Skocz do zawartości

Piotr Leszek

Uczestnik
  • Posty

    34
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez Piotr Leszek

  1. No tak tyle ,że z 1m2 jeśli odbierzemy więcej niż np. 25W ( grunt średnio wilgotny i zwarty) to na stykach kręgów zacznie się oblodzenie gdy będzie ostra zima. Generalnie powinno sie analizować wielkość poboru w kWh i wtedy wyjdzie ,że samoregeneracja gruntu dla spiralnego jest gorsza niż dla opisanego w VDI 4640. Natomiast jeśli kolektor spiralny bedzie zastsowany dla przekazania ciepła do gruntu np. w klimatyzacji to tego problemu nie ma. A to różnica i porównanie do diody nie ma tu miejsca. Pozdrawiam
  2. Piotr Leszek

    Rekuperator wyłączony latem?

    Miło mi poinformować ,że byłem 16.03.05 w budynku Exbudu a dokładnie w Patio na bankiecie gdzie było około 200 osób no może nawet więcej i tam wentylacja z GWC działała ekstra ,żadnego zaduchu czy innych efektów niepożądanych z działania GWC. A na pewno nie było w powietrzu grzybków pleśni , gdyż sam niestety jestem jak urzadzenie testowe - jestem mocno uczulony na te grzybki i zaraz po kilku minutach odczuwam gdy coś takiego jest w powietrzu. Tak więc kochani z całą odpowiedzialności twierdzę ,że w Exbudzie w Kielcach GWC działa bardzo dobrze i to po tylu latach. I nie piszę to tylko dlatego ,że jestem zwolennikiem GWC ale dlatego aby wyrazić swoją praktyczną opinię z testu praktycznego działania GWC po tylu latach dla sceptyków.
  3. Dokładnie tak 1mb odwiertu to 1 mb sondy, no może przy całkowitym odwiercie np. dla 50mb sondy trzeba zrobić odwiert 53mb to zależy od techniki wiercenia no i od doświadczenia "wiertacza". Co do kosztów to wykonanie sond geotermicznych czyli pionowych jest troche droższe ale to zależy od danej inwestycji. Przykład 100 mb rury z PE 100 GEROtherm DN 25 dla kolektora poziomego kosztuje 55Euro z czego uzyskamy około 1kW energii licząc 20W/m2, natomiast z sondy 50m podwójne U zyskamy 2,5kW energii licząc 50W/m taka sonda kosztuje 264 Euro . Teraz trzeba doliczyc koszty robót ziemnych przy poziomym kolektorze koszt wykopania 1mb rowu zależy od gruntu i operatora trzeba średnio przyjąć ,że 1mb rowu na gotowo czyli wykopanie ,włożenie, zasypanie, ubicie, i wyrówanie to około 120-250zł. Odwiert pod sondy wraz z włożeniem sondy i wypełnieniem otworu specjalną masą betonową to około 80zł/mb w gruncie normalnym bez skał. Liczy sie także czas wykonania no i ogólny bałagan na działce , który jest większy przy poziomym kolektorze. Drugą sprawa jest COP pompy , który przy sondach będzie lepszy bo mamy średnio większą temperaturę dolnego źródła. Tak więc w każdym przypadku będzie to inaczej wyglądało.
  4. Z wykresu widać ,że pompa obiegu grzewczego pracuje tylko 20 min. a później 40min jest wyłączona nastepnie 10min pracy i 50min wyłaczenia . Czas reakcji jest bardzo szybki co nie pozwala na przegrzewanie podłogi .
