Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Aktywni na Forum


Posty wysoko ocenione

Pokazuje posty z najwyższą reputacją od 23.04.2019

 1. 4 points
  Organizacyjnie. Wymyśliłem, żeby dzieckom naszym zorganizować - PROFESJONALNE - zawody wędkarskie na pomoście. Takie z losowaniem stanowisk, medalami, koszulkami uczestników. Deklarację składam - przypilnuję, zorganizuję, koszulki mam, medale mam, trochę sprzętu mam. Pytanie Będą chętne? Podpytajcie. Jest Animatorka, która im zapewnia zajęty czas, ale tylko na 3 godziny Ja składam publicznie deklarację. Nie popijam i nie integruję się na czas tychże dziecięcych zawodów (ku obópulnej korzyści - mam nadzieję) Piszcie czy dzieci, wnuki - będą zainteresowane to ja.Ja. Zrobię.
 2. 3 points
  Nie ma miejsca na ziemi gdzie się nie załatwiał jakiś zwierzak, czy człowiek i też nie ma takiego gdzie się nie rozkładały jego zwłoki, szczątki ileś lat, więc ta drwina jest nie trafiona. Ten aspekt jest tylko w twojej głowie,rolnicy leją gnojowicę pod uprawy z chowu bezściółkowego, konsumujesz bardzo często tak wyprodukowane produkty, ale o tym nie wiesz i to właśnie powoduje inne nastawienie. W gnojowicy bardzo często są super dodatki po leczonych zwierzętach. Oziminy wysiewane jesienią, potrzebują okresu niskich temperatur do wytworzenia owoców, a akurat w tym czasie u nas okres grzewczy, bijemy rekordy zanieczyszczeń powietrza, a one bidne stoją na polach, rosną w tym smrodzie zwłaszcza, że ostatnio brakuje im również pierzynki śnieżnej i wzrost jest większy.
 3. 2 points
  Jedynie pszczoły zostawiają żądło po czym dokonują żywota. Niekoniecznie szerszeń musiał użądlić, szerszenie też gryzą wpuszczając jad ale ten jad jest o wiele słabszy niż ten pochodzący z żądła.
 4. 2 points
  A kto tu przystawia na forum swoją czy jakąś inną pieczątkę. Forum to wymiana myśli i rad - bezpłatna. W ten sposób kwestionujesz sens forum. Natomiast dwa budynki zdylatowane na pewno będą opadać niezależnie - czyli nie będzie problemu z ich nierównomiernym opadaniem . A jeśli dylatacja między nimi bedzie odpowiednio zrobiona, czyli obejmie tynki i warstwy termoizolacji na nich - to też one będą niezależne od siebie - czyli nie mogą pękać miedzy sobą, bo jest między nimi już założone "pęknięcie"- czyli dylatacja. Do tego służy dylatacja - chyba że czegoś zapomniałem czy przeoczyłem w szkole - chętnie poczytam twą korektę, bo lubię odświerzać. Oczywiście, że forum nie służy do całkowitego celowego i absolutnie słusznego rozwiązywania problemów, ani wydawania zezwoleń budowlanych, przyłączy, itp, zakladania instalacji gazowych i pomp, i wielu innych rzeczy. Ale jest wymianą myśli, rad - które trzeba zweryfikować w konkretnym miejscu z konkretnym fachowcem, urzędnikiem czy urzędem. Oni wstawiają pieczątkę i podejmują decyzję ostateczną wraz z inwestorem. Podobnie czytasz podręcznik budowlany - ale na podstawie tego autor podręcznika nie stawia pieczątki na twoich decyzjach odnośnie budowy. Ale się posługujesz tym podręcznikiem i z niego czerpiesz wiedzę - inwestora, projektanta. Chyba po to jest tu wymiana myśli, by inwestor coś sę więcej dowiedział, niż wie (po to pyta) i by mogł z tymi wiadomościami rozmawiać z np. kierownikiem budowy, in fachowcem (skoro nie do końca jest go pewny albo chce znależć inne rozwiązania). Chyba po to jest forum - służy wymianie myśli - nie jest platformą ostatecznych decyzji. Ufff.....
 5. 2 points
  Co ludziom z tymi ledami ........????!!!! w kiblach nawet montują... taka nowomoda.???? Potem suma sumarum wychodzi kicz..
