Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Wymiary zewnętrzne budynku a grubość ocieplenia
Forum budowlane BudujemyDom.pl > Budowa, remont, naprawy > Porady prawne i finansowe
dprzyb
Witam

Mam wątpliwości dotyczące wymiarów zewnętrznych budynku - czy są mierzone z uwzględnieniem czy bez ocieplenia?
Buduję dom jednorodzinny, który w projekcie ma 12 cm styropianu na ścianach. Chciałbym dać więcej - ok. 20 cm.
Czy muszę występować o nowe pozwolenie na budowę czy mogę to zrobić w ramach już uzyskanego?

Szukałem informacji o tym w internecie ale znalezione wypowiedzi są ze sobą sprzeczne.
W "Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" z Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20020750690) w paragrafie 9 można przeczytać, że:
§ 9. 1. Wymagane w rozporządzeniu wymiary w świetle należy rozumieć jako uzyskane po wykończeniu powierzchni elementów budynku, a w odniesieniu do wymiarów otworów okiennych i drzwiowych — jako uzyskane po otwarciu skrzydła okna lub drzwi pod kątem 90°.

Czy dobrze zatem rozumuję, że nie mogę samodzielnie zwiększyć grubości ocieplenia bez większych konsekwencji?
Barbossa
nie wiesz co to "wymiar w świetle"?

nie musisz występować,byleby zachować przepisowe odległości od granic
dprzyb
CYTAT(Barbossa @ 26.06.2011, 17:16 ) *
nie wiesz co to "wymiar w świetle"?

nie musisz występować,byleby zachować przepisowe odległości od granic

No właśnie nie wiem jak to mam rozumieć.
Odległości od granic mnie nie martwią - wszystkie będą zachowane...
autorushd
CYTAT(dprzyb @ 26.06.2011, 17:55 ) *
No właśnie nie wiem jak to mam rozumieć.
Odległości od granic mnie nie martwią - wszystkie będą zachowane...


Ano dokładnie tak, z ociepleniem muszą być zachowane odległości od granic sąsiadów. No chyba że sąsiad się zgodzi to wtedy nie.

Autorus
Barbossa
ja mam coś takiego
CYTAT
§ 9. 1. Wymagane w rozporządzeniu wymiary należy rozumieć jako uzyskane z uwzględnieniem wykończenia powierzchni elementów budynku, a w odniesieniu do szerokości drzwi - jako wymiary w świetle ościeżnicy.

2. Grubość skrzydła drzwi po otwarciu nie może pomniejszać wymiaru szerokości otworu w świetle ościeżnicy.

3. Określone w rozporządzeniu odległości budynków od innych budynków, urządzeń budowlanych lub granicy działki budowlanej mierzy się w poziomie w miejscu ich najmniejszego oddalenia.

4. Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, o których mowa w ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy działki.

5. Wykaz Polskich Norm powołanych w rozporządzeniu określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.


a stwierdzenie "w świetle" dotyczy otworów bo czegoż innego huh.gif
chyba, że jesteście kreatywni - to chętnie ja się dowiem
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.