Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

elpapiotr

Uczestnik
 • Posty

  267
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  4

elpapiotr last won the day on września 6

elpapiotr had the most liked content!

Reputacja

17 Neutralny

O elpapiotr

 • Ranga
  Bywa

Ostatnio na profilu byli

2925 wyświetleń profilu
 1. elpapiotr

  Temat obnażających "fahofców"

  A powinien, powinien. W końcu jest podobno super-user. Ale nie fachowiec, skoro bubla stworzył
 2. elpapiotr

  Temat obnażających "fahofców"

  ad pierwsze wytłuszczenie - Kolejna prowokacja ze strony murarza. ad drugie - nie działa, fahman się wypiął ad trzecie - uszkodziło. ad PS. Prasowano podłączając żelazko do gniazda (w pokoju) felernego obwodu kuchnia-pokoje. Przy okazji - co ma elektryk ze Spółdzielni do szukania/grzebania w instalacji wewnętrznej lokalu mieszkalnego ? Chyba tylko na fuchę i/lub na zlecenie, jeżeli dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą. PS. Mam nadzieję, że moje zeznania przed wysoką komisją budowlaną są zrozumiałe
 3. elpapiotr

  Temat obnażających "fahofców"

  Ten kij ma dwa końce, i nie wiem, czy droga Redakcja raczyła zauważyć. Gdy pokazuję i opisuję dzieła "fahowców", zaczyna się atak na moją osobę. Wiadomo - solidarność rządzi I nie nazywaj fachowcem budowlańca, który za elektrykę się bierze, bo obrażasz elektryków.
 4. elpapiotr

  Temat obnażających "fahofców"

  No proszę - niewygodne posty opisujące "wyroby fahowców po kielni" poszły w niebyt. Rozumiem, że moja propozycja, by super-userzy pokazywali swoje "dzieła", jest nieaktualna. Szkoda. Była szansa, została zmarnowana.
 5. elpapiotr

  Temat obnażających "fahofców"

  Źle czytałem mój opis sytuacji : Może wytłumaczę laikowi - zasilanie na tę część gniazd z tablicy bezpiecznikowej (lewy bezpiecznik, natomiast nowy kabelek podłączył do prawego) jest przewodem aluminiowym do pierwszego gniazda kuchni felernego obwodu. Technologia wykonania instalacji w tym bloku (wielka płyta) dla obwodów gniazdowych jest tzw. bezpuszkowa, od gniazda (Wierbka) do gniazda, bez przecinania żył przewodów. Niestety, przewód aluminiowy gdzieś po drodze wcięło, są tylko 2-żyłowe miedziane." "Fahura" do niczego wykonał remont całej kuchni, łącznie z instalacją. Poniał, czy dalej wyłuszczać ?
 6. elpapiotr

  Temat obnażających "fahofców"

  Sugerujesz, że po trzech miesiącach od zakończenia remontu, trzeba robić ... remont ? Niebywałe podejście.
 7. elpapiotr

  Temat obnażających "fahofców"

  Kolejne bajki w mieszkaniu. Rzecz się dzieje w bloku wielorodzinnym wybudowanym w latach 70-tych. Remont kuchni w wakacje tego roku. Fahofiec od wszystkiego (czyli człowiek do niczego) przy okazji remontu kuchni (obniżony sufit, gładzie, kafle itd.) wziął się za elektrykę ! A co. On umie wszystko. Doprowadził nowy przewód 2x1,5 mm2 Cu do obwodu gniazd wtykowych 230 V, na którym "wisi" lodówka, zmywarka, czajnik, mikrofalówka i coś tam jeszcze. Dla pewności założony bezpiecznik L 20 A ! Część gniazd wtykowych tak zwanej pętli (od kuchni do pokojów) jest zasilana starym, 2-żyłowym przewodem Al, ale ... dziwnym trafem przy tych gniazdach w kuchni (2 szt., początek obwodu) są tylko 2-żyłowe przewody miedziane. Gdzie się podziało aluminium ? Podczas prasowania nastąpiła przerwa przewodu tzw. "zerowego" biorącego początek w super tablicy bezpiecznikowej. Jest tylko faza, na wszystkich gniazdach rzeczonego obwodu. Na reklamację telefoniczną wskazał elektryka ze Spółdzielni, by usunął awarię. Ani myśli coś z tym zrobić. Tak wygląda ta super - Po prostu zgroza !
 8. elpapiotr

  Ocena nowej instalacji

  A później laik poczyta artykuł, obejrzy zdjęcia i stwierdzi, że tak można. Nieładnie.
 9. elpapiotr

  Ocena nowej instalacji

  Ale przewody w poprzek ściany to ... mistrzostwo. Mowa oczywiście o fotkach w artykule Gdzie zaplanować gniazdka wtyczkowe?
 10. elpapiotr

  Ocena nowej instalacji

  Ja tu widzę kilka nieścisłości : - jakie zabezpieczenie przedlicznikowe ? - jaka moc przyłączeniowa ? - po co i dlaczego wyłącznik samoczynny "główny" zalicznikowy C 20 ? - po co RCD do obwodów oświetlenia (pomijam łazienkę, bo tutaj jest to wymagane obligatoryjnie) ? Pomijam urządzenia odbiorcze o mocy powyżej 2 kW, które powinny byż na osobnej "linii" i osobnym zabezpieczeniu. Na koniec - przekroje przewodów, od zasilającego włącznie (?)
 11. elpapiotr

  Szynoprzewody

  Najpierw kolega pisze o dużych napięciach, by później przeskoczyć na duże moce ... w amperach. No i stawiają mniejsze opory ... te szyny. Rozumiem, że kable o odpowiednich przekrojach to już kolosalne opory ! Ehhh, szkoda gadać !!
 12. elpapiotr

  Piorunochron aktywny. Wynalazek czy mit?

  Też zapraszam -
 13. elpapiotr

  Prąd - moc przyłącza

  Nie jest odpowiedni. W układzie sieciowym TN przy 4-żyłowym kablu i żyłą PEN minimalny przekrój tej żyły to 10 mm2 Cu lub 16 mm2 Al. I nie ma odstępstwa od tej reguły, zgodnie z PN-HD 60364-5-54:2011 - wersja polska.
 14. elpapiotr

  Temat obnażających "fahofców"

  Dobrze. Oszczędzę wam wstydu. Na dziś wysrarczy.
 15. elpapiotr

  Temat obnażających "fahofców"

  I na tym właśnie bazuje cech "rzemiosła murarskiego".
×