Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Aktywni na Forum


Posty wysoko ocenione

Pokazuje posty z najwyższą reputacją od 27.04.2019

 1. 4 points
  Organizacyjnie. Wymyśliłem, żeby dzieckom naszym zorganizować - PROFESJONALNE - zawody wędkarskie na pomoście. Takie z losowaniem stanowisk, medalami, koszulkami uczestników. Deklarację składam - przypilnuję, zorganizuję, koszulki mam, medale mam, trochę sprzętu mam. Pytanie Będą chętne? Podpytajcie. Jest Animatorka, która im zapewnia zajęty czas, ale tylko na 3 godziny Ja składam publicznie deklarację. Nie popijam i nie integruję się na czas tychże dziecięcych zawodów (ku obópulnej korzyści - mam nadzieję) Piszcie czy dzieci, wnuki - będą zainteresowane to ja.Ja. Zrobię.
 2. 3 points
  Witam Ledwie znalazłem i odkopałem mój "dziennik" Małe (a może duże) zmiany, po 7 latach od zamieszkania. Tej technologii już dziękuję Zawitała nowoczesność
 3. 3 points
  Nie ma miejsca na ziemi gdzie się nie załatwiał jakiś zwierzak, czy człowiek i też nie ma takiego gdzie się nie rozkładały jego zwłoki, szczątki ileś lat, więc ta drwina jest nie trafiona. Ten aspekt jest tylko w twojej głowie,rolnicy leją gnojowicę pod uprawy z chowu bezściółkowego, konsumujesz bardzo często tak wyprodukowane produkty, ale o tym nie wiesz i to właśnie powoduje inne nastawienie. W gnojowicy bardzo często są super dodatki po leczonych zwierzętach. Oziminy wysiewane jesienią, potrzebują okresu niskich temperatur do wytworzenia owoców, a akurat w tym czasie u nas okres grzewczy, bijemy rekordy zanieczyszczeń powietrza, a one bidne stoją na polach, rosną w tym smrodzie zwłaszcza, że ostatnio brakuje im również pierzynki śnieżnej i wzrost jest większy.
 4. 2 points
  Odwalili po prostu fuszerę z ta rurą. Niech poprawiają, łaski nie robią. Umieją pieniążki brać to niech naucza sie tez poprawiać po sobie fuszerki. Strop jest na tyle gruby, że rura zmieści się bez problemu, tym bardziej że jest to mieszkanie i układ pomieszczeń jest powtarzalny.
 5. 2 points
  Jedynie pszczoły zostawiają żądło po czym dokonują żywota. Niekoniecznie szerszeń musiał użądlić, szerszenie też gryzą wpuszczając jad ale ten jad jest o wiele słabszy niż ten pochodzący z żądła.
 6. 2 points
  A kto tu przystawia na forum swoją czy jakąś inną pieczątkę. Forum to wymiana myśli i rad - bezpłatna. W ten sposób kwestionujesz sens forum. Natomiast dwa budynki zdylatowane na pewno będą opadać niezależnie - czyli nie będzie problemu z ich nierównomiernym opadaniem . A jeśli dylatacja między nimi bedzie odpowiednio zrobiona, czyli obejmie tynki i warstwy termoizolacji na nich - to też one będą niezależne od siebie - czyli nie mogą pękać miedzy sobą, bo jest między nimi już założone "pęknięcie"- czyli dylatacja. Do tego służy dylatacja - chyba że czegoś zapomniałem czy przeoczyłem w szkole - chętnie poczytam twą korektę, bo lubię odświerzać. Oczywiście, że forum nie służy do całkowitego celowego i absolutnie słusznego rozwiązywania problemów, ani wydawania zezwoleń budowlanych, przyłączy, itp, zakladania instalacji gazowych i pomp, i wielu innych rzeczy. Ale jest wymianą myśli, rad - które trzeba zweryfikować w konkretnym miejscu z konkretnym fachowcem, urzędnikiem czy urzędem. Oni wstawiają pieczątkę i podejmują decyzję ostateczną wraz z inwestorem. Podobnie czytasz podręcznik budowlany - ale na podstawie tego autor podręcznika nie stawia pieczątki na twoich decyzjach odnośnie budowy. Ale się posługujesz tym podręcznikiem i z niego czerpiesz wiedzę - inwestora, projektanta. Chyba po to jest tu wymiana myśli, by inwestor coś sę więcej dowiedział, niż wie (po to pyta) i by mogł z tymi wiadomościami rozmawiać z np. kierownikiem budowy, in fachowcem (skoro nie do końca jest go pewny albo chce znależć inne rozwiązania). Chyba po to jest forum - służy wymianie myśli - nie jest platformą ostatecznych decyzji. Ufff.....
