Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Malowanie paneli ściennych mdf?
Forum budowlane BudujemyDom.pl > Budowa, remont, naprawy > Remonty, modernizacje, przebudowa
Krzysztofuks
Witam,

Przyszedł czas na remont dużego pokoju a wraz z nim pełno problemów i zapytań.
Jeden z nich polega nad dylematem zmiany kolorystyki wnętrza pokoju. Na dwóch ścianach w tym jednej okienno-balkonowej znajdują się panele szaro-białe wykonane z MDFu, na pozostałych tapeta. Niestety panele po 12 latach straciły swój blask, nie tylko pożółkły ale i się znudziły wizualnie. Zrywanie i ponowne układanie czy robienie np. gładzi to dodatkowe koszta, dodatkowa praca.

Kieruję do Was ekspertów, forumowiczów pytanie: Czy istnieje możliwość malowania paneli ściennych mdf? Jeżeli, tak to jakimi sposobami?

Dodam, że panele te chyba jak w większości są foliowane. Zerwałem kawałek foliowania w ustronnym miejscu z panela i stwierdziłem, że okleina jest bardziej papierowa a niżeli foliowa, bez problemu rwie się w rękach jak papier.

Pozdrawiam ;)
Dziękuję za odpowiedzi icon_smile.gif
Budujemy Dom - budownictwo i instalacje
Panele ścienne pokryte są dekoracyjną folią PCW, która nie zapewnia dobrej przyczepności typowych farb, zatem efekt malowania może być niezadowalający. Ponadto panele "pracują" pod wpływem zmian wilgotności i na zamalowanych stykach z pewnością pojawią się złuszczenia.
vip42
papier ścierny i jechane...
Budujemy Dom - budownictwo ogólne
CYTAT(Krzysztofuks @ 25.06.2012, 10:35 ) *
Witam,

Przyszedł czas na remont dużego pokoju a wraz z nim pełno problemów i zapytań.
Jeden z nich polega nad dylematem zmiany kolorystyki wnętrza pokoju. Na dwóch ścianach w tym jednej okienno-balkonowej znajdują się panele szaro-białe wykonane z MDFu, na pozostałych tapeta. Niestety panele po 12 latach straciły swój blask, nie tylko pożółkły ale i się znudziły wizualnie. Zrywanie i ponowne układanie czy robienie np. gładzi to dodatkowe koszta, dodatkowa praca.

Kieruję do Was ekspertów, forumowiczów pytanie: Czy istnieje możliwość malowania paneli ściennych mdf? Jeżeli, tak to jakimi sposobami?

Dodam, że panele te chyba jak w większości są foliowane. Zerwałem kawałek foliowania w ustronnym miejscu z panela i stwierdziłem, że okleina jest bardziej papierowa a niżeli foliowa, bez problemu rwie się w rękach jak papier.

Pozdrawiam ;)
Dziękuję za odpowiedzi icon_smile.gif

Widziałęm to pytanie na kilku foach, widzę, ze w końcu przyszła pora to to forum. I słusznie icon_smile.gif

Widziałem też, ze ktoś radził, by zmatowiuć powierzchnię i pomalopwać lakierem ftalowym lub olejnym. Błagam tylko nie olejnym, czasy lamperii juz chyba minęły bezpowrotnie icon_smile.gif

Proponuję sięgnąć po produkty akrylowe. Wcześniej zapraszam do lektury - wypowiedź właściciela stolarni/lakierni n/t takiego właśnie zagadnienia. Lekturka na kilka stron ale warto przeczytać do końca - tam powinieneś drogi Forumowiczu znaleźć odpowiedź.
andrzej83x
dokładnie miejmy nadzieje, że lamperie odeszły już do lamusa bo nawet w szkołach już ich nie ma icon_smile.gif
Krzysztofuks
Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Po przeczytaniu artykułu mam nieco negatywne nastawienie do planowanego remontu. Nie wiem za bardzo jak mam zrozumieć ten artykuł, zabrakło w nim tego co mnie najbardziej interesuje tzn. w jaki sposób uzyskać przyczepność lakieru/farby do powierzchni foliowanej takiej jak panele. Nie do końca wiem, czy foliowanie paneli mam zrywać. W jednym miejscu może schodzić ona świetnie ale nie oznacza to, że będzie tak cały czas. Jeżeli nie będzie chciała się oderwać, to zniszczę sobie powierzchnię narażając się na nierówności. Z kolei po zerwaniu folii i pomalowaniu paneli mogą one spuchnąć niszcząc całą dotychczasową pracę.

A może faktycznie najlepszym rozwiązaniem będzie zaimpregnowanie paneli gruntem głęboko penetrującym lub benzyną ekstrakcyjną i pomalowanie ich (na folię) za pomocą emulsji akrylowej?

