Skocz do zawartości

tomaszL

Uczestnik
  • Posty

    23
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez tomaszL

  1. Cytat

    no ale Ty nie masz odwiertów prawda? A w wielu przypadkach trzeba odwierty. Czemu tak drogo liczysz koszt metra powierzchni kotlowni:)? U mnie dom pod klucz super wykonczony wyszedl mniej niz 2500 za metr. Bo mojemu koeldze oszacowali pompę z odwiertami na okolo 50 tysiecy!
    za zbiornik cieplej wody 150 l zaplacilam niecaly 1000 zl. Za grzejniki a mam ich 16 - niecale 4000. (wiec 10 to troche zawyżasz:) - 400 zl to kosztuje bardzo duzy grzejnik)
    Jasne nie jest to bezobslugowe dlatego my mamy gaz:) taniej niz eko-gorszek w sensie inwestycji bo piec byl tanszy (5500 piec + zasobnik). Zobaczymy jaki koszt ogrzewania policze to napisze.




    pompa ciepła tylko w folderach reklamowych kosztuje poniżej 30 tyś, a przy inwestycji spokojnie ponad 70 tyś icon_smile.gif także .. mało kto pozwoli sobie zainwestowac podczas budowy w "coś " czego nie widzii jak działa i musiałby zaufac sprzedawcy ,, ze TO DZIAŁA.
  2. Cytat

    Ale na 10 lat taka siatka? Piotr-Kaczor napsał , że zmieni ogrodzenie dopiero za 10 lat. Na czas budowy wystarczy.
    Nie wydaje ci się że 10 lat z taką siatką to zły pomysł?




    A może ogrodzenie PANELOWE , bardzo ładnie wygląda a jak weźmiesz i kupisz powlekane to juz wypas i będzie trwalsze od siatki, siatka ZN wytrzyma 10 lat , ale będzie tak zniszczona ze nie bedziesz mógł na nią patrzeć,
    Natomiast planując budowę ogrodzenia z Klinkieru możesz od razu zacząć przynajmniej przód zrobić i nie poprawiac 2 razy
  3. Cytat

    Bardzo mało za gaz. Ile to metrów kwadratowych?




    Sam nie wiem od czego zacząc. no to może
    PRUND 160zł za 2 miechy
    opał 5T węgiel orzechI x650=3250zł na sezon zimowy + jesienno wiosenne przymrozki
    gaz( kuchenka) 40zł przez 3 miesiące icon_smile.gif
    POS 130zł na dwa lata
    co tam jeszcze...
    śmiecie około 20zł
    Woda 20 do 30zł w lecie czynny basen 5000litrów
    Prace wiosenno-jesienne w przygotowywanym ogródku kupe kasy .... można by włożyc...ale systematycznie to robimy.. także cięzko określic...(drzewka , krzewy, ziemia, grys, i wiele innych nawozów, oprysków)
    dojazdy do sklepów miesięcznie około 50zł
  4. Cytat

    Witam wszystkich serdecznie to mój pierwszy post.

    Chciałbym zapytać o pewną sprawę ponieważ kompletnie nie posiadam wiedzy na ten temat. Czy jest to opłacalna inwestycja i jakiej firmy polecilibyście oczyszczalnie.

    Ja osobiście, że jestem z regionu świętokrzyskiego znalazłem taką stronę http://www.solareko.com/ . Co sądzicie o ofercie tej firmy??

    Może macię jakąś lepszą ofertę lub porady przy doborze. Bardzo prosze o pomoc



    prosze poczytać
    https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=724
    pozdrawiam , okolice Sandomierza
  5. Cytat

    Witam ja oczyszczalnie wybudowałam ponad 2 lata temu od tamtej pory i od tamtej pory nie mam z nią zadnych problemów.


    wITAM , A MI MINĘŁO JUZ 3LATA UZYTKOWANIA , FILTR CZYSZCZONY , SZAMBO OPRÓŻNIANE 1 RAZ, bAKTERIE WSYPUJE RAZ NA MIESIĄC. jESTEM JAK NAJBARDZIEJ ZADOWOLONY Z MOJEJ DECYZJI , CO DO ZAPACHÓW.. NO CÓŻ CZASAMI JAK JEST NIŻ TO CZUĆ , ALE TO JEST RZADKO.... WIĘC NIE JEST ŹLE...
  6. Cytat

    A co to znaczy? Czytałem, że trzeba kupować specjalne płyny do czyszczenia szyby, ale tych też nie miałem okazji wypróbować.