  5. Aby bezwładnośc była najmniejsza trzeba zastosować specjalny system ogrzewania podłogowego. Jeden to maty kapilarne , które kładzie się praktycznie bezpośrednio pod panelami czy kaflami. Drugi to system płyt z korytkami dla rur podłogówki , tutaj rurki także sa bezpośrednio pod panelami. Prosze o maila to podam ceny. Te systemy były storzone właśnie dla pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Ze słonecznym pozdrowieniem
  6. Nie można ustawic warstwowo kolektora gdyż energia zawarta w ziemi ma swoją ograniczona moc w kWh. Po prostu musimy pozwolić aby samoregeneracja gruntu następowała w sposób ciagły. Przyjmuje się ,że z 1m2 uzyskamy 20W to jeśli połozymy warstwowo to z m2 dalej mamy 20W ale pobierzemy 40W tak więc wychłodznie gruntu spowoduje obladzanie sie rur no i w konsekwecji brak energii dolnego źródła. Jeśli nie ma miejsca na kolektor poziomy zawsze mozna zastosowac sondy pionowe tutaj z mb sondy podwójne U uzyskamy średnio 50W.
  7. Połaczenie tych dwóch systemów jest opłacalne przy duzych obiektach jak hotele, szpitale itd. aczkolwiek inwestorzy prywatni także inwestuja w takie systemy. Proponuję wybrac kolektor słoneczny i kocioł gazowy lub na pelet. Polecam wersje demo programu do symulacji i obliczeń solarnych instalacji termicznych GetSolar na www.getsolar.info.pl System kolektorowy ma największą efektywność energetyczną i dzięki temu bardzo dużo zmiejsza zanieczyszczenie powietrza.
  8. Zgodnie z tym co piszą w normie VDI 4640 kolektor spiralny nie nadaję sie w naszych warunkach (Europa północna) do wykorzystania. ten typ kolektora świetnie się spisuje ale w Ameryce do klimatyzacji - służy do oddania ciepła. Należy pamiętać ,że ziemia , z której czerpiemy energię dla dolnego źródła ma swoją wydajność energetyczną liczona w kWh. I jeśli będziemy z m2 pobierać za dużo kWh energii to ziemia nie zdąży się samoregenerować i zaczniemy mieć kłopoty w postaci oblodzenia rur w ziemi. Wg VDI 4640 minimalny rostaw rur kolektora poziomego to 50cm i to tylko w jednej warstwie nigdzie w Niemczech czy Szwajcarii nikt nie robi warstwowych kolektorów. Są wykonywane "Pale Energii" jest to odwiert o średnicy 2,5m o głębokości 5m lub więcej z ułożonymi w koło rurami , które są przymocowane do zbrojenia i cały ten odwiert jest zalewany betonem. Niestety to drogie rozwiązanie ale stosowane np. tam gdzie i tak wykonuje się palowanie pod obiektami np. pod wieżowcami . Jest wiele "wynalazków" , które w Polsce można spotkać ale należy stosować rozwiązania od dawna sprawdzone i opisane w odpowiednich normach dla Europy oprócz skandynawii właściwą normą jest VDI 4640 i podstawą do rozwiązywania sporów jest jej niemiecko języczna wersja oryginalna. Spotykam się czesto z rozwiązaniem gdzie w obwodzie glikolowym są rury , kolanka, czy zawory ocynkowane a nawet z czarnej stali to największy błąd gdyż glikol po kilku latach wchodząc w rekację zrobi po prostu dziury. Zapraszam na targi ENEX 2005 w Kielcach 16-18.03.05 gdzie będziemy prezentować różne rozwiązania adekwatne do naszych warunków klimatycznych - stoisko " Systemy GEROtherm"
  9. Piotr Leszek