 7. 2 points
  Co ludziom z tymi ledami ........????!!!! w kiblach nawet montują... taka nowomoda.???? Potem suma sumarum wychodzi kicz..
 8. 2 points
  Ciąg dalszy: pod koniec kwietnia miałem telefon z Funduszu w sprawie kontroli, umówiłem się, przyjechał pan, porobił zdjęcia, wypełnił protokół, podpisaliśmy. Proszę czekać na wypłatę, nie wiem kiedy będzie - powiedział i pojechał. Mówił, że jestem jednym z pierwszych kontrolowanych, na co sam nr umowy wskazuje. Moja umowa ma nr 10. Czekam spokojnie za przelewem i w sobotę 11 maja telefon z Funduszu, że nie mogą mi wypłacić dotacji bo brakuje jednego zdania na oświadczeniu kier-buda. No rzesz kurła, tyle razy było sprawdzane i niby wszystko OK. Nic, poprawiłem oświadczenie, w środę wysłałem skan i.... YES!!! YES!!! YES!!! dzisiaj pieniądze na koncie. Trochę to trwało, ale załatwione skutecznie. Wszystkim innym wnioskującym życzę równie pozytywnego zakończenia.
 9. 2 points
  Nie rozumiem w ogóle tego pytania, naprawdę i pisze to bez zgryźliwości. MASZ POMPĘ OD 10 DNI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i pytasz jak rozwiązać problem? kolego masz gwarancję, dzwoń po serwisanta i niech to naprawia, ustawia. Porady z forum na tym etapie sobie odpuść. To jest jedyna słuszna porada jaką Ci udzieliłem.
 10. 2 points
  Znajdź jeszcze 2, 3 wykonawców - najlepiej sprawdzonych, poleconych. Zobaczysz, ile oni zażyczą sobie. Wtedy bedzie wybór i bardziej miarodajna wycena. Niemniej 100tys za samą robociznę przy małym budynku - wygląda na mocno wygórowane.
 11. 2 points
  Taka jest uroda cegły i prawa fizyki - jak fugi są głębiej, to masz trzy wymiary. Wg mnie to jest okej, a i widzę jak u mnie ludzie z zachwytem reagują na ceglastą ścianę. Więc myślę sobie, Draagon, że może sprawa leży w jakości fug? Ja u siebie fugi wyrównywałem klejem do glazury atlas - bo ten akurat miał odpowiadający mi odcień szarości, acz testowałem i jakiś inny klej. Wyrównywałem pędzlem,tzn tak naprawdę fugi pomalowałem klejem do glazury. Poza tym każdą cegłę odczyściłem z zaprawy. czasem obskrobałem krawędzie cegieł. I najważniejsza sprawa: cegły zaimpregnoiwałem szuwaksem do olejowania cegieł. Efekt jest super - żywa ściana. ty też to masz, tylko o tym nie wiesz. :) Pozdrowienia
 12. 1 point
  Nie trzeba tego opróżniać. Trzeba jednak na nowo zaaplikować startową dawkę bakterii rozkładających ścieki. Legalność odprowadzenia oczyszczonych ścieków do stawu jest niepewna. Na takie działanie jest potrzebne zezwolenie. To kwestia ochrony wód.
 13. 1 point
  To może być układ kilku komór tworzących oczyszczalnię przydomową. Zasadnicze pytanie dokąd prowadzi jej odpływ. Ewentualna eksploatacja będzie wymagała dodania bakterii rozkładających ścieki i w miarę regularnego dopływu świeżych ścieków. Przy długich przerwach eksploatacyjnych wszystko obumiera.
 14. 1 point
  Tylko spekuluję - bo trudno być pewnym, co tam ktoś zrobił. Ale najprościej to otworzyć te zbiorniki i zobaczyć, co tam jest - tylko uważać, żeby nie wpaść. Serio - nie żartuję. Uwazać!
