Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Aktywni na Forum


Posty wysoko ocenione

Showing content with the highest reputation on 12.06.2011 We wszystkich kategoriach

 1. 1 point
  Mnie życie nauczyło, że najlepsza oszczędność - to siąść i dobrze pomyśleć! Pierwsze podejście do tematu wcale nie zawsze jest optymalne. Największe oszczędności wychodzą wtedy, gdy POPRAWNIE POSTAWIMY PROBLEM. Łatwiej wtedy znaleźć najtańsze solidne jego rozwiązanie. Nie ważne - jaki problem gryziemy. Mając net - dostęp do wielu informacji - dobrze jest zastosować do znalezionych ROZUM. Warto czasem zadać sobie pytanie - można tak, tym, za tyle - ale PO CO? Wtedy wychodzą oszczędności... Adam M.
 2. 1 point
  TAK to dawniej robiono. Dobrze robiono... Ale są nowe normy, współczynniki itp. Adam M.
 3. 1 point
  mhtyl nie obraź się, ale odnoszę wrażenie że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz. Ha, czyli tym samym potwierdzasz że edukują Cię Panowie z Zakładu Energetycznego, którzy jak wiemy potrafią napisać mege idiotyzmy w warunkach technicznych przyłączenia, a pod wszystkim podpisuje się dyrektorek figurant. ZK to ZŁĄCZE KABLOWE - jeden przedział, jeden zamek, na jednym fundamencie. ZKP to ZŁĄCZE KABLOWO-POMIAROWE - dwa odgrodzone od siebie przedziały (cześć kablowa, część pomiarowa) dwa oddzielne zamki, a wszystko może stać na jednym wspólnym fundamencie. No właśnie, skoro nic nie piszesz o rozdziale PEN, to nie rozumiem na jakiej podstawie z całą stanowczością piszesz: Przecież to typ sieci IT, TT, TN i punkt rozdziału TN-C na TN-S warunkują te sprawy. Z całym szacunkiem, ale pisząc o kablach (ilości żył) bez informacji o typie sieci i jej konfiguracji narażasz się na śmieszność wśród osób trochę orientujących się w tematyce, a dla osób bardziej zielonych wprowadzasz zwykłą dezinformację.
 4. 1 point
  Ciekawe rzeczy ludzie wypisują tutaj . Co masz na myśli pisząc ZK? (złącze kablowe czy złącze kablowo-pomiarowe a może jakieś inne jeszcze pojęcie). Nie znam Zakładu Energetycznego, który pozwalałby rozbić rozdział przewodu PEN na PE i N w złączu kablowo-pomiarowym ZKP, a tym bardziej w złączu kablowym ZK będących na własności ZE. W większości warunków technicznych przyłączenia jest zapis, iż takowy podział należy wykonać poza złączem w którym znajduje się pomiar (a jeśli w warunkach tego nie ma to i tak przy odbiorze ZE na 99% przyczepi się do tego). Czyli tak na prawdę za licznikiem w RG (rozdzielnia główna budynku) i to jest najsensowniejsze rozwiązanie. Wracając do tematu uziemienia i jego wartości, to tak jak już niektórzy pisali nie jest to taka prosta sprawa, bo rezystywność gruntu potrafi być bardzo różna i to głownie od niej zależy ile musimy żelastwa ułożyć w ziemi. Każdy elektryk wie, że aby zapewnić prawidłową pracę ograniczników przepięć rezystancja uziemienia przewodu PE nie może być większa niż 10 ohm i o taką wartość powinniśmy walczyć z wykonawcą instalacji. Jeśli nie mamy zrobionego uziomu fundamentowego o odpowiedniej rezystancji to zgodnie z PN-E-05115 dla średniej rezystywności gruntu na poziomie 300 ohm*m uzyskanie rezystancji uziemienia na poziomie 10ohm wymaga 2x9m uziomu pionowego (szpilki np. Galmara) + 25m bednarki FeZn 25x4.
 5. 1 point
  i jeszcze wizualizacja salonu i jadalni;)
This leaderboard is set to Warszawa/GMT+01:00
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×
×
 • Utwórz nowe...