Skocz do zawartości

Aktywni na Forum

Posty wysoko ocenione

Showing content with the highest reputation on 29.09.2018 We wszystkich kategoriach

  1. Więc pal. Jak chcesz czekać by samo wyschło, to załóż ze dwa miesiące w tak "przewiewnym" miejscu. Pal delikatnie, jak mówiłem...Po pierwszym i drugim paleniu zostawiaj drzwi pieca otwarte, żeby się lepiej wentylował (suszył). Delikatnie ze cztery razy.
    1 point
  2. No w podłodze wkladu wywaliłem szlifierką dziurę 16cm na 16cm. Miałem dopływ powietrza z zewnątrz, własnej roboty, ale wzorowany na starych wkładach z Kratek. Lichy dopływ był, szczeliną jakieś 3cmx12cm, do tego popiół mi się tam sypał i zasypał kanał dolotowy. Tak było: ... a teraz pod popielnikiem nie ma spodu kominka. :)
    1 point
  3. Szczerze - to nie rozumiem tego wywodu. Czy możesz wyjaśnić to szerzej? Wydaje mi się, że przy wyższej temperaturze wewnątrz różnica między zewnętrzną temperaturą a wewnętrzną jest większa. I wtedy właśnie też są większe wydatki energii. Tzn. wydaje mi się, że np przy tem. na zewnątrz -15 st - zwiększenie wewnętrznej temperatury z 21 do 22 st będzie wymagać więcej energii niż zwiększenie z 12 na 13 st. A więc nie jest to przyrost równy po 2.5% na stopień, tylko będzie zależał od różnicy temp. między zewnętrzem a wnętrzem. I przy tych wyższych różnicach i temperaturze w okolicach 20 - 22 st. może być ok. 5 %. Poza tym w wielu źrodłach czytałem o nawet wyższym wzroście procentowym.
    1 point
  4. Tutaj nie rozumiem Polskich producentów , po jaki oj ryflują te deski , chyba tylko po to aby szybciej gniły od wody stojącej w rowkach , a jeśli chodzi o ryflowanie to w zeszłym roku robiłem taras i deski były ryflowane obustronnie . Tak więc wybór miałem ...uśmieszkiem do dołu czy do góry.. Chodzenie boso po tych rowkach raczej frajdy mi nie sprawiało.
    1 point
  5. Będąc kiedyś na północy , i montując tam między innymi tarasy drewniane zawsze pilnowane było aby deski przykręcać uśmieszkiem do dołu , czyli na smutno .W przekroju deska ma słoje , i chodziło o to że one są ułożone w łuk , i zawsze trzeba było układać tak aby słoje w desce na krawędziach opadały do dołu . Owszem , łudeczkowały te deski ale środkiem deski do góry , to pomagało w szybszym odpływie wody
    1 point
  6. Mr Tomo, chyba dawno tu nie zaglądałeś : ). Jak mistrzowie osadzili bramę, nie było tej wstawki, tylko dziura ohydna. Brama też mi się podoba, z osadzeniem gorzej. Zrobili ławę płytką, niecałe 60 cm. Irytuje mnie natomiast ta podkładka przymocowana do ażuru w dwóch miejscach. O to mi chodzi, nie o tę wstawkę. Decydując się na nią wiedziałam, że będzie dokręcona, nie dospawana, bo i jak. Kolejny temat ocieplenie studni. Jak kiedyś pisałam planuję zrobić kołderkę ze styropianu ( Retro, bez jasieczka ). Pokruszę styro, wpakuję do worka. Ktoś mi zasugerował, że powinnam ten styropian sklejać pianką montażową. Niby w celu zabezpieczenia przed wilgocią. Jest to dobry pomysł? Męczy mnie też taras. Heniu onegdaj zwrócił uwagę na jego kolor i radził pomalować. To jedno, ale jest jeszcze coś. Tarasowiec przykręcał deski takimi cieniutkimi torksami. Skutek jest taki , że zaczęły łódkować. Zastanawiam się, czy odkręcenie ich i przykręcenie na nowo większymi grubalkami coś by dało, czy już nie ma to sensu? Na zdjęciach dalsze ciekawostki przyrodnicze.
    1 point
  7. Papier ceramiczny zamiast maty w moim przepisie? Nie wiem. Nie używam papieru, bo w zduństwie lepiej sprawdza się mata ceramiczna do celów jakie opisałem. Może zastąpić tekturę papierem, skoro go już masz? Tektura której używam, jest zwykła. Pa spaleniu tworzy szczelinę dylatacyjną. A to jest mój cel. Nie posiadanie tektury w piecu.... Z drugiej strony, poeksperymentuj...Raz drugi zrobisz, poznasz materiały, technologie. Generalnie przy braku doświadczenia, najlepszy opis czy instrukcja, nie uchroni Cię przed błędami. Najwięcej się dowiesz z empiry "tymi ręcami"... Murując na glinę lub szamot, robimy pełną fugę. Przy użyciu kleju o wiązaniu ceramicznym, dobrej jakości, kładę cienką tekturę zamiast kleju na pasie ok 4 cm od strony ognia. Po spaleniu tektury, powstaje szczelina. Ta szczelina powoduje szybszą penetrację wysokich temperatur w poprzek cegły. Następuje szybsze nagrzanie przeciwległej (ogniowi) strony ceramiki, ograniczając jej pękanie.
    1 point
  8. Cement wiąże hydraulicznie. Nie nadaje się do wymurówek w paleniskach. Nawet tzw GÓRKAL, którego "ogniotrwałość" służy innym celom. Wiązania hydrauliczne pękają i sypia się bardzo szybko w kontakcie z ogniem. Najlepiej użyć specjalnych klejów, które początkowo wiążą chemicznie, a po podgrzaniu do wysokich temperatur wytwarzają wiązanie ceramiczne (spiek). Klejów szukaj u dostawców materiałów zduńskich. Ceny od 60 zł do 100 euro za wiadro 20 (25?) kg. Jakość adekwatna do ceny. Najprościej użyć gliny, albo zaprawy szamotowej i nie przejmować się pękaniem. Tak jak wyżej ktoś napisał, łatwiej będzie wymienić po czasie. W obu przypadkach należy zastosować dylatację. Cegła (i zaprawa!) nie może się stykać z metalowymi elementami pieca i wężownicy. Od ścianek pieca możesz wstawić tekturę grubości kilku mm, natomiast dolne elementy pieca dylatujesz matą ceramiczną (szukaj tam gdzie kleju). Wszędzie tam gdzie po spaleniu tektury cegły mogą "siąść" (poziome zastosowanie tektury). Matę nasączyć rzadką gliną, jak kotlety przed smażeniem. To tyle. Prosta czynność, zwłaszcza dla zduna z praktyką....
    1 point
  9. 0 points
This leaderboard is set to Warszawa/GMT+02:00
×
×
  • Utwórz nowe...