 15. 1 point
  Nie wiem. U nas na wsi nigdy się niczego nie opierało na pojedynczych cegłach. Chyba, że na chwilę i była to butelka piwa. Według mnie cegła jest zbyt mało odporna na zgniatanie. Niepewna. Dlatego w roli podparcia zawsze stosowano wyroby betonowe. Odporne nawet na zawilgocenie. Oczywiście, beton musi być zawsze od drewna izolowany.
 16. 1 point
  To co odparowało (różnica "przed" i "po") - to wilgoć. Jej ilość w procentach obliczasz względem masy suchej ("po"). Prościej - "przed" minus "po" , dalej dzielisz przez "po" , po czym mnożysz przez 100% i otrzymujesz wilgotność drewna. Wynik około 8% kwalifikuje drewno do pomieszczeń, natomiast kilkanaście procent to wilgotność drewna na zewnątrz, pod zadaszeniem.
 17. 1 point
  Ciekawe jak dawni stolarze pracowali bez miernika wilgotności drewna, a wiejscy masarze bez wagi kuchennej... Mój wujek nigdy nie przesolił kiełbasy, a świń zabijał co najmniej 100 rocznie. Przez 60 lat. A stolarze miernik wilgotności mieli w oku i dłoniach.
 18. 1 point
  Mhtylu, jak spojrzałem na domek, który jest podlinkowany przez marsii1 w pierwszym poście, to wiem jakie są oczekiwania autora wątku... To na być energooszczędny, o nowoczesnej bryle domek porterowy o powierzchni ok. 100 m kw., bez podpiwniczenia, bez poddasza użytkowego, z garażem w bryle budynku, wątpliwości są co do technologii wykonania budynku, i wiadomo, że marsii1 nie wygrał w totolotka 193 mln złotych,, a ma do dyspozycji ok. 300 000 zł. Ponadto ma działkę 30x26 m. I marsii1 nie chce, żebyś mu WYBRAŁ projekt, tylko chce, żeby ktoś POMÓGŁ mu WYBRAĆ taki projekt... I co w tym śmiesznego?
 19. 1 point
  zenek, nie zaczynaj swoich wywodów, wiem co napisałeś i wcale nie jest to co teraz próbujesz udowodnić. Rysunek a nie szkic przekroju domu nie jest rysunkiem stropu, mylisz dwa pojęcia. Mało widziałeś. Uwierz mi. Nie będę wklejał więcej bo jest tego mnóstwo. Oczywiście siejesz ferment. jest potrzebny i musi być. Tylko nie udowadniaj mi, że miałeś znowu co innego na myśli, ok?
 20. 1 point
  Nie - płacisz przecież za wiedzę, kupując projekt i zatrudniając kierownika budowy. Z wieńca zalanego już stropu piwnicy powinny być wyprowadzone startery pod żelbetowe słupki wykusza. Ich brak to ewidentny błąd i jeśli kierownik go nie zauważył, to źle to świadczy o jego kompetencjach. Jeśli w dodatku to on jest autorem/współautorem projektu, masz problem. Zwykle w projekcie jest część wykonawcza, a w niej m. in. dokładne rysunki zbrojeń stropów i trudnych detali. Czy w tym wypadku ktoś w ogóle przeliczał część konstrukcyjną? Radzę poszukać fachowca z uprawnieniami, który na miejscu zweryfikuje to, co zrobiono dotychczas, nim roboty ruszą dalej.
 21. 1 point
  Nie święci garnki lepią, ale dla początkującego nie jest to proste... Jeśli tego nigdy nie robiłeś, to lepiej szukaj firmy... Sufit to wyeksponowane miejsce i powinien dobrze wyglądać - to nie miejsce na naukę!
 22. 1 point
  Zerwij te wstrętne kasetony styropianowe, zdrap klej, którym były przeklejane, zagruntuj, połóż gładź i pomaluj! Wysokość tych pomieszczeń i tak jest niewielka, płytami obniżysz ją jeszcze o 7 do 10 cm, szkoda przestrzeni...
 23. 1 point
  Hmmm... zapach, powiadasz... Kratka ściekowa w podłodze - to dobry i sprawdzony wynalazek, ale, niestety ludzie z niego rezygnują na rzecz podłączania odpływu z wanny "na krótko" wierząc, że nic się nie stanie z np. wężem od pralki, czy wężykiem od spłuczki w sedesie...