Dziękuję za kolejne odpowiedzi.
CYTAT(Krzysztofuks @ 25.06.2012, 16:05 ) *
Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Po przeczytaniu artykułu mam nieco negatywne nastawienie do planowanego remontu. Nie wiem za bardzo jak mam zrozumieć ten artykuł, zabrakło w nim tego co mnie najbardziej interesuje tzn. w jaki sposób uzyskać przyczepność lakieru/farby do powierzchni foliowanej takiej jak panele. Nie do końca wiem, czy foliowanie paneli mam zrywać. W jednym miejscu może schodzić ona świetnie ale nie oznacza to, że będzie tak cały czas. Jeżeli nie będzie chciała się oderwać, to zniszczę sobie powierzchnię narażając się na nierówności. Z kolei po zerwaniu folii i pomalowaniu paneli mogą one spuchnąć niszcząc całą dotychczasową pracę.

Otóż to - odwołując się do wypowiedzi Pana Cezarego Jankowskiego trzeba wziąć pod uwagę wątpliwą przyczepnośc farby do folii i złuszczenia..
Jedyne wyjście to mozolne i pieczołowite usunięcie folii w celu uzyskania przyczepności farby. Syzyfowa praca.

Jest jeszcze szansa - pod warunkiem, że folia nie iodłazi. Jedna z firm meblarskich ma na swojej stronie wzmiankę o farbach do folii PVC - cytuję

"Opracowaliśmy systemy malowania i patynowania folii pvc w możliwie najprostszy sposób:

system lakieru rozpuszczalnikowego wielowarstwowego - jako podkład i nawierzchnia ten sam produkt żadnych zbędnych izolantów , primerów itp.

system lakieru wodnego wielowarstwowego - zupełna innowacja , od 2008 roku stosowany w firmie DRE specjalny lakier wodny trzymający się pvc wyśmienicie

system lakierów rozpuszczalnikowych - gdzie na specjalny podkład może być nakładana dowolna nawierzchnia poliuretanowa, również w wysokim połysku"

Pozostaje pytanie - czy domowym sposobem też jest to możliwe do zrobienia???
bajbaga
CYTAT(Budujemy Dom - budownictwo ogóln @ 25.06.2012, 16:14 ) *
Jedyne wyjście to mozolne i pieczołowite usunięcie folii w celu uzyskania przyczepności farby. Syzyfowa praca.

Niekoniecznie.
Są odpowiednie preparaty gruntujące „szczepialne”.
Są odpowiednie kleje do tapet.
Są odpowiednie farby renowacyjne.
Są farby „strukturowe”.

Wkleiłem cytat.
CYTAT(bajbaga @ 25.06.2012, 16:21 ) *
Niekoniecznie.
Są odpowiednie preparaty gruntujące ?szczepialne?.
Są odpowiednie kleje do tapet.
Są odpowiednie farby renowacyjne.
Są farby ?strukturowe?.

Wkleiłem cytat.

Poproszę o kolejność działań i produkty na kolejne warstwy. Wiadomo mi o technikach drukarskich na podłożu PVC ale do tego służą specjalne farby fleksograficzne i poza tym to wkraczam w off topic w zasadzie.

bajbaga - poproszę o więcej wytycznych.
vip42
może jednak szybciej i łatwiej będzie położyć nowe? lub te które są okleić nowym wzorem
Krzysztofuks
CYTAT(vip42 @ 25.06.2012, 21:21 ) *
może jednak szybciej i łatwiej będzie położyć nowe? lub te które są okleić nowym wzorem

Nie chcę ponownie tego dziadostwa. vip42, zapraszam do mnie, może wspólnie obkleimy 35 m2 okleiną samoprzylepną? icon_razz.gif Jak będzie kiepskiej jakości to po 2-3 latach będę miał efekt abstrakcyjny. Dziękuję za pomysł, nie skorzystam icon_biggrin.gif

Dostałem odpowiedź z firmy Vegan, którą zaproponował Budujemy Dom - budownictwo ogólne pozwolę sobie wkleić odpowiedź mailową:
Witam
z naprawą takich rzeczy jest duży kłopot ponieważ nie wiadomo co i ile razy zostało wtarte w te panele
istnieje duże zagrożenie że podczas malowania będzie lakier "oczkował" czyli porobią sie oczka jak w rosole
szczególnie jeśli chociaż raz ktoś użył pronto.
Tak potraktowane panele to tylko na śmieci.

