Skocz do zawartości

janosh

Uczestnik
  • Posty

    127
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez janosh

  1. Przez jakieś 100 lat podłoga była z półwałków sosnowych, niezbyt grubych i na tym stropie leżały tony snopków i siana co zresztą widać w drugiej części (nie mojej). Legary mają być prostopadle do belek stropowych w odstępach ok 30-40 cm. Ścianka szczytowa od wysokości zaznaczonej czarną linią. Do tego poziomu jest już dokończona ściana.
  2. Witam! Chcę zrobić podłogę na stropie oraz zabudować szczyt. Deski planuję 25mm. Rozstaw belek stropowych 95 cm. Jaki przekrój legarów na podłogę a jaki na ruszt dla ściany szczytowej? Dobrze by było jednakowe tu i tu żeby nie komplikować zamówienia. Myślałem o przekroju 50x70mm. W szczycie chcę wstawić jeszcze jakieś okno żeby doświetlić. Planuję na tym poddaszu jakiś mały warsztacik elektroniczny, składzik na graty itp. Pozdrawiam. Tomek http://imageshack.us/a/img696/5574/szczyt2.jpg
  3. Witam! Chcę zrobić taras jak na rysunku (chyba że może ktoś podpowie inne rozwiązanie). Chciałbym na podciągi(?) wykorzystać poniemieckie belki z rozbiórki (ok. 20x20, 20x10 cm) w dość dobrym stanie aczkolwiek trzeba będzie je trochę przetrzeć. Problem mam z dobraniem ich rozstawu i grubością legarów. Wstępnie zaplanowałem podciągi 20x8 (rozstaw 1,5m) a legary 10x5 (rozstaw 40cm) aczkolwiek chyba trochę na wyrost. Cały taras 6,4m x 2m. Nie wiem czy może dodać jeszcze jeden podciąg i zejść z grubości legarów? Albo może macie jakieś inne pomysły/sugestie? Ps. Deski 25mm. Pozdrawiam.
  4. Nośność śruby swoją drogą - co z nośnością ścianki...?
  5. Witam! W łazience jest ściana z płyt G-K na stelażu. Profile CD co 60 cm. Mocowanie nie wypadnie na profilach. Grzejnik ma wisieć nad wanną. Glazura już położona. Za tą ścianką jest ściana z kamienia. Niestety nie przyszło nam (mi i ojcu) do głowy żeby wzmocnić jakoś tę ściankę w miejscu gdzie ma być grzejnik. I teraz pytanie: czy taka ścianka wytrzyma pod wiszącym grzejnikiem C22 600x500 czy jednak próbować jakoś dowiercić się do kamienia? Obawiam się, że jak mi się wiertło śliźnie to mogę uszkodzić płytki... Pozdrawiam.
  6. Dzięki! To tak zrobię. Trochę mi się pieniążki z kredytu "rozjechały" na dachu i z zabudową muszę poczekać. A dziennik chętnie zobaczę Pozdrawiam.
  7. Witam! Będę ocieplał poddasze wełną i mam dylemat czy dawać warstwy 10+10 cm czy 15+5cm. Krokwie 11-12 cm.Chciałem nadbić krokwie o ok 4cm (przy drugiej opcji) a dodatkowe 5cm wełny w poprzek na stelażu. Zabudowę poddasza płytami G-K planuję dopiero w przyszłym roku i lepiej by mi było dać te 15 między krokwie i zakryć folią a w przyszłym roku zerwać tylko tę folię, dać wieszaki i dołożyć 5tkę. Przy 10+10cm raczej od razu musiał bym położyć obie warstwy tylko pewnie cały stelaż musiałbym zamontować żeby się toto trzymało. Cały dylemat polega na tym, czy tylko 5cm wełny w poprzek krokwi nie będzie powodował potem negatywnych skutków (mostki)? Grubość ocieplenia 20 cm nie podlega negocjacjom. Pozdrawiam!
  8. Lukarny to już by była grubsza sprawa finansowa. Mam mocno ograniczone środki, oprócz dachu wszystko z ojcem będę robił a potomek mi się na września szykuje i muszę się max do lipca wyrobić. Cały parter do remontu/przeróbek. Już idziemy na kompromis i zamiast komina z klinkieru (1000zł) obrobimy go tynkiem żywicznym a podbitki z deski. " Jeżeli możesz to zastosuj okna o większych wymiarach." - czyli te moje 6 okien to żadna przesada Wyższych okien nie mogę bo 2,40 do sufitu, kolankowa 1,10, a z szerszymi chyba więcej mieszania bo rozstaw krokwi na "chybił trafił" od 67 do 93 cm i chyba nie za ładnie by wyglądały okna różnej wielkości. Mam jeszcze jeden dylemat: chciałem okna na wys. 120-130 cm od podłogi żeby móc przez nie popatrzeć ale chłopaki stwierdzili, że "z zewnątrz będzie wyglądało jakby okna z rynny wychodziły" (jakieś 70-80 cm od linii okapu). Żona i tak będzie musiała z krzesła.... ------------- 10.03 Okna już jadą - jednak 74x118, 66 stanowczo za wąskie, wymian już gotowy i okna będą 120 od podłogi Koniec.
