Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Cała aktywność

Strumień aktualizowany automatycznie     

 1. Ostatnia godzina
 2. Dzięki ścianom dzielącym pomieszczenia, może uzyskać większe różnice temperatur.
 3. Wymiana starego grzejnika

  Jarku, dlatego podsunąłem katalog z grzejnikami Viadrus, w których są przyłącza typowe dla grzejników żeliwnych z minionej epoki. Widziałem te grzejniki na targach Instalacje 2016 i zrobiły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. W katalogu pdf wyglądają atrakcyjnie a "na żywo" jeszcze bardziej atrakcyjnie. Na końcu katalogu jest tez alternatywa dla głowic, których to zastosowanie budzi Twoje obawy w tym szczególnym przypadku. PS. pompa - fakt - ostateczność w przypadku braku obiegu po wymianie.
 4. Ogrzewanie podłogowe, aby było ciepło w stopy

  I ma kupę ścian pomiędzy tymi sypialniami... A może nie ma ścian ... Dzięki ścianom dzielącym pomieszczenia może uzyskać te różnice temperatur... A Takiowaki ma mieć OTWARTĄ przestrzeń salon-jadalnia-kuchnia... Ta otwarta przestrzeń, mimo, że jest otwarta, to zapewne nie ma 150 m kw... cztery kroki kuchni, pięć kroków jadalni i sześć kroków salonu...
 5. Rysiu! A ta 5 klasa to zeskąd? Z tego co wiem, kominki muszą spełnić dyrektywę ekodesign....
 6. Wilgoć i grzyb w domu - przyczyny i zapobieganie

  Zarządca powinien doprowadzić do tego, żeby drzwi nie stały otwarte, a jeśli - przypadkiem - te drzwi MUSZĄ być otwarte, to powinien ocieplić tę ścianę w klatce schodowej w sposób podobny, jak ocieplone są pozostałe zewnętrzne ściany budynku...
 7. Wymiana starego grzejnika

  Z dodawaniem pompy obiegowej wstrzymałbym się jednak do całościowego remontu ogrzewania. Nie jest to wbrew pozorom drobny zabieg. Co do samego grzejnika to nie znając układu całej instalacji nie sposób powiedzieć, czy zmiana przyłącza z 3/4' na 1/2' faktycznie spowoduje kłopoty. Wiele starych domów ma zmienione okna, docieplone ściany itd, więc słabsze działanie grzejnika nie musi być odczuwalne. Bardziej mnie ciekawi jakiego typu maja być te nowe grzejniki? Bo żeby grawitacyjny obieg działał, muszą mieć małe opory przepływu. Grzejniki płytowe odpadają i typowe zawory z głowicami termostatycznymi też.
 8. Bo w tych pomieszczeniach, na bank, nie działa podłogówka - albo tak zostało zaprojektowane, wykonane i "wysterowane". Ps. Mam kumpla, u którego jest podłogówka po całości (pedzoną PCi). Ma 3 sypialnie - w jednej jest około 18 stopni, w drugiej około 23, a w trzeciej około 20 - bo ma akurat takie potrzeby.
 9. Wilgoć i grzyb w domu - przyczyny i zapobieganie

  Jaka jest temperatura tej ściany na której pojawia się zagrzybienie? Zarówno od strony mieszkania jak i klatki schodowej. Nawet przy utrzymywaniu prawidłowej wilgotności względnej powietrza w mieszkaniu (ok. 50%) ściana może być schładzana na tyle mocno, że dochodzi do kondensacji wilgoci na jej powierzchni lub w jej przekroju. To bardzo prawdopodobne, skoro na innych ścianach problemu zagrzybienia nie ma. Tu jest jednak sporo dodatkowych czynników (materiał i grubość tej ściany). Po odgrzybieniu ścianę można by ocieplić od strony klatki schodowej. Jednak koniecznie materiałem paroprzepuszczalnym (wełną mineralną), a nie styropianem.
 10. Ogrzewanie podłogowe, aby było ciepło w stopy

  Różnica między 22 a 17 to jak chłodne lato i ciepłe przedwiośnie To oczywiście w formie żartu, generalnie ja bym zmierzył temperaturę przy podłodze przy tych samych nastawach i się nad tym nie zastanawiał o ile płyta nie jest nadal chłodna po tygodniu.
 11. Gaz z Podłogówką + Kociol na Drewno z Buforem + Kominek DGP w domu