    Pytanie ogólne, jakie macie doświadczenia związane z czyszczeniem szyby w kominku?




    Ja nie mam za wielkiego doświadczenia ale moja żona to by chętnie mogła powieść napisac icon_biggrin.gif
  7. Cytat

    czytam te posty i tak sie zastanawiam, niedlugo planuje zaczac budowe (jak tylko uporam sie z papierami) i do niedawna w planach mialem ogrzewac wode urzytkowa gazem w lecie, natomiast w sezoenie grzewczym ogrzewac wode uzytkowa drugim zrodlem tj. piecem na paliwa stale ktory bylby glownym zrodelem ciepla do c.o. Od pewnego czasu zaczalem sobie myslec ze tyle pieniedzy ile wydam na instalacje gazaowa oraz przylacz do domu (dzialki) gazu, wystarczy mi na zrobienie calkiem niezlej instalacji solarnej. Pomyslalem o solarach prozniowych gdyz te podobno lepiej radza sobie w pochmurne dni kiedy slonca jest malo. Tylko teraz nie znam nikogo kto mialby takie kolektory (prozniowe), a nie wiem czy w okresach przejsciowych takie kolektory ngrzeja mi wode do takiej temperatury aby komfortowo jej uzywac, kiedy to nie pali sie w centralnym (i tym samym nie dogrzewa sie wody uzytkowej). Mam znajomych ktorzy maja kolektory plaskie i w takie dni jak mielismy ostatnio gdzie prawie wogole slonce zza chmur nie wychodzilo woda byla grzana tylko i wylacznie piecem do c.o.

    Jesli takie kolektory nagrzeja wode w okresie pazdziernik listopad i potem marzec kwiecien to ja sie na to pisze i chetnie sobie cos takiego zainstaluje ale jesli to mam tylko miec w lecie a w pazdzierniku rozpalac w piecu zeby sie umyc albo umyc naczynia to troche przestaje mi sie podobac. Pomyslalem jeszcze o ewentualnym zbiorniku na wode z 2 werzownicami (solary i piec) i z grzalka elektryczna ktora dogrzewalaby wode w razie mocnego spadku temperatury w okresach przejsciowych kiedy to solary nie wydalaja a w piecu sie jeszcze nie pali.

    Moze ma ktos w tym doswiadczenia i sie podzieli.

    aha jeszcze jedno widze ze sceptycznie nastawieni userzy tego forum ktorzy sie tu wypowiedzieli, nie maja u siebie solarow.



    witam
    wtrące swoje zdanie.jesli planujesz gaz i kocioł na paliwo stałe, proponuje kocioł na paliwo stałe(wegiel miał) taki , nie jestem ani producentem , ani instalatorem, żeby mnie tutaj nie posądzili o kryptoreklame , ja tylko sprzedaje icon_biggrin.gif , mamy taki kocioł zainstalowany więc moge coś powiedziec na ten temat na emaile tlasek27@op.pl
    co do kolektorów słonecznychto będę instalował u siebie na wiosnę , i myślę ze wiosna lato późna jesień odpadnie mi rozpalanie w piecu.
    Jeżeli wystarczająco ciepła woda będzie w zbiorniku 250litrów uzyskana z solarów to bede dogrzewał się kominkiem aż do momentu znaczacego spadku temperatury zewnetrznej jak i w zbiorniku.
    Mam znajomego który ma solary i kocioł z firmy Kamen Retortowy. i w pierwszym roku dosyć sporo mu nabijała rachunek grzałka która była podpięta , z tego względu jesli nastawioną miał temp. na 68 stopni C. a solary mogły osiągnąc 64 stopnie tylko, to różnicę miała dogrzewać grzałka.., tak jak to zrozumiałem , ale sprawdze u siebie i napisze.
    w późniejszym czasie mam zamiar zmienic piec na taki . coś moge o nim tak w skrócie tanie paliwo (miał) spala się "ładnie" czyli nie ma skorupy która się tworzy w zwykłych piecach miałowych górnego spalania. nie brakuje ciągłości dostarczania ciepła do domu, a przy ogrzewaniu podłogowym wodnym to jest bardzo ważny argument o którym nikt nie wspomina za często...
    brak zadymienia w kotłowni to jest najważniejszy argument. ci co maja kotłownie na węgiel i miał to wiedza o czym pisze.
    Pozdrawiam
  8. Cytat