 6. 2 points
  Ciąg dalszy: pod koniec kwietnia miałem telefon z Funduszu w sprawie kontroli, umówiłem się, przyjechał pan, porobił zdjęcia, wypełnił protokół, podpisaliśmy. Proszę czekać na wypłatę, nie wiem kiedy będzie - powiedział i pojechał. Mówił, że jestem jednym z pierwszych kontrolowanych, na co sam nr umowy wskazuje. Moja umowa ma nr 10. Czekam spokojnie za przelewem i w sobotę 11 maja telefon z Funduszu, że nie mogą mi wypłacić dotacji bo brakuje jednego zdania na oświadczeniu kier-buda. No rzesz kurła, tyle razy było sprawdzane i niby wszystko OK. Nic, poprawiłem oświadczenie, w środę wysłałem skan i.... YES!!! YES!!! YES!!! dzisiaj pieniądze na koncie. Trochę to trwało, ale załatwione skutecznie. Wszystkim innym wnioskującym życzę równie pozytywnego zakończenia.
 7. 2 points
  Nie rozumiem w ogóle tego pytania, naprawdę i pisze to bez zgryźliwości. MASZ POMPĘ OD 10 DNI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i pytasz jak rozwiązać problem? kolego masz gwarancję, dzwoń po serwisanta i niech to naprawia, ustawia. Porady z forum na tym etapie sobie odpuść. To jest jedyna słuszna porada jaką Ci udzieliłem.
 8. 2 points
  Znajdź jeszcze 2, 3 wykonawców - najlepiej sprawdzonych, poleconych. Zobaczysz, ile oni zażyczą sobie. Wtedy bedzie wybór i bardziej miarodajna wycena. Niemniej 100tys za samą robociznę przy małym budynku - wygląda na mocno wygórowane.
 9. 2 points
  Taka jest uroda cegły i prawa fizyki - jak fugi są głębiej, to masz trzy wymiary. Wg mnie to jest okej, a i widzę jak u mnie ludzie z zachwytem reagują na ceglastą ścianę. Więc myślę sobie, Draagon, że może sprawa leży w jakości fug? Ja u siebie fugi wyrównywałem klejem do glazury atlas - bo ten akurat miał odpowiadający mi odcień szarości, acz testowałem i jakiś inny klej. Wyrównywałem pędzlem,tzn tak naprawdę fugi pomalowałem klejem do glazury. Poza tym każdą cegłę odczyściłem z zaprawy. czasem obskrobałem krawędzie cegieł. I najważniejsza sprawa: cegły zaimpregnoiwałem szuwaksem do olejowania cegieł. Efekt jest super - żywa ściana. ty też to masz, tylko o tym nie wiesz. :) Pozdrowienia
 10. 2 points
  Wiesz co, nie wiem czy twoja wiedza jest tak mała czy wiedzę masz tylko chcesz kogoś tu ogłupić. Odpowiadasz na post gdzie jest wymieniona frezarka górnowrzecionowa, jeżeli nie wiesz jak ona wygląda to przez grzeczność wypadałoby sprawdzić w necie. Jak chcesz do frezarki górnowrzecionowej stosować oprogramowanie jakie sie stosuje do maszyn sterowanych komputerowo to jak żyję takich bzdur nie widziałem i nie słyszałem do dzisiaj. Myślę że ma to sens i to bardzo głęboki, wydasz prawie tysiaka na oprogramowanie + kilkadziesiąt tysiaków za maszynę aby przyciąć drzwi bardzo, ale to bardzo precyzyjnie I nie musisz dziękować za odpowiedź, odpowiedziałem z dobroci serca.
 11. 1 point
  Nie święci garnki lepią, ale dla początkującego nie jest to proste... Jeśli tego nigdy nie robiłeś, to lepiej szukaj firmy... Sufit to wyeksponowane miejsce i powinien dobrze wyglądać - to nie miejsce na naukę!
 12. 1 point
  Odwalili po prostu fuszerę z ta rurą. Niech poprawiają, łaski nie robią. Umieją pieniążki brać to niech naucza sie tez poprawiać po sobie fuszerki. Strop jest na tyle gruby, że rura zmieści się bez problemu, tym bardziej że jest to mieszkanie i układ pomieszczeń jest powtarzalny.
 13. 1 point
  Hmmm... zapach, powiadasz... Kratka ściekowa w podłodze - to dobry i sprawdzony wynalazek, ale, niestety ludzie z niego rezygnują na rzecz podłączania odpływu z wanny "na krótko" wierząc, że nic się nie stanie z np. wężem od pralki, czy wężykiem od spłuczki w sedesie...
 14. 1 point
  Ja to bym dał teściowej, a Ty masz komu ją DAĆ? W domu bym nie trzymał, zawsze przyjdzie ktoś z dziećmi, albo z piskiem i kłopot gotowy, po co mi to.
