Skocz do zawartości

Aktywni na Forum

Posty wysoko ocenione

Showing content with the highest reputation on 12.06.2011 We wszystkich kategoriach

  1. Mnie życie nauczyło, że najlepsza oszczędność - to siąść i dobrze pomyśleć! Pierwsze podejście do tematu wcale nie zawsze jest optymalne. Największe oszczędności wychodzą wtedy, gdy POPRAWNIE POSTAWIMY PROBLEM. Łatwiej wtedy znaleźć najtańsze solidne jego rozwiązanie. Nie ważne - jaki problem gryziemy. Mając net - dostęp do wielu informacji - dobrze jest zastosować do znalezionych ROZUM. Warto czasem zadać sobie pytanie - można tak, tym, za tyle - ale PO CO? Wtedy wychodzą oszczędności... Adam M.
    1 point
  2. TAK to dawniej robiono. Dobrze robiono... Ale są nowe normy, współczynniki itp. Adam M.
    1 point
  3. mhtyl nie obraź się, ale odnoszę wrażenie że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Ha, czyli tym samym potwierdzasz że edukują Cię Panowie z Zakładu Energetycznego, którzy jak wiemy potrafią napisać mege idiotyzmy w warunkach technicznych przyłączenia, a pod wszystkim podpisuje się dyrektorek figurant. ZK to ZŁĄCZE KABLOWE - jeden przedział, jeden zamek, na jednym fundamencie. ZKP to ZŁĄCZE KABLOWO-POMIAROWE - dwa odgrodzone od siebie przedziały (cześć kablowa, część pomiarowa) dwa oddzielne zamki, a wszystko może stać na jednym wspólnym fundamencie. No właśnie, skoro nic nie piszesz o rozdziale PEN, to nie rozumiem na jakiej podstawie z całą stanowczością piszesz: Przecież to typ sieci IT, TT, TN i punkt rozdziału TN-C na TN-S warunkują te sprawy. Z całym szacunkiem, ale pisząc o kablach (ilości żył) bez informacji o typie sieci i jej konfiguracji narażasz się na śmieszność wśród osób trochę orientujących się w tematyce, a dla osób bardziej zielonych wprowadzasz zwykłą dezinformację.
    1 point
  4. Ciekawe rzeczy ludzie wypisują tutaj . Co masz na myśli pisząc ZK? (złącze kablowe czy złącze kablowo-pomiarowe a może jakieś inne jeszcze pojęcie). Nie znam Zakładu Energetycznego, który pozwalałby rozbić rozdział przewodu PEN na PE i N w złączu kablowo-pomiarowym ZKP, a tym bardziej w złączu kablowym ZK będących na własności ZE. W większości warunków technicznych przyłączenia jest zapis, iż takowy podział należy wykonać poza złączem w którym znajduje się pomiar (a jeśli w warunkach tego nie ma to i tak przy odbiorze ZE na 99% przyczepi się do tego). Czyli tak na prawdę za licznikiem w RG (rozdzielnia główna budynku) i to jest najsensowniejsze rozwiązanie. Wracając do tematu uziemienia i jego wartości, to tak jak już niektórzy pisali nie jest to taka prosta sprawa, bo rezystywność gruntu potrafi być bardzo różna i to głownie od niej zależy ile musimy żelastwa ułożyć w ziemi. Każdy elektryk wie, że aby zapewnić prawidłową pracę ograniczników przepięć rezystancja uziemienia przewodu PE nie może być większa niż 10 ohm i o taką wartość powinniśmy walczyć z wykonawcą instalacji. Jeśli nie mamy zrobionego uziomu fundamentowego o odpowiedniej rezystancji to zgodnie z PN-E-05115 dla średniej rezystywności gruntu na poziomie 300 ohm*m uzyskanie rezystancji uziemienia na poziomie 10ohm wymaga 2x9m uziomu pionowego (szpilki np. Galmara) + 25m bednarki FeZn 25x4.
    1 point
  5. i jeszcze wizualizacja salonu i jadalni;)
    1 point
This leaderboard is set to Warszawa/GMT+02:00
×
×
  • Utwórz nowe...