    Tylko, że ja nic nie chcę zmieniać, ani poprawiać, podjęłam decyzję budowy takiego domu z pełną świadomością tego co robię, bo tak chciałam.
    Decydując się na wentylację grawitacyjną miałam świadomość strat ciepła, ale mam tak usytuowane pomieszczenia w domu, że komin wentylacyjny jest tylko jeden, więc koszt GM z reku byłby u mnie jednak znaczny nie mówiąc o problemach z rozmieszczeniem kanałów, ich czyszczeniem wszystkimi konserwacjami, to nie dla mnie, choć w przypadku kogoś innego może przynosić efekty.
    Co do uciążliwości kotłowni węglowej to planuję zainwestować w porządny, łatwy w obsłudze kocioł z podajnikiem i sterowaniem pogodowym. Mam w piwnicy oddzielne duże pomieszczenie na kotłownie i duży przylegający do niej skład opału, więc nad kosztem węgla też będę miała względną kontrolę kupując wiosną po niższych cenach i od razu na cały sezon. Zresztą w domu mam trzech mężczyzn, a sama też ciężkiej pracy się nie boję.
    Pozdrawiam


    że tak się wtrące, jesli wentylacja grawitacjna to nie wolno zapomnieć o rozszczelnieniu "z głową" budynku , jesli decydujesz się na kocioł z podajnikiem , warto poszukac podajnika tłokowego, mozna poczytać tutaj mamy taki kocioł zainstalowany więc polecam.
    U mnie koszty jakie powiedzieli za montaz wentylacji mechanicznej z rekup. znacznie przewyzszył budowę 2 kominów , (2 systemowe (turboleier) i wentylacjne z cegły , tutaj wpadka bo mozna było zastosowac pustaki wentylacyjne tez z leier-a ) .
    teraz podejrzewam ze juz pozamiatane bo chcac założyc Rekup. beda dodatkowe rury , więc bardzo mało atrakcyjnie by to wyglądało ,chyba ze da się "schować".
    Z nadchodzacą wiosną zacznę montować kolektory słoneczne O TAKIE hewalexy
    Pozdrawiam
  9. Cytat

    O przewadze diesla nad LPG można by w tym przypadku pisac,gdyby równolegle z wami jechał toś identycznym samochodem z silnikiem benzynowym,ale na LPG.A tak,to cóż...,można tylko stwierdzic,że na pewno taniej niż na benzynie.
    Diesel jest sporo droższy w zakupie i droższy w eksploatacji od LPG o jakieś 25-35%.
    Czyli koszt przejechania takim dieslem 100km w Polsce wynosi 6,8lx4,75=32,30zł.
    Podobne auto na LPG spali na tej trasie ok 9l x2,20=19,80zł.
    Nie rozumiem więc radości z tytułu posiadania diesla.
    W wielu krajach Europy zachodniej ceny paliw świadczą jeszcze bardziej na kożyśc LPG.




    a ja dodam od siebie ze pomimo tanszego LPG to zwrócmy uwage na to ze Diesel jest bardziej "żywotny" od LPG. Silnik z LPG zybciej sie zuzywają ze względu na jego suchość.... takze ja miałem LPG i Diesla starego a teraz mam nowego Diesla..
    Stary Diesel ,spalał na trasie 5litrów /100km, takze naprawde przy swojej masie (1800kg) to była pestka.. a nowy no cóż pomimo ze silnik 2.0HDI to nie jestem zadowolony zbytnio. prędkośc jest i przyspieszenie tez , spalanie miesci się w 7l/100km, choć czasami wydaje mi sie ze to jest naciagniete 7litrów.
    Diesle nie sa takie złe..
  10. Cytat

