Skocz do zawartości

Etka

Uczestnik
  • Posty

    578
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    4

Posty napisane przez Etka

  1. Jeśli ktoś czuje się na siłach, ma poczucie, że poradzi sobie z tematem to niech próbuje. Ja odradzam. Żałuję, że nie kupiłam projektu ogrodu, bo kosztowało mnie to dziesięć razy więcej pracy i efekt jest średnio zadawalający. Profesjonalny projekt ale taki naprawdę ze wszystkim oświetleniem, nawodnieniem, małą architekturą dla ogrodu 10 arowego kosztuje ok.3000zł i tak naprawdę jest to niewiele patrząc na koszty budowy. A ogród jest ważny, żaden nawet naładniejszy dom nie będzie wyglądał ciekawie jeśli zieleń wokół niego nie będzie uporządkowana.
    Ja sobie nie zdawałam z tego sprawy, kupowałam rośliny z przypadku, sadziłam tak jak mi sie wydawało, że będzie dobrze i efekt jest taki, że co jesień jest wielkie przesadzanie, bo za gęsto wsadziłam, urosło, zasłania to co z tyłu. Po przesadzaniu część roślin się nie przyjmuje. Ogród wbrew pozorom szybko rośnie.


    Mój ogród:
    http://www.ogrodowisko.pl/watek/4857-u-etki
  2. Cytat

    Najlepsze ,że jak Ci oddadzą tą różnicę i okaże się ,że się pomylili i wypłacili - to zwrócić Musisz z odsetkami wacko.gif


    Wydaje mi się, że jest to niemożliwe. Wniosek jest sprawdzony, skorygowany, pieniądze wypłacone i schowany do archiwum. Miałeś takie doświadczenie, że trzeba było zwrócić z odsetkami?
  3. Cytat

    A ile czekałaś? Ja czekam już drugi miesiąc. Zwrot VAT budowlanego to jest jakieś kuriozum. Po co pobierają skoro później zwracają?


    Ustawowo cztery miesiące trzeba czekać, ale zdarza się, że wcześniej oddadzą.
    Nie wszyscy wystąpią o zwrot, więc i tak są do przodu.
  4. Cytat

    Dokumenty złożyłem na początku września. Nadal fiskus milczy jak zaklęty.

    dopisałem:
    Więc zadzwoniłem. Przemiły pan zajrzał w dokumenty i na początku stycznia zaproszą mnie do drobnych poprawek.
    Potem pewnie jeszcze kolejny miesiąc - dwa i...
    tadam!


    Spokojnie. Po zrobieniu korekty, kasę wypłacą w ciągu paru dni. Złożyłeś we wrześniu, ustawowo jest 4-miesiące, to chyba już.
  5. Cytat

    US stwierdził, że nie ważne czy 1 wniosek, czy 20 wniosek, mogę złożyć wniosek do 2018 roku, ale muszę pamiętać że może dotyczyć tylko i wyłącznie faktur datowanych do 31 grudnia 2013r.

    natomiast znajomy podlegający innemu US otrzymał informację, ze jesli nigdy nie składał wniosku, to MUSI pierwszy wniosek złożyć do końca 2013 roku!

    jaka prawda?



    Twój urząd skarbowy ma rację (za wyjątkiem tych 20-tu wniosków, max.mogło być 5, bo limit był 5-letni).
    Faktury z 2012 można rozliczyć do końca 2018 r.
    Znajomy, albo źle zrozumiał, albo rzeczywiście został źle poinformowany.


    Cytat

    Czyli warto zauważyć , że nowe zasady formalnie nie pozwolą uzyskać zwrotu VAT osobom, które uzyskały pozwolenie na budowę przed 2014 rokiem, a wydatki poniosą już w 2014 r. i latach następnych.


    Niestety tak.
  6. Cytat

    Koniecznie złóż wniosek w tym roku i nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. 2013 jest ostatnim rokiem ulgi, będziesz mógł z niej korzystać przez kolejne 4 lata, pod warunkiem że w 2013 rozpoczniesz odliczanie.
    ,



    Winna jestem sprostowanie.
    Tak miało być (jak powyżej) jeszcze kilka miesięcy temu. Śledziłam temat uważnie. Niestety tak nie jest. Można będzie odliczyć Vat tylko od materiałów zakupionych do końca roku.
  7. Cytat

    W przeglądarce mi nie otworzyło a tak jak napisałeś po ściągnięciu w adobe mi już ruszył. Ale ja raczej jednak będę trzymał się wersji biuro rachunkowe. W necie w cennikach (jeśli są) to faktycznie wołają 50-100zł + 5% zwrotu.
    Wiem, że kasa piechotą nie chodzi ale......


    5%? Nieźle. Średni zwrot z domku ok.170m2 budowany systemem gospodarczym w średniej półce cenowej bez wodotrysków to ok.20-23 tys.