 24. 1 point
  Ja to bym dał teściowej, a Ty masz komu ją DAĆ? W domu bym nie trzymał, zawsze przyjdzie ktoś z dziećmi, albo z piskiem i kłopot gotowy, po co mi to.
 25. 1 point
  RainBrainGarden aktualizacja Działa! Po ostatnich ulewach wody uzbierało się tyle, że ho-ho, a potem mijają niecałe dwie doby i woda opada. Dziś znowu leje i to uczciwie. Efekt? Rain Garden stoi wodą! A oto fotosy. Dziś, teraz: Niestety nie zdążyłem zrobić dziś rano fotografii RainBrainGardenu, a szkoda, bo było ciekawie: z jeziorka pozostała tylko mokra błotnista plama w najgłębszym miejscu czyli w obszarze paproci. Mam jedynie zdjęcia, jakie zrobiłem dzień po ustaniu ostatnich ulew:
 26. 1 point
  Nie można wykluczyć kiepskiej izolacji termicznej podłogi. W sezonie grzewczym panele były "podgrzewane" co chroniło przed kondensacją pary wodnej na folii. Po wyłączeniu ogrzewania i napływie wilgotnego powietrza zewnętrznego, na zimnej podłodze (pod panelami) mogła pojawić się rosa.
 27. 1 point
  Czy panele zamontowane są bez dylatacji przy otworach drzwiowych, w sensie, że cała powierzchnia jest ułożona jednym ciągiem? Jak pasowane są styki/połączenia paneli z płytkami przy wejściu do łazienki, czy WC? Może jakieś fotki... Może układ pomieszczeń... Miałem w rodzinie taki przypadek, że panele przy drzwiach do łazienki spasowane były na styk, do przeciwnej ściany było ok. 7 m, okoliczności z grzaniem podobne i telefon: - wujku przyjedź bo trzeba podciąć drzwi w łazience, bo chyba się opuściły. A to na długości korytarza panele naciągnęły wilgoci i zabrakło tej dylatacji - panele w tym miejscu uniosły się i drzwi zaczepiały dolną krawędzią... Zaznaczam, że to nie ja układałem tam podłogi... Zrobiłem dodatkową dylatację i nie trzeba było podcinać drzwi. Panele są wyrobem drewnopochodnym i są bardzo wrażliwe na zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Te u Ciebie były bardzo wysuszone, przezimowały w suchej atmosferze, a teraz dostały wody i sie ruszyły. To, że za lodówką jest dylatacja, to świadczy tylko o tym, że ta podłoga, jako PŁYWAJĄCA - dociśnięta przez lodówkę i inne meble kuchenne - "odpłynęła," w drugą stronę i tam uniosła się.
 28. 1 point
  A dlaczego ma się zmienić nr działki? To tak nie działa. Mój były znajomy powrócił z Hameryki na starość i kupił cztery sąsiednie działki, chcąc na jednej z nich postawić dom. Ale od razu dostał prztyczek w nos od Burmistrza który stwierdził, że nie po to dzielono teren na działki budowlane, aby go teraz scalać. I postawił weto, a że ma takie prawo to ze scalenia nici. I z budowy również, bo gość się wkurzył. Działki odłogują sobie bezużytecznie już paręnaście lat.. Dlatego najpierw dowiedz się w gminie czy nie będzie miała nic przeciwko scaleniom.
 29. 1 point
  Jako wykonawca na pewno zaproponowałbym równanie ścian i sufitu płytami g/k, ale U SIEBIE W DOMU - jeśli byłaby możliwość tynkowania - NIGDY nie zgodziłbym się na użycie płyt. Dla wykonawcy jest to prostrze... Ściany wytynkuj gipsowym, nawet jeśli trzeba będzie ciut grubiej, w mokrych pomieszczeniach (łazienka, kuchnia - w miejscach, gdzie przewidujesz glazurę i częstą podwyższoną wilgotność) daj tynk cementowo-wapienny, czyli tradycyjny. Sufit, ze względów - jak napisałeś: dekoracyjno-użytkowych - można podwiesić z płyt.