 15. 1 point
  O, przestało lać. RainGarden właśnie teraz na świeżo wygląda tak: :=:=:=:=: BTW kupiłem roślinkę o nazwie równie niepokojącej, co jej właściwości: difenbachię. Zastanawiam się czy ją sadzić, bo podobno jest trująca. Prawda to? Czy jest groźna? Difenbachia to to polamiste cudo w doniczce obok kamienia. Do tego nie jest mrozoodporna. Ale co zrobić - złapałem bo stała przy kasie.
 16. 1 point
  RainBrainGarden aktualizacja Działa! Po ostatnich ulewach wody uzbierało się tyle, że ho-ho, a potem mijają niecałe dwie doby i woda opada. Dziś znowu leje i to uczciwie. Efekt? Rain Garden stoi wodą! A oto fotosy. Dziś, teraz: Niestety nie zdążyłem zrobić dziś rano fotografii RainBrainGardenu, a szkoda, bo było ciekawie: z jeziorka pozostała tylko mokra błotnista plama w najgłębszym miejscu czyli w obszarze paproci. Mam jedynie zdjęcia, jakie zrobiłem dzień po ustaniu ostatnich ulew:
 17. 1 point
  A dlaczego ma się zmienić nr działki? To tak nie działa. Mój były znajomy powrócił z Hameryki na starość i kupił cztery sąsiednie działki, chcąc na jednej z nich postawić dom. Ale od razu dostał prztyczek w nos od Burmistrza który stwierdził, że nie po to dzielono teren na działki budowlane, aby go teraz scalać. I postawił weto, a że ma takie prawo to ze scalenia nici. I z budowy również, bo gość się wkurzył. Działki odłogują sobie bezużytecznie już paręnaście lat.. Dlatego najpierw dowiedz się w gminie czy nie będzie miała nic przeciwko scaleniom.
 18. 1 point
  Tylko mając tylko prąd w domu chałupa w razie awarii w powietrze Ci nie wyleci jak w przypadku gazu. Wiem, że jest to margines wybuchów gazu ale zdarza się. Dlaczego kraj bogaty i technologicznie zaawansowany taki jak Niemcy nie ma praktycznie gazu w domach czy mieszkaniach, tam wszystko maja na prąd, bynajmniej było tak kilkanaście lat temu, może dzisiaj jest inaczej ale wątpię. Przykład z "mojego podwórka" za czasów komuny gdy był ciągnięty gazociąg do sąsiedniej wioski, nasza wioska pisała, postulowała o gazociąg bo praktycznie wszyscy chcieli mieć gaz ale gazownia nas olała. Dzisiaj, a dokładnie z dwa tygodnie temu było zebranie wiejskie na temat gazociągu i aby inwestycja była opłacalna 40% gospodarstw musiało wyrazić chęć na podłączenie gazu i wiesz ile było chętnych? ogółem to niecałe 10%. A z gazem to z moich obserwacji nie ma co się podniecać, bo teraz jest propaganda aby "zagazować" całą Polskę a potem dowalą cenę gazu, bo przecież ludzie już się nie wycofają i będą płacić. Natomiast co do wykresu i spadku węgla w produkcji prądu to wytłumaczenie jest dla mnie proste i wcale nie ma z tym nic wspólnego gaz, głównym czynnikiem są urządzenia energooszczędne i dobrze zaizolowane domy bo z roku na rok nowych gospodarstw przybywa a tym samym i odbiorców prądu.
 19. 1 point
  Jako wykonawca na pewno zaproponowałbym równanie ścian i sufitu płytami g/k, ale U SIEBIE W DOMU - jeśli byłaby możliwość tynkowania - NIGDY nie zgodziłbym się na użycie płyt. Dla wykonawcy jest to prostrze... Ściany wytynkuj gipsowym, nawet jeśli trzeba będzie ciut grubiej, w mokrych pomieszczeniach (łazienka, kuchnia - w miejscach, gdzie przewidujesz glazurę i częstą podwyższoną wilgotność) daj tynk cementowo-wapienny, czyli tradycyjny. Sufit, ze względów - jak napisałeś: dekoracyjno-użytkowych - można podwiesić z płyt.
 20. 1 point
  Zakładając że przy określeniach "tańsza w eksploatacja" i "koszt ogrzewania" chodziło autorowi o jedno i to samo, nasuwa się pytanie dlaczego w jednym przypadku jest "tańsza" a w drugim "niższy" - tylko od czego tańszy i niższy ?.
