Skocz do zawartości

mazi_Lbn

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

mazi_Lbn's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Witam Przewód neutralny czyli uziemienie stosowany jest po to aby w razie przebicia nie poraził nas prąd. Jeżeli betoniarka jest po remoncie to dlaczego nie wymieniono gniazda na 5-bolcowe ?. Wg. mnie betoniarka powinna być uziemiona, jeżeli nie jest to piąty przewód w gnieździe to powinien być podłączony dodatkowy przewód do obudowy. Chyba nie muszę mówić o skutkach, jeżeli na obudowie betoniarki pojawiłoby się napięcie np. podczas jej mycia. Radzę zawsze stosować uziemienie + dodatkowo różnicówkę. Koszt stosunkowo niewielki w porównaniu ze zdrowiem czy życiem.
  2. Kominów Shiedla nie należy łączyć ze ścianą na zaprawę, producent zaleca przy przejściach przez strop i innych połączeniach należy zastosować wełnę mineralną, którą następnie się tynkuje.
  3. Witam to czy się opłaca grubszą ścianę czy styropian można sobie policzyć ze wzoru: R= (d/λ1[ocieplenia])+λ2[ściany] Gdzie: Następnie: U= 1/R R - opór cieplny d - grubość ocieplenia podany w metrach U- współczynnik przenikalności ciepła W/(m²·K) Współczynnik U powinien podać producent materiału. Ja posiadam pustak porotherm 25P+W, który ma współczynnik 1,03 W/(m²·K) Konstrukcyjnie do domu jednorodzinnego wystarczy 25cm, a 1cm styropianu będzie tańszym rozwiązaniem (stosunek ceny do ocieplenia) niż 1 cm muru. Wg mnie 15 cm styropianu (o parametrach λ = 0,004 W/(m²·K)) przy pustaku o gr 25cm to górna granica opłacalności, powyżej, której zwrot poniesionych inwestycji będzie zwracał się bardzo długo. Do tego dochodzi wiele innych czynników np. izolacja podłóg, poddasza, rodzaj okien, typ wentylacji (grawitacyjna czy mechaniczna) oraz rodzaj ogrzewania. Te wszystkie czynniki mają duże znaczenie przy późniejszych kosztach eksploatacji domu. Mam nadzieję, iż chociaż po części rozwiałem kilka wątpliwości. Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...