    Racja urząd gminy to jest miejsce gdzie najłatwiej powinieneś uzyskać pomoc w załatwieniu formalności ewentualnie poszukaj w google jak nie chcesz stać w kolejce w urzedzie




    no dobrze , a co jesli w UG mają tylko programy (segregacja odpadów i utylizacja azbestu) i nie przewidują innych programów... ...co w takim przypadku , nie ma nic w UG , nie ma w miescie powiatowym... a miescie wojewódzkim ... nie wiem,.

    pomocy
  11. planuje założyć zestaw 2 kolektory płaskie firmy na H.....X i podprowadzic sobie kranik z ciepłą wodą na zew.
    jednynie na co zwracałem uwage, to na budowe kolektora (budowa Harfowa , nie Meandrowa) , efektywność w okresie Letnim, cena. czy coś źle zrobie ??
  12. Cytat

    Czyli nie ma co cudować. Poczytam artykuł polecany przez redakcję ale skoro wszyscy polecają Schiedla...




    witam , a ja mam dwa kominy z Leier*a i jestem zadowlony,.. z cegly wyjdzie niewiele drozej , i zero gwarancji ... a tutaj z systemowym 30 latek icon_biggrin.gif
  13. Cytat

    jakieś 3 miesiące temu zainstalowaliśmy przydomowa oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym. Na początku było wszystko dobrze ale od jakiegoś czasu zaczyną ją być czuć - po prostu śmierdzi !!!!!

    Pomóżcie co zrobić? Jaka może być przyczyna?




    proponuje wsypywac bakterie ktore tworza kozuch na powierzchni szamba ,
  14. Cytat

    Moim skromnym zdaniem ceramika zapewnia dobry mikroklimat we wnętrzu budynku,czyli wszelkie cegły i pustaki ceramiczne.Porotherm czy pokrewne wyroby plus 12 cm styropianu zapewni ciepło i klimat.Będzie to dom energooszczędny.Ps jak chcesz mieć zimno zimą to wystarczy okno otworzyć icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif .Też robie takie wpisy i inni mają używanie.Bob icon_biggrin.gif


    \

    jA dokladnie tak mam wybudowany domek . pustak MAX z hadykówki i 12 cm styropianu ., w zimie cieplo w lecie chłodno Super sprawa
  15. Cytat

    Mnie namawiają właśnie na suporeks. Że tani i dobry. Jakie są państwa opinie?




    moje zdanie juz znasz ..ale w/g
    innych to budujemy na 50 lat MAXymalnie .. po 50 latach przyejdzie buldożer i zrówna domek twoj z ziemia... byc moze nie bede miaszkał 200lat w tym domu , ale wiem ze moje dzieci będą chcieli to będą mieszkac.. ja nie mam zamiaru budowac kolejnego budynku . wydaje mi sie ze jeden a solidny ... ale każdy sam decyduje o tym z czego ,. moim pierwszym planem miał być system bloczków styropianowych zalewanych betonem ... później był sporex, cegła / ze wzgledu na bardzo dobry dostęp do niezłej cegły palonej . ale wybrałem bloczek - MAX i tutaj tez była duza różnica bo na bloczku z firmy Leier a Hadykówka była różnica około 3000zł ,. te same materiały ale .... nie dokonca te same...
    Pozdrawiam
  16. Cytat

    nie dajcie sie zwieść wkładowi z blachy bo smoła zawsze będzie jak teraz jest
    a po drugie jak ktoś pali np kotłem z podajnikiem czy na miał czy na groszek a węgiel bedzie miał duża zawartość siarki to po roku dziury bedą w wkładzie icon_biggrin.gif a producent od kominów powie że na te kotły nie daje gwarancji
    nawet jak będzie kwasówka czy niby żaro to i tak dziury polecą musi byc dobry węgiel żeby ta blacha długo służyła




    no to w/g ciebei nie nalezy ogrzewac domu wogóle.. ?
    poprostu tak jak ktos wyzej napisal , wieksza temperatura...
  17. Cytat