 21. 1 point
  Jest zjawiskiem naturalnym, że w budynkach dobrze ocieplonych, w dodatku z rekuperacją, przy komfortowej temperaturze powietrza w pomieszczeniu podłoga ogrzewana może być niekomfortowa w dotyku - o czym pisze Elfir. Prawidłowy układ temperatur i skarpety lub kapcie - bo dla większości chłodno w stopy. Problem wynika z braku odpowiedniego doboru właściwości posadzki do potrzeb cieplnych podłogi jak również - do cieplnych odczuć użytkownika. Temat od strony naukowej opisał dr Ujma w dwóch artykułach. Problem strat ciepła przez podłogi w kontekście energooszczędności i odczuć cieplnych – cz. I http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,problem_strat_ciepla_przez_podlogi_w_kontekscie_energooszczednosci_i_odczuc_cieplnych___cz_i,10470 Problem strat ciepła przez podłogi w kontekście energooszczędności i odczuć cieplnych – cz. II http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,materialy_i_technologie,artykul,problem_strat_ciepla_przez_podlogi_w_kontekscie_energooszczednosci_i_odczuc_cieplnych___cz_ii,10603 Ja korzystając z wiedzy tam zawartej i własnych doświadczeń podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami. http://www.parkietkomplex.pl/drewno-na-ogrzewaniu-podlogowym-kompendium-wiedzy/ Możemy podyskutować, by poznać to zagadnienie z każdej innej strony. Temat jak najbardziej aktualny, otwarty i przyszłościowy. Poniżej cytat z niektórych wniosków z opracowania: "W podsumowaniu kilka fundamentalnych informacji: – im lepsza izolacja domu, tym mniej energii do jego ogrzania, a tym samym niższa temperatura podłogi. – w nowoczesnym domu podłoga ceramiczna lub kamienna nigdy nie będzie przyjemnie ciepła. – kosztem przyjemnej temperatury posadzki z płytek będzie przegrzanie pomieszczenia i większe rachunki za ogrzewanie. – zadaniem ogrzewania podłogowego nie jest utrzymanie przyjemnie ciepłej podłogi, ale utrzymanie temperatury powietrza w pomieszczeniu. – płytki ceramiczne czy kamienne stosunkowo łatwo przewodzą ciepło, ale dzisiaj nie jest to istotne dla funkcji grzewczej, natomiast jest odczuwalne i może być dyskomfortowe dla użytkownika. DLA KOGO – JAKA PODŁOGA? Osobom, dla których temperatura podłogi i wynikający z niej komfort cieplny nie ma znaczenia, podłoga ogrzewana z posadzką ceramiczną lub kamienną będzie nieco tańsza w eksploatacji. Natomiast dla osób ciepłolubnych, ceniących komfort cieplny pod stopami, polecana jest posadzka drewniana, gdzie przy większej satysfakcji z użytkowania, koszt ogrzewania pomieszczeń będzie niższy niż przy posadzce ceramicznej. O tym decydują głównie, ciepłe w dotyku drewno, względem chłodnych materiałów ceramicznych lub kamiennych. W tej sytuacji, obiegowe opinie dotyczące kosztów ogrzewania zależnie od rodzaju posadzki, należy zweryfikować pod kątem własnych odczuć cieplnych."
 22. 1 point
  Podłogówka jest dobrze wykonana jak jest ciepłe powietrze w domu a nie ciepła podłoga. W sytuacji gdy w domu (mowa o współczesnym domu, wybudowanym wg. aktualnych wymagań technicznych) chcesz uzyskać ok 22 stopnie, podłoga ma jakieś ok. 24-25 stopni. U mnie czynnik grzewczy jaki wychodzi z pieca ma temp. zimą między 26 a 28 stopni. Jak podgrzewa podłogę przy gwałtownej zmianie temperatury lub przy pierwszym rozruchu to idzie 32-34 stopnie. Przy temperaturze ciała 35 stopni nie odczuwasz ciepła, bo występuje różnica temperatur ok. 10 stopni na niekorzyść podłogi. W domu słabo zaizolowanym (dlatego pisałam "dom strasznie zimny") faktycznie może być bardzo ciepła podłoga, bo całe ciepłe powietrze ucieka i piec grzeje podłogę z pełną mocą.
 23. 1 point
  Viessmann ma do końca czerwca promocję, w ramach której można nabyć Pakiet z kotłem gazowym Vitodens 222-F w specjalnej cenie wraz z montażem i 5-letnią gwarancją. Do tej promocji przypisany jest banner W ramach promocji można również nabyć inne kotły kondensacyjne, pompy ciepła etc. O promocji wspomniał już Ekspert Viessmann. Nie prąd tylko pompa ciepła na prąd (bo innej nie znam) i to o określonej sprawności czyli pracująca w miarę korzystnych warunkach - najlepiej gruntowa. O tym wspomniał bajbaga. Natomiast ogrzewanie elektryczne 1:1 wychodzi najdrożej. Ogrzewanie gazem ziemnym wychodzi kosztowo w połowie drogi ale wyceniając moją wygodę wynikającą z braku obsługi kotła w kotłowni i możliwości adaptacji kotła gazowego do istniejących instalacji zasilanych różnego rodzaju kotłami - mogę śmiał powiedzieć, że jest to w miarę opłacalny kompromis.