Lub może Pan kupic próbkę lakieru i spróbowac , jak wyjdzie dobrze próba to reszta też powinna się udać.
pozdrawiam
kw

elblag - vegansc elblag@vegansc.pl http://www.vegansc.pl/
vip42
odpowiednia ilość płynów i można oklejać, tylko efekt może być gorszy od oczkowego lakierowania icon_mrgreen.gif

ale możesz zrobić grafiti

albo zostaje zerwanie, zaszpachlowanie, wygładzenie itd
vip42
grafficiarze mają talent i robią ciekawe obrazy (przynajmniej niektórzy)

bajbaga
CYTAT(Budujemy Dom - budownictwo ogóln @ 25.06.2012, 16:50 ) *
bajbaga - poproszę o więcej wytycznych.

Wytyczne, to zbyt dużo powiedziane. icon_biggrin.gif

Gdybym z jakiś powodów musiał „odświeżyć” takie panele, to:
- usunąłbym z grubsza warstwę „luźną”,
- zagruntowałbym preparatem np. CN 94,
- pokryłbym farbą strukturalną np. alpina struktur effekt.

Farba strukturalna aby „zgubić” nierówności podłoża i gruntu.
CYTAT(Krzysztofuks @ 26.06.2012, 09:21 ) *
Nie chcę ponownie tego dziadostwa. vip42, zapraszam do mnie, może wspólnie obkleimy 35 m2 okleiną samoprzylepną? icon_razz.gif Jak będzie kiepskiej jakości to po 2-3 latach będę miał efekt abstrakcyjny. Dziękuję za pomysł, nie skorzystam icon_biggrin.gif

Dostałem odpowiedź z firmy Vegan, którą zaproponował Budujemy Dom - budownictwo ogólne pozwolę sobie wkleić odpowiedź mailową:
Witam
z naprawą takich rzeczy jest duży kłopot ponieważ nie wiadomo co i ile razy zostało wtarte w te panele
istnieje duże zagrożenie że podczas malowania będzie lakier "oczkował" czyli porobią sie oczka jak w rosole
szczególnie jeśli chociaż raz ktoś użył pronto.
Tak potraktowane panele to tylko na śmieci.

Lub może Pan kupic próbkę lakieru i spróbowac , jak wyjdzie dobrze próba to reszta też powinna się udać.
pozdrawiam
kw

elblag - vegansc elblag@vegansc.pl http://www.vegansc.pl/

Czyli w zasadzie pierwsza myśl wyrażająca wątpliwość była niestety słuszna. Ale próbowac można do woli - może przypadkiem wyjdzie zamierzony efekt. Swoją drogą trafiłem na firmę, która robi panele imitujące w zasadzei dowolną okładzinę - drewno, cegła etc. Nie wiem jednak czy autor pytania nie zmieni zdania i nie zerwie całości i nie zacznie od początku?
Krzysztofuks
Gdzie ewentualnie mogę zakupić taką farbę strukturalną i w jakiej cenie ona jest? W marketach OBI oraz Praktiker jest niedostępna. Niestety nawet zrywanie warstwy "luźnej" to nie łatwa rzecz i tak prosta jak np. zrywanie tapet. Czy czasem po zerwaniu folii i pomalowaniu paneli mogą one spuchnąć?

Pokuszę się na ryzyko i zostanę tym królikiem doświadczalnym. Tylko nadal nie wiem za pomocą jakiego produktu oraz materiałów mam eksperymentować, żeby nie byłoby to zbyt chybione trafienie. Swoją drogą dziwne zjawisko z tymi panelami, w dzisiejszych czasach mogłoby się wydawać, że można malować wszystko, nawet plastik.

molytek
A ja kiedyś pomalowałam w kuchni panele najzwyklejszą farbą akrylową. pokryło idealnie po dwukrotnym malowaniu i nic się z nimi nie wydarzyło, a było to z 5 lat temu..

pewnie, że nie jest idealnie, ale da się z tym spokojnie żyć icon_smile.gif

wcześniej były jasnoszare
vip42
CYTAT(Krzysztofuks @ 26.06.2012, 19:56 ) *
Gdzie ewentualnie mogę zakupić taką farbę strukturalną i w jakiej cenie ona jest? W marketach OBI oraz Praktiker jest niedostępna. Niestety nawet zrywanie warstwy "luźnej" to nie łatwa rzecz i tak prosta jak np. zrywanie tapet. Czy czasem po zerwaniu folii i pomalowaniu paneli mogą one spuchnąć?

Pokuszę się na ryzyko i zostanę tym królikiem doświadczalnym. Tylko nadal nie wiem za pomocą jakiego produktu oraz materiałów mam eksperymentować, żeby nie byłoby to zbyt chybione trafienie. Swoją drogą dziwne zjawisko z tymi panelami, w dzisiejszych czasach mogłoby się wydawać, że można malować wszystko, nawet plastik.

