Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty

elpapiotr

Uczestnik
 • Posty

  68
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  1

Reputacja

7 Neutralny

O elpapiotr

 • Ranga
  Początkujący

Ostatnio na profilu byli

2310 wyświetleń profilu
 1. Jaki to gwint żarówki?

  Po to, żeby poinformować, gdy ktoś ma zamiar w domu powiesić lampę uliczną z żarówką sodową
 2. Jaki to gwint żarówki?

  Witam. Koledzy podali różne rodzaje i wielkości gwintów. Ja uzupełnię o gwint E 40, tzw. Goliat, nie używany w warunkach domowych.
 3. Jak walczyć ze smogiem zgodnie z przepisami?

  Ciągle się zgłaszają, ale ja tylko piśmiennych przyjmuję
 4. Instalacja elektryczna - ocena planu

  Tak. Wywiało z wiatrem. Całkowicie.
 5. Jak walczyć ze smogiem zgodnie z przepisami?

  A bez reszty ta próba nie będzie jałowa ? Bo wpis Drogana raczej tak.
 6. Trudno powiedzieć. Waga to takie urządzenie, które nie ma nic wspólnego ze skrętką. Ona służy do pomiarów/wyznaczania masy.
 7. Pomoc w instalacji elektrycznej

  A jeżeli już robić, to zgodnie ze sztuką instalatorską, a nie jak na zdjęciu str. 16 post #756. https://forum.budujemydom.pl/Domek-Draagono...=700&st=750 Dobrze, że choinek z tego nie zrobił
 8. Pomoc w instalacji elektrycznej

  Zarówno użytkownik Drugon, jak i Rafał_P nie są elektrykami, tak więc jeden z drugim mają prawo się zgadzać, jako laicy w kwestii elektryki. PS. Dregon, zwracaj uwagę na swoje wypowiedzi, bacz na prawy przycisk Alt, bo będę dokładnie sprawdzał i "streszczał" niemiłosiernie każde mimowolne potknięcie. Może zrozumiesz błąd. Przy okazji - mój login to "elpapiotr". Widać, że jednak czytać nie potrafisz.
 9. Pomoc w instalacji elektrycznej

  Powód jest prosty - zawarta w nich wiedza techniczna jest podstawą do realizacji wszelkich prac. Znasz inne, lepsze propozycje i rozwiązania zagadnień technicznych związanych np. z elektryką ?
 10. Pomoc w instalacji elektrycznej

  Przecież Rafałowi_P podałem : PN-HD 60364-6:2008 p. 61.2 Oględziny, podpunkt 61.2.3 m) Niech sobie kupi, sprawdzi, bo wszelkie kopiowanie, skanowanie itd jest prawnie zabronione. http://www.pkn.pl/informacje-podstawowe-o-pn http://pkn.pl/sites/default/files/Regulami...edruku_2016.pdf
 11. Pomoc w instalacji elektrycznej

  Co zrobię - skasuję klienta podwójne. Za głupotę. Napiszę w protokole pomiarowym zalecenia i uwagi na ten temat. Mam. Bardzo sporo. Część w formie papierowe, część jako pliki. Mam również konto w PKN, nie pkn : http://sklep.pkn.pl/catalogsearch/advanced PS. Dołącz do specjalistó na elektrodzie, może Cię przyjmą ... z TAAAKĄ wiedzą.
 12. Pomoc w instalacji elektrycznej