 24. 1 point
  Ja bym zdylatował garaż od budynku . Skłaniałbym się do pogłębienia fundamentu pod nim do poziomu tych istniejących obok. Drenaż oczywiście musi być nad poziomem posadowienia ławy (inaczej grozi podmyciem ławy) - ale może byś garaż też otoczyl tym drenażem - oraz schody (jak najbardziej zdylatowane). Ja bym tak zrobił. A na pewno ta strona ze schodami. A przynajmniej się nad tą opcją zastanowił. Z tym drenażem to kłopot przy tym ustawieniu budynku, szczególnie przy proponowanym przez ciebie schodkowym fundamencie. Jak dasz na narożniku rurę - to grozi to jednak zalewaniem narożnika. Nie dasz - to jest ryzyko tąpnięcia garażu. Przy fundamencie na poziomie istniejącego (przynajmniej zaczynającym się, dopiero po odcinku powiedzmy 1.5m schodek - ale nie taki ostry, jak pokazujesz) powinno być OK, jeśli dren będzie otoczony geowłókniną, żwirem i rów na dren wyłożony również geowłókniną - żeby nie wpuszczać ziemi do drenu, a również do żwiru), Zresztą taki powinien być cały rów z drenem. W termoizolacji dylatacja nie przeszkadza. Garaż chyba nie będzie tak samo izolowany, główna termoizolacja przejdzie po ścianie budynku mieszkalnego. A uszczelnienie szczeliny między termoizolacją a garażem (i termoizolacją garażu) nie jest wielkim problemem. Nie wiem w czym przeszkadza to w posadowienie (na gruncie nośnym) głębszych fundamentów? Grunt rodzimy chyba jest wystarczająco nośny?
 25. 1 point
  Rain brain garden działa! paczę, paczę, jak ta woda tam ścieka i serce roście. Posadziłem całą tę wesołą zbieraninę,dodałem coś jeszcze i paczę, co z tego wyniknie. Jest ładnie. Fotosy dam niebawem, jak się ogarnę z aparatem. A dziś mogę tylko napisać, że lubię. Lubię zaglądać tam w ten mój rain brain garden i łypać, jak ta woda tak tam ciurla przez kamyki i dalej potem między zieleniną, i najlepsze jest to, jak się zbiera tam, gdzie są paprocie. No lubię. Patrzeć na to lubię. Wink wink. C.d.n Ach! I radość ogromną mam,bo dzięki licznym zabiegom mym coraz mniej jest trawy do koszenia. I to mnie cieszy niezwykle, bo nienawidzę kosić trawy.
 26. 1 point
  O ile ma wystarczającej długości przewód 🤔
 27. 1 point
  Wystarczy wysoko poprowadzić rurę odpływową ze zmywarki. Tłoczona pompą ze zmywarki i tak przepłynie. Mniej więcej tak jak zaznaczyłem na zdjęciu. Można ją tam łatwo choćby podwiązać.
 28. 1 point
  Już to widzę jak gminy będą sponsorować gazownie Niby gmina miała by wybudować gazociąg a profity będą spływały do PGIG, na pewno gminy się na to zgodzą Wiem że z roku na rok będą WT bardziej zaostrzane bo to aby zużywać jak najmniej energii potrzebnej do ogrzania domu. Mi chodzi o to, że wyznacznikiem jest kWh i stare domy potrzebują więcej a nowe mniej ale przeliczając na cenę różnych paliw będziemy mieli obraz co wychodzi taniej. Choć z drugiej strony taniej nie znaczy komfortowo bo zamiast babrać się z węglem wolałbym ogrzewać dom PCi, a czas jaki poświęciłbym poświęcony na paleniu przeznaczyć na coś milszego
 29. 1 point
 30. 1 point
  Sugeruję zasięgnąć wiedzy o systemie multipor - technologia Xella z betonu komórkowego. Ocieplenie od wewnątrz można również realizowac za pomocą płyt XPS oraz wełny mineralnej na stelażu (na wzór ścianek działowych) lub tradycyjnie na klej do ściany.
 31. 1 point
  zamiast szuwaksu czy na?
 32. 1 point
  A jak chcesz jeszcze, żeby był delikatny połysk, to malujesz taką ścianę impregnatem ATLAS DELFIN.
