Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

elpapiotr

Uczestnik
 • Posty

  87
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  2

Reputacja

10 Neutralny

O elpapiotr

 • Ranga
  Początkujący

Ostatnio na profilu byli

2396 wyświetleń profilu
 1. Ochrona przepięciowa

  Jednak jest Piotrem. Ma to i w nazwisku, i w imieniu ... z bierzmowania Posługuje się obydwoma.
 2. Wiedzy, ale również niewiedzy, o czym świadczą zdjęcia naszych kolegów opublikowane na łamach tej broszury. A taka jest wiedza telefonistów : Za nic mają jakiekolwiek odstępy -
 3. Ochrona przepięciowa

  Oczywiście że się da, i tego nie neguję. Czasami wystarczy "skrzyżować" ze sobą druty, by trzymały się mocno. Na moim zdjęciu wykonawca zrobił ewidentny błąd - należało dać zasilanie od dołu, i połączyć moduły tzw. grzebieniem 12-16 mm2.
 4. Ochrona przepięciowa

  Przecież są grzebienie 4-szynowe, prawda ? Po drugie, napisz w takim razie, jaki mógł być powód nadpalenia tych mostków z mojego zdjęcia (?)
 5. Ochrona przepięciowa

  A wystarczyło zastosować ... grzebienie, i po kłopocie
 6. Ochrona przepięciowa

  Fakt - jest problem, nie da się ukryć. Są ewentualne wyjścia : - albo zostawić ten twór i dołożyć ochronnik, odpowiednio mostkując aparaty - albo przerobić rozdzielnicę, wstawić większą - albo dołożyć drugą rozdzielkę na ochronniki - albo usunąć część zabezpieczeń i wygospodarować miejsce na blok - itd. itd. PS. W połączeniu równoległym nie ma znaczenia, oba aparaty są na "wejściu" od strony zasilania rozdzielnicy. Ja tutaj widzę sporo błędów w wykonaniu tej tablicy : - brak wyłącznika głównego i bloku rozdzielczego - prawdopodobnie jeden, jedyny RCD na całość instalacji, co w przyszłości może się zemścić niezamierzonymi zadziałaniami tegoż - brak funkcjonalności związany z niepotrzebną ochroną uzupełniającą dla niektórych obwodów. Przy okazji zobrazuję, jak może wyglądać usadowienie przewodów/drutów pod jednym zaciskiem w aparacie modułowym. Zawsze jeden z nich jest luźny : Winę ponosi półokrągłe zakończenie zacisku, nic więcej. Przy dużym obciążeniu żywotność takiego połączenia drastycznie spada.
 7. Ochrona przepięciowa

  He he - lawirant. A może by tak cyknąć ten wynalazek na ścianie ?
 8. Ochrona przepięciowa

  ... znalezione w internecie PS. Skoro się kupuje z "dobrodziejstwem inwentarza", to teraz trzeba skorzystać z dobrodziejstwa prawdziwego elektryka. PS 2. Czego się wstydzisz, kolego ? Wszak to nie Twoja robota.
 9. Ochrona przepięciowa

  A ja widzę - ewidentny brak wiedzy ze strony laika. Sztukateria się zemściła - elektryk przewiduje zapas w rozdzielnicy, co najmniej 30 %, laik używa młotka. PS. Bądź uprzejmy zamieścić zdjęcie tego wynalazku, to się odniosę co do połączeń aparatów
 10. Ochrona przepięciowa

  Dlaczego tej sprawy nie powierzysz elektrykowi, tylko samemu sztukaterię odstawiasz ? Ad 1 -w aparacie typu RCD i innych modułowych jest podobna budowa zacisków, więc ten błąd powtarzasz. Ad 2 - a o blokach rozdzielczych słyszał ? Ad 3 - ochronniki przepięciowe zakładamy przed RCD, od strony zasilania, panie majster. Pokażę Ci, co się dzieje z pakowaniem drutów o sporej średnicy do jednego zacisku. Może zrozumiesz.
 11. Ochrona przepięciowa

  Jaki majster, taka robota. Przyjrzyj się dokładnie budowie zacisków aparatów modułowych, to może zrozumiesz, gdzie tkwi Twój błąd. A pakowanie dwóch drutów pod jeden zacisk to ... partactwo całą gębą. Wystarczyło dać linki i podwójny zacisk do zagniatania (np. https://profitechnik.pl/koncowki-zlaczki-i-tulejki-kablowe/tulejka-kablowa-izolowana-podwojna.html ) A dawanie ochronników za RCD to kolejne partactwo.
 12. Nieprawda. Zapraszam do nauki I prawa Kirchhoffa. A martwić się można w przypadku przeciążenia części instalacji, która ma źle dobrane zabezpieczenie, nic więcej.
 13. Kolega nie birrze pod uwagę innych zabezpieczeń. Nie zawsze i wszędzie są zainstalowane wyłączniki "nadmiarowopradowe"
 14. Czy zatynkować puszki ?

  Jest dopuszczalny. W końcu producenci osprzętu elektrycznego też zrozumieli, co paproki potrafią, dlatego wymyślili "wyjście awaryjne" dla elektryków.
 15. Czy zatynkować puszki ?

  Są sposoby - pierścienie przedłużające, ale tylko do puszek mających możliwość przymocowania tych pierścieni. Mimo wszystko osadzanie puszek powinno się odbywać PO tynkowaniu, ze względu właśnie na tych ... fahofców.