  To nie tak, na marginesie. Dam wyrywki z interpretacji stosowania PN na terytorium RP. Pierwsza : O komunikatach Prezesa PKN : W systemie normalizacji dobrowolnej, a taki obowiązuje w Polsce od 1994 r., stosowanie terminów: obowiązywanie normy, okres obowiązywania jest niewłaściwe. Poprawne są pojęcia normy aktualnej i wycofanej (nieaktualnej). System dobrowolny nie zabrania stosowania norm wycofanych. Druga : Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2013 r. IBPP1/--/13/AW www.mf.gov.pl (…) Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy o normalizacji stosowanie PN jest dobrowolne i jest jedynie wyrazem spełnienia określonych standardów. Polskie Normy nie są przepisami prawa, ani nie mają charakteru powszechnie obowiązującego. Do 31 grudnia 1993r. stosowanie Polskich Norm było obowiązkowe i pełniły one rolę przepisów. Nieprzestrzeganie postanowień PN było naruszeniem prawa. Od 1 stycznia 1994r. stosowanie PN jest dobrowolne, przy czym do 31 grudnia 2002r. istniała możliwość, przez właściwych ministrów i w pewnych przypadkach, nakładania obowiązku stosowania Polskich Norm. Od 1 stycznia 2003r. stosowanie Polskich Norm jest już całkowicie dobrowolne (art. 5 pkt 3 ustawy o normalizacji). Wyjątkiem są przepisy prawa zamówień publicznych. Przywoływanie PN w rozporządzeniach ministrów nie skutkuje nałożeniem obowiązku stosowania PN, ponieważ jest to niezgodne z regułami legislacyjnymi - akt prawny niższego rzędu nie może zmieniać postanowień aktu wyższego rzędu. Jest tego więcej, są oficjalne komunikaty PKN, Ministerstwa, i innych Urzędów interpretujących powyższe na swój sposób. czyli jak zwykle tak, jak komu wygodnie. Interpretacja moja : Polskie Normy to kopalnia wiedzy technicznej, i jeżeli ktoś ich nie stosuje, ma prawo zastosować inne, ale powinien udowodnić, że jego (projektant, producent, wykonawca) rozwiązania są lepsze, niż zawarte w w/w .
 13. Pomoc w instalacji elektrycznej

  Witam. Widzę, że boli czytanie ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem, że tak jest. Napisałem, że Jak nie umiesz czytać, idź na wiocha.pl. Tam się przydasz. A klientów na forum budowlanym nie szukam, tak na marginesie. Jako informatyk masz prawo nie wiedzieć. Informuję, że stosujemy RCD zgodnie z PN-HD 60364-4-41 p. 415 Ochrona uzupełniająca oraz PN-HD 60364-7-701 p.701.415 Łaskawco, masz mgliste pojęcie o poziomie dyskusji na forum np. elektroda (dział elektryczny). Czytanie ze zrozumieniem powtórnie się kłania. Pisanie głupot o zatynkowaniu puszek łączeniowych czy stosowanie wyłączników samoczynnych o charakterystyce B i wartości 25 A do przewodu 2,5 mm2 nie może być nie zauważone, i potępione. PS. Tutaj też jeden majster chował : Zgroza !
 14. Pomoc w instalacji elektrycznej

  Witam. Zaczynasz się plątać w zeznaniach. Tak może postąpić murarz/tynkarz/akrobata, nie elektryk (którym oczywiście nie jesteś, a próbujesz nim zostać) Patrz PN-HD 60364-6:2008 p. 61.2.3 podpunkt m) Na dzień dzisiejszy "obowiązuje" PN-HD 60364-6:2016-07 - wersja angielska Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 6: Sprawdzanie Ale prawdopodobne. Później Inwestor po paproku (patrz - Rałał_P) woła elektryka na poprawki. Wymóg dostępności połączeń przewodów podałem wcześniej. Rozumiem, że w pomieszczeniu wykonujesz albo instalację oświetlenia, albo gniazd wtykowych. Nigdy obie To przypomnę : Lipę żeście odstawili, mości panie. Nie dziwię się - teraz każdy próbuje zostać elektrykiem. To taka przypadłość w narodzie (trzy w jednym) Wnioski : Nie wtrącaj się do elektryki, skoro się na niej nie znasz.
 15. Pomoc w instalacji elektrycznej

  No to jedziemy : "Porada" szkodliwa - wypowiedź laika. "Porada" szkodliwa, wypowiedź dyletanta nie mającego pojęcia o obciążalnośći prądowej długotrwałej przewodów. Całkowita nieznajomość PN-IEC 60364-5-523:2001 wersja polska. Wypowiedź laika nie znającego Prawa budowlanego i Rozporządzenia wykonawczego do tego Prawa (Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690 z późniejszymi zmianami) Mrygający projektant z Bożej łaski. Sam se popraw ... uziemienie w głowie. Reszta uwag w kolejnych moich postach związanych z tematem. PS. Wszystkie "quote" dotyczą wypowiedzi niejakiego Rafał_P Ustosunkowałem się.