Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Tynk odpada przy oknach
Forum budowlane BudujemyDom.pl > KONSULTACJE REDAKCYJNE > Okna fasadowe, drzwi, bramy, oranżerie
Tomasz_Pośnik
Jakie są przyczyny kruszenia się i odpadania tynku na styku z ramami okiennymi?
Knauf - chemia budowlana
Najczęściej przyczyną odpadania tynku na styku z ramami okiennymi jest nie zastosowanie listew dylatacyjnych przy okiennych. Listwy te mocuje się przed nałożeniem tynku w celu oddzielenia dwóch różnych materiałów za pośrednictwem miękkiej gumy która znajduje się na listwie dylatacyjnej innymi słowy, aby tynk był oddzielony za pośrednictwem listwy od ramy okiennej.
finlandia
Stary temat, ale w bardzo wielu miejscach aktualny.
Pozwole sobie nie zgodzić się z przedmówcą - ale tylko w formie małej złośliwości;)
Przyczyną nie jest brak listew tynkarskich.. a praca/rozszerzalność okna. Listwy dylatacyjne to fajny, obecny na rynku od lat wynalazek (trzeba liczyć się z kosztem ok4zł/mb).
Okno pod wpływem temperatury pracuje /rozszerza się i kurczy/. Tynk który zachodzi na ramę okna zwyczajnie pęka. Jest jeszcze jeden aspekt - okno ma zbyt mało punktów mocowania do muru (fachofcy nie dali wysatrczającej liczby kotew/ i od zamykania, ew. nacisku wiatru pracuje w płaszczyźnie zewnątrz-wewnątrz - taki ruch też skutkuje pękaniem tynku.
W tej sytuacji można styk okna z tynkiem obrobić akrylem. Powinno pomóc.
Jak zamawiacie nowe okna, to poproście o takie listwy - oczywiście będą kosztowały, ale nie liczcie, że ktoś je skalkuluje w cenie podstawowej - nie robi się tego, bo Klient w pierwszej kolejności widzi tylko wyższą cenę, a nie zakres materiałów...
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2016 Invision Power Services, Inc.