  9. Szczytowe jak pisałem odpadają. Dom w granicy od szczytowej, od drugiej strony jest brama 4 m i drugi dom (wspólne podwórko). I tak już jedno okno od granicy musiałem zamurować na parterze. Ps. Musze uciekać do domu bo przyszli mierzyć dach. Do usłyszenia w poniedziałek.
  10. Witam! Biorę się w końcu za dach i w związku z tym planuje ilość okien na poddaszu. Poddasze "w podłodze" ma ok 9,5 x 6,5 m. Będzie sypialnia (ok. 15m2), jeden pokój "otwarty na poddasze" tez koło 15m2, łazienka ok. 8m2, garderoba 6m2. Dom frontem stoi na północ. Na parterze jak i na poddaszu pokoje są od północy a od południowej strony są łazienki (na parterze jest, na poddaszu będzie) i klatka schodowa na poddasze. Na parterze mam tylko trzy okna i to od północy więc jest trochę ponuro w domu. Myślę o sześciu oknach (66x118) na poddaszu.Trzy od północy (1 w pokoju i 2 w sypialni, garderoba ślepa) i trzy od południa (1 w łazience, 1 nad klatką schodową naprzeciw okna od północy w otwartym pokoju, no i jedno na środku, pomiędzy łazienką a chodami żeby można było sobie do niego podejść i popatrzeć na podwórko, las. Do tego nad schodami nie dojdę, z łazienki wyglądać głupio. Znajomi twierdzą, że to przesada tyle okien tylko sprzedawca wydaje się być zadowolony z pomysłu Jeśli chodzi o kalkulatory przeliczające pow. przeszklenia to już sprawdzałem ale nie o to w tym chodzi, widziałem właśnie poddasze ze ślepą kuchnią i łazienką, tylko po jednym okienku w pokoikach... Okna w szczytach nie wchodzą w grę (granice działki). Jest to trochę spory koszt. Jedno okno 920 zł + montaż ale też nie chcę później żałować, że nie wstawiłem lub odwrotnie - nawstawiałem okien a teraz zimno bo ciepło ucieka... To jest na lata... Ps. Rysunek poglądowy z Paint'a więc trochę skala nie zachowana... Proszę o jakieś opinie. Pozdrawiam. Tomek
  11. Ja mam grzejniki E.C.A., też z tańszych. Trzeci rok grzeją i jak na razie nie mam zastrzeżeń.
  12. Ja mogę szczerze polecić na przyszłość kosiarki z silnikami Briggs lub Tecumseh. Duży dostęp do części. Osobiście mam starą kosiarkę przywiezioną z Niemiec z silnikiem Quantum 35 (starsza wersja, kwadratowy zbiornik paliwa). Pali mi niewiele, jakiś 1l / 800m2 i cicho chodzi. tylko muszę napęd dorobić bo troche ciężko....
  13. Przepraszam, że nie odpisałem.... Nie miałem powiadomienia że ktoś się w ogóle zainteresował tematem.... Zatarło(?) się łożysko na sprzęgle albo raczej zalepiło tym pyłem ze spróchniałych belek. Ta piła mimo że taka sama jak Partner ma sprzęgło "startowe" czyli nierozbieralne, zębatka z koszem na stałe i łożysk do tego nie ma, trzeba kupić "normalne" sprzęgło za 100 zł. Ale że ja "wszystko sam" to pomoczyłem łożysko w benzynie, potem nadziałem na małego palca i po godzinie zaczęło się kręcić. Kolega mi je zamontował (wcześniej też je ściągał bo dysponuje narzędziami) i działa do dziś. Pozdrawiam.
  14. Witam ponownie! Sytuacja wygląda tak, że w domu 10m x7m są w poprzek belki stropowe o przekroju ok 20x25 cm. Jednym końcem opierają się na ścianie frontowej, na piątym metrze opierają się na kolejnej ścianie nośnej równoległej do frontowej a pozostałe ok 1,8 m wisi w powietrzu bo opierały się na podciągu, który po 100 latach sobie siadł kilka cm. Mam postawioną za podciągiem nową ścianę i zrobione gniazda no i brakuje mi te z 10cm belki do wpuszczenia w gniazdo. Posiadam belki 8x24cm i pomysł mam taki, że utnę je na taką długość żeby jednym końcem opierały się na wewnętrznej ścianie nośnej a drugi wpuszczę w gniazdo i skręcę starą belkę z nową. I pytanie, jakimi śrubami je skręcić. Mam z odzysku śruby 20mm ale czy to nie będzie przerost formy nad treścią...? No i wiertło trzeba by było potężne kupić... Może starczą 12tki ? Pozdrawiam. Ps. Przepraszam za może głupie pytania ale niestety sam prawie wszystko robię i tylko z netu czerpie wiedzę....