    Rekuperator wyłączony latem?

    Brawo Wally 1 protokół kończy tą dyskuję i trzeba wypić za zdrowie nasze i innych . Wszystkiego dobrego i kochajcie się ludzie
  10. Piotr Leszek

    czy warto

    Oczywiście górach przez Ó przepraszam
  11. Piotr Leszek

    czy warto

    No tak ale zmów zmienia Pan sens pytania. Tutaj chodzi ile tej izolacji czy 10cm a może 50cm. Takie pytanie będzie sie odnosić do izolacji czy ocieplenia. Jeśli wyjdzie Pan na mróz w kurteczce cienkiej to Pan zmarznie chyba ,że to bedzie specjalna kurtka. Przecież grubość materiału ocieplającego czy izolującego będzie różna w różnych miejscach stosowania inna w gurach gdzie temperatura może wynosić -25oC a inna w warszawie gdzie takich temperatur w zimie nie ma. Jęsli będziemy stosować wszędzie największa grubośc to efekt jest taki gdy damy za duży kocioł - też będzie grzał tylko PO CO TAKI WIELKI i kosztowny system.
  12. Jeszcze kilka fotek. I co ciekawe o czym nie zdaje sobie większość - pompy ciepła wykorzystują energie słoneczną , która jest magazynowana w ziemi poprzez promieniowanie oraz wody opadowe i roztopowe. Energia ta do głębokości 300m jest zwana płytką geotermią.
  13. Przy obliczaniu dolnego źródła brany pod uwagę jest COP samej pompy ciepła aby obliczyć ile mocy zziębniczej musi wystarczyć w gruncie. Kolektor nie ma 500mb tylko 5x 100m tzn. jedna pętla ma 100m całkowitej długości . Kolektor układa sie w przygotowanych rowach o szerokości minimum 50cm i głębokości 1,5m, dla jednej pętli rów ma 50mb. Realny COP dla całego układu zależny jest od dodatkowych urzadzeń jak pomp obiegu glikolu, pompa ładująca zbiornik itd. to także zależy od zastosowanych rur dolnego źródła jeśli obieg glikolu bedzie miał duzy opór to pompa obiegu glikolu bedzie musiała byc mocniejsza co za tym idzie pobierac więcje prądu. Jeśli żle jest policzone dolne źródło i będzie za małe to nastąpi zbyt duże wychłodzenie gruntu wokół rury, nastepnie zacznie sie zalodzenie jej w wyniku czego pompa nie otrzyma odpowiedniej ilości energii z gruntu i powoli bedzie miała zmniejszająca sie moc grzewczą. I w końcu wyłaczy się awaryjnie - przynajmniej tak powinny sie zachować dobre pompy ciepła chodzi mi tu o wyłaczenie awaryjne. Dlatego bardzo ważne jest określenie mocy zziebniczej dla pompy ciepła oraz struktury gruntu.
  14. Jeśli ma się oczyszczalnię biologiczna to kolektor poziomy pompy ciepła mozna zainstalowac pod układem rozsączającym i wtedy ilość energii z gruntu może wzrosnąc nawet do 50W/m2. Można także zastosować wężownicę z rur PE w szambie i poprzez dodatkowy układ z pompą obiegu solanki - glikolu wykorzystac ciepło ze ścieków. Należy przy tym pamietać ,że musimy zastosować kontrole temperatury ścieków aby nie spadła poniżej 8,5oC bo spowodujemy zamarznięcie szamba. Jest to duża ilośc energii np. z 1m3 o temperaturze około 15oC uzyskamy 5,8kWh energii. Warto to wykorzystać.
  15. Piotr Leszek

    czy warto

    Kochany Wentylku zgadza się ,że 40kWh to tak winno być ale chodzi mi o to z czego to się weźmie. Czy jak zastosuję 10cm wełny to wystarczy czy może 15cm styropianu, a może dać 50cm . To sa dylematy na które należy rzetelnie odpowiedzieć klientowi nie ładnymi oczami ale wiarygodnymi obliczeniami opartymi na wzorach . Dla mnie to jest audyt co zrobić aby dom był mniej energochłonny i jakimi metodami to osiagnąć. A do tego ktoś to musi podpisać i wziąść za to odpowiedzialność. Właśnie wróciłem z wizji lokalnej gdzie zainstalowano pompę ciepła z za małym kolektorem ziemnym i efekt przy - 15oC pompa nie pracowała. Instalator wziął z głowy bo jego zdaniem powinno wystarczyć ,że 2x 100m wystarczy a powinno byc 4 x 100m zgodnie z VDI 4640. I teraz dylemat poradziłem inwestorowi ,że kosztami powinien obciążyć instalatora, który to źle wyliczył. Nic sie nie ukryje ,fuszerki wsześniej czy później wyjdą i nie jest to sprawa gwarancji tylko błędu w sztuce, który można skarżyć nawet po 15 latach. Pozdrawiam
  16. Piotr Leszek

    czy warto

    Panie T.B. co robi Pan aby przekoanć inwestora do swojego pomysłu, techniki izolacyjnej. Czy robi Pan jakieś obliczenia czy tylko ładnie mówi. Jesli jest Pan rzetelny to powinień Pan zrobić obliczenia i na podstawie tych obliczeń pokazać ,że taka a taka metoda jest lepsza od innej. jeśli tak to Pan robi to w takim razie robi Pan audyt. I na tym to polega aby wykazać najlepszy wariant
  17. Nie podał Pan jaki jest COP pompy ciepła czyli jej efektywność. Przyjmijmy ,że 4,3 dla mocy grzewczej 7,3kW pompa ciepła będzie pobierała 1,7kW energii elektrycznej czyli musimy dostarczyć 5,6kW energii z gruntu. Dla gruntu przeciętnego, nie zawilgotny, zwarty , nie piaszczysty zgodnie z VDI 4640 z m2 uzyskamy 20-30W/m2 przy 1800 godzin pracy pompy ciepła wielkość kolektora poziomego wynosić powinna 5x 100m , wielkość powierzchni zajęcia działki wyniesie 250m2. Jeśli grunt jest bardziej wilgotny to możemy uzyskać do 40W/m2. Przy doborze dolnego źródła prosze zwrócić uwagę na odpowiedniej jakości system rur. Polecam artykuł w Budujemy Dom o systemach GEROtherm. Więcej na www.geoterm.eod.pl
  18. Piotr Leszek