 33. 1 point
  Dane pochodzą z sezonu 2017/18, ale być może jest to marketing bo rysunek pochodzi ze strony firmy sprzedającej kotły na pellet
 34. 1 point
  Aktualizacja. Zrobiłem odpływ kuchenny pod rośliny. Konstrukcja jest prosta i pozbawiona urządzeń specyjalnych, za to bezcenną radość i ulgę daje świadomość, że woda po płukaniu kubka czy czegoś tam leci nie do szamba, tylko do ziemi. Powołałem zlew dwukomorowy. Każda komora ma swój syfon. Z jednej komory odpływ prowadzi do kanalizy i ta komora zlewu jest przeznaczona na brudy, tłuszcze, fusy, zrzynki i to wszystko, co może zapchać rurę drenarską. Drugi odpływ jest patentny: ścieki płyną przez syfon, a za nim jest trójnik zwrócony odnogą do dołu - w ten sposób ścieki grawitacyjnie wpadają do odnogi. Odnoga prowadzi do syfonu z rur i dalej przez ścianę. Za odnogą kanalizacja idzie normalnie do szamba czyli łączy się z kanalizacją pierwszej komory. Dzięki odnodze, gdy układ ogródkowy się zapcha albo napełni albo zamarznie, woda ściekowa przeleje się w trójniku i popłynie do szamba. Co w beczce: Rura z kuchni wchodzi do beczki ze 20cm pod powierzchnią gruntu, następnie makolanko i zanurza sięw beczce. Chodzi o to, żeby ewentualne paprochy szły idą na dno, a nie w drenaż. Na te paprochy co nie zalegają bo unoszą się jeśli są lżejsze od wody, nie poradzisz nic. No a odpływ rurą drenarską wychodzi z beczki poniżej poziomu rury wchodzącej z kuchni i odprowadza ścieki na głębokości około 50cm ppt . Pozostało zamontować małą pompkę, którą będzie można wybierać wodę z beczki. No i postanowiłem, że bezwzględnie muszę powołaćpodobny system w łazience - woda spod prysznica i z kranu pójdzie do zbiornika (około2000dm3 - studzienka wodomierzowa, mam ją w ziemi), a dalej drenażem w ziemię. To będzie dużo darmowej wody do podlewania.
 35. 1 point
  Dzieje się. Akacja. Zajęła całe podwórko. Dostanie drugie życie. Powołałem nieckę - rain garden. Dziurę w ziemi. To na środku to lekko odkopany trzon czegoś, na czym kiedyś rósł migdałek. Po migdałku ślad nie pozostał, a to co po nim zostało, odbija co roku w formie krzaka. Czekam co to z tego będzie w tym roku, może zarośnie biuszczem - posadzony został u podstawy - albo jaki wynalazek zrobię - fontannę solarną albo jakiś Copper Object ogrodowy. Same tu na razie paprocie. Mokro mają i cieniście. Obrzeża obsadziłem jakimś znalezionym w lesie bluszczem. Niech już coś się dzieje. Jeszcze trochę i dużo tu się zmieni. Dzis przywędrowała roślinek cała zgraja. Kolejne mają dobić jutro i pojutrze. No... A ziemię z wykopu wysypałem przed drzwiami tarasowymi. Zbocza ukryją się kiedyś w krzakach. Tymczasem pojawiają się tam zioła - o mój rozmarynie, majeranek, to mechate zioło nazwy nie pamiętam. Schodki z bloczków fundamentowych: Tak się stoi w skarpetkach na zielonym tarasie: Jest jeszcze kwestia wody szarej - trwają prace, z kuchni woda juz idzie do zbiornika na ogród i alternatywnie do szamba (jako zabezpieczenie. W planach na ten rok mam również przebudowe odpływów z umywalki i prysznica - woda pójdzie do zbiornika i zostanie wykorzystana do podlewania albo innych takich tam. c.d.n.
 36. 1 point
  Tak, to jest rdza gruszy na jałowcu. Tak, trzeba wycinać i palić wszystkie porażone części rośliny!!! Nie ma innego wyjścia. To co pozostało trzeba opryskiwać fungicydami, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Patrząc na zdjęcia, nie wiem, czy to się uda. Proszę spróbować opryskiwania preparatem Score.
 37. 1 point
  Tą "piaszczystą" strukturę potraktuj papierem ściernym - tak jak piszesz w poście#1 (będziesz miał do położenia cieńszą warstwę gładzi), potem zagruntuj i po wyschnięciu gruntu - połóż gładź.
 38. 1 point
  Na Twoim miejscu sprawdziłbym wszystkie opcje gdzieś w kącie. Do majówki wyschnie i będziesz znał odpowiedź.
