Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Cała aktywność

Strumień aktualizowany automatycznie     

1. Ostatnia godzina
  2. A - i o tym zapomniałem, żeby dodać Weź sobie to do serca
  3. @marcinx00 Zmień doradcę i dla przestrogi podaj/zdradź kto Ci tak doradza. Robienie centralnej wentylacji zrównoważonej (nawiewno/wywiewnej) bez rekuperacji jest poronionym pomysłem. Taniej inwestycyjnie i eksploatacyjnie, oraz wydajniej będzie zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej (niekoniecznie centralnej) w oparciu o istniejące kanały wentylacji grawitacyjnej + nawiewniki ciśnieniowe w oknach.
  4. Lubisz sobie utrudniać życie. Może ja nie potrafię się wyrażać zrozumiale Weź na początek każde pomieszczenie z osobna. Zastanów się co tam jest potrzebne, nawiew czy wywiew, zaznacz ile m3 potrzebujesz nawiać/wywiać Potem policz ile m3 w sumie masz do nawiania a ile do wywiania Okaże się, że np. do nawiania masz 120m3 a do wywiania 80m3 więc trzeba będzie gdzieś dołożyć te 40m3 wywiewu. Rozumiesz? Potem zastanów się jak umieścić anemostaty, bo w niektórych pomieszczeniach trzeba będzie zamiast w jednym kącie dać np. w dwóch (podzielić nawiew) Prościej nie umiem.
  5. no niby tak al podobno nie tak do końca jest tak wspaniale, musieli by się wypowiedzieć ci co się znają podobno wykraplanie wody przy wymienniku zamarzanie i do tego wtedy też trzeba nagrzewnicę może jak by było GWC którego ja nie mam było by ok
  6. Tak działa rekuperator, wykorzystując ciepło, które u Ciebie będzie grzać atmosferę...
  7. Przewody do instalacji grzewczej