    czy warto

    Oj Panie Brzęczkowski zmów Pan wrzuca wszystkich do jednego worka a to nie ładnie. TAk jak w projektowaniu, architekturze tak i na audytach trzeba się znać. Sam osobiście nie wykonuję audytów bo sie na tym nie znam, ale mam od tego Fachowców przez duże F. Audyt to sztuka kupić sobie program komputerowy ale doświadczenie . Nie wiem co Pan mam na myśli mówiąc audyt podejrzewam ,że tylko ocieplenie a dla mnie audyt poprawny to wszystkie obliczenia i wskazanie co należałoby zrobić i jak aby zmniejszyć zużycie energii. Teraz bedziemy realizować modernizacje hotelu na 200 miejsc z restauracja i basenem i nie wyobrażam sobie określenia oszczędności . Nasz audytor obliczenia robił ponad miesiąc uwzględniając wszystkie możliwe parametry obiektu i możliwe rozwiązania. Wymiana stoarki okiennej , ocieplnie, pompa ciepła z kolektorem poziomym i odzyskiem ciepła ze ścieków oraz kolektorami słonecznymi na dachu.I wyszło bardzo ładnie oszczędności w roku na poziomie 147 000 zł tak tak tysięcy i zwrot inwestycji w 6,5 roku. Nie wyobrażam sobie przedstawienie rozwiązania bez audytu. Dla tego niech Pan nie upraszcza sprawy ,że audyt to oszustwo bo tak nie można.
  19. Piotr Leszek

    Rekuperator wyłączony latem?

    Każdy projektuje wg własnego przekonania i odpowiedzialności. Ja przyjmuje za podstawę do obliczeń 0,5 wymian i uwzględniam oczywiście parametr 30m3/h na osobę. Tak ja wczesniej wspomniałem każdy dom żyje inaczej i to klient ustawia sobie wielkośc wentylacji wg własnego odczucia i dla własnego komfortu. I nikomu mózg nie będzie się lasował jeśli będzie miał w każdej chwili możliwość zwiększenia wydajności centralki na max np. te 300m3/h jeśli bierze np. prysznic. Generalnie w każdym domu sa trzy okresy życia domu : noc, dzień i przyjęcia czyli imprezy w domu. Tak na koniec ostro dyskutujemy o wielkości przepływu czy GWC rurowy czy żwirowy a tak naprawde wysiłek ten proponował bym skierować aby w każdym projekcie nowego domu był zapis o konieczności stosowania wentylacji nawiewno-wywiewnej. Panowie naprawde nie idzie o 12 czy 30m3 na osobę bo i tak to klient mieszka w tym domu i albo sobie podkręci wielkość przepływu albo zmniejszy. Walczmy o te projekty budowlane nowych domów. I popieram zdanie Pana Wally. Wszystkim życzę miłego końca tygodnia.
  20. Piotr Leszek

    Rekuperator wyłączony latem?

    Ależ Panowie znów T.B. swoje .... Wg tego Pana wszyscy , którzy stosują sie do norm to ciemnota czyli i ISOVER , którego ten Pan tak często przytacza. 12m3/h na osobę uwzględnia wg Pana także usunięcie wilgoci podczas kąpieli , gotowania itd. jeśłi tak to wielka bzudra . Wcześniejsza wypowiedź podaje ,rzeczywiste parametry jakie winna spełniać wentylacja , a ile i , o której godzinie będzie odpowiednio dobrany strumień powietrza dla całego domu to jest idywidualna sprawa mieszkańców takiego domu. Tak prywatnie niechciałbym mieszkać w domu gdzie na cały dom dostanę tylko 12 m3 powietrza / godzinę licząc np. 4 pokoje to do każdego otrzymałbym po 3m3/h powietrza świeżego - chyba bym się udusił.
  21. Piotr Leszek

    Pompa ciepła - prawda

    I widzi Pan nie tak wszystko wie Pan o instalacjach Kolektorów Termicznych . Nie ma konieczności stosowania pompki obiegowej c.w.u. ,aczkolwiek to poprawia komfort. Dobry układ automatyki jest tak opracowany ,że pompa obiegu pracuje impulsowo a nie cały czas, a w nocy jest wyłączone. To tylko minimum informacji o systemach kolektorów termicznych. Nalezy pamietać ,że kolektor słoneczny ma największą efektywność z systemów energii odnawialnych.
  22. Piotr Leszek

    Rekuperator wyłączony latem?