 39. 1 point
  Masz na myśli tapetę taka która potem sie maluje czy ze wzorem? Nie widzę potrzeby aby równać podłoże gładzią, ważne jest aby ściana była równa, nie miała dziur i ubytków. Jeżeli będziesz chciał położyć gładź to wystarczy ścianę tylko umyć, nie widzę potrzeby szlifować czy gruntować. Ja bym położył tapetę na takiej ścianie jak jest teraz. Gruntując ścianę pomalowaną farbą lateksową nic nie da, grunt spłynie jak woda po szkle.
 40. 1 point
  Nie alkohol tylko towarzystwo
 41. 1 point
  Masz bujną wyobraźnię i skłonności do przesady. "...które jedną markę dyskwalifikują" ....Nie wydaje mi się. "...a inną chwalą pod niebiosa - bo zagraniczna"....Hajduk to polska firma "Nie wiem jak odróżnić dobre od złego w tej grupie produktów"....I to powinno Cię powstrzymać od dalszego komentowania. Po co zaśmiecać wątek?
 42. 1 point
  A po co ten gaz z butli, skoro i tak musi kupić PC? Przecież jedna mocniejsza PC będzie tańsza od PC do CWU i kotła gazowego + instalacja+ projekt + zbiornik.
 43. 1 point
  19 kwietnia, po 2103 dniach budowy, zamieszkałam. Trochę jest jeszcze do zrobienia, ale mieszkać się da
 44. 1 point
  Ja nie chwalę, nie widzę katastrofy. Idąc tym dekadenckim tokiem myślenia mamy taki scenariusz: gaz nie bo źle przeanalizowałem albo wcale prąd nie bo pszczoły wiedzą lepiej pompy ciepła nie bo są zasilane na prąd czyli patrz punkt wyżej. Czyli wracamy do węgla i tzw. eko paliw z przeróbki trocin. Gratuluję dalekowzroczności.
 45. 1 point
  Za te buble odpowiada kierownik budowy - on kasę brał za wykonanie zgodne z projektem budowlanym. Kierownik posiada (bo musi) ubezpieczenie OC (zakres odpowiedzialności, 50 tys. euro) Radzę zwrócić się do ubezpieczyciela z roszczeniami. Jeśli ubezpieczyciel nie uzna roszczeń (w całości lub części) zostaje droga sądowa.
 46. 1 point
  Jak jeszcze nie podciąłeś to polecam Ci zakup frezarki górnowrzecionowej. Przyda Ci się później w pracach domowych, bo widzę, że sporo dłubiesz i masz o tym pojęcie. Ja kupiłem sobie jakąś średnio-niskiej półki za 350-400zł. Do tego frez z łożyskiem. Ostatnio przycinałem drzwi u Klienta właśnie takim sprzętem, bo trzeba było właśnie lekko liznąć je od dołu jak Twoje. Ustawiłem z jednej strony szablon (może być poziomica lub coś innego prostego) za pomocą ścisków. Odwróciłem go tak aby leżące na płasko skrzydło miało ten szablon od dołu. Powierzchnię górną zabezpieczyłem taśmą aby nie rysować laminatu. Tu uważaj jakich taśm używasz - żadna Tesa bo jest za mocna. Później to już formalność, bo ustalasz głębokość frezowania, czyli tak ustawiasz aby łożysko chodziło po wzorniku i kopiowało jego układ na skrzydle drzwiowym. Źródło: http://www.stolfrez.com Tylko taki frez z łożyskiem od dołu, bo te co mają na górze kosztują 10-20x więcej, a śmiało poradzisz sobie tym. Poza tym frezarką możesz nawet obrabiać płyty meblowe tak, że nic się nie wyszczerbi, bo spod frezarki wychodzi idealnie obrobiona krawędź. A swoją drogą frezarka przyda się w domu. Ja kupiłem i na prawdę jak masz pomysł jak jej użyć, to możesz sporą ilość narzędzi sobie nią zastąpić - zależnie od frezu. Ja mam B&D, ale zgapiłem się, bo nie ma tam za bardzo opcji aby przerobić ją na stołową (niby można ale zbyt bezpiecznie nie będzie).