    Całe szczęście, że ceny za suporex spadły. Teraz można kupić bloczek 59X24X24 klasy 500 - 600 za około 10 zł/szt icon_smile.gif




    co was napadadło na takie budowanie... Suporex , Ytong.... ja stawiałem domek to postawilem z CERAMIKI ... popatrzcie na miasta budowane z ceramiki , KRaków , Sandomierz.... ile lat juz stoją ...
    nie zaryzykowałbym budowania z w/w materiałów...ale Ja to Ja inni moga mić odmienne zdanie...
    Pozdrawiam
  18. Cytat

    Proszę o poradę, bo sam mam już mętlik w głowie, z jakiego materiału wybrać blat, aby był: praktyczny, trwały i ładnie się prezentował?


    tylko GRANIT . mialem Aglomarmurowy ale zmatowial .. teraz mam granicik , nie ma nic lepszego na blaty (tam gdzie duzo wody jest) w kuchni
  19. Cytat

    witam. czy ktoś z was budował lub buduje dom z projektu lipińskich LMB 38? Proszę o opinie, uwagi i komentarze. Zamierzam taki budować, ale chętnie skorzystam z doświadczeń innych budujących. pozdrawiam. isette




    ja budowałem LMB 25 zmiany musiały być gdzyż np.. łazienka za mała ..2m x 2m , pozbyłem sie korytarza i kazdy pokój ma osobne wejsce z saloonu i z przedpokoju , moze to nie praktyczne za bardzo ale mialem dosc waskiej łazienki . Projek nie zgadzał sie jesli chodzi o wymiary przesuniecie było o 10cm , kolejna zmiana to wysokość od posadzki do stropu , ( zmiana z 2.70mb czy tam 2.90mb na 2.50mb icon_smile.gif , kolejna zmiana to okna w moim domku okna były zamiast ścian (prawie) wido moze i bybyło ale ile ciepłą by uciekao przez tak wielkie okna ( 2.20 x1.80 )
    no i musiałem z garażu zrobić sobie kotłownie opalaną na węgiel. i najważniejsze to dostawić sobie kiilka kominków wentylacyjnych , Narazie nie wykańczalismy strychu , ale moze w przyszłości będzie potrzebny to sie wykończy, jesli chodzi o biuro projektowe tonie stwarzają większych problemów jesli chodzi o zmiany w projekcie.Pozdraiwam
  20. Cytat

    Witam wszystkich
    Mam 22 lata,mieszkam w Łodzi i jestem studentem , ale od jakiegoś czasu mierzę się z dylematem wyprowadzki od rodziców . Za jakieś 3-4 lata chciałbym wyprowadzić się z moją dziewczyną na swoje .
    Po przejrzeniu ofert dotyczących mieszkań w blokach zacząłem zastanawiać się czy nie opłacałoby się bardziej wybudować sobie swojego gniazdka ? Zawsze to miejsca z dala od sąsiadów , kawałek trawki do odpoczynku i brak problemów z powierzchnią mieszkalną kiedy pojawią się dzieci . W Łodzi cena mieszkania o powierzchni około 70 mkw to od 400000 do nawet 700000 - co powoduje że to rozwiązanie już jest na straconej pozycji .
    Jedynym problemem są pieniądze . Mogę już na dzień dzisiejszy liczyć na około 80000-100000 spadku , ale to nie wystarczy na budowę domku o powierzchni około 160 mkw , więc pozostaje kredyt w banku .
    Czy ktoś może mi powiedzieć czy biorąc dodatkowo kredyt na 300000 da radę osiągnąć ten cel ? ( powiedzmy że to 300000 to pieniądze na budowę domku , bo 100000 przeznaczam na wykup gruntu pod zabudowę ).
    Oto jakie warunki stawiam :
    Całkowita powierzchnia : 160 mkw ,(parter i poddasze użytkowe) , piwnica , garaż , taras , weranda .
    Wiem że muszę liczyć na trochę szczęścia icon_wink.gif Budowa ze słabych materiałów odpada , ale jestem otwarty na propozycje wymiany tego co możliwe ( mało awaryjne ) na tańsze komponenty . Postaram się wskazać jakiś projekt w następnych postach żeby można było się odnieść .





    ZE TAK SPYTAM , A PO CO CI TAKI DUZY DOMEK .. myslisz ze twoje dzieci ztoba zostaną icon_smile.gif Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...