Może to Ci pomoże.
artykuł
OBI
OBI
Leroy Merlin

W marketach są te farby - poszukaj i spytaj , ale najlepsze są sklepy specjalistyczne z kompetentną obsługą.
Krzysztofuks
molytek, jesteś wielka!
Napisz proszę jeszcze w jaki sposób przygotowałaś podłoże (jakiś specjalny podkład, papier ścierny?), i może pamiętasz jaka to była farba, może konkretna marka?
A i jeszcze jedno: malowałaś wałkiem czy pędzlem?

Dziękuję za konkretną odpowiedź i przykład icon_smile.gif

molytek
CYTAT(Krzysztofuks @ 27.06.2012, 08:37 ) *
molytek, jesteś wielka!
Napisz proszę jeszcze w jaki sposób przygotowałaś podłoże (jakiś specjalny podkład, papier ścierny?), i może pamiętasz jaka to była farba, może konkretna marka?
A i jeszcze jedno: malowałaś wałkiem czy pędzlem?

iiitam... przygotowanie podłoża... ten cały pokój był w panelach.. komu by się chciało... rolleyes.gif panele zostały umyte przed malowaniem normalną, ciepłą wodą z płynem i od razu po wyschnięciu malowane. wałkiem. pierwszą warstwę trzeba było koniecznie poprawić, ale już dwie były spoko. farba to Dulux - kolory świata bodajże, ale chyba i tak dodawałam do niej pigment jakiś, z tego, co pamiętam.
Powodzenia życzę icon_smile.gif
Barbossa
farb w marketach do takich malowań od pyty
wystarczy poczytać na opakowaniach, są dedykowane

malowałem wiele rzeczy, łącznie z grzejnikiem, akryle kryją praktycznie wszystko
byle wyczyścić i odtłuścić
papieru nie używałem, jak masz ochotę to pewnie 200
nic się nie łuszczy, akryl nie ma takich tendencji

niemiej, jęzeli folia z paneli złazi, to to może być problem
kup małą puszeczkę akrylu i maźnij, jak się zluszczy to z folią, nie sama farba

tylko nie bierz jakiegoś hoboka do zwykłego malowania ścian, to nie to samo
Krzysztofuks
Folia z paneli nie schodzi. Czyli mam pierw umyć, wysuszyć, a następnie odtłuścić np. benzyną ekstrakcyjną, czy może jakiś podkład gruntujący np. Cekol DL-80?

molytek, pierw napisałaś, że malowałaś farbą akrylową, następnie, że prawdopodobnie Duluxem- kolory świata.
Jeżeli chodzi o Dulux Kolory Świata jest to lateksowa emulsja do ścian i sufitów o matowym wykończeniu. Natomiast
Dulux Emalia do drewna i metalu aksamitna to Emalia wodna akrylowa o aksamitnym wykończeniu.

Trochę zgłupiałem z tym wszystkim. Bo przecież farba lateksowa to nie akrylowa?
Barbossa
ja nie gruntowałem, nie chciało mi się pie... w takie maniksy, przecierałem na wilgotno (szmata -woda-płyn do naczyń, z samą wodą), kwestia czy upaprane

dodam, że malowałem również żarówki 60W, butelki - bez problemu
molytek
CYTAT(Krzysztofuks @ 27.06.2012, 09:51 ) *
molytek, pierw napisałaś, że malowałaś farbą akrylową, następnie, że prawdopodobnie Duluxem- kolory świata.
Jeżeli chodzi o Dulux Kolory Świata jest to lateksowa emulsja do ścian i sufitów o matowym wykończeniu. Natomiast
Dulux Emalia do drewna i metalu aksamitna to Emalia wodna akrylowa o aksamitnym wykończeniu.

hmm... a, to sorry.. malowane było wtedy całe mieszkanie i na pewno jedna z farb to Dulux, ale widocznie, nie ta icon_smile.gif Te panele na pewno nie były malowane lateksem, na bank farba akrylowa, ale marki Ci już nie podam, bo nie mam pewności jak widzisz. w każdym razie, tak, jak barbossa mówi, poczytaj na opakowaniach w markecie.

i tez nie gruntowałam - ciepła woda z płynem na szmacie i tyle
CYTAT(Krzysztofuks @ 26.06.2012, 19:56 ) *

Jak folia nie odłazi to znak, że jest szansa na estetyczne wykonanie:) Do poczytania - przewija się wątek z malowaniem aluminium, styroduru i oczywiście jest też mowa o PVC. Tylko trzeba "wyłapać" to, co przydatne.
Pokrywa się to z opinią Barbossy
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.