 47. 1 point
  „Witam,buduję dom i zamierzam wykonać wokół domu tarasy z kostki brukowej. Chcę aby tarasy były nieznacznie poniżej poziomu podłogi w domu (poziom 0 ). Wysokość ostateczna podłogi w domu ponad chudziaka na gruncie to 27 cm (20 cm styropianu + 7 cm wylewka betonowa). Takie posadowienie tarasów powoduje że będą one powyżej poziomu izolacji poziomej ścian nośnych. Aktualnie mam wykonany stan "zero" czyli zakończone fundamenty i wylany chudziak na gruncie. Izolacja fundamentów to 12 cm XPS od strony zewnętrznej + 8 cm EPS od strony wewnętrznej. Jako że poziom tarasu ma być powyżej izolacji poziomej ścian obawiam się że ściany mogą podciągać wodę z gruntu. Mój pomysł jest taki aby przedłużyć izolację ścian fundamentowych na ścianę nośną styropianem XPS o grubości 12 cm na wysokość 25 cm powyżej poziomu ścian fundamentowych, a następnie nakleić styropian XPS całe płyty o szerokości 50 cm w poziomie. Grubość tego styropianu ma mieć ok 3 cm. Chodzi mi o to żeby zaizolować łączenie płyt. Ta płyta ma zostać wykończona tynkiem żywicznym po wykończeniu jej klejem i siatką. Izolacja ścian nośnych będzie wykonana ze styropianu 20 cm więc powstanie tym samym ok 5 cm okap. Kilka pytań: czy istnieje lepszy sposób zaizolowania przeciwwilgociowego na tym poziomie czym przykleić styropian do styropianu czy mój pomysł jest poprawny i czy nie będzie ściana nośna podciągała wody” Dzień dobry, W związku z Pana zapytaniem kilka uwag: · Folia budowlana nie jest najlepszym materiałem hydroizolacyjnym, ponieważ nie jest związana z podłożem (a luźno ułożonym) oraz nie łączy się kompatybilnie i trwale z żadnym innym wyrobem wodochronnym stosowanym do izolacji ścian fundamentowych (oddzielna kwestia jest jakiej grubości folie Pan zastosował). Dlatego izolację poziomą należy wykonać z materiału spełniającego ten wymóg, najlepiej z papy zgrzewalnej. · Termoizolacji w żadnym przypadku nie należy traktować jak materiału hydroizolacyjnego!!! Płyty XPS nie stanowią bariery dla wody gruntowej. Stanowią jednak dobry materiał do termoizolacji ścian fundamentowych, szczególnie w gruncie słaboprzepuszczalnym, ponieważ w porównaniu do płyt EPS, są zdecydowanie mniej nasiąkliwe. Natomiast jeśli chodzi o l (współczynnik przewodności cieplnej) dla tych dwóch materiałów to niewiele się różnią. · Należy pamiętać o tym, że w przypadku wykonania tarasu z kostki brukowej bezpośrednio przy elewacji budynku hydroizolacja pionowa powinna być wyciągnięta na wysokość 0,5 [m] ponad poziom kostki (przy opasce żwirowej strefa rozbryzgowa wynosiłaby 30 cm). · Hydroizolację posadzki na gruncie nie stanowią płyty ocieplające, nawet przy grubości 20 cm. Izolację wodochronną posadzki należy wykonać bezpośrednio na betonie podkładowym (stabilnym, nośnym) z produktu, który ma dopuszczenie do tego typu zastosowań, np. masy grubowarstwowej PMBC lub mikrozaprawy uszczelniającej (np. IZOHAN WM2K lub IZOHAN EKO 2K). Hydroizolacja ta powinna łączyć się trwale (być zgrzana/sklejona) z izolacją poziomą zamykającą, zakładem o szerokości min. 10 cm. · Izolacja pozioma zamykająca, by spełniała właściwie swoją funkcję, powinna być wykonana powyżej planowanego poziomu terenu. Dzięki temu chroni przed podciąganiem kapilarnym w przegrodzie. Jeśli jedna z Pana izolacji zamykających znajduje się na poziomie betonu podkładowego , ale poniżej poziomu terenu należy po prostu wykonać drugą poziomą zamykającą już powyżej poziomu terenu. Proszę też pamiętać iż aby hydroizolacja była skuteczna muszą być spełnione dwa podstawowe warunki: 1 hydroizolacja dobrana do warunków wodno-gruntowych 2. zapewnienie ciągłości hydroizolacji ( m.in. prawidłowe łączenie izolacji pionowej z izolacją poziomą)
 48. 1 point
  Wrzucam fotki niedawno skończonej Żurawki mieszka się super! PS. JVoo - Hello "sonsiady"! dawno tu nie zaglądalismy!
 49. 1 point
  Jeżeli będziesz chciał mieć firankę i zasłonę, proponuję wybrać karnisz podwójny lub zamocować szynę(Aluminiową lub plastikową ). Pozdrawiam
 50. 1 point
  Musisz pamiętać ,że jeżeli okno ma szerokość powyżej 2,20 m, należy podeprzeć karnisz dodatkowym wspornikiem w środku jego długości.
This leaderboard is set to Warszawa/GMT+02:00
 • Newsletter

  Want to keep up to date with all our latest news and information?

  Sign Up
×
×
 • Utwórz nowe...