Na takie sygnałowe przewody powinna wystarczyć dobrej jakości skrętka - nie zaskoczy cię brak żyły, może dodasz jakiś czujnik...
  8. zrobił bym tak aby nagrzewnica załączała się tylko po niżej określonej minusowej temperatury aby nic nie zamarzło niby trochę prąd kosztuje ale ona nie działała by cały czas koszt prądu ale zysk ogrzewania bo to co by się nagrzało trafia do pomieszczeń
  9. Bardzo dobrze. Ale jak nie potrzebujesz koniecznie tych większych ilości wody to lepiej tego nie robić bo magazynowanie to zawsze straty i koszty.
  10. Nie znam się, ale napiszę... Nie bardzo rozumiem dlaczego nie robisz rekuperatora, a w nawiewie umieszczasz nagrzewnicę elektryczną... Nie szkoda prądu - szczególnie w takim okresie, jaki mamy teraz?
  11. dzięki za info Proszę jak znajdziecie czas podpowiedzcie mi jak prawidłowo powinna wyglądać wentylacja w moim domu aby kiedyś nie okazało się że będę nie mile zaskoczony i będą jakieś cuda się działy na początku mojego tematu chciałem robić to na tunelach ocynkowanych ale po przeliczeniu wcale taki ocynk aż tak tanio nie wyjdzie i więcej robot
  12. Dzisiaj
  13. Źle podpowiadał - wymagany jest wywiew lub nawiew i wywiew, min 2 x kubatura pomieszczenia, pracujący okresowo.
  14. Przy mieszkaniu na parterze powinno się pomyśleć i o ociepleniu stropu od strony piwnicy warstwą wełny mineralnej. Widziałem blok, w którym docieplone było mieszkanie narożne na pierwszym piętrze - wygląda to dość ciekawie ... Jeśli już, to musiałbyś ocieplić nie do wysokości mieszkania sąsiada nad Tobą, tylko, "na zakładkę", z pół metra powyżej jego podłogi. Pogadaj z nim - może i on w to wejdzie (ile pięter ma blok?), może spółdzielnia zgodzi się na zmniejszenie, na jakiś czas, Waszych opłat...
  15. a i jeszcze chciałem zapytać czy w pralni wywiew do dobry pomysł ? jest ona mała i raczej o suszeniu nie ma tam mowy a ktoś mi podpowiadał ze pralnia to raczej nawiew
  16. Bez papierków można ocieplić od środka - są gotowe systemy np. multipor.
  17. Dopowiem. Są dwa obiegi/strefy wentylacyjne: 1. Parter - o minimalnej wymianie powietrza 80 - 100 m3/h, w zależności czy kuchenka gazowa czy elektryczna (minimalna wymiana określona na podstawie sumy wymaganych wywiewów). 2. Poddasze - o minimalnej wymianie powietrza 100 m3/h (minimalna wymiana określona na podstawie sumy wymaganych nawiewów). Wynika z tego, że na parterze trzeba dołożyć nawiew, a na poddaszu dołożyć wywiew. Ps. Przed uruchomieniem wyciągu w kuchni i na czas jego pracy będzie trzeba rozszczelniać okno w kuchni albo zainstalować w nim nawiewnik
  18. Jest to do wykonania, ale jednak lepiej będzie, jak zaczniesz właśnie od papierologii... jak dostaniesz zakaz, to niepotrzebne będą listwy startowe, obróbki nad ociepleniem i wiedza o ociepleniu
  19. Witam. Zima w pełni więc pora na ostatni, 6 odcinek: https://youtu.be/xhOKAqLfsu8
  20. jest okno myślałem tam nad nawiewem aby ubrania były świeżę kominki idące przez dach do wyrzutu z kasety wywiewnej na początku miały być do odprowadzania z łazienki i kuchni przy grawitacji ale grawitacje chcę zastąpić mechaniczną a grawitacje zostawić tylko w kotłowni i garażu oczywiście oddzielone to będzie od mechanicznej wydaje mi się że to lepiej przez taką rurę która będzie przy samych kominkach żeby nie zabrudzić za mocno całego systemu wywiewnego zrobił bym taką grubszą rurę gdzie okap wchodził by kolankiem w górę wylotu wtedy nie powinno zaciągać w stronę kasety a nawet jedno powinno wspomagać drugie ewentualnie zrobił bym że w chwili włączenia okapu wentylacja zaczynała by chodzić trochę na wyższych obrotach aby wyciągany zapach z kuchni szybciej wyleciał tzn nie patrzeć na kubaturę tylko ile osób będzie zazwyczaj przebywało czyli 4 to minimum czyli 80 m3/h czy tak?
  21. Tak Nawiew powietrza min 20m3/h na 1 osobę to daje 40m3. Dwie PE 75 będzie bardziej sensowne niż jedna. Nie do końca, chociaż nie mam czasu analizować dokłądnie Np. garderoba jest bez okna, więc musisz tam dać wywiew. Co to są kominki wentylacyjne? Nie łączysz chyba went. grawitacyjnej i mechanicznej? No i ten okap podłączony do wywiewu - to też nie jest dobry pomysł. W pokoju największym dwa nawiewy, w kątach na ścianie z oknem Zaznacz w każdym pomieszczeniu ile m3 nawiewu potrzebujesz lub wywiewu. Zobacz sumę dla kondygnacji ile wywiewów/nawiewów w m3 Ci wyjdzie. Wstaw takie rysunki to będziemy dalej analizować
  22. Pęknięcia ściany z cegły

Też uważam że na bezpieczeństwo nie ma to wpływu.
  23. Balustrady szklane?

Tylko są dość ciężkie w utrzymaniu Każdy ślad palca na nich widać
  24. Skąd wziąć beton na strop?

Beton pod swoje fundamenty zamawiałem na http://abmbeton.pl/ Bardzo dobra jakość betonu i czas dostawy wyliczony co do minuty. Dobra współpraca na linii pracownik - klient
  25. Błąd wykonawcy - nadproża

Jeśli wykonawca zrobił niezgodnie z projektem to ma obowiązek poprawić, lub jakaś finansowa kara umowna dla niego. Kolejne pytanie, czy nie będzie problemu z odbiorem takiego budynku? Jakby nie patrzeć jest niezgodnie z projektem
  26. wytrzymałośc stropu

Jeśli meble są pod ścianami to nie ma co się obawiać o strop.. Strop pracuje głównie na zginanie, i jeśli tak duże obciążenie byłoby na środku pokoju można by się było bać. Jeśli są przy ścianach, moment zginający jest znikomy, obciążone są głównie ściany, a dla nich to żadne obciążenie.
  27. osiągnąć chcę dobrą dobrą wymianę powietrza w budynku tzn. jeśli np w pokoju dziecka będzie praktycznie tylko jedna osoba a sporadycznie nieraz kilka (wiadomo jak to dzieci zabawa) to co w takim przypadku jedna PE 75 wystarczy? a w sypialni w nocy dwie osoby to dwie PE 75? No plan narysowałem patrząc przez was na niego jest dobry ? Wszystko niby łatwe dla kogoś kto to widział robił a ja niestety nawet na żywo nie widziałem ani nie robiłem
  1. Załaduj więcej aktywności