-kominek z akumulacją oraz wpinką do CO (ale nie jest to płaszcz). Koszt wtedy wyniósł praktycznie około 20k. Pewnie jestem pasjonatem tego typu rzeczy, dlatego o paru latach użytkowania widzę następujące zalety: - dobrze dopasowana moc pozwala mi ogrzać dom częściowo grzejnikami (pobierają ciepło gdy pali się w kominku), a częściowo przez naturalną konwekcję z akumulacji (nie mylić bo nie mamy DGP). - drewno po roku sezonowania przywożę do salonu raz na tydzień; przy mrozach co 4 dni (1 taczka) - czyszczenie paleniska 1x na 2 tyg odkurzaczem z separatorem do popiołu - malowanie - po 6 latach widać że będzie potrzebne - ale znacznie mniej zabrudzeń ze spalonego kurzu i bez porównania z domem znajomego (który używa płaszcza wodnego). Faktycznie trochę się brudzi bo przy załadunku zawsze coś tam spadnie - ale od czego miotełka i szufelka przy kominku. Obowiązkowy tez jest moim zdaniem czujnik CO obok kominka. Ciepło przyjemne i w sumie nie do pobicia - czasem w zimie włączamy gaz by przedłużyć życie choinki - grzanie gazem i kominkiem to 2 rozne swiaty. Jeśli to ktoś odbierze za autoreklame to w pewnym sensie tak jest. Ale mam wrażenie ze poskładałem ze znajomym zdunem coś naprawdę sensownego, co się sprawdza, zresztą można zerknąć samemu: https://youtu.be/z2GgrIHcACk Uszanowanie.
  2. Kilka lat temu z powodzeniem u siebie zbudowałem z naszych rodzimych materiałów pieco-kominek z akumulacją i rozprowadzeniem wody na grzejniki. Jest to wzorowany na niemieckich i austriackich rozwiązaniach kominek III generacji (jeśli się nie mylę to kominki z płaszczem i DGP są kominkami II generacji). Zapraszam zerknijcie sami jak to działa: Tomasz testuje - kominek 3generacji
  3. No jak chcesz zejść z koszatami to poszukaj dachu dwuspadowego - są tańsze w wykonaniu i materiał też generuje mniej odpadu. Dach kopertowy do sporo ścinków (blachy czy dachówki) do tego drogie obróbki koszy i najlepiej jak to zrobi doświadczona ekipa. W takim metrażu do 140 metrów widziałem ostatnio jakieś reklamy na prefabrykowane domy z drewna - przywożą na budowę i składają wszstko łącznie z dachem na miejscu w jeden dzień. Nie wiem jak to potem w eksploatacji wygląda ale ceny zdaje się zaczynały się w granicach 300k PLN za stan z instalacjami (przy konstrukcji szkieletowej oczywiście). Pozdrawiam.
  4. Jakoś mało o drewutniach na forum to może warto coś nowszego dorzucić- takie cuś poskładałem samodzielnie i przyznam, że solidna polska robota: https://youtu.be/S07CIEgX0hQ
  5. Ojej. A ja dopiero co postawiłem swoją drewutnię. Głownie do sezonowania swojego drewna. W sumie to planowaliśmy wspólnie z sąsiadem i wyszło tak że sąsiad postawił rok temu a ja teraz z drugiej strony płotu - w miare symetrycznie od granicy. Jak na razie żyjemy w zgodzie.
  6. Dorzucam troche pomiarów wilgotności drewna sezonowane (takie tam w wolnym czasie): https://youtu.be/kDta69nuoAA
  7. A teraz troche z innej beczki. Do pieca używam głównie drewna sezonowanego.Do tej pory 1rok sezonowało się pod chmurką - drugi w domku gospodarczym. Ta wersja pod chmurką niekoniecznie dawała się ustawić w duży stos więc postanowiłem poszukać drewutni - a że czasu niewiele ostatnio mam to kupiłem solidne moim zdaniem rozwiązanie naszego rodzimego producenta. Mieści 5 mp (transport od lokalnego dostawcy to zwyczajowo 4mp/auto). Więc moim zdaniem w sam raz. Zainteresowanych zapraszam do oglądania 5min filmiku tutaj: https://youtu.be/S07CIEgX0hQ Uszanowanko. Tomasz
  8. Nazywaj jak chcesz panie kolego DWU TRZY ALBO CZTEROKROTNE PRZEWIETRZANIE W ZAL OD PORY ROKU - bo kazda ma inne wymagania by wentylowac :) W lazienkach dawno bylby grzyb na scianach gdyby nie bylo wentylacji, a tu od 10 lat i nic. Instalacje nawiew-wywiew robila firma i poki co dziala jedynie wywiewnie z centralnym wentylatorem. To taki aparat - uwaga tłumaczę - do wentylowania pomieszczeń, zasysa z nich powietrze (kuchnia lazienki itd) i wyciąga przy czym nawiew jest przez rozszczelnione okna lub nawiewniki okienne. Dla mnie wg tego co czytam w budujemy dom to wentylacja mechaniczna.