    Cytat

    Namierzyłem dziś interaktywny formularz do zwrotu VAT:

    VZM - interaktywny

    Ino trza mieć adobe readera 11 i chyba lepiej ściagnąć plik na komputer niż robić w podglądzie przeglądarki (u mnie w podglądzie w ogóle nie działa)



    Ja korzystam z tego:

    http://www.podatki.biz/zwrot/

  8. Cytat

    Dzięki,
    a czy naprawdę muszę robić ksero faktur? Nie wystarczą oryginały? Jest ich zatrzęsienie.


    Zadzwoń do urzedu i zapytaj. Takie ważniejsze rzeczy na które jest gwarancja to raczej trzeba mieć, więc lepiej skserować i oryginał zachować. A takie duperele jak srubki za 5 dych to po co przechowywać? Na pewno urząd nie bedzie miał nic przeciwko temu, że dostanie oryginały zamiast ksera.
  9. Cytat

    Etka, Słońce,
    napisz jak wg Ciebie wygląda sprawa z takimi materiałami:
    śruby 25.94.11
    siatka zbrojąca podtynkowa - 25.11.23 lub 25.93.13 a może 22.23
    brama - 25.11.23
    i nieszczęsna farba elewacyjna - 20.30.22

    W dyskusjach sprzed kilku lat czytałem że te rzeczy nijak nie wejdą.
    Ale może się zmieniło?


    śruby wpisz powinny wejść

    rozumiem, że to siatka z włókna szklanego? To niestety nie wchodzi

    brama nie wchodzi z choćby tego powodu, że zwrot dotyczy materiałów związanych z budową domu, a nie z "urządzeniem" infrastruktury wokół niego. żadne ogrodzenie, żaden bruk. Mało tego klinkier kupiony na komin odliczysz, klinkier kupiony na ogrodzenie juz nie wchodzi do odliczenia.

    Farby zawsze były 22%- żadne farby nie wchodzą do odliczenia, podobnie jak grunty i drewnochrony
  10. Cytat

    Etka, a co z tym:

    ex 27.12.21.0
    Bezpieczniki do napięć <= 1000 V - wyłącznie podstawy i wkładki
    bezpiecznikowe niskiego napięcia

    27.12.31.0
    Tablice i inne urządzenia sterujące, wyposażone w aparaturę
    łączeniową lub zabezpieczającą do napięć <= 1000 V

    ex 27.12.32.0
    Tablice i inne urządzenia sterujące, wyposażone w aparaturę
    łączeniową lub zabezpieczającą do napięć > 1000 V - wyłącznie
    rozdzielnice prefabrykowane napowietrzne

    ex 27.12.40.0
    Części do aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej -
    wyłącznie:
    - dla rozdzielni prefabrykowanych napowietrznych;
    - do urządzeń rozdzielczych i sterowniczych niskiego napięcia (inne niż
    osprzęt do rozdzielni niskiego napięcia)



    Generalnie jest tak, że symbol ex przy symbolu danego grupowania PKWIU oznacza wyłączenie -tego odliczyc nie można.To co wytłuściłeś to rozumiem, że to jest rozdzielnia. I z tą rozdzielnią jest różnie. Chciałabym również uprzedzić, że w różnych urzędach jest różnie, o czym sie juz nie raz przekonałam. Są materiały budowlane, które w jednych urzędach są uznawane a w innych nie. Podobnie z rozdzielnią, w moim osobistym urzędzie uznali tą rozdzielnie. Urzędniczka kazała mi napisać oświadczenie, że jest ona wraz z wyposażaniem zainstalowana w budynku mieszkalnym, co mnie mocno zdziwiło, bo niby gdzie miałaby być zainstalowana? U moich znajomych, którym robiłam wniosek rozdzielnie wykreślili. Gra warta świeczki, bo to dość drogi sprzęt. Generalnie zasada jest taka, jeśli nie masz pewności czy można odliczyć, czy tez nie można to i tak należy wpiac na wniosek. Ulga jest super, nie wypłacą kasy dopóki nie sprawdzą zasadności odliczenia. Nikt nie zapuka do drzwi za pięć lat i powie, że trzeba oddać razem z odsetkami (jak w przypadku ulg w PIT) Nie ma żadnych konsekwencji za wpisanie materiałów, które nie podlegaja odliczeniu. Urzędnik poprawia, a podatnik stawia parafkę przy poprawionej pozycji.
  11. Cytat

    O.K. Dzięki Wszystkim za odpowiedzi. Nie miałem pojęcia jak ugryźć temat ale już się rozjaśnia. Troszkę paniki złapałem czy się załapię jeszcze na takie rozwiązanie i stąd moje pytanie tu i to tak na biega. Ale wobec tego, że nie ma co się spieszyć to pomęczę temat jeszcze do chwili zakończenia budowy bądź do grudnia (jak najwięcej faktur).


    Koniecznie złóż wniosek w tym roku i nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. 2013 jest ostatnim rokiem ulgi, będziesz mógł z niej korzystać przez kolejne 4 lata, pod warunkiem że w 2013 rozpoczniesz odliczanie.