 30. 1 point
  Nie mam ani jednego grzejnika w domu , jestem happy , Temperatura podłogi zależy tylko i wyłącznie odemnie , w zimę fajnie jest się przejść zmarzniętymi stopami ....bo czuć ciepło .. I temperatura otoczenia oscyluje w granicach 23-25 st..
 31. 1 point
  Zakładając że przy określeniach "tańsza w eksploatacja" i "koszt ogrzewania" chodziło autorowi o jedno i to samo, nasuwa się pytanie dlaczego w jednym przypadku jest "tańsza" a w drugim "niższy" - tylko od czego tańszy i niższy ?.
 32. 1 point
  Zakres. Niech rozpiszą Ci jaka cena za konkretną czynność. Bez tego to nawet umowy nie podpiszesz, bo przecież co będzie obejmować?
 33. 1 point
  Rain brain garden działa! paczę, paczę, jak ta woda tam ścieka i serce roście. Posadziłem całą tę wesołą zbieraninę,dodałem coś jeszcze i paczę, co z tego wyniknie. Jest ładnie. Fotosy dam niebawem, jak się ogarnę z aparatem. A dziś mogę tylko napisać, że lubię. Lubię zaglądać tam w ten mój rain brain garden i łypać, jak ta woda tak tam ciurla przez kamyki i dalej potem między zieleniną, i najlepsze jest to, jak się zbiera tam, gdzie są paprocie. No lubię. Patrzeć na to lubię. Wink wink. C.d.n Ach! I radość ogromną mam,bo dzięki licznym zabiegom mym coraz mniej jest trawy do koszenia. I to mnie cieszy niezwykle, bo nienawidzę kosić trawy.
 34. 1 point
  Wystarczy wysoko poprowadzić rurę odpływową ze zmywarki. Tłoczona pompą ze zmywarki i tak przepłynie. Mniej więcej tak jak zaznaczyłem na zdjęciu. Można ją tam łatwo choćby podwiązać.
 35. 1 point
 36. 1 point
 37. 1 point
  Sugeruję zasięgnąć wiedzy o systemie multipor - technologia Xella z betonu komórkowego. Ocieplenie od wewnątrz można również realizowac za pomocą płyt XPS oraz wełny mineralnej na stelażu (na wzór ścianek działowych) lub tradycyjnie na klej do ściany.
 38. 1 point
  zamiast szuwaksu czy na?
 39. 1 point
  A jak chcesz jeszcze, żeby był delikatny połysk, to malujesz taką ścianę impregnatem ATLAS DELFIN.
 40. 1 point
  Dane pochodzą z sezonu 2017/18, ale być może jest to marketing bo rysunek pochodzi ze strony firmy sprzedającej kotły na pellet
 41. 1 point
  Aktualizacja. Zrobiłem odpływ kuchenny pod rośliny. Konstrukcja jest prosta i pozbawiona urządzeń specyjalnych, za to bezcenną radość i ulgę daje świadomość, że woda po płukaniu kubka czy czegoś tam leci nie do szamba, tylko do ziemi. Powołałem zlew dwukomorowy. Każda komora ma swój syfon. Z jednej komory odpływ prowadzi do kanalizy i ta komora zlewu jest przeznaczona na brudy, tłuszcze, fusy, zrzynki i to wszystko, co może zapchać rurę drenarską. Drugi odpływ jest patentny: ścieki płyną przez syfon, a za nim jest trójnik zwrócony odnogą do dołu - w ten sposób ścieki grawitacyjnie wpadają do odnogi. Odnoga prowadzi do syfonu z rur i dalej przez ścianę. Za odnogą kanalizacja idzie normalnie do szamba czyli łączy się z kanalizacją pierwszej komory. Dzięki odnodze, gdy układ ogródkowy się zapcha albo napełni albo zamarznie, woda ściekowa przeleje się w trójniku i popłynie do szamba. Co w beczce: Rura z kuchni wchodzi do beczki ze 20cm pod powierzchnią gruntu, następnie makolanko i zanurza sięw beczce. Chodzi o to, żeby ewentualne paprochy szły idą na dno, a nie w drenaż. Na te paprochy co nie zalegają bo unoszą się jeśli są lżejsze od wody, nie poradzisz nic. No a odpływ rurą drenarską wychodzi z beczki poniżej poziomu rury wchodzącej z kuchni i odprowadza ścieki na głębokości około 50cm ppt . Pozostało zamontować małą pompkę, którą będzie można wybierać wodę z beczki. No i postanowiłem, że bezwzględnie muszę powołaćpodobny system w łazience - woda spod prysznica i z kranu pójdzie do zbiornika (około2000dm3 - studzienka wodomierzowa, mam ją w ziemi), a dalej drenażem w ziemię. To będzie dużo darmowej wody do podlewania.
