Skocz do zawartości

Aktywni na Forum

Posty wysoko ocenione

Showing content with the highest reputation on 23.03.2020 We wszystkich kategoriach

  1. 1. To nie powinien być problem. Pamiętaj, że w okresie grzewczym gdy PC najwięcej pracuje, to okna wtedy są zamknięte, więc z hałasem nie będzie problemu 2. Dobrze przemyśl ten temat - weź też pod uwagę powierzchnię wymiany wężownicy(im większa tym lepiej!) - to bardzo istotne! 3. Nie wiem, nie użytkuję p-w. Pewnie podobnie jak w przypadku kotłów gazowych 200-300zł, powinno to byc zapisane w umowie montażu (zwykle są zapisy, że przepada gwarancja jak nie są robione przeglądy), sensowność tych przeglądów, to inna kwestia. 4. A ja bym zrobił wszędzie. Za ileś tam lat meble dasz gdzie indziej i będzie problem. Ja zrobiłem bład - pod meblami kuchannymi nie mam podłogówki - to jest ok, ale powinna być jedna pętla przy samej ścianie STREFA BRZEGOWA. W wiatrołapie też bym dał podłogówkę. Generalnie poczytaj o tym i dobrze przemyśl te kwestię. Co do lokalizacji zbiornika CWU to pewnie będzie w kotłowni. 5. W przypadku mniejszych mocy niekoniecznie musi być 3F. Z tego co pamiętam, to modele 3F są droższe niż 1F - tutaj już wybór na leży do ciebie..... 6. Jasne że tak, ale nie zapominaj o bezwładności podłogówki. Podłogówkę ładujesz w godzinach taniej taryfy - w tygodniu 13-15+22-6 +całe weekendy - a ona przez pozostałe godziny te ciepło oddaje. Poczytaj o tym, bo z twojego wpisu wnioskuję, że niewiele o tym wiesz. Wyłączona podłogówka grzeje jeszcze przez wiele godzin, czy tego chcesz czy nie.....im cieplejszy dom, tym dłużej.. Dam ci przykład z mojego użytkownia taryfy G12w - prąd używam wtedy kiedy go potrzebuję, zmywarke załączam z opóźnionym startem w nocy, a mimo to mam około 70% zużycia w taniej taryfie, co przekłada się na około 25% mniejsze rachunki niż w przypadku taryfy całodobowej (G11) moim zdaniem G12w jest najbardziej optymalna. 7. Rekuperacja, to nie tyle oszczędność, ale przede wszystkim komfort. Sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie.
    4 points
  2. Mała uwaga. Obecnie, nawet izolując dom (termicznie) tylko do poziomu wymaganego, całoroczne koszty grzania CWU i na potrzeby wentylacyjne, znacznie przekraczają koszt ogrzewania pomieszczeń. Przy powietrznej PCi, to co stracimy zimą, odzyskamy (często z nawiązką) kiedy powietrze na zewnątrz ma ponad 10 stopni.
    3 points
  3. dziwny argument jak dla mnie. Ten niby większy koszt eksploatacyjny, wynikający z faktu, że PC p-w ma niższą sprawność od P g-w w nocy, gdzie korzystamy z prądu w taniej taryfie to jakieś śmieszne grosze w porównaniu do różnicy w cenie jednego i drugiego urządzenia na gotowo. I tak, piszę to ja, użytkownik gruntówki Spadek COP PC-p-w to są miejsca po przecinku, czyli przykładowo, zamiast COP=3,5 będzie COP=3,0 A cena prądu w taniej taryfie będzie prawdopodobnie połowę niższa od ceny w taryfie całodobowej (że nie wspominam już ceny w T1 w G12w) Proponuję sprawdzić jak to wygląda u twojego dostawcy energii, bo różnice mogą być znaczne Takie wyliczenia niejednokrotnie były robione, wnioski są jednoznaczne....opłaca się używać G12w Ale oczywiście , można PC puścić bez żadnego kagańca, żeby grzała kiedy tylko ma na to ochotę...ale tez spotkałem się opiniami, że nawet w takim taryfa G12w będzie korzystniejsza. Ale mam wrażenie, że niepotrzebnie zeszliśmy na tematy poboczne skupiając się taryfach prądowych, a nie na tym co istotne
    2 points
  4. Uzupełniając "przedpiszącego" . Teza że w nocy ...................... jest wątpliwa, także z uwagi na "straty" wentylacyjne. Nocą wentylacja (także mechaniczna) jest/powinna być ograniczana - nawet ustawodawca to przewidział (i zalecił).
    1 point
  5. Bajbaga napisał tak syntetycznie, ale rozwijając tę myśl musisz rozumieć że te koszty wentylacji, są dalej kosztami ogrzewania CO. Chodzi tylko o to że tracisz tyle energii przez konieczną i normatywną wentylację, a nie przez przegrody czyli - ściany, okna, dach, posadzkę. Może niepotrzebnie to piszę, ale odniosłem wrażenie że nie do końca to złapałeś.