    Cytat

    Właśnie się wziąłem za to...
    Zdaje się, że generalnie z budowy chałupki rozliczeniu podlegają te rzeczy, które ewidentnie są niezbędne do budowy:
    bloczki
    stal
    drzwi i okna
    cementy i kleje
    kable i osprzęt el
    ocieplenie
    hydraulika
    ....

    ale nie ma zwrotu na
    folie
    gwoździe
    narzędzia



    Z tym osprzętem to kiepsko. Z elektryki niewiele wchodzi, właściwie to tylko kable (te do gniazdek i te do oświetlenia i kabel doprawdzający prąd do budynku)
  12. A w mojej pryzmie zalęgły się pędraki. Kompost juz jest fajny, dobrze przerobiony, ładnie pachnie, ale tego dziadostwa jest sporo. I nie wiem skąd ono sie tam wzięło. Myslałam, żeby kupic Dursban i wytruć, ale ostatecznie zrezygnowałam. Obawiam się, że mimo trucia przeniose jaja larw do ogrodu i dopiero narobie sobie kłopotu. Może za mało wapna sypałam. Trzeba sypać.
  13. Fachowcem nie jestem, ale mam tynki cementowo wapienne kładzione tradycyjnie. Czyli kupiłam piasek wapno, tynkarz mieszał, tachał na górę, zacierał i gładził. Idealnie gładkie nie są, ale mi sie podobają. Mieszkamy juz prawie dwa lata i nigdzie nie mam żadnego odprysku, ani pęknięcia. Moi znajomi, którzy mają tynki gipsowe, to juz właściwie remontowali i uzupełniali poobtłukiwane ściany. Druga sprawa, że mam strop monoltyczny i tynki na nim nie pekają tak jak na tervie.
    Ja polecam cementowo wapienne.

    Upss, nie dojrzałam wcześniej, że to dział ogłoszeń.
  14. Jesli chodzi o jakość to meble Vox są zdecydowanie lepszej jakości niż Ikea. Mam, meble z nie produkowanej już kolekcji Imperium od ośmiu lat i nic z nimi się nie stało, nic się nie odkleiło, nie pękło itp. Natomiast miałam pomysł, żeby ten zestaw (w mieszkaniu stał w salonie, teraz stoi w sypialni) przestawić do pokoju gościnnego a do sypialni kupić właśnie meble z Ikea i oglądałam właśnie tą komodę Malmo. Krótko mówiąc jest kiepska w porównaniu do komody z Voxa. Meble Ikea to ładnie wyglądają głównie na zdjęciu.
    Zastanawia mnie tylko to, że cena jest podobna. 8 lat temu gdy kupowałam te meble to były drogie meble, dużo droższe niż te systemy z Ikea.
    No i z Voxem jest ten problem, że kolekcje nie są wieczne, a w Ikea chyba jednak dłużej można coś ewentualnie dokupić.
  15. Zakupiłam dzisiaj okazyjnie na wyprzedaży kilka róż szczepionych na pniu. I zastanawiam się intensywnie co z nimi zrobić? Wysadzić do gruntu czy zostawić w widnym nieogrzewanym garażu? Do gruntu obawiam się, że mi zmarzną, takie raczej delikatne są. Zeszłej zimy wypadło mi kilka róż, a te są dodatkowo szczepione co podobno jeszcze bardziej sprzyja przemarznięciu. Wolałabym zostawić je w tym garażu, ale nie wiem czy to dobry pomysł.

    Oprócz róż eksperymentalnie przechowuję w garażu pelargonie. Nigdy tego nie robiłam, po sezonie szły na śmietnik. Wyczytałam, że należy skrócić im pędy (skróciłam do 10cm) i odstawić w ciemne chłodne miejsce i nawet nie podlewać. Rosną jeszcze siłą rozpędu, więc chyba trzeba obrywać te nowe listki? Zajmują mi sporo miejsca i zastanawiam się, czy coś z tego będzie. Czy ktoś może tak zimuje pelargonie?

    Mam również starca popielnego to juz zupełny eksperyment, bo to roślina jednoroczna. Rrósł w donicy na tarasie razem z kanami i stanowił ciekawą kompozycję. Kany wykopałam, a tego starca szkoda mi było wyrzucić więc go wstawiłam do garażu. Ma szansę na przezimowanie? Podlewać? Nie podlewać?

    Mam także złocienie, chryzantemy (takie z obi) chyba raczej nie zimujące w gruncie. Obcięłam pędy na wysokość kilku cm i zastanawiam się co dalej?
  16. Mój trawnik założony na jesień zeszłego roku kiepsko wygląda po zimie. Nie było u nas śniegu a temperatura spadła do -20. Pewnie mu to zaszkodziło. Wyczytałam, że na przełomie marca i kwietnia trzeba by go zasilić. Pytanie czym? Jakiś gotowy preparat godny uwagi? Wyczytałam, że ludzie sypią też saletre amonową, że to niby najlepsze, ale tam chyba oprócz amoniaku nic nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...