 42. 1 point
  Dzieje się. Akacja. Zajęła całe podwórko. Dostanie drugie życie. Powołałem nieckę - rain garden. Dziurę w ziemi. To na środku to lekko odkopany trzon czegoś, na czym kiedyś rósł migdałek. Po migdałku ślad nie pozostał, a to co po nim zostało, odbija co roku w formie krzaka. Czekam co to z tego będzie w tym roku, może zarośnie biuszczem - posadzony został u podstawy - albo jaki wynalazek zrobię - fontannę solarną albo jakiś Copper Object ogrodowy. Same tu na razie paprocie. Mokro mają i cieniście. Obrzeża obsadziłem jakimś znalezionym w lesie bluszczem. Niech już coś się dzieje. Jeszcze trochę i dużo tu się zmieni. Dzis przywędrowała roślinek cała zgraja. Kolejne mają dobić jutro i pojutrze. No... A ziemię z wykopu wysypałem przed drzwiami tarasowymi. Zbocza ukryją się kiedyś w krzakach. Tymczasem pojawiają się tam zioła - o mój rozmarynie, majeranek, to mechate zioło nazwy nie pamiętam. Schodki z bloczków fundamentowych: Tak się stoi w skarpetkach na zielonym tarasie: Jest jeszcze kwestia wody szarej - trwają prace, z kuchni woda juz idzie do zbiornika na ogród i alternatywnie do szamba (jako zabezpieczenie. W planach na ten rok mam również przebudowe odpływów z umywalki i prysznica - woda pójdzie do zbiornika i zostanie wykorzystana do podlewania albo innych takich tam. c.d.n.
 43. 1 point
  A jaki sens ma wybieranie wody, która wsiąkła w piasek? Ważne żeby zrobić porządna izolację poziomą. Poziom wody i tak będzie się wyrównywał po obu stronach ścian fundamentowych. To naczynia połączone.
 44. 1 point
  Na Twoim miejscu sprawdziłbym wszystkie opcje gdzieś w kącie. Do majówki wyschnie i będziesz znał odpowiedź.
 45. 1 point
  Nie alkohol tylko towarzystwo
 46. 1 point
  Ja nie chwalę, nie widzę katastrofy. Idąc tym dekadenckim tokiem myślenia mamy taki scenariusz: gaz nie bo źle przeanalizowałem albo wcale prąd nie bo pszczoły wiedzą lepiej pompy ciepła nie bo są zasilane na prąd czyli patrz punkt wyżej. Czyli wracamy do węgla i tzw. eko paliw z przeróbki trocin. Gratuluję dalekowzroczności.
 47. 1 point
  Za te buble odpowiada kierownik budowy - on kasę brał za wykonanie zgodne z projektem budowlanym. Kierownik posiada (bo musi) ubezpieczenie OC (zakres odpowiedzialności, 50 tys. euro) Radzę zwrócić się do ubezpieczyciela z roszczeniami. Jeśli ubezpieczyciel nie uzna roszczeń (w całości lub części) zostaje droga sądowa.