    1 point
  6. W przypadku korzystania z taryfy nocnej lepszym rozwiązaniem jest pompa gruntowa. Powietrzna ma w nocy musi pracować przy najniższej temperaturze powietrza w ciągu doby. Proponuję zapytać o oferty na pompy gruntowe i powietrzne. Wtedy porównywać koszty.
    1 point
  7. zrobisz jak uważasz...jak mam sporo miejsca z dobrymi warunkami pod DZ poziome, które nie boisz się zrobić we własnym zakresie (tak jak ja), do tego nie boisz się PC g-w polskiego producenta, to możesz mieć w g-w w bardzo podobnej cenie jak p-w. Znam przypadki, że ludzie decydowali się na g[w mimo ze drożej wychodzi, bo nie chcieli mieć dodatkowego wiatraka na ścianie budynku :) Z linka który wkleiłeś, najwazniejsza informacja, to ze potrzebujesz na CO 5,3kw. Na CWU ja liczę 0,25kw/1 osobę (strona z linka często tam głupoty pokazuje), więc sumaryczne zapotrzebowanie zapotrzebowanie wychodzi 6,05kw. Czyli na twoim miejscu szukałbym PC okioło 7kw, jak p-w to 7-8kw. Tak jak napisałem, grzałek się nie bój, bo jak one bedą pracować, to krótko. Do tego dobrze jest przemyśleć zastosowanie taryfy G12/G12w - przy takiej samej ilości zużytego prądu, rachunki mogą być nawet 20-30% mniejsze. A grzanie bez problemu możesz zoptymalizować pod wykorzystanie taniej taryfy własnie. kolejne kwestie Moc - już pisałem Producenci - osobiście mam doświadczenia tylko z 1 gruntówką ;) żywotność - sprężarki scroll w gruntówkach g-w mają żywotność 100 000h pracy, zakładając, że PC pracuje w sezonie około 2500h, więc wychodzi 40 lat ;) W P-w to trochę inaczej wygląda, one za krótko są na rynku, żeby to jednoznacznie stwierdzić, jest tutaj pewna niewiadoma...ale 15lat powinny co najmniej wytrzymać....jak będą problemy, to niekoniecznie ze sprężarką, ale bardziej z pozostałą elektroniką, która przestanie być dostępna. Dla przykładu - spróbuj znaleźć jakiś podzespół do płyty głównej z komputera który kupiłeś 15 lat temu....;) bufor - przy podłogówce po całości nie ma takiej potrzeby. Ja osobiście mam 2 dodatkowe drabinki (na pętli z podłogówki) i tylko podłogówka. Nie ma potrzeby montowania bufora. Tylko będziesz mieć zasobnik na CWU - tutaj trzeba się zastanowić nad wielkością tego zasobnika. kolektor - to zależy....jak zrobisz na działce we własnym zakresie, to może być naprawdę tanio....lata temu mój kolektor 550mb kosztował mnie kopanie+rura około 7000, do tego glikol 1000zł - to do pompy 7,6kw. Gdyby robiła to firma, to pewnie byłoby dwa razy tyle. koszt - nie jestem na bieżąco, p-w trzeba liczyć około 30k, ale w twoim przypadku jak mniejsza moc pompy może być mniej - i tak jak pisałem, nie jestem na bieżąco. Jak byłem na tym etapie, to wysłałem ponad 20 zapytań ofertowych do firm z okolicy i nie tylkko..po wstępnej selekcji zostało kilka...ostatecznie zdecydowałem się na firmę która zaproponowała najlepsze warunki. Co jeszcze powinieneś wiedzieć? - ja bym na twoim miejscu poważnie zastanowił się nad wentylacją mechaniczną z rekuperatorem. To nawet nie chodzi o to, że to dodatkowo zmniejszy zapotrzebowanie budynku na CO, ale to przede wszystkim komfort i sprawnie działająca wentylacja...co w przypadku wentylacji grawitacyjnej wcale nie jest takie oczywiste...
    1 point
  8. Ja myślę że nie jest tak źle jak to niektórzy opisują, bo sam korzystałem i to wielokrotnie z tych funduszy. Myślę że wiele też zależy od ludzi którzy w konkretnym miejscu zajmują się wprowadzaniem w życie tych programów. Ale oczywiście wszystko musi być przeprowadzone zgodnie z zasadami i wymaganiami które są stawiane dla takich programów i jak pisze że ma być kwit ze złomowania starego pieca, to ma być, bo urzędnik musi mieć podkładkę, bo go z tego rozliczają. Sam jak wywalałem piec na ekogroszek to wziął go kolega, bo piec był jeszcze dobry i po remoncie. Ale załatwiłem trochę innego złomu żeby mieć kwit i wszystko grało. Korzystając z takich programów trzeba mieć świadomość wszystkich wymagań, trzeba czytać i się interesować tym, a czasami i trochę pokombinować.
    1 point
This leaderboard is set to Warszawa/GMT+02:00
×
×
  • Utwórz nowe...