  15. Tak sobie wczoraj, wieczorkiem, po przeczytaniu setek postów na tematy izolacji fundamentów pomyślałem, że mamy XXI wiek, rakiety, satelity, ludzie na księżycu dawno już byli to chcą marsa okupować a dalej nie doszli do porozumienia w kwestii po co w końcu ta folia kubełkowa i którą ją stroną i czy pod nią mazidło czy nie.... Mi to wygląda tak, że ktoś coś wymyśli, drugi to wyprodukuje a trzeci sprzeda wierząc w kreatywność kupującego, który jakieś zastosowanie dla tego znajdzie... Takie refleksje....... A pleśń dalej wychodzi... Dom częściowo podpiwniczony, w piwnicy w miarę sucho. Mury w piwnicy z cegły i ciągną wodę opadową. Tu się nie ma co zastanawiać - trzeba dać izolację pionową przeciw wilgoci i ocieplić. Ale czy nie zaszkodzę sobie dając dysperbit na kamień? I jeszcze jedno - kamień strasznie nierówny. Otynkować i dopiero styropian czy więcej kleju i bezpośrednio styropian na kamienie? Pierwsza opcja przeciągnie roboty w czasie a to niestety u sąsiada ogród muszę zdemolować bo dom w granicy....A facet ma fioła na punkcie swoich roślin.... I jeszcze jedno, żeby nowego tematu nie zakładać, coś mam z wentylacją kiepsko. Komin ma jakieś 9m wys. i do jednego kanału jest wybity otwór w piwnicy (czy jest potrzebny?) i kratka w kuchni. I ta w kuchni coś słabo ciągnie. czy jest to spowodowane dodatkowym otworem w piwnicy? Obok jest jeszcze jeden niewykorzystany kanał ale chcę go wykorzystać na poddaszu w łazience. Będę wdzięczny za jakieś sugestie.... Pozdrawiam.
  16. Witam! Jak to w końcu jest z izolowaniem fundamentu? Fundament z kamienia bez izolacji poziomej. Wilgoć mam przy podłodze czyli w miejscu gdzie styka się ocieplona ściana z gołym kamiennym fundamentem. Z tego co wyczytałem z powodu różnicy temperatury ściany i fundamentu wykrapla się woda. Chcę ocieplić fundament (tę 0,5m część wystającą nad ziemią) tylko dalej nie wiem co z częścią podziemną. Zabezpieczyć dysperbitem? Ponoć to herezja... Dać folię kubełkową? Widziałem jak ktoś smarował fundament dysperbitem i na to kubełkowa.... Proszę o pomoc... pozdrawiam Tomek
  17. Koszt niewielki a spokój na lata. Wymienialiśmy w pracy. Tylko trzeba pamiętać że tam jest lewy gwint....
  18. Wieńca nie ma, murłaty zgniły a ściana od góry się rozsypuje... Problem w tym, jak przewiązać ścianę szczytową z tą kamienną? Nowa ściana będzie dostawiona prostopadle do niej a kamienie są spore. Chyba że by się udało wydłubać kilka mniejszych kamieni i wpuścić tam cegłę.... Wieniec oczywiście będę wylewał bo mi się ściana od góry w końcu rozsypie. Może to wzmocni konstrukcję...
  19. Witam! Mam budynek gospodarczy długości ok 30m "przyklejony" do domu. Ściana tylna z kamienia o szer. 50 cm, frontowa na 1,5 cegły. Jako że budynek w stanie "upadłości" a chcę zachować jego część, zrobić garaże i oddzielić to od domu rozebrałem 8 metrów ściany frontowej i dachu. Tylnej ściany z kamienia nie będę ruszał bo stoi ona w granicy działki i tak jest lepiej dla mnie i sąsiada. Pozostało mi postawienie ściany szczytowej. Chcę na 1 cegłę. Tylko zauważyłem, że ta ściana z kamienia jest odchylona od pionu (pewnie od wielu lat) bo między nią a ścianami działowymi są szczeliny na kilka cm. Pytanie: czy stawiając ścianę szczytową, jakoś (i jak?) związać ją z tą kamienną? Czy to coś pomoże? Pozdrawiam.
  20. Bardzo dziękuję za wszystkie rady:) Edit: 29.03.2010 r. Niestety, dach położyli jednak fachowcy... Ale dzięki Waszym radom (z tego i innych postów) wiedziałem co i jak robią
  21. Przepraszam, skasowałem treść bo nie mogę znaleźć opcji usuwania tematu...
  22. Dzięki O tym nie pomyślałem. To jeszcze jedno pytanie jak poprawnie położyć ją przy kominie, który przechodzi poprzecznie przez kalenicę w 1/3 swojej długości. Czy wycinać w płycie otwór na komin, czy coś takiego (jak ostatnio czytałem o oknach dachowych i obróbkach) dociąć arkusz na długość do początku komina, odciętą część na pół wzdłuż i obłożyć po bokach komina? Chodziło o późniejsze wywinięcie kołnierza. A może jeszcze inaczej? Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...