  Jako ogólna idea: - kocioł na paliwo stałe przyłączony bezpośrednio do bufora czy raczej sporego zbiornika akumulacyjnego (pierwsze zasilanie zbiornika); - kocioł gazowy zasilający wężownicę umieszczona w górnej części zbiornika buforowego, w efekcie wężownica w buforze jest wymiennikiem ciepła; - na wyjściu z bufora zasilanie podłogówki przez termostatyczny, trójdrogowy zawór mieszający. Obieg wody pomiędzy kotłem na drewno i zbiornikiem najbezpieczniej zrobić jako grawitacyjny. Wtedy awaria prądu niczym nie grozi. Króciec zasilający podłogówki wyprowadzony z górnej części zbiornika, powrotny też dość wysoko, np. w połowie jego wysokości. Wtedy przy ogrzewaniu gazem nie trzeba będzie nagrzewać całej pojemności zbiornika. Sterowanie do przemyślenia, bo tam będzie kilka wnętrz o różnych wymaganiach. Jako podstawa czujniki temperatury w pomieszczeniach sterujące pracą pompy (lub pomp) obiegowych podłogówki i dwa termostaty uniwersalne z pomiarem temperatury wody w zbiorniku. Czujnik temperatury w pomieszczeniu zgłasza potrzebę grzania, a wiec uruchomienia pompy. Pompa uruchamia się jednak tylko jeżeli temperatura wody w baniaku jest wystarczająco wysoka (do tego jest pierwszy termostat). Jeżeli jest zbyt niska, a czujnik temperatury w pomieszczeniu zgłosił potrzebę grzania, termostat wysyła sygnał uruchamiający kocioł gazowy. Drugi termostat to tylko zabezpieczenie. Uruchomi pompę obiegową (pompy) zawsze w razie wzrostu temperatury wody w zbiorniku powyżej zadanej bezpiecznej wartości, np. 90°C.
 12. Dlaczego ? Nie pomijając sytuacji, akurat takiego ustawienia (projektu i wykonania) ogrzewania podłogowego.
 13. Dzisiaj
 14. Wymiana starego grzejnika

  Są grzejniki żeliwne Viadrus firmy Klimosz. Przyłącze 5/4 lub 1 cal. Możesz też w obieg dać na powrocie pompkę obiegową i po kłopocie. Na III biegu bierze tyle co żarówka 60 W a wcale nie jest powiedziane, że na I biegu nie spełni zadania. Gwinty - ściągawka Także masz Kolego po kłopocie, takie odnoszę wrażenie
 15. Jatoba czy dąb

  Drewno ma dość dużą akumulacje cieplną (zwłaszcza twardych gatunków) - co też należy mieć na uwadze.
 16. Jatoba czy dąb

  To chyba mam problem z czy taniej ze zrozumieniem hehe:) to rozwiazal pan moje watpliwosci. Jeszcze raz dziekuje za pomoc i pozdrawiam Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 17. Pomoc w ustawieniu parametrów podłogówki

  Też uważam, że należy wezwać serwisanta. Zmiany w ustawieniach regulatora temperatury trzeba robić z instrukcja w ręku, inaczej wychodzą bzdury i bezsensowne, przypadkowe nastawy. Tutaj tak jest, na co wskazują choćby nastawy temperatury dla podłogówki. W jakim trybie w ogóle działa ten regulator? O ile pamiętam to one mogą pracować w trybie Auto, czyli z zaprogramowanymi temperaturami w poszczególnych strefach czasowych, uwzględniając krzywą grzewczą itp, ale można je też przełączyć na tryb ręczny i wtedy znaczenie ma tylko wskazanie czujnika temperatury wewnętrznej. Jak w wersji z najprostszym termostatem i zmiana rozmaitych ustawień nie przynosi najmniejszego efektu. Instrukcja do łapki , przeczytać uważnie i dopiero coś ustawiać. Niestety te instrukcje Vaillanta są dość zawiłe, więc spokojnie, bez pośpiechu, nie zmieniać czego popadnie. Przy okazji, tak jak pisał Bajbaga, podłoga w normalnym trybie pracy nie powinna być ciepła, jedynie nie powinna być zimna w dotyku. Proponuje położyć nawet zwykły termometr pokojowy na podłodze. Jeżeli podłoga działa prawidłowo będzie wskazywał nieco wyższą temperaturę niż temperatura powietrza w pomieszczeniu. Np. o 2-3°C i to wystarczy. PS. MrTomo, temperatura obniżona to temperatura jaka ma być utrzymywana w pomieszczeniu poza zaprogramowanymi strefami czasowymi. Przy podłogówce np. 19°C będzie dobrym ustawieniem.
 18. Wymiana starego grzejnika

  Dokładnie ,instalacja jest instalalacja grawitacyjną , nowy grzejnik jest na gwint 1/2 " ,czyli redukcja w większej rury na mniejszą odpada ? W takim razie jak inaczej można podłączyć ten grzejnik ? W innej części domu wszystkie rurki są na 1/2 " a jeśli chodzi o redukcję jaką powinienem zastosować ,chodzi o rozmiar z klucza 34 tj 1 1/4 cala czy 1 1/2 ?
 19. Wymiana starego grzejnika