  9. U mnie w budynku jest went mechaniczna (działająca rano i wieczorem ok. godzinę/półtorej). Dalem na okna dachowe początkowo rolety wewnętrzne + markize zewnętrzną zastosowałem - latem dają spore ochłodzenie. W zimie markizę zwijałem i wystepował temat skroplin bo na dworze chłodno. Ostatnio na wszystkie okna poszły rolety zewnętrzne - nie eliminuje to problemu skroplin zimą, ale na mój gust nieco go zmniejszyło. Duża zaleta to fakt, że latem da się utrzymać w domu chłodniejszy klimat dzięki rolecie zewn. Przy rolecie zewnętrznej na oknie dachowym - cały gorąc zatrzyma się na niej (poza pomieszczeniem). Wydatek warty swojej ceny.
  10. Cześć. Chciałem polecić wam mój krótki film yt o tym jak można domontować samodzielnie roletę zewnętrzną do okna dachowego: To taki mały debiut dlatego prosze jedynie o motywujące łapki w góre. Generalnie udało mi się w ten sposób dołożyć rolety do czterech dachowych okien obrotowo-klapowych V . Sterowanie elektryczne (instalacja była położona w trakcie budowy). Uszanowanie.
  11. Temat ciągle żywy i jakby ktoś był chętny dalej pooglądać to są nowe odcinki: Grilowanie: https://youtu.be/YNbep3pXKhk Pare testów i uwag z użytkownia: https://youtu.be/9xHk8W16CXo Dodatkowy deflektor do grila: https://youtu.be/kXW2FzxhyXk Test czy uydałoby się zrobić tu prowizoryczny grill: https://youtu.be/kXW2FzxhyXk A tu pare fotek: https://www.piecchlebowy.pl/node/98 Milego...
  12. Na koniec pere przykładów co udało nam sie w piecu przygotować - dodatki do serii o piecu: A Grilowanie: https://youtu.be/n_ox3V9oUZA B Pizza: https://youtu.be/lIygEVKuzzQ C Chleb i mięsiwo: https://youtu.be/EIw2w0fjot4 Jak macie pytania to piszcie. Pozdrawiam.
  13. Na koniec dodatek: jak to działa: https://youtu.be/n_ox3V9oUZA Tak na inauguracje przed długim majowym weekendem...
  14. Witam. Zima w pełni więc pora na ostatni, 6 odcinek: https://youtu.be/xhOKAqLfsu8
  15. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku. Na dobry start, część 5: https://youtu.be/smuPDdmHUYk
  16. Cześć. Ostanio miałem ciśnienie żeby nagrać kompresor w akcji zabezpieczania nawadniania ogródka na zime: https://youtu.be/1XJwG-jbBeU Z tego co rozmawiałem z instalatorami zalecane na zime nawet jak ktoś ma zainstalowane tzw. zawory odwadniające. Pozdr.
  17. Czesc 4: Pierwsze dymki https://youtu.be/MkyhTUez4Ho i wygrzewnie do 300 stopni. Wymurówka nie peka wiec pewnie nie popęka... I playlista: https://www.youtube.com/playlist?list=PLVFbzvDufm8SYGapuRWHmMBsYrc2-h1ws Miłego oglądania jeśli kogoś temat interesuje...
  18. No dokładnie. U mnie wiklina stoi juz ze 4 lata. od drugiej strony podłożyłem nieco krótsżą geowłóknine zeby nie bylo zbytniego prześwitu. Po 2 zimach kora sie odbarwia, a po 4 to w zasadzie już jest lekko do wymiany - zastanawiam sie czy nie pomalować tego czymś. Jeśli chodzi o trzcine to kiedyś testowałem przez 2 zimy - jak gdzieś będzie niedociągnięta spinkami to przy wietrze sie szybko zacznie zcierać i łamać (brzegi sie strzępią i wycierają)...
  19. Witam. Czesc 2: Wykonanie nadproża i wylewki pod paleniska pieca i grila: https://youtu.be/1XOgOBGslvQ
  20. Prosze bardzo: Czesc 1; Funament i murownie podstawy: https://youtu.be/ios4JSKjIwU
  21. Po budowie domu przyszla kolej na budowy grila i ...jako ze temat wedzarni mamy juz zajety w rodzinie to postanowilem zbudowac piec chlebowy... Link do serii: https://youtu.be/FaIGlKDy3NQ Zapraszam do oglądania i subskrypcji kanalalu.
  22. Hmm. U kuzyna okazało się że przyczyną jest brak ocieplenia budynku oraz rurki grzewcze wbetonowane bez izolacji w sciany. To powodowało spore straty 'do murów' i grzejnik był zimny. Moim zdaniem wtedy nie pomoże żadna pompa, a nawet jeśli pomoże to i tak odbije się to na rachunku (za prąd i opał). Dlatego w takiej sytuacji kuzyn wymienił piony na nowe - ocieplone i pozbiawione problemu straty ciepła do muru. Nie chcę się wymądrzać ale byćmoże tutaj problem jest analogiczny. Pozdrawiam.
  23. Budowaliśmy Filemona w Pszczynie. Przesłałem info na priv.
×
×
  • Utwórz nowe...