Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Panyan

Uczestnik
 • Posty

  5
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Panyan

 • Ranga
  Początkujący
 1. Mirmoza, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz przechowywać w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli piec co/cwu, pralkę, jakieś drobne narzędzia, to wystarczy Ci 4-6mkw w bryle budynku bez piwnicy. Jeśli natomiast chcesz pomieścić tam również kosiarkę, rowery, narzędzia ogrodnicze i inne domowe szpargały, to kilka mkw napewno będą za małe. Koszt piwnicy to 20-30% całkowitych kosztów budowy domu.
 2. Zarówno w jeżynach2, jak i w poziomkach3 są pomieszczenia goospodarcze. Zwróćcie uwagę na rzuty obu domów - w Jeżynach pom. gosp. ma 4,7mkw i znajduje się między wiatrołapem a pokojem. W Poziomkach owo pomieszczenie jest między toaletą a małym pokojem na parterze. Zgadzam się, że w domku musi być takie wydzielone (nie połączone z np toaletą) pomieszczenie. Planuję umieścić tam piec gazowy co/cwu i pralkę. Myslę, że jeszcze skrzynka narzędziowa się zmieści. Poza tym i tak planuję budowę małego budynku gospodarczego (12-15mkw), więc rowery, kosiarka, łopaty i inne potrzebne rzeczy tam się znajdą. Szczerze powiem, że rozum podpowiada mi budowę domku z użytkowym poddaszem (w załozeniach mniejsze koszty ogrzania, zwarta budowa, mniejsza powierzchnia dachu, jeden pokój więcej), ale serce tą parterówkę - jak dla mnie, żony i potencjalnego potomka - w sam raz powierzchnia pokojów, większy salon (nawet po likwidacji wykusza i tak większy w porównaniu z poziomką)... Dlatego pytam użytkowników jednego jak i drugiego rodzaju domów. Z Waszych wypowiedzi wygląda narazie na to, że trzeba by iść za głosem rozsądku. A z drugiej strony... wszystko rozstrzygną pewnie realne koszty budowy.
 3. Zbliża się moment podjęcia decyzji o wyborze projektu. Pod uwagę wziąłem dwa niewielkie domy: http://www.archon.pl/index.php?act=32&sid=m435790cf45e2f oraz http://www.archon.pl/index.php?act=12&sid=m403b5597e1be6 Patrząc na koszty realizacji zamieszczone przez archon, są własciwie podobne. A jak będzie w rzeczywistości? Przy parterówce więcej ścian fundamentowych, większa powierzchnia dachu, ale za to brak schodów i ciągnięcia instalacji na poddasze. Proponowane zmiany - likwidacja wykusza w parterówce, a w domu z poddaszem - likwidacja balkonów i kilku okien. Oba projekty mają wady i zalety. I który wybrać? A ściślej - który będzie prostszy, szybszy w budowie (przy założeniach sposobu budowy zaproponowanego przez archon), a jednocześnie tańszy w realizacji i eksploatacji? Jakie są (były?) Wasze doświadczenia przy wyborze projektu i mieszkania w podobnych domach? Będę wdzięczny za Wasze wypowiedzi.
 4. Przerażacie mnie niektórymi kosztami. Może trza było kiedys uczyć się na murarza, a nie historyka Spodobał się mi taki projekt: http://www.dom-jednorodzinny.pl/?&p=3&o=1122 Czy koszt budowy tego domu mieści się w granicach podanych na stronie? Gdzie mozna "urwać", by zaoszczędzić? Ile moze kosztować robocizna przy jego budowie (woj lubuskie)?
 5. Witam w pierwszym mym poście A co, jeśli na planie zagosp. przestrzennego droga do mojej działki prowadzi przez kilka działek (rolnych) prywatnych? Sprawa dokładnie wygląda tak: magistrat uchwalił plan zagospodarowania przestrzennego (czeka na ogłoszenie w dzienniku ustaw) dla terenu, na który składa się ok. 17ha terenów miejskich i ok. 3ha na tereny prywatne (obecnie działki rolne). Na planie zaznaczono działki pod zabudowę, drogi, tereny zielone itd. Z racji tego, że prywatni właściciele nie dogadali się z miastem powiedziano, że drogę i działki muszą sobie sami wyznaczyć (prywatne działki rolne to ok 20m szerokości pasy ziemi, przez które na planie wyznaczono drogę, dzieląc je na 2 działki bud). Jeśli będę chciał się budować, to czy: 1. W sprawie dojazdu muszę dogadywać się z każdym włascicielem działki z osobna? 2. Jeśli się nie dogadam (czasem tak bywa - rolnik potęgą jest i basta czyli albo dam mu kilka tysiaków albo fruwaj nad jego polem), to czy prawo przewiduje jakieś postępowanie sądowe? 3. Czy może magistrat powinien zadbać i - wyznaczyć*, nakazać wyznaczenie* (*niepotrzebne skreslić) - drogi, którą sam wyznaczył na planie przestrzennym? Sprawa jest dla mnie o tyle ważna, ze w ciągu 1-2 lat chciałbym rozpocząc budowę i kwestia możliwości dojazdu jest kluczowa.
×
×
 • Utwórz nowe...