  U mnie się udało, w obieg grawitacyjny kilka lat temu dodałem pompkę obiegową. Pomogło ustabilizować odbiór ciepła w pomieszczeniach. Jest jednak taka możliwość, że nowy grzejnik nie będzie grzał pełną parą. Dlatego sugeruję by zamontować nowoczesny grzejnik z przyłączem zbliżonym do starego. Grzejniki żeliwne przeżywają swój renesans i na rynku są designerskie modele.
 20. Wymiana starego grzejnika

  Instalacja prawdopodobnie pracuje w tzw, obiegu grawitacyjnym (bez pompy) i podłączenie grzejnika cieńszą rurą sprawi, że może on słabo bądź wcale nie grzać. Istotne jest też utrzymanie właściwych nachylenia rur i grzejnika, co umożliwi naturalną cyrkulację.
 21. Ogrzewanie podłogowe, aby było ciepło w stopy

  Zasada jest zawsze taka sama - ma być komfort cieplny. A to , że w jednym pomieszczeniu masz 22 a w drugim 24 to zależy od wielu czynników. Przegród, cyrkulacji powietrza w budynku, bezwładności warstwy kumulującej ciepło etc. Dlatego nie ma to jak ogrzewanie elektryczne z czujnikiem przy podłodze Fakt, że różnica kilku stopni między pomieszczeniami - o ile nie jest to korytarz, zastanawia.
 22. Wymiana starego grzejnika

  Znając średnicę gwintu w nowym grzejniku trzeba zastosować redukcję korzystając z dostępnych na rynku śrubunków.
 23. Tiiiiaaaa. Fizyka powiadasz. Ogrzewanie podłogowe ogrzewa pomieszczenie w 70% przez promieniowanie cieplne, a jedynie w 30% przez przepływ powietrza (konwekcję) - resztę dopowie fizyka. Blisko - nawet bardzo blisko. Upraszczając: Poprawnie wykonana wentylacja będzie "popychała" powietrze w większości górą. Mając na uwadze "poprawnie wykonana wentylacja", można zaryzykować stwierdzenie, że ewentualne wyrównanie temperatury powietrza nastąpi przy suficie.
 24. Witam W starym domu po dziadkach który częściowo remontuje, przyszedł czas na wymianę grzejników (cała instalacja grzewcza będzie wymieniona dopiero w połowie 2018 r ) , w jednym z pomieszczeń jest stary nietypowy grzejnik który ma pryłączoną dość grubawą rurę z nakrętką na klucz rozm 34 Chciałbym zrobić przyłącze pod nowy grzejnik z rurką na 1/2 tylko jak zrobić przejście ze starej instalacji pod nowy grzejnik ? W załączniku przesyłąm zdjęcia
 25. Wilgoć i grzyb w domu - przyczyny i zapobieganie

  A jak zapewniona jest wenylacja w pozostałych pomieszczeniach? Ja miałem podobnie na tzw. poddaszu a był to w zasadzie pokój nad garażem, ściana zewnętrzna nie była ocieplona a same nawiewniki w oknach nie zapewniały dostatecznej cyrkulacji. Dopiero odsłonięcie wolnego kanału wentylacyjnego, do którego był dostęp z tego pomieszczenia zniwelowało a potem zlikwidowało problem z grzybem w narożach. Po fakcie mogę stwierdzić, że w tym pomieszczeniu brakowało oddzielnego kanału wentylacyjnego mimo, że nie była to kuchnia ani łazienka a widocznie wilgoć zbierała się tu z jakiegoś powodu i nie znajdowała ujścia. Pomieszczenie było ogrzewane prawidłowo. Ps. Kolega Cezary położył nacisk na zjawisko, którego nie można zdiagnozować bez pomiarów. W moim przypadku miałem farta ale prawdopodobnie przyczyna była ta sama. Pomieszczenie nad garażem graniczyło również z klatką schodową. Wędrówka ciepłego powietrza była do przewidzenia ale wilgotność bez pomiarów już nie.
 26. Wilgoć i grzyb w domu - przyczyny i zapobieganie

  Zarządca może mieć rację, bo zawilgocenie powstaje w wyniku kondensacji pary wodnej przenikającej przez ścianę z ogrzewanego pomieszczenia do zimnej klatki schodowej. Jednak jednoznaczne określenie przyczyn wymaga przeprowadzenia ekspertyzy na miejscu i dokonania pomiarów wilgotności.
 27. Ogrzewanie podłogowe, aby było ciepło w stopy

  Specjalistą nie jestem, ale wydaje mi się, że się nigdy nie wyrówna. Może dążyć do tego, przy dostarczeniu odpowiedniej ilości energii, odpowiedniej do zniwelowania strat. Ewentualnie przegrzejemy pomieszczenie powyżej odczuwalnej komfortowej temperatury. Dobrze myślę?
 1. Załaduj więcej aktywności
×