 48. 1 point
  „Witam,buduję dom i zamierzam wykonać wokół domu tarasy z kostki brukowej. Chcę aby tarasy były nieznacznie poniżej poziomu podłogi w domu (poziom 0 ). Wysokość ostateczna podłogi w domu ponad chudziaka na gruncie to 27 cm (20 cm styropianu + 7 cm wylewka betonowa). Takie posadowienie tarasów powoduje że będą one powyżej poziomu izolacji poziomej ścian nośnych. Aktualnie mam wykonany stan "zero" czyli zakończone fundamenty i wylany chudziak na gruncie. Izolacja fundamentów to 12 cm XPS od strony zewnętrznej + 8 cm EPS od strony wewnętrznej. Jako że poziom tarasu ma być powyżej izolacji poziomej ścian obawiam się że ściany mogą podciągać wodę z gruntu. Mój pomysł jest taki aby przedłużyć izolację ścian fundamentowych na ścianę nośną styropianem XPS o grubości 12 cm na wysokość 25 cm powyżej poziomu ścian fundamentowych, a następnie nakleić styropian XPS całe płyty o szerokości 50 cm w poziomie. Grubość tego styropianu ma mieć ok 3 cm. Chodzi mi o to żeby zaizolować łączenie płyt. Ta płyta ma zostać wykończona tynkiem żywicznym po wykończeniu jej klejem i siatką. Izolacja ścian nośnych będzie wykonana ze styropianu 20 cm więc powstanie tym samym ok 5 cm okap. Kilka pytań: czy istnieje lepszy sposób zaizolowania przeciwwilgociowego na tym poziomie czym przykleić styropian do styropianu czy mój pomysł jest poprawny i czy nie będzie ściana nośna podciągała wody” Dzień dobry, W związku z Pana zapytaniem kilka uwag: · Folia budowlana nie jest najlepszym materiałem hydroizolacyjnym, ponieważ nie jest związana z podłożem (a luźno ułożonym) oraz nie łączy się kompatybilnie i trwale z żadnym innym wyrobem wodochronnym stosowanym do izolacji ścian fundamentowych (oddzielna kwestia jest jakiej grubości folie Pan zastosował). Dlatego izolację poziomą należy wykonać z materiału spełniającego ten wymóg, najlepiej z papy zgrzewalnej. · Termoizolacji w żadnym przypadku nie należy traktować jak materiału hydroizolacyjnego!!! Płyty XPS nie stanowią bariery dla wody gruntowej. Stanowią jednak dobry materiał do termoizolacji ścian fundamentowych, szczególnie w gruncie słaboprzepuszczalnym, ponieważ w porównaniu do płyt EPS, są zdecydowanie mniej nasiąkliwe. Natomiast jeśli chodzi o l (współczynnik przewodności cieplnej) dla tych dwóch materiałów to niewiele się różnią. · Należy pamiętać o tym, że w przypadku wykonania tarasu z kostki brukowej bezpośrednio przy elewacji budynku hydroizolacja pionowa powinna być wyciągnięta na wysokość 0,5 [m] ponad poziom kostki (przy opasce żwirowej strefa rozbryzgowa wynosiłaby 30 cm). · Hydroizolację posadzki na gruncie nie stanowią płyty ocieplające, nawet przy grubości 20 cm. Izolację wodochronną posadzki należy wykonać bezpośrednio na betonie podkładowym (stabilnym, nośnym) z produktu, który ma dopuszczenie do tego typu zastosowań, np. masy grubowarstwowej PMBC lub mikrozaprawy uszczelniającej (np. IZOHAN WM2K lub IZOHAN EKO 2K). Hydroizolacja ta powinna łączyć się trwale (być zgrzana/sklejona) z izolacją poziomą zamykającą, zakładem o szerokości min. 10 cm. · Izolacja pozioma zamykająca, by spełniała właściwie swoją funkcję, powinna być wykonana powyżej planowanego poziomu terenu. Dzięki temu chroni przed podciąganiem kapilarnym w przegrodzie. Jeśli jedna z Pana izolacji zamykających znajduje się na poziomie betonu podkładowego , ale poniżej poziomu terenu należy po prostu wykonać drugą poziomą zamykającą już powyżej poziomu terenu. Proszę też pamiętać iż aby hydroizolacja była skuteczna muszą być spełnione dwa podstawowe warunki: 1 hydroizolacja dobrana do warunków wodno-gruntowych 2. zapewnienie ciągłości hydroizolacji ( m.in. prawidłowe łączenie izolacji pionowej z izolacją poziomą)
 49. 1 point
  Jeżeli będziesz chciał mieć firankę i zasłonę, proponuję wybrać karnisz podwójny lub zamocować szynę(Aluminiową lub plastikową ). Pozdrawiam
 50. 1 point
  Musisz pamiętać ,że jeżeli okno ma szerokość powyżej 2,20 m, należy podeprzeć karnisz dodatkowym wspornikiem w środku jego długości.
This leaderboard is set to Warszawa/GMT+02:00
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×
×
 • Utwórz nowe...