    Szanowny Panie Brzeczkowski uchodzi Pan za człowieka wszechwiedzącego na wszystkich stronach FORUM, a do tego dość często oczernia Pan innych. My zaś twierdzimy o innych ;oni robią dobrze nawet bardzo dobrze ale my lepiej. Czy to nie ładniej wygląda i przynajmniej nie oczernia innych - Panie Brzęczkowski trochę pokory i kultury. Co do sensowaności stosowania norm ja twierdze ,że jest to odnośnik wszelkich projektów , bo jak by wygladał projekt, w którym napiszemy " projekt opracowany na ...najświętszym słowie honoru Pana T. Brzęczkowskiego..." Wybaczy mi Pan ale stosowanie sie do zaleceń norm zwłaszcza w Niemczech jest normalną sprawą, chyba ,że Pana zadaniem w Instytucie BINE pracują ludzie z przypadku. Nie mam czasu pilnować dyskusji na forum taka jak Pan bo dla mnie czas to pieniądz. I tylko od czasu do czasu właczam się do dyskusji. Pozdrawiam serdecznie.
  23. Piotr Leszek

    Rekuperator wyłączony latem?

    Oczywiście ja także twierdzę ,że konkrety sa najważniejsze a nie gdybanie. Wyniki badań sanepidu GWC żwirowych w Exbudzie w Kielcach sa dostępne na www.taniaklima.pl pod hasłem oświadczenie EXBUD SKAŃSKA. Wszystko jednak musi byc wykonane zgodnie ze sztuką. Jeśli ktoś ma źle wykonany GWC a to dość często mam niestety okazję oglądać to i dlatego są tak różne opinię. Ale proszę Państwa musimy mówić właśnie o konkretach czyli rozwiązaniach , które są realizowane zgodnie ze sztuką , wcześniej wykonanymi badaniami wieloletnimi . A 13 lat eksploatacji GWC to moim zdaniem odpowiedni okres na odpowiedź czy to dobre rozwiązanie.
  24. Piotr Leszek

    Pompa ciepła - prawda

    Tyle ,że ja mówię o zmiejszeniu zużycia energii pierwotnej. Przy założeniu ,że mamy dom super ciepły np. dom pasywny tutaj polecam stronkę http://www.dompasywny.com/ i zastosowanie urzadzeń np. kolektorów słonecznych daję nam rozwiązanie prawie idealne. Ogrzewanie li tylko energią elektryczna nie jest dobre bo zużywamy dośc dużo energii pierwotnej ( jest to suma włożonej całkowitej energii dla wyprodukowana 1kWh energii elektrycznej) Tak więc zastosowanie urządzeń energii odnawialnej jest w pęłni uzasadnione z punktu widzenia ochrony naszego środowiska naturalnego. I do tego należy dążyć aby wymusić takie działania lokalnych władz , które przyczynia się do poprawy lokalnego środowiska naturalnego.
  25. Piotr Leszek

    Rekuperator wyłączony latem?

    Panie Brzęczkowski w takim razie Pan chyba jest mądrzejszy niż norma niemiecka DIN 18017 a ziarenko wiedzy to właśnie stosowanie się do dawno sprawdzonych norm niemieckich. Na pewno zaraz Pan napisze ,że Pana zdaniem itd.... ale chyba nie ma Pan instytutu badawczego. Wentylacja mechaniczna jest w niemczech stosowana dłużej niż Pan działa w rekuperatorach więc proszę nie mówić tutaj ziarenko wiedzy. Wielkość wymiany 0,5 na godzine nawet już w polskiej normie jest zawarta. Wielkośc takiej wymiany uwzględnia ilośc powietrza świeżego na osobe a także usuwanie wilgoci z domu.
×